drako
16.11.06,13:33
Nemám skúsenosť s účtovaním cenín v JÚ a preto Vás chcem porosiť o radu.Som neplatca DPH.
Jedná sa mi hlavne o to v ktorých knihách to zapíšem a pod akými dokladmi.
Keďže ceniny sú súčasťou pokladničnej hotovosti, ich príjem a výdaj zaevidujete len v knihe cenín, alebo aj pokladničnej knihe?
Ďakujem.
Najlepší je príklad, prosím opravte nesprávne kroky, príp.doplnte.

Príklad 1:
Zakúpim v hotovosti 100 strav.lístkov v hodnote 4800 Sk+ 500 Sk činí poštovné, DPH a poplatok.
/Aby sme sa rozumeli, čím si nie som istý vyznačím hrubo/.

1. Pokladničná kniha:
VPD 01 /výdavk.pokladničný doklad/- 5300 Sk
- úhrada faktúry

2. Kniha cenín:
Aký doklad ? - prijatie strav.lístkov -100 ks -4800 Sk

3. Pokladničná kniha:
Aký doklad, príjmový? - príjem cenín -4800 Sk ?


4. Peňažný denník:

1.r. VPD 01 - Pokladňa -úhrada faktúry - 5300 Sk-
- VOZD - prevádzková réžia - 500 Sk
čo s tými 4800 Sk? nemusí byť rozpísaná
celá suma ?

2.r.?Aký doklad ?/PríjmovýPD 01/?- Pokladňa - -príjem cenín -4800 Sk
-Príjem neovplyvňujúci zákl.dane?
-ost.príjmy -4800 Sk ?



Príklad 2 :
Vydám 50 ks strav.lístkov v cene 48Sk /ks t.j. 2400 Sk

1. Kniha cenín:
Aký doklad? - výdaj strav.lístkov-50 ks - 2400 Sk

2.Pokladničná kniha:
Aký doklad výdavkový ? -výdaj cenín - 2400 Sk?

3.Peňažný denník
1.r.? Aký doklad? /VPD 02/? Pokladňa-- -výdaj cenín- 2400 Sk
-VOZD -prevádzková réžia- 2400 Sk
AHA
16.11.06,13:02
Ja si stravné lístky pohyb v kusoch evideujem len v samostatnom zošite.
Účtujem to takto:
FA za stravné lístky : stravné lístky - 10 * 80 = 800 Sk VNZD
služby - 300 Sk VOZD

výdaj stravných lístkov zamestnancom: 45% = 360 Sk POZD-pokladňa
55% = 440 Sk VOZD-interne
-440 Sk VNZD-interne
Mne program dovoľuje si robiť analitiky aj JU preto si to sledujem analitikou.
zuzanar
16.11.06,13:08
1. Nákup cenín VPD 01 / 5.300,- Sk hodnota lístkov zaúčtované v denníku ako VNZD, fakturovaná réžia VOZD.
2. Zaevidovanie príjmu cenín do knihy cenín počet x hodnota.
3. Výdaj stravných lístkov nepeňažný ID 5300,-
VOZD - suma uplatnená do nákladov zamestnávateľom 2.915,-
VNZD - čerpanie SF 500,-
VNZD - suma hradená zamestnancom 1.885,-
4. Zaevidovanie výdaju cenín do knihy cenín počet x hodnota
karpis
16.11.06,13:19
Myslím že z uvedenej sum 5300,- by si mohla ´účtovať aj viacej do nákladov a to 55% z hodnoty stravného pri SC 12 hod t.j. 89,-
55% z 89´= 48,95 Sk Čiže do nákladov by mohlo ísť pri zakúpení 100 ks straveniek 4895,- Sk.
Ak sa mýlim opravte ma!!!!
renča1
16.11.06,13:53
Nemám skúsenosť s účtovaním cenín v JÚ a preto Vás chcem porosiť o radu.Som neplatca DPH.
Jedná sa mi hlavne o to v ktorých knihách to zapíšem a pod akými dokladmi.
Keďže ceniny sú súčasťou pokladničnej hotovosti, ich príjem a výdaj zaevidujete len v knihe cenín, alebo aj pokladničnej knihe?
Ďakujem.
Najlepší je príklad, prosím opravte nesprávne kroky, príp.doplnte.

Príklad 1:
Zakúpim v hotovosti 100 strav.lístkov v hodnote 4800 Sk+ 500 Sk činí poštovné, DPH a poplatok.
/Aby sme sa rozumeli, čím si nie som istý vyznačím hrubo/.

1. Pokladničná kniha:
VPD 01 /výdavk.pokladničný doklad/- 5300 Sk
- úhrada faktúry

2. Kniha cenín:
Aký doklad ? - prijatie strav.lístkov -100 ks -4800 Sk

3. Pokladničná kniha:
Aký doklad, príjmový? - príjem cenín -4800 Sk ?


4. Peňažný denník:

1.r. VPD 01 - Pokladňa -úhrada faktúry - 5300 Sk-
- VOZD - prevádzková réžia - 500 Sk
čo s tými 4800 Sk? nemusí byť rozpísaná
celá suma ?

2.r.?Aký doklad ?/PríjmovýPD 01/?- Pokladňa - -príjem cenín -4800 Sk
-Príjem neovplyvňujúci zákl.dane?
-ost.príjmy -4800 Sk ?



Príklad 2 :
Vydám 50 ks strav.lístkov v cene 48Sk /ks t.j. 2400 Sk

1. Kniha cenín:
Aký doklad? - výdaj strav.lístkov-50 ks - 2400 Sk

2.Pokladničná kniha:
Aký doklad výdavkový ? -výdaj cenín - 2400 Sk?

3.Peňažný denník
1.r.? Aký doklad? /VPD 02/? Pokladňa-- -výdaj cenín- 2400 Sk
-VOZD -prevádzková réžia- 2400 Sk

skús pozrieť aj tento príklad:
http://www.porada.sk/t24851-stravpoukaky-u-szeo--platcu-dph-bez-zamestnancov.html
drako
16.11.06,15:27
O čo mi ide pochopila asi len Renča1 .Nejde mi o rozúčtovanie strav.lístkov v tom zmysle ,55%..., soc.fond, nemám zamestnancov, a pod, to mám načítané už z príspevkov k téme stravné.
Uvažujte kludne napr. o pošt.známkach, bol to len príklad.
drako
16.11.06,16:02
Ide mi hlavne o to, či sa tieto pohyby t.j.prijem a vydaj cenin zapisuje aj do pokladničnej knihy ,alebo len do knihy cenin a potom internymi dokladmi v peňažnom denniku?
/Musí mať vlastne SZČO keď nema pokladnika aj pokladničnú knihu?Nejde vôbec o registračne pokladne, aby sme sa nemylili./
renča1
16.11.06,16:20
TAk ešte raz celý postup:
1/ nákup strav.lístkov :
- zaznamenáš v poklad.knihe pod číslom VPD - XXX v sume 5300,-
- úhradu zaúčtuješ do peňaž.denníka pod číslom VPD v sume 500,- prevádz.réžia a 4 800,- ako výdavok neovpl.základ dane
- do knihy cenín zaeviduješ ako príjem P-1 /len v knihe cenín /v žiadnom prípade nie v poklad.knihe počet kusov celkový z nákupu.
2/ cez ID za mesiac ak si nemal služ.cestu preúčtuješ strav.lístky do spotreby cez peňaž.denník.
- odúčtuješ z výdav.neopl.základ dane mínusom 55% počet lístkov pripadajúci na mesiaca /na počet prac.dní/ a naúčtuješ do prevádz.réžie. Zbytok 45% necháš vo výdav.neopl.základ dane.
- v knihe cenín /tým dátumom kedy preúčtuješ 55%/ poznačíš výdaj V-1/zasa len v knihe cenín a nie cez poklad.knihu/ do spotreby počet lístkov ktoré pripadali na mesiac a z ktorých je vypočítana suma do výdav.ovpl.základ dane 55%. Druh dokladu v knihe cenín poznačíš ID, ktorým si urobil preúčtovanie.

PS: v poklad.knihe zaznamenávaš len príjem, výdaj z prieb.položky, príjem - úhrada pohľadávky , úhrada v hotovosti za závazok a nie ceniny. *Na ceniny slúži kniha cenín a nie poklad.kniha.
andrej_rv
16.11.06,17:21
Ešte doplním: účtovanie 45 % z nominálnej hodnoty stravného lístka (max. 48,95 Sk/SL podľa súčasného stavu) do prevádzkovej réžie stačí urobiť interným dokladom len na konci roka v rámci uzávierkových operácií. Zaúčtovanie v rámci uzávierkových operácií jednou sumou až na konci roka je vzhľadom na znenie § 4 ods. 2 písm. b) bod 3. Postupov JÚ asi po metodickej stránke správnejšie..
drako
16.11.06,18:34
Všetkým Vám velmi pekne ďakujem za pomoc.Niekedy stačí málo a všetko ostatné už dáva zmysel.

/Renča, teraz mi najviac pomohlo to "PS"./
drako
17.11.06,11:41
A ako to robíte keď kúpite dobíjací kupón do mobilu? Zaúčtujete tiež do cenín a hneď aj vydáte z knihy cenín a zaúčtujete do prev.réžie?
renča1
17.11.06,16:49
§ 8 postupy účtov. v JÚ
Zásady pre členenie krátkodobého
finančného majetku

(1) Krátkodobý finančný majetok sa člení na
a) peňažnú hotovosť, ceniny, šeky,
b.........

(2) Ako ceniny sa účtujú najmä poštové známky, kolky, zakúpené stravné lístky do prevádzkarní verejného stravovania a telefónne karty a obdobné karty, ak majú hodnotu, z ktorej bude môcť byť po vydaní do užívania čerpané.

Takže tak isto, ako strav.lístky (poukážky)
drako
18.11.06,15:49
OK Renča

skúsim si to zhrnúť tak po lopate, skontroluj mi dátumy ak ťa môžem poprosiť :
Som SZČO a nemám zamestnancov, takže
-spotrebované stravné lístky pripadajúce na november, na konci mesiaca spočítam a dám si k 31.11. do výdavkov ID
-20.11.vydám z cenín dobíjací kupón a nabijem mobil a ID k 20.11. si to dám do výdavkov?
drako
18.11.06,15:54
chcem tým povedať že dúfam že nie je potrebné sledovať ešte aj zostatok kreditu na mobile a účtovať výdavok až po vyčerpaní.
renča1
18.11.06,18:34
OK Renča

skúsim si to zhrnúť tak po lopate, skontroluj mi dátumy ak ťa môžem poprosiť :
Som SZČO a nemám zamestnancov, takže
-spotrebované stravné lístky pripadajúce na november, na konci mesiaca spočítam a dám si k 31.11. do výdavkov ID

súhlasím

-20.11.vydám z cenín dobíjací kupón a nabijem mobil a ID k 20.11. si to dám do výdavkov?

K dobíjaciemu kupónu:
- 20.11. nákup kupónu by som zaevidovala do knihy cenín. Do prevádz.réžií by som účtovala až po minutí tohto kupónu. Je nutné viesť zoznam hovorov nielen pri mobil.telefonoch na paušál, ale hlavne aj na prima kartu. Na základe hovorov si určíš koľko % zahrnieš do výdav.ovpl.základ dane. Ak si celý kupón pretelefonoval na firem.účely, tak po minutí kupónu v knihe cenín zaeviduješ výdaj a do peňažného denníka cez ID na základe zoznamu naúčtuješ do prevádz.réžie. Zostatok kreditu podľa mňa nie je nutné sledovať. Dôležité a nutné je viesť zoznam hovorov, ktoré boli využité na dosiahnutie, zabezpečenie zisku.
drako
19.11.06,07:58
No nazdar, to podnikatelia fakt robia ? Kedy potom pracujú ?

Ešte raz ďakujem.
kvitko
23.11.06,09:16
A čo s permanentkami do fitness centra, ja to účtujem tiež ako ceninu, s tým že keď sa už použijú všetky vstupy do fitka tak ju zaúčtujem do peňažného denníka ako predaj.