magdalenaa
17.11.06,13:35
Všetkých Vás pekne pozdravujem,
bola by som veľmi rada, ak by ste mi vedeli poradiť ohľadom predčasného ukončenia leasingu a následneho predaja:
Nákladné vozidlo - leasing na 36 mesiacov. Zaplatených 32 splátok. Majiteľ má záujemcu na kúpu vozidla, takže chce ukončiť leasing a predať vozidlo. Prosím Vás aký to má všetko dopad na uznanie odpisov, ak predčasne ukončí leasing - ide o porušenie zmluvy? Aký je postup - musí najprv ukončiť leasing - mať doklad a následne predať /lebo on už odo mňa žiada vystaviť faktúru na predaj/.
Prečítala som si príspevky, len akosi mi to nie je jasné.
Marianna01
17.11.06,18:49
Všetkých Vás pekne pozdravujem,
bola by som veľmi rada, ak by ste mi vedeli poradiť ohľadom predčasného ukončenia leasingu a následneho predaja:
Nákladné vozidlo - leasing na 36 mesiacov. Zaplatených 32 splátok. Majiteľ má záujemcu na kúpu vozidla, takže chce ukončiť leasing a predať vozidlo. Prosím Vás aký to má všetko dopad na uznanie odpisov, ak predčasne ukončí leasing - ide o porušenie zmluvy? Aký je postup - musí najprv ukončiť leasing - mať doklad a následne predať /lebo on už odo mňa žiada vystaviť faktúru na predaj/.
Prečítala som si príspevky, len akosi mi to nie je jasné.

Ak máte v lízingovej zmluve zahrnuté, že môžete predčasne splatiť zvyšné splátky lízingu, tak v tom nevidím problém.
Čo sa týka odpisov, drž sa odpisovéhio plánu, ktorý máš vytvorený.
Lízing musí najprv ukončiť a až potom môže niečo predávať. Keby predal skôr, predal by majetok, ktorý ešte nanadobudol, t.j. urobil by podvod.
Jana Acsová
20.11.06,10:21
Prosím Vás aký to má všetko dopad na uznanie odpisov, ak predčasne ukončí leasing - ide o porušenie zmluvy? Áno. Upravujete základ dane podľa § 17 ods. 26 písm. a), ak sa jedná o nájomnú zmluvu uzatvorenú po 1.1.2004. Základ dane upravujete o odpisy, ak už uplatnené podľa § 26 ods. 8 sú vyššie ako by boli podľa § 27 alebo 28 ZDP. Maximálna výška odpisov daňových sa určí podľa uvedených § 27 alebo 28, t.j. štandardných lineárnych alebo zrýchlených daňových odpisov.
Milen
25.02.07,19:22
spýtala by som sa k tomuto problému. Mali sme leasing na 48 mesiacov, tým sa stalo, že leasingové odpisy mám nižšie k dátumu predčasného ukončenia leasingu, ako by som mala podľa §27 alebo 28. Základ dane upravujem len v tom prípade, ak by boli vyššie?
Džudi
25.02.07,20:02
Nemala som takýto prípad, ale pokiaľ viem zákon o dani z príjmu hovorí ak boli uplatnené vyššie vtedy sa upravuje základ dane. Tak ja by som neupravovala.
Milen
26.02.07,09:46
dík Džudi, ale v §17 odst.26 nie je, že ak boli uplatnené vyššie, je tam, že sa upraví o rozdiel už uplatnených odpisov podľa § 26 odst. 8v daňových výdavkoch a odpisov, ktoré by uplatnik ako vlastník podľa §27 alebo 28.
Milen
26.02.07,20:08
Nájde sa ešte niekto, kto by sa k tomu vyjadril?
vikinka
26.02.07,20:36
V prípade predčasného skončenia a porušenia podmienok líz.zml.vzniká povinnosť úpravy základu dane z príjmov § 17 ods.26 písm.a)ZDP.Základ sa upraví v tom období,kedy prišlo k porušeniu podmienok.Úprava sa vykoná len o rozdiel odpisov podľa § 26 ods.8 ZDP.už uplatnených v daňových výdavkoch a odpsiov,ktoré by uplatnil nájomca ako vlastník pri rovnom.odpisovaní podľa § 27 alebo pri zrýchl.podľa § 28 ak lízing.odpisy uplatnené podľa § 26 ods.8 sú vyššie.
RenataK
19.03.08,04:25
Predčasné ukončenie lízingu odkúpením znamená, že z karty DHM (časový lízing) ho vyradím a zaradím na novú kartu DHM v odkupnej hodnote a odpisujem ďalšie (nové) 4 roky? Následne upravím základ dane podľa §17 ods. 26 písm. a) ZDP. Jedná sa o nákladný automobil.
Je to tak správne?
RenataK
19.03.08,06:41
Predčasné ukončenie lízingu odkúpením znamená, že z karty DHM (časový lízing) ho vyradím a zaradím na novú kartu DHM v odkupnej hodnote a odpisujem ďalšie (nové) 4 roky? Následne upravím základ dane podľa §17 ods. 26 písm. a) ZDP. Jedná sa o nákladný automobil.
Je to tak správne?
posúvam ....
RenataK
19.03.08,09:14
Predčasné ukončenie lízingu odkúpením znamená, že z karty DHM (časový lízing) ho vyradím a zaradím na novú kartu DHM v odkupnej hodnote a odpisujem ďalšie (nové) 4 roky? Následne upravím základ dane podľa §17 ods. 26 písm. a) ZDP. Jedná sa o nákladný automobil.
Je to tak správne?
posúvam .... :mee:
renocka99
01.10.08,10:53
Prosím o radu, môj prípad som tu nenašla. Predčasne sme ukončili LZ 8mesiacov pred ukončením sme os.auto odkúpili a následne predali. Môj problem spočíva v tom že sme si vôbec neuplat§ovali odpisy,(aby sme neboli v strate), Neviem ako to zaúčtovať, aké odpisy (v akej výške) môžem uplatniť a či vôbec môžem niečo uplatniť.Auto bolo predané ta vyžšiu sumu ako by bola zost.cena pri uplatnení odpisov.
Pomôže niekto prosím?
renocka99
01.10.08,12:18
Pomôže mi niekto prosím?