vgabka
09.12.04,12:55
Ako by ste účtovali nakúpené a podané občerstvenie počas plánovanej pracovnej porady (minerálka, káva)? Na účte 501 ako daňový náklad, alebo na účte 513 ako nedaňový náklad? A čo všetko je možné počas pracovnej porady podať (samozrejme nemyslím na alko), napr. chlebíky, čipsy a pod.
Braňo
09.12.04,13:06
Väčšinou si to konatelia dávajú preplácať do pokladne - takže 513. Ostatní si môžu kúpiť čo chcú, ale je diskutabilné, či im konateľ schváli preplatenie.
janka1
09.12.04,13:12
Je to repre.
vgabka
09.12.04,13:14
Braňo, ja som myslela nejakú malú firmu, ktorá robí pravidelné školenia BOZP svojim zamestnancom. Keď im podá kávu a minerálku počas školenia musí to účtovať na 513?
Vladimír Ozimý
09.12.04,13:17
A najväčší paradox je že DPH z reprezentacie je danovouznatelny vydavok podla paragrafu 19 bod k pism b
vgabka
09.12.04,13:23
Vlado, čítam paragraf 19 zákona o DPH a nič také tam nevidím. Ja si myslím, že pri všetkom, čo súvisí s repre, sa nesmie uplatniť DPH.
Vladimír Ozimý
09.12.04,13:30
Ja nehovorím o narok na uplotnenie DPH ale predsa v paragrafe 19 ods 1 pism k bod b je napísané že ak na jej odpočítanie platitel DPH nemá nárok, čo pri reprezentácii nemá, tak potom si ju môže uznať do daňových výdavkov...
vgabka
09.12.04,13:31
Vlado, prepáč. Teraz som pochopila, že si myslel zákon o DzP. Už som si to naštudovala. Je to skutočne pravda, že ako daňový náklad si môžem uplatniť DPH z položiek, ktoré sú nedaňové? A na ktorom účte ho potom zaúčtujem v PÚ?
ingi
09.12.04,13:35
Vladimír, je súhlasím s Vgabkou, DPH nie je v tomto prípade daňovo uznateľným nákladom. Kde v §19 ZDP je to uvedené? Z Tvojho príspevku mi to nie je celkom jasné.
Vladimír Ozimý
09.12.04,13:36
ja som zástanca 548 účtu
ANNA
09.12.04,13:37
A nie je to náhodou tak, že pokiaľ robíte školenia tak náklady na tieto školenia sú daňovo uznané? Ak napríklad v rámci školenia budete podávať obed tak je to daňový výdavok. Veď za to školenie máte príjem. Tieto náklady by som účtovala na 501 s vlastnou anal. V tomto prípade sú to výdavky na zabezpečenie prijmu. Školenie vlastných zamestnancov s občerstvením však nie je daňový výdavok. Ale to záleží či takéto školenia máte v živnosti a sú predmetom dane z prijmu.
Má niekto iný názor?
vgabka
09.12.04,16:43
Ešte raz sa pripojím ja. Nemyslela som podávanie obedov a nejaké obrovské školenia, ale obyčajné školenie, napríklad k BOZP, ktoré je zamestnávateľ povinný vykonávať a počas nich podá zamestnancom kávu, prípadne chlebík. Tieto školenia považujem za náklad spojený s jeho podnikaním, pretože podľa ZP je povinní ich pravidelne vykonávať. Takže stále mi to vychádza, že by to mohol účtovať na 501.
vgabka
09.12.04,16:44
Pardón za hrubku, ktorú som tam urobila. Ale už som dnes asi unavená.
ANNA
10.12.04,08:22
v tom prípade by som dala 513, ale, ak chcete môžete použiť 501 anal. daňovo neuznané.