Jozef Mihál
16.11.06,18:28
Som Slovák žijúci na Slovensku ale zamestnaný v Čechách, prácu vykonávajúci na Slovensku. Som zdravotne poistený v českej Všeobecnej zdravotnej poisťovni.

Na základe formulára E106 som sa prihlásil na Slovensku do poisťovne Sideria.

Týka sa ma ročné zúčtovanie poistného na zdravotné poistenie?
Na Slovensku nemám žiadny iný príjem a nie som ani SZČO.
Jozef Mihál
16.11.06,17:29
Ak ste poistený v Českej republike a Váš zamestnávateľ za Vás i za seba odvádza poistné podľa českej legislatívy do českej zdravotnej poisťovne, tak potom sa Vás netýka povinnosť podať ročné zúčtovanie poistného v Slovenskej republike.

Doplnené 12.4.2008: Rovnaká odpoveď platí i pre RZZP (http:///) za rok 2007.
katka s.
11.03.10,20:18
Dobrý večer. Našla som tu staršiu tému, v ktorej potrebujem poradiť. Manžel je zamestnaný v Bulharsku (štát EU), tam sa odvádza za neho aj zdravotné poistenie. Na Slovensku som ho odhlásila z dobrov. poistenia. Európsky zdravot. preukaz mu musia vystaviť v Bulharsku, keďže tam sa za neho platia odvody. Ako je to s ošetrením na Slovensku? Dotýka sa to len základ.ošetrenia, príp. predpísania liekov? Alebo je lepšie sa spýtať priamo v zdravot. poisťovni. Alebo platiť dvakrát zdravot. poistenie (SR, Bulharsko) aby mal istotu ošetrenia. Ďakujem.
Jozef Mihál
11.03.10,20:39
Ako slovenský občan má na Slovensku nárok na plnú zdravotnú starostlivosť, rovnako, ako keby mal slovenský preukaz poistenca.

Nasledujúca informácia je skopírovaná zo stránok VšZP, kde otázku položil občan, ktorý je poistený v Rakúsku:

"Na zabezpečenie plnej zdravotnej starostlivosti na Slovensku, ak budete verejne zdravotne poistená v Rakúsku, môžete požiadať rakúsku zdravotnú poisťovňu o vydanie formulára E106AT.

Formulár E106AT slúži ako doklad o potvrdení nároku SZČO pracujúceho v inom členskom štáte Európskej únie na čerpanie zdravotnej starostlivosti v plnom rozsahu v mieste jeho bydliska na náklady zdravotnej poisťovne, ktorej je poistencom.

Rakúska zdravotná poisťovňa vyplní formulár E106AT v časti A v dvoch origináloch a zašle ho poštou alebo prostredníctvom styčných orgánov do VšZP, prípadne ho odovzdá priamo pracovníkovi. Následne VšZP vydá preukaz poistenca verejného zdravotného poistenia poisteného v zahraničí s označením EU s platnosťou na 1 rok. "

Link: http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=342
katka s.
12.03.10,05:44
Ďakujem veľmi pekne. Aj keď s tým formulárom v tom konkrétnom štáte to bude trochu problém. Nie sú ešte celkom prepojený so všetkými europ.predpismi.
kocka503
30.04.10,09:42
Dobrý deň, potrebujem poradiť. Mám zamestnancov na kratší pracovný pomer, sú to opatrovateľky pracujúce v Nemecku. Niektoré nechcú byť zdravotne poistené na slovensku (u zamestnávateľa), lebo si dobrovoľne platia zdravotné poistenie v zahraničí. Môžem ich nepoisiť? Môžem robiť výplatu tak, že odvádzam len do SP?
Jana Motyčková
30.04.10,10:04
Ak majú miesto výkonu práce v Nemecku (nie sú tam vyslané), má sa platiť zdravotné aj sociálne poistenie do Nemecka podľa nemeckých zákonov.
kocka503
05.05.10,12:55
No, práveže my ich tam vysielame. Podľa zmluvy miesto výkonu práce majú v BA, prípadne ich vyšleme na služobnú cestu. V taktomto prípade musia mať u nás zdravotné poistenie (u nás myslím na Slovensku), nie? Ako mám postupovať, ak nemajú? Môžu jednoducho nechcieť? Ohradzujú sa tým, že majú poistenie v DE.... Jedna dokonca nemá žiadne. Takú môžem prihlásiť do ktorejkoľvek? ďakujem za odpoveď.
Jana Motyčková
06.05.10,06:05
Zamestnávateľ vyžiada od SP formulár E101 - ak na ňom SP uzná, že ide o vyslanie, tak ZP aj SP platia u nás, ak to neuznajú, ZP a SP sa bude platit do Nemecka. Zamestnankyne samé si nemôžu zvoliť, v ktorom štáte chcú byť zdravotne poistené - je to určené zákonom. Tiež zamestnávateľ nemôže za zamestnanca vybrať ZP.
kocka503
06.05.10,12:34
ďakujem pekne za odpoveď :)
sobica
28.10.10,08:38
Ahojte, chcela by som poradiť nášmu zamestnancovi. Od 1.11. 2010 sa stane zamestnnacom firmy v rakúsku. Tam sa mu budú odvádzať všetky odvody. Má on nejaké povinnosti voči ZP, príp. SP na Slovensku? ako by to potom bolo s výpočtom jeho dôchodku ak by tam pracoval až do dôchodkového veku? Oplatilo by sa mu napr. platiť si tu nejaké dobrovoľné poistenie?
Jana Motyčková
28.10.10,12:19
Zo ZP na Sovensku sa musí odhlásiť do 8 dní po zániku poistenia - poistenie zanikne vznikom zamestnania v Rakúsku, ak už tu zamestnaný nebude. Obdobie DP a možno aj príjem (v máji 2010 boli v tomto zmeny, ešte nemám prehľad) sa mu započíta pre dôchodok v SR alebo ak by mu vznikol nárok v Rakúsku, doba poistenia v SR by sa mu započítala do Rakúska. Myslím že súcasné dobrovoľné poistenie v SP nemá význam.
sobica
02.11.10,07:57
Pani Motyčková, veľmi pekne ďakujem za odpoveď.