Jozef Mihál
16.11.06,18:46
Minulý rok som bola poistencom zdravotnej poisťovne "A". Od 1.1.2006 som už poistencom zdravotnej poisťovne "B". Ročné zúčtovanie za rok 2005 som podala do svojej starej zdravotnej poisťovne. V novej poisťovni mi povedali, že im mám podať "Odpis z ročného zúčtovania poistného". Podľa nich také tlačivo existuje. Oni ho vsak nemajú, nenašla som ho na web stránke www.health.gov.sk (http://www.health.gov.sk) a nemajú ho ani v predajniach. Čo ďalej?
Jozef Mihál
16.11.06,17:49
Vo vašom prípade ide o povinnosť podľa § 20 ods.2 písm.c) zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení, kedy SZČO má povinnosť odovzdať odpis z ročného zúčtovania poistného za predchádzajúci kalendárny rok do 30. júna kalendárneho roka, ak táto osoba zmenila k 1. januáru kalendárneho roka príslušnú zdravotnú poisťovňu.

Uvedené tlačivo však nebolo zo strany MZSR zverejnené ako samostatné - špeciálne tlačivo, preto v novej zdravotnej poisťovni podajte fotokópiu ročného zúčtovania, ktoré ste podali v bývalej zdravotnej poisťovni.

Upresnenie k roku 2007:

(doplnené 4.1.2007)

Ak ste SZČO a zmenili ste k 1.1.2007 zdravotnú poisťovňu, tak máte nasledujúce povinnosti:

1. Do 8.1.2007 vrátiť starej poisťovni preukaz poistenca a ak vám bol vydaný, tak aj európsky preukaz.

2. V súlade s § 20 ods.2 písm.b) v novej poisťovni písomne vykázať výšku preddavku (ktorý budete platiť za mesiace január až jún 2007 do novej poisťovne) do 8.1.2007. Na vykazovanie preddavkov SZČO slúži tlačivo určené Úradom pre dohľad.

3. V starej poisťovni podáte v súlade s § 19 zákona ročné zúčtovanie poistného za rok 2006 a to do 30.6.2007. Podľa § 20 ods.2 písm.c) v novej poisťovni do 30.6.2007 odovzdáte odpis ročného zúčtovania za rok 2006. Špeciálne tlačivo na to neexistuje, mala by stačiť kópia ročného zúčtovania za rok 2006.

Poznámka na záver - v novej zdravotnej poisťovni nemusíte na začiatku roka 2007 odovzdať odpis z ročného zúčtovania poistného za rok 2005. Takúto povinnosť zákon pre SZČO neukladá. Podľa § 24 ods.d) je však SZČO povinná viesť a uchovávať po dobu 10 rokov účtovné doklady a iné doklady atď. a podľa § 24 ods.h) je SZČO povinná predkladať ZP pri výkone kontroly účtovné doklady a iné doklady atď.

ZZP_§20_ods.2
Ludula
02.01.07,15:34
SZČO zmenila od 1.1.2007ZP. Nová poisťovňa mu povedala,že ho z predchadzajúcej ZP odhlási. Ja som to pochopila tak, že ho odhlási ako FO ale nie ako SZČO. Má tato osoba povinnosť sa odhlásiť ako SZČO?
Ak áno tak na akom tlačive.
Ludula
Jozef Mihál
02.01.07,15:47
V prípade, ak SZČO zmenila k 1.1.2007 zdravotnú poisťovňu, nie je potrebné odhlasovať sa zo starej zdravotnej poisťovne - a to ani ako platiteľ - SZČO - ani ako poistenec ako taký. Čiže on sám nemá žiadnu povinnosť voči starej ZP.
Majaja
04.01.07,09:22
P. Mihál, prosím Vás ako je to možné, že niektoré poistovne tlačiva o odpise RZP majú a niektoré nie, kde sa može bezny poistenec k takému tlačivu dopracovať ak som svoje RZP stratila, a chcem odpis od predchádzajúcej poistovne
Jozef Mihál
04.01.07,09:51
Pozrite aktualizovanú odpoveď k postupu SZČO pri zmene poisťovne k 1.1.2007 v príspevku č.2 tejto témy (vyššie).