Katty
09.12.04,11:06
Ahojte mala by som jednu otázočku na valutovú pokladňu...

Nákup a predaj fin.prostriedkov v cudz.mene sa zaúčtuje kurzom komerčnej banky, čiže v hodnote v akej som ich nakúpila.
nákup 100 EUR x kurz komerč.banky 41 = 4100SK
v ten istý deň vezmem 100EUR idem do rakúska nakúpim tovar uhradím 100EUR v hotovosti, mám túto úhradu prepočítať kurzom NBS čo je napr. 40?
Ak áno tak mi tým nevznikne žiadny kurzový rozdiel pri úhrade fa (fa aj úhrada = jeden kurz) ale až na konci roka keď mi vlastne ostane v pokladni 0EUR v hodnote 100Sk.
V prípade úhrady tejto fa bezhotovostným spôsobom by som úhradu prepočítala kurzom komerčnej banky ale fa by bola kurzom NBS takže by mi vznikol kurz.rozdiel priamo pri úhrade, nie?
Je to takto správne?
SOME
09.12.04,12:35
Aj mňa to zaujíma, pomôžte nám !!!!!!!!!!!
Susan
09.12.04,12:37
Za kurz nakúpeného tovaru v Rakúsku zoberieš ten istý ako si ho nakúpila, čiže 41.
bea
09.12.04,12:45
Podľa mňa to súvisí s tým, ako máte urobenú smernicu k valutovej pokladni. Ja používam spôsob FIFO a pri tomto spôsobe, keď by som vo val. pokladni nemala nič a kúpila by som EUR v kurze 40, tak v tom istom kurze by som ich aj vydala. Tak by mi v pokladni nevznikol žiaden kurzový rozdiel.
Možný je aj prepočet valút zistený aritmetickým váženým priemerom.
Katty
09.12.04,12:48
Bea, určite je povolený arit.priemer alebo FIFO, lebo ja mám informácie o tom že NIEEEEEE

Susan, z čoho tak usudzuješ??
Katty
09.12.04,13:04
len dopĺňam že zákon o účtovníctve určuje prepočty NBSkou, len výnimočne pri kúpe alebo predaji cudzej meny za slovenskú menu sa použije kurz komerčnej banky


a predsa ak platím faktúru tak nepredávam cudziu menu za slovenskú ale len uhrádzam záväzok vyjadrený v cudzej mene

tak mi vychádza že úhrada záväzku by sa mala do slovenskej prepočítať kurzom NBS a nie kurzom nákupu valút t.j. kurzom komerčnej banky...

hm čo vy nato?
ingi
09.12.04,13:10
Spôsob FIFO A váž.aritm.priemer bude môcť byť používaný od 01.01.2005 - posledná novela zákona o účt.
Čo sa týka tých prepočtov, ja by som pri každom pohybe hotovosti (okrem nákupu a predaja - vtedy sa má použiť kurz komerčnej banky ako píše Katty) vo VP prepočítavala kurzom NBS, tu podľa mňa žiadna smernica nepomôže. Veď sa po každý krát jedná o účtovný prípad a ZOÚ v §24 ods. 2 hovorí, že sa majetok a záväzky prepočítavajú na slovenskú menu kurzom NBS ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu.
Katty
09.12.04,13:13
upresňujem že tá novela bude platiť od 01.01.2005

takže tak ako som napísala v prvom príspevku, tak je dobre...

mohol by sa mi vyjadriť ešte niekto?
ingi
09.12.04,13:18
Sorry za zlý rok, už som to dala na poriadok.
adinka55
09.12.04,13:19
Ja som bola na školení ktoré lektorovala p. Cenigova a tam zaznela informácia, že v novelizácii zákona o účtovníctve č. 561/2004 s účinnosťou od 1.1.2005 sa do par. 25 odst. 3 dostala aj valutová pokladňa - t.j. buď sa použije spôsob FIFO (platný teraz) alebo vážený aritmetický priemer. Skúste pozrieť uvedený zakon.
ingi
09.12.04,13:29
Adinka, spôsob FIFO teraz určite neplatí, platí oceňovanie kurzom NBS.
Ináč by tú možnosť do novely nedávali. Ak máš možnosť, pozri si §25 ods.3 novely.
adinka55
09.12.04,13:48
Aby som bola trošku presnejšia tak skúsim citovať zákon o účtovníctve bez novely par. 24 odst. 3 hovorí:
"Pri kúpe a predaji cudzej meny za slovenskú menu použije účtovná jednotka kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpene alebo predané."
(toto ustanovenie plati teraz).
Podľa tejto citácie by som mala vydať valuty v tom kurze za ktorý som ho obstarala, si myslim.
Od nového roka budem mocť použiť priemer.
Katty
09.12.04,13:57
adinka55 a ty keď vydávaš z pokladne valuty zamestnancovi napr. ako cesťák tak mu ich predávaš za slovenskú menu???????????????????
tak to asi NIEEE, týmto par. je myslený nákup a predaj z bánk alebo zmenární, vtedy nakupuješ cudziu menu za slovenskú menu!
adinka55
09.12.04,14:10
Teraz vidim, že mám šťastie, že takéto prípady nemám. Ale kedže nie je nič nemožné, táto téma ma veľmi zaujala a hľadala som k tomu nejaké články, vysvetlenia.
V knihe od Ing. Cenigovej z júna 2004 na str.134 je uvedené čosi takéto:
"Valuty vydané z pokladnice na úhradu výdavkov alebo prevedené na devízový bankový účet sa prepočítajú kurzom, ktorým boli prijaté do pokladnice, pritom možno použiť podobne ako pri úbytku c.p
a) kurz zistený váženým arit. priemerom alebo
b) kurz použitý ako prvý pri prijatí valút do pokladnice sa použije ako prvý pri vydaní valút z pokladnice.
Podľa tohoto som vychadzala.
No neviem.
Katty
09.12.04,14:15
ja som tú vašu cenigovú nikdy nečítala, viacerí o nej píšete a riadite sa ňou

Ja sa ale riadim zákonmi a tam je to jasne písané ako prepočet NBS.

Inak stalo sa už párkrát že aj v Poradcoch uviedli zavádzajúce informácie, vysvetlenia určitých ludí a nebolo to podla zákona....
Torhorc
09.12.04,15:08
Súhlasím s Katty. Učtovný prípady pomocou NBS. Nákup a predaj valút komerčným kurzom. A starosti s rozdielmi si nerobím. Na konci roka spravím inventúru val. pokladne, zostatok prepočítam kurzom k 31.12. porovnám zostatok so zostakom na účte v Sk a zaúčtujem kurzové rozdiely. Jednoduché a praktické. Preto sa mi ani nápad s FIFO a ar. priemermi moc nepozdáva.

Ešte otázočka.
Viete niekto niečo o spôsobe zahrňovania kurzových rozdielov účtovaných z ocenenia majetku (faktúry) v cudzej mene k 31.12.2003 na 563,663 (Nedaňové náklady/výnosy) ak v roku 2004 došlo k ich úhrade/inkasu do daňového priznania za rok2004? Účtuje sa o týchto rozdieloch v r. 2004, alebo sa to len uvedie v daňovom priznaní ako položky ovplyňujúce základ dane bez účtovania?
vgabka
09.12.04,16:36
Susan gratulujem, si Senior Member.
ingi
09.12.04,21:36
Katty, páči sa mi ako si stojíš za slovom. Mne tiež nejde do hlavy, že niekto píše v odbornej literatúre o použití určitej metódy pri oceňovaní peňažných prostriedkov v cudzej mene, pričom zákon hovorí niečo iné (ako som písala v 7.príspevku), nuž a následne sa to objaví v novele ZOÚ (§25 ods.3), ktorá má platiť od 01.01.. Už len z toho logicky vyplýva, že pôvodný názor autora nebol v poriadku.

Torhorc, zadaj si do hľadania heslo "kurzové rozdiely", určite nájdeš viac príspevkov, ktoré Ti odpovedia na Tvoju otázku.
Katty
13.12.04,08:44
ingi,
musím si stáť za tým čo tu píšem, kým ma niekto skutočne nepresvedčí že to tak nie je. Porada je predsa na to, aby sme si poradili a poradili sa ako to vlastne má či nemá byť...
dík Torhorc konečne niekto, kto mi to potvrdil :)
bachorikova
16.12.04,20:25
A ak si valutu vyberiem z osobneho valutoveho (EURo) uctu a vlozim do valutovej pokladne, mozem pouzit na prepocet kurz NBS miesto kurzu kom.banky?
Katty
17.12.04,07:59
barchorikova

ak valuty vložíš ako vklad spoločníka tak je skutočne jedno odkiaľ ich máš, ale VŽDY musíš použiť prepočet NBS.
bachorikova
17.12.04,08:28
barchorikova

ak valuty vložíš ako vklad spoločníka tak je skutočne jedno odkiaľ ich máš, ale VŽDY musíš použiť prepočet NBS.
Katty, dakujem.