pali1
16.11.06,13:05
Je povinný zamestnanec absolvovať zdravotnú prehliadku (preventívnu,nočné zmeny) u zmluvného lekára zamestnávateľa alebo platí
potvrdenie o zdravotnéj spôsobilosti od obvodného lekára, ktorého zamestnanec navštevuje?
willma
16.11.06,12:15
Zmluvný lekár by mal lepšie poznať špecifiká zamestnávateľa a preto sa domnievam, že by malo byť potvrdenie od neho.
skuba
17.11.06,19:44
Súhlasím z Willmou, avšak na druhej strane obvoďák lepšie pozná stav konkrétneho pacienta (zamestnanca). Neviem, ze by zákon zakazoval lekársku prehliadku u obvodného lekára. O lekárskych prehliadkach je viac v §19, zákon 126/2006 Z. z.
pali1
18.11.06,13:32
Chcel by som sa ešte spítať podla §19 zákona 126/2006z.z pis.d má mať zmluvný doktor zoznam zamestnancou kto,čo a sčím prichádza do styku pri práci. Môžem si ho od takéhoto zmluvného lekára vypítať tento zoznam či ho naozaj má. A ak sme absolvovali u svojho obvodného lekára takúto prehliatku a zamestnávatel ju nechce akceptovať a my sme za ňu zaplatily musí nam to zamestnávatel uhradiť? Ďakujem
Danila
18.11.06,13:50
Chcel by som sa ešte spítať podla §19 zákona 126/2006z.z pis.d má mať zmluvný doktor zoznam zamestnancou kto,čo a sčím prichádza do styku pri práci. Môžem si ho od takéhoto zmluvného lekára vypítať tento zoznam či ho naozaj má. A ak sme absolvovali u svojho obvodného lekára takúto prehliatku a zamestnávatel ju nechce akceptovať a my sme za ňu zaplatily musí nam to zamestnávatel uhradiť? ĎakujemZĽ je povinný zabezpečiť podľa miery ohrozenia zdravia a pre vybrané povolania pravidelné lekárske preventívne prehliadky. Takéto náklady sú pre ZĽ daňovými výdavkami.
Ninna
18.11.06,13:55
Zmluvný lekár by mal lepšie poznať špecifiká zamestnávateľa a preto sa domnievam, že by malo byť potvrdenie od neho.
Lekárske prehliadky, ktoré hradí zamestnávateľ slúžia v prvom rade pre zamestnávateľa ako informácia o zdravotnom stave svojho zamestnanca, ktorý napr.nastupuje k nemu. V žiadnom prípade by zamestnávateľ nemal prijať potvrdenie od obvodného lekára bez toho aby ho neprezrel aj zmluvný pracovný lekár. V dnešnej dobe keď každý kaukuluje sa stáva že zamestnanec prichádza zdravý /vyšetrený za 5minút od obvodného lekára/ a po čase zrazu má chorobu z povolania a žiada si náhradu za poškodenie zdravia. Treba zvážiť tento krok ako na strane zamestnávateľa tak aj na strane zamestnanca.
Ninna
18.11.06,14:00
Chcel by som sa ešte spítať podla §19 zákona 126/2006z.z pis.d má mať zmluvný doktor zoznam zamestnancou kto,čo a sčím prichádza do styku pri práci. Môžem si ho od takéhoto zmluvného lekára vypítať tento zoznam či ho naozaj má.
Tomuto celkom nerozumiem, lebo zmluvný lekár by mal poznať aj prevádzku v ktorej zamestnanci pracujú.
A ak sme absolvovali u svojho obvodného lekára takúto prehliatku a zamestnávatel ju nechce akceptovať a my sme za ňu zaplatily musí nam to zamestnávatel uhradiť? Ďakujem
Pokiaľ má zamestnávateľ svojho zmluvného lekára musíte sa podriadiť a absolvovať prehliadky u tohto lekára. Ale pokiaľ nemá musí Vám ich uhradiť v plnej výške.
pali1
18.11.06,15:08
Chcel by som sa ešte spítať podla zákona 126/2006z.z pis.d zmluvný doktor zamestnávatela by mal mať zoznam kto,s čím prichádza do stiku pri práci. Môžem si ten zoznam od takéhoto doktora vypítať či ho naozaj má.

A ak zamestnávatel vytvoril také nevýhodné podmienky pre návštevu takéhoto lekára pre zamestnancov že zamestnanci išly radšej k svojmu obvodnému lekárovy ale zamestnávatel to vyhlásil za neplatné a odmieta preplatiť aj vzniknuté náklady (polatok za vykonanie prehliatky)
karol.za
18.11.06,16:29
ahoj pali1
tu si treba položiť otázku,je zmluvný lekár zamestnávateľa s akreditáciou na výkon pracovnej zdravotnej služby -vyhl.min.zdravotnícstva č.458/2006 Z.z. o...pracovná lekárska služba...,alebo je len všeobecný lekár,po zodpovedaní si tejto otázky je možné sa dopátrať kto môže preventívne prehliadky vykonávať,nakoľko ak sa jedná len o všeobecného lekára ,tak zamestnávateľ nutí zamestnancov aby pre prehliadky využívali služby len tohto zmluvného lekára a zamestnávateľ im bráni vo voľnom výbere svojho ošetrujúceho lekára.
ak by zmluvný lekár bol pracovné lekárstvo,tak by mal tebov spomínane zoznamy,v prípade všeobecného lekára zamestnávateľ oznamuje všeobecnému lekárovi akú prehliadku má vykonať a oznamuje mu aj akú danú prácu zamestnanec vykonáva a s akými ohrozeniami pri práci sa stretáva.
s pozdravom karol
:):):):):)
Black
18.11.06,17:16
Pre Paliho: 126/2006 Z.z., §19, ods. 7 - Náklady, ktoré vznikli v súvislosti s výkonom lekárskych preventívnych prehliadok vo vzťahu k práci, uhrádza zamestnávateľ. (Nehovorí sa či obvodný alebo zmluvný). Máte s tým problém v práci?
pali1
19.11.06,13:37
Pali1 pre blacka

Ano máme stým problém lebo zamestnávatel vlastne chce potvrdenie o spôsobylosti na práce vykonávajúce sa v noci a aj keď ich nevykonávame ale že keby sme náhodou niekedy potrebovaly napríklad na presčas tak ich máme. A robýme len ráno a mali sme ísť k doktorovy okolo 17.00 a asi 40km od nášho bydliska a to radšej išiel každý k svojmu lekárovy a teraz to nechce zamestnávatel uznať a ani preplatiť a v tom je problém.

Ďakujem zaradu pali1
Ninna
19.11.06,14:35
Naša firma tiež vycestovala za pracovným lekárom aj so zamestnancami 30km ale na náklady zamestnávateľa firemnými vozidlami a cez pracovný čas. Je to len na zamestnávateľovi ako sa k problému postaví.
A čo je na tom že zamestnávateľ chce potvrdenia na práce v noci aj keď ich nevykonávate?
pali1
19.11.06,16:07
Pali1 pre blacka

Ano máme stým problém lebo zamestnávatel určil svojho lekára ktorý ordynoval poobede a asi 40km od domu niektorých zamestnancov a okrem toho tam nechodí any autobus až niekedy 22.00 a nakolko robýme len ráno tak každý išiel radšej ku svojmu doktorovy a zamestnávatel to neuznal a ani to nechce uhradiť čo je círka 350sk a čo je na tom najlepšie to je potvrdenie na prácu vykonávanú v noci čo my ani nerobýme ale že, keby náhodou niaky nadčas nech to máme.
Oháňa sa niakym novým zákonom o zdravotnej službe a on to musí mať od svojho zmluvného lekára a čo taraz ti ľudia čo za to zaplaťily.

A dočítal som sa v tom zákone že keď má zamestnávatel takúto zdravotnú službu tak že ona musí vykonávať aj prvú pomoc ak sa stane niaky úraz toto
keby my mohol niekto poradiť Musí robyť tu prvú pomoc alebo nemusí.
ĎAKUJEM
pali1
19.11.06,16:21
pali1 pre ninnu

Že chce zamestnávatel potvrdenie na prácu v noci to by aš tak nevadilo ale vysvetli ľudom že si to musia spraviť a zaplatiť a ešte stým majú takéto problemy. A teraz choď za niakym 50 ročným pracovníkom a vysvetly mu že to čo zaplatil mu nikdo nepreplatí a ani mu to neplatí a nie z jeho chyby lebo toto oznámil zamestnávatel až keď to mali skoro všedci zamestnanci hotové.
Vtom je asi problém ja teraz zháňam ako to ešte zachrániť a aby to platilo aj od obvodného lekára alebo aspoň preplatiť :)
Black
19.11.06,22:58
Váš zamestnávateľ porušuje viacero predpisov

Ak vam prehliadky nechce zamestnávateľ uznať (a žiada vás aby ste si vykonali prehliadku u iného lekára) odopiera vám právo na výber poskytovateľa, ktorý máte v zmysle §11, ods. 6, 576/2004 Z.z. (môj názor).

Nechce vám preplatiť náklady súvisiace s výkonom prehliadky (§19, ods. 7, 126/2004 Z. z)

Mal by vám dať na tieto lekárske prehliadky voľno (alebo to riešiť tak ako to opisovala nina) v zmysle Zákonníka práce, § 137, ods. 2, písm c.

Ja osobne by som riešil túto situáciu asi tak (neviem či sa to dá aj vo vašom prípade), že by som sa nezúčastňoval ďalších zdravotných prehliadok a zamestnávateľ by tým pádom nemal od vás potvrdenie o lekárskej prehliadke (v zmysle Zákonníka práce, §98, ods. 3).

Po prípade (to by som však použil iba ako najkrajnejší prípad) máte ako zamestnanci možnosť obrátiť sa (resp. podať podnet) na miestne príslušný inšpektorát práce (a to aj anonymne).
Black
19.11.06,23:07
Co sa týka tej pracovnej zdravotnej služby (PZS) (v zmysle 124/2006 Z. z., §26), ona nemusí vykonávať prvú pomoc ak sa stane úraz, ale mala by školiť zamestnancov na prvú pomoc, aby v prípade úrazu mohli zasiahnúť oni.
Biba4
01.12.06,13:09
Pri danej problematike odporúčam naštudovať zák. č. 124/2006 Z.z. kde v § 21 je stanovené, kto môže poskytovať preventívne a ochranné služby zamestnávateľom (je to bezpečnostnotechnická služba - BTS a pracovná zdravotná služba - PZS), ďalej v §§ 22 - 26 je definované čo je ich náplňou. V § 26 PZS ods. 1, písm. h) je uvedené h) dohliada na zdravie zamestnancov v súvislosti s prácou (konkrétnejšia náplň PZS je rozpracovaná vo vyhl. 458/2006 Z.z. (v PZS má byť pracovný lekár, ktorý "zastrešuje" činnosť ostatných lekárov v PZS) keď len pre info...).
Okrem toho je v zák. 126/2006 Z.z. ustanovené, že PZS musí mať oprávnenie na výkon činnosti od Úradu verejného zdravotníctva SR. Tzn., že zamestnávateľ nemôže preventívne lekárske prehliadky zabezpečovať všeobecným praktickým lekárom. Ak by ich chcel všeobecný lekár vykonávať, je možnosť zazmluvnenia (a samozrejme zaškolenia) s PZS s platným oprávnením. Tým by ho zasa "zastrešil" pracovný lekár PZS a potom by to mohol preventívne lekárske prehliadky (vstupné, periodické, výstupné) zamestnancov vykonávať.
SilviaS
26.10.07,07:00
Dobrý den poradáci!
Chcem sa poradiť dnes prišiel nás konateľ s tým,že každá firma musí
mať zmluvného doktora lebo sú ževraj veľké pokuty ja som to osobne vôbec nepočula poradíte mi????
Vďaka Silvia:)
willma
26.10.07,07:32
pracovná zdravotná služba je toho neúrekom popísané len treba trošku hľadať:)
Origos
26.10.07,10:12
Čafte!!


Odporúčam preštudovať Zákon č. 355/2007, § 30,31...
Tam je všetko napísané
Yksina
31.10.07,12:36
Prosim vas nema niekto vzor zmluvy medzi lekarom a firmou -zmluvu o poskytovaní zdravotnej strarostlivosti