mariab
17.11.06,12:29
Dobrý deň,
prosím Vás o radu v súvisloti s účtovaním aktivácie tovaru v pozemkovom spoločenstve. V septembri som prevzala účtovníctvo, kde bolo účtované o vyťaženej drevnej hmote na sklad, spôsobom A: príjem na sklad 112/621, úbytok zo skladu 621/112. Drevnú hmotu, ktorá je majetkom PS, však ťaží dodávateľsky ťažbová partia a z lesa na sklad ju privezie opäť dodávateľsky dopravca. PS nevytvára skladové zásoby, vyťaženú drevnú hmotu ťažbová partia na sklade upraví na sortiment požadovaný odberateľom a hneď sa považuje za predanú. Nakoľko som mala 10 rokov vlastnú firmu zaoberajúcu sa nákupom a následným predajom drevnej hmoty, zo skúsenosti by som tým pádom účtovala spôsobom B, ťažba + doprava 518/321 a predaj 311/601. Chcela by som od Vás radu, či môžem takto prepracovať celý účtovný rok, alebo to nateraz nechať tak a zmeniť od r.2007. Ale ešte v tomto PS vznikne nová sitácia a síce PS zakúpilo pásovú pílu a prijalo 4 zamestnancov / na nich je príspevok z ÚP/, kde začali vyťaženú drevnú hmotu spracovávať na objednávku na rezivo, hranoly, atď. Ako postupovať účtovne v tomto prípade. Možno som nad tým už toľko špekulovala, že som prešpekulovala a mám to poriadne zahmlené. Vnesiete mi, prosím Vás, do toho trochu svetla?
Ďakujem.
Dovolím si považovať tento problém za súrny, lebo PS chce mať budúci týždeň schôdzu a požiadali ma o priebežné vyhodnotenie ich činnosti.