domacnost
16.11.06,20:28
Hladala som na porade, ale nenašla som, čo sa považuje v JÚ za daňový výdavok? Považuje sa za daňový výdavok len PPD podpísaný, potvrdený od dodávateľa bez vyhotovenej faktúry k PPD? Ešte dodám, že na PPD je vypísaný účel platby a to demolačné práce, ktoré aj v skutočnoti boli dodané.Ďakujem za názory.
ondrejvla
16.11.06,20:41
Ak to nie je doklad z ERP za tieto služby, len PPD firmy, ktorá službu dodala bez faktúry - to nie je žiaden daňový doklad. Musí byť daňový doklad, vtedy je to
u teba uznaný daňový výdavok.
lenkak
16.11.06,20:46
len ppd nestačí. Potrebuješ podklad = daň. doklad k nemu.
andrej_rv
16.11.06,20:58
Daňový výdavok je podľa §2 písm. i) ZoDP:
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak
Účtovný prípad sa do účtovníctva zaúčtuje na základe účtovného dokladu. Čo je účtovný doklad a aké sú jeho náležitosti, sa uvádza v § 10 ZÚ:
(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať
a) označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia
Ak Tvoj dodávateľ (ten, kto vystaví PPD za vykonané práce) nie je platiteľ DPH (nemusí vystavovať zároveň aj faktúru či blok z ERP v zmysle ZDPH), práce boli skutočne vykonané, súviseli so zdaňovaným príjmom, výdavok bol vynaložený (=zaplatený) a PPD má všetky náležitosti účtovného záznamu v zmysle § 10 ZÚ, z formálneho hľadiska podľa mňa neexistuje žiadny právny dôvod, prečo by výdavok doložený len PPD nemal byť daňovo akceptovaný.
Druhá vec je, že kvôli prípadnému lepšiemu dokazovaniu o rozsahu vykonaných prác a ich súvisu so zdaňovanými príjmami by bolo vhodné pripnúť aspoň nejaký potvrdený súpis vykonaných a prevzatých prác, písomnú zmluvu (alebo aspoň digi foto budovy pred a po demolácii).
marcik
17.11.06,07:49
Uvediem príklad, chodím na školenie a jediné čo dostanem je PPD/firma je neplatca DPH/.A ja si ho založím do nákladov a prištiknem k nemu pozvánku s mojim menom, podľa mňa je to ok!
Ninna
17.11.06,08:42
Daňový výdavok je podľa §2 písm. i) ZoDP:
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak
Účtovný prípad sa do účtovníctva zaúčtuje na základe účtovného dokladu. Čo je účtovný doklad a aké sú jeho náležitosti, sa uvádza v § 10 ZÚ:
(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať
a) označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia
Ak Tvoj dodávateľ (ten, kto vystaví PPD za vykonané práce) nie je platiteľ DPH (nemusí vystavovať zároveň aj faktúru či blok z ERP v zmysle ZDPH), práce boli skutočne vykonané, súviseli so zdaňovaným príjmom, výdavok bol vynaložený (=zaplatený) a PPD má všetky náležitosti účtovného záznamu v zmysle § 10 ZÚ, z formálneho hľadiska podľa mňa neexistuje žiadny právny dôvod, prečo by výdavok doložený len PPD nemal byť daňovo akceptovaný.
Druhá vec je, že kvôli prípadnému lepšiemu dokazovaniu o rozsahu vykonaných prác a ich súvisu so zdaňovanými príjmami by bolo vhodné pripnúť aspoň nejaký potvrdený súpis vykonaných a prevzatých prác, písomnú zmluvu (alebo aspoň digi foto budovy pred a po demolácii).
Ja mám skôr opačný prípad ku faktúre na ktorej je uvedené že je zaplatená v hotovosti mi dodavateľ nevystavil PPD a tvrdí že je to O.K. aj bez PPD.
Môžem si to takto zaúčtovať aj bez PPD. Podľa vyššie uvedeného pokiaľ sú na fa všetky náležitosti spĺňa fa aj bez PPD definíciu účtovného dokladu.Opravte ma až sa mýlim!
evina
17.11.06,08:59
Ja mám skôr opačný prípad ku faktúre na ktorej je uvedené že je zaplatená v hotovosti mi dodavateľ nevystavil PPD a tvrdí že je to O.K. aj bez PPD.
Môžem si to takto zaúčtovať aj bez PPD. Podľa vyššie uvedeného pokiaľ sú na fa všetky náležitosti spĺňa fa aj bez PPD definíciu účtovného dokladu.Opravte ma až sa mýlim!

To sú dve veci.
1. Faktúra a PPD so všetkými náležitosťami spĺňajú podmienky účtovného dokladu....teda aj Tvoja faktúra bez PPD
1. PPD preukazuješ úhradu faktúry- /čo v JÚ samozrejme musíš na 100%/, a tú Ty nemáš podloženú. Práve teraz u mojej známej požadovala DK doložiť PPD
k faktúre z dôvodu preukazateľnosti výdavku...
Ninna
17.11.06,09:27
Ja s vami plne súhlasím. Ale stále ma odbijú že je to o.k. Asi to vyradím z účtovníctva.Ani mne sa to hneď nezdalo. Fa bez dokladu o zaplatení.V PÚ by to takto mohlo byť?
andrej_rv
17.11.06,15:16
Ja s vami plne súhlasím. Ale stále ma odbijú že je to o.k. Asi to vyradím z účtovníctva.Ani mne sa to hneď nezdalo. Fa bez dokladu o zaplatení.V PÚ by to takto mohlo byť?
Podľa mňa riešenie závisí aj od toho, ako je tá faktúra vlastne textovaná. Ak je to faktúra, v ktorej je len pri spôsobe úhrady napísané: v hotovosti, tak v JU by som to nechal visieť v záväzkoch, ale nevyraďoval (do nákladov by sa to potom dostalo až pri skončení podnikania v rámci neuhradených záväzkov).
Ak je však na faktúre výslovne napísane: Faktúra bola uhradená v hotovosti, tak by som nej vypísal bežný VPD a dal to aj v JÚ do výdavkov. Aj takto vystavený VPD (ak spĺňa formálne náležitosti podľa § 10 ZÚ) je podľa mňa preukázateľným účtovným záznamom. Vychádzam z definície preukázateľnosti účtovného záznamu v § 32 ZÚ, podľa ktorého sa za preukázateľný účtovný záznam považuje účtovný záznam:
a) ktorého obsah priamo dokazuje skutočnosť,
b) ktorého obsah dokazuje skutočnosť nepriamo obsahom iných preukázateľných účtovných záznamov,
A nepriamym dôkazom pre obsah účtovného záznamu - VPD - je iný preukázateľný účtovný záznam - došlá faktúra s textom o jej uhradení.
Ninna
17.11.06,15:21
Na faktúre je uvedené FAKTÚRA ZAPLATENÁ V HOTOVOSTI . Ako začiatok faktúry teda tam kde všetci uvádzame Faktúra daňový doklad. Tak že predsa len je to obhajiteľné?
andrej_rv
17.11.06,15:29
Na faktúre je uvedené FAKTÚRA ZAPLATENÁ V HOTOVOSTI . Tak že predsa len je to obhajiteľné?Ja takéto faktúry spôsobom a na základe dôvodov uvádzaných v predošlom príspevku účtujem ako uhradené. Nakoniec, pri daňovom spore si ich kontrolór môže nechať overiť u dodávateľa.
Ninna
17.11.06,15:32
O.K. Aj ja budem od teraz.
domacnost
20.11.06,16:15
Daňový výdavok je podľa §2 písm. i) ZoDP:
i) daňovým výdavkom výdavok (náklad) na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov preukázateľne vynaložený daňovníkom, zaúčtovaný v účtovníctve1) daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods. 11, ak tento zákon neustanovuje inak
Účtovný prípad sa do účtovníctva zaúčtuje na základe účtovného dokladu. Čo je účtovný doklad a aké sú jeho náležitosti, sa uvádza v § 10 ZÚ:
(1) Účtovný doklad je preukázateľný účtovný záznam, ktorý musí obsahovať
a) označenie účtovného dokladu,
b) obsah účtovného prípadu a označenie jeho účastníkov,
c) peňažnú sumu alebo údaj o cene za mernú jednotku a vyjadrenie množstva,
d) dátum vyhotovenia účtovného dokladu,
e) dátum uskutočnenia účtovného prípadu, ak nie je zhodný s dátumom vyhotovenia,
f) podpisový záznam osoby (§ 32 ods. 3) zodpovednej za účtovný prípad v účtovnej jednotke a podpisový záznam osoby zodpovednej za jeho zaúčtovanie,
g) označenie účtov, na ktorých sa účtovný prípad zaúčtuje v účtovných jednotkách účtujúcich v sústave podvojného účtovníctva, ak to nevyplýva z programového vybavenia
Ak Tvoj dodávateľ (ten, kto vystaví PPD za vykonané práce) nie je platiteľ DPH (nemusí vystavovať zároveň aj faktúru či blok z ERP v zmysle ZDPH), práce boli skutočne vykonané, súviseli so zdaňovaným príjmom, výdavok bol vynaložený (=zaplatený) a PPD má všetky náležitosti účtovného záznamu v zmysle § 10 ZÚ, z formálneho hľadiska podľa mňa neexistuje žiadny právny dôvod, prečo by výdavok doložený len PPD nemal byť daňovo akceptovaný.
Druhá vec je, že kvôli prípadnému lepšiemu dokazovaniu o rozsahu vykonaných prác a ich súvisu so zdaňovanými príjmami by bolo vhodné pripnúť aspoň nejaký potvrdený súpis vykonaných a prevzatých prác, písomnú zmluvu (alebo aspoň digi foto budovy pred a po demolácii).

Ďakujem za odpoveď.