Jozef Mihál
17.11.06,13:45
Som študent a prispievam do jedného časopisu. Nie som zamestnancom toho časopisu, s vydavateľom časopisu mám uzatvorenú len autorskú zmluvu.

Z mojich príjmov (honorárov) vydavateľ automaticky strháva zrážkovú daň.

Za rok 2007 (2006) moje hrubé príjmy z honorárov dosiahnu sumu cca 50 000 Sk. Iné príjmy nemám. Aby som dostal naspäť vrátenú zrážkovú daň - bude to temer 10000 Sk, chcem v marci 2008 (2007) podať daňové priznanie za rok 2007 (2006).

Čo však potom so zdravotným poistením?
Jozef Mihál
17.11.06,12:51
Odpoveď pre rok 2007:

Ak podáte daňové priznanie, pretože sa Vám oplatí tzv. "dodaniť" príjmy z honorárov, potom platí, že ak vaše hrubé príjmy dosiahnuté za rok 2007, ktoré v konečnom dôsledku neboli zdanené zrážkovou daňou (pretože podáte daňové priznanie a zdaníte ich "normálne") budú vyššie ako 59232 Sk, musíte podať ročné zúčtovanie poistného ako "samoplatiteľ".

Z uvedených čísel vyplýva, že sa vám určite oplatí podať daňové priznanie, pretože ročné zúčtovanie poistného podávať nemusíte. Ak váš hrubý príjem bude okolo 50000 Sk, tak vrátená daň bude približne 9500 Sk.


Odpoveď pre rok 2006:

Ak podáte daňové priznanie, pretože sa Vám oplatí tzv. "dodaniť" príjmy z honorárov, potom platí, že ak vaše hrubé príjmy dosiahnuté za rok 2006, ktoré v konečnom dôsledku neboli zdanené zrážkovou daňou (pretože podáte daňové priznanie a zdaníte ich "normálne") budú vyššie ako 41400 Sk, musíte podať ročné zúčtovanie poistného ako "samoplatiteľ".

V ročnom zúčtovaní sa poistné vypočíta z brutto príjmu, ktorý ste zarobili, najmenej však zo sumy 54264 Sk. Pri sadzbe 14% teda poistné bude najmenej 7597 Sk.

Z uvedených čísel vyplýva, že sa vám zrejme oplatí podať daňové priznanie. Ak váš hrubý príjem bude okolo 50000 Sk a vrátená daň bude približne 9500 Sk, tak aj keď zaplatíte poistné 7597 Sk, budete mať "k dobru" okolo 2000 Sk.

ZZP_§11_ods.8
ZZP_§11_ods.9
color
06.01.07,19:09
Znamená to (som v podobnej pozícii, zamestnávateľ mi strháva preddavky na daň, základ mám asi 60 000 Sk), že ak by som neodovzdal daňové priznanie (vrátenie preddavkov by som oželel), nemám povinnosť platiť zdravotné poistenie?
kurtica
07.01.07,19:52
Znamená to (som v podobnej pozícii, zamestnávateľ mi strháva preddavky na daň, základ mám asi 60 000 Sk), že ak by som neodovzdal daňové priznanie (vrátenie preddavkov by som oželel), nemám povinnosť platiť zdravotné poistenie?

No kedze zamestnavatel nema povinnost oznamit poistovni ze si presiahol povoleny prijem, tak vlastne ano.
Jozef Mihál
07.01.07,21:00
Znamená to (som v podobnej pozícii, zamestnávateľ mi strháva preddavky na daň, základ mám asi 60 000 Sk), že ak by som neodovzdal daňové priznanie (vrátenie preddavkov by som oželel), nemám povinnosť platiť zdravotné poistenie?

Nepodanie daňového priznania v prípade príjmov zo závislej činnosti nie je dôvodom na nepodanie ročného zúčtovania poistného.

Okrem iného, daňový úrad vie o Vašich príjmoch (a od neho môže túto informáciu dostať na vyžiadanie zdravotná poisťovňa) aj bez podania daňového priznania, pretože zamestnávateľ tieto príjmy nahlasuje každý štvrťrok - ak sú zdanené preddavkovo.
kurtica
08.01.07,05:41
Nepodanie daňového priznania v prípade príjmov zo závislej činnosti nie je dôvodom na nepodanie ročného zúčtovania poistného.

Okrem iného, daňový úrad vie o Vašich príjmoch (a od neho môže túto informáciu dostať na vyžiadanie zdravotná poisťovňa) aj bez podania daňového priznania, pretože zamestnávateľ tieto príjmy nahlasuje každý štvrťrok - ak sú zdanené preddavkovo.

A ak nie sú zdanené preddavkovo, vie o nich niekto? Nie je toto priestor pre podvody voci poistovni aj danovemu uradu???
ivet
03.05.07,11:20
A ak nie sú zdanené preddavkovo, vie o nich niekto? Nie je toto priestor pre podvody voci poistovni aj danovemu uradu???
Samozrejme, že Sociálna poisťovňa o Vás vie, pretože zamestnávateľ je povinný vás prihlásiť do SP aj keď pracujete na dohodu. Navyše zamestnávateľ každý mesiac za vás platí úrazové poistenie, v mesačnom výkaze uvádza vaše rodné číslo aj výšku príjmu.

Pozdravujem...
Viera J
02.06.08,06:45
Prosím Vás aký typ tlačiva na RZZP za rok 2007 treba poda pri dosiahnutých príjmov študenta na základe autorského honoráru?
Jozef Mihál
02.06.08,06:51
Ak študent v roku 2007 nebol ani jedeň deň zamestnancom, nebol ani jeden deň SZČO a mal príjmy podľa § 5 alebo 6 zákona o daniach z príjmov - s výnimkou tzv. vyňatých príjmov (http://www.porada.sk/t66874-zakon-o-zdravotnom-poisteni-13-ods-20-vynate-prijmy.html?styleidd=5)podľa § 13 ods. 20 zákona o zdravotnom poistení - vyššie ako úhrn minimálnych základov poistenca štátu (4936 Sk za jeden mesiac, za celý rok potom 59232 Sk - pre rok 2007) - musí podať RZZP a použije tlačivo typ C.
Viera J
02.06.08,06:55
A ked mal príjem len 26790 Sk za celý rok?
Jozef Mihál
02.06.08,07:03
Ak bol celý rok 2007 študent, nemal zamestnanie, nebol SZČO a jeho príjem z honorárov bol len 26790 Sk - teda suma neprevyšujúca 59232 Sk - nemusí podávať RZZP.