AlaNR
16.11.06,13:20
Ahojte,

z dovolenky som si priniesla semienka palmy (tie červeno oranžové guličky čo visia na palme v strapčekoch).

Problém je, že som ich zabudla v taške a našla som ich až teraz.
Jedna pani mi tam hovorila, že majú preschnúť a potom sa majú zasadiť.
Obávam sa, že som ich ale mojou zábudlivosťou presušila:D

Neviete, má význam ich vôbec ešte sadiť?

Diky za radu!
Chobot
16.11.06,12:32
Ahojte,

z dovolenky som si priniesla semienka palmy (tie červeno oranžové guličky čo visia na palme v strapčekoch).

Problém je, že som ich zabudla v taške a našla som ich až teraz.
Jedna pani mi tam hovorila, že majú preschnúť a potom sa majú zasadiť.
Obávam sa, že som ich ale mojou zábudlivosťou presušila:D

Neviete, má význam ich vôbec ešte sadiť?

Diky za radu!

Tak tie guličky, pre Tvoju informáciu, sú ďatle. Ťažko takto povedať, či ich získala zrelé alebo boli ešte nezrelé. Oni sú oranžovo-červené aj nezrelé. Dozrievajú (podľa lokality) od augusta do neskorej jesene. Oberajú sa také lesklé a na slnku sa nechajú "sčernať", kedy scukornatejú a nadobudnú nám známu farbu (tmavohnenú - ako ich poznáme zo spotrebiteľského balenia).

Keď sme boli v Tunisku, tak pri bungalovoch rástli tieto palmy. Domáci záhradník ich denne orezával, časť dávali do kuchyne a väčšinu vyhodili. Tak sme si zopár trsov vypýtali a nechali dozrieť na balkóne. Také čerstvé sú lepšie ako z obchodu.

U nás však plody nedozrejú, je pre ne krátke a málo teplé leto.

Ale nič za to nedáš, keď to skúsiš zasadiť, možno z nich niečo vzíde - aspoň tá palma,.
bef
17.11.06,18:11
Aj keď sú semiačka paliem v poriadku treba mať s nimi veľkú trpezlivosť, lebo klíčenie im trvá veľmi dlho a keď vyrastú nemajú radi presádzanie. Treba preventívne sadiť iba po jednom semiačku.

Veľa úspechov a trpezlivosti pri pestovaní.
ondrejvla
17.11.06,18:25
Ja mám moju ďatlovú palmu vypestovanú veľmi krásnu! Už som ich zopár rozdala, asi bol úrodný rok pred 15 rokmi, zasadila som ich 9 a 8 sa prijalo. Je pravdou, že prvé začali klíčiť až po polroku, najkrajšie boli tie, ktoré som dala na sklenenú misku do mokrej vaty a vodu som pravidelne dolievala. Každé semienko si zasaď zvlášť, po vyklíčení hneď nepresadzuj, ak ho máš v hline, radšej črepník rozbi a presaď aj s pôvodnou zeminou do väčšieho črepníka. Hnojiť začni asi po 3-4 mesiacoch po vyklíčení veľmi opatrne.