pietro
09.12.04,13:29
Prosím o radu aký mám dať vymeriavací základ za 11/2004 keď mi zamestnanci boli 1/2 mesiaca na 60% z dôvodu prekážok v práci zo strany zamestnávataľa a hrubá mzda činí na mesiac 6500,- t.j minimálna mzda. Môže byť vymeriavací základ aj nižšší ako je 6500,- Sk /podľa mne dostupných informácií je tak možné ale radšej si to overujem na "našej" skvelej porade/. Ďakujem.
Jozef Mihál
09.12.04,12:33
Môže. Viď § 138 ods.12 písm.d) zákona 461/2003.
metracik2
09.12.04,16:54
mate kolektivnu zmluvu, ked ste zamestnancom dali 1/2 mesiaca 60% zo mzdy??
pietro
10.12.04,10:04
Nie nemám, je to podnikateľ s 5 zamestnacami. A keď to dám do pracovnej zmluvy ako to môžem použiť?! Alebo to riešiť internou smernicou ?
Peťo
10.12.04,10:46
Pozri § 142 ods. 4 ZP poslednú vetu. Ak nemate vo firme zastupcov zamestnancov, nemôžete uplatniť nahradu 60 % priem.zárobku. Pekný deň.
pietro
10.12.04,11:35
A čo tak použiť § 142 odst. 2, pracovníci makajú viacmenej vonku stavebné práce a pod. to by hádam išlo ..... a keď nie tak musím aspoň papiere urobiť podľa zákona ....

ďakujem za každú odpoveď.
sylva
10.12.04,13:39
Trocha odbočím od Pietrovho problému, ale moja otázka sa tiež týka vymeriavacieho základu.Svoju chybu pri odvodoch za zamestnávateľa u zamestnanca s viacerými prac.pomermi som už popísala v téme "Opravný výkaz do SP", príspevok č.7. Tak som si myslela, že už v tom mám jasno:odvody viacerých zamestnávateľov sa nekumulujú do maximálnych VZ, každý odvádza osobitne z VZ zamestnanca.ALE-včera som sa vrátila k Vášmu príspevku p. Mihál (Manažment,mzdy a financie, r.2003,č.21-22,s.103-104) a opätovne som tam kde som bola.Som z toho jelenica.Uvádzate príklad zamestnaca s dvoma prac.pomermi, pričom v 1. má príjem 30.000 Sk a v 2. má 20.000 Sk.Prvý PP je jasný, ale odvody z 2.PP nechápem.Citujem: " Jeho (zamestnacov)VZ pre starobné,invalidné poistné,poistenie v nezamestnanosti a REZERVNÝ fond bude 10.533 Sk,pretože ÚHRNNÝ VZ od OBOCH zamestnávateľov nesmie prekročiť sumu 40.533Sk-vtedy bol platný tento max.VZ. Jeho VZ pre nemocenské poistenie a GARANČNÉ poistenie bude 0,pretože ÚHRNNÝ VZ OBOCH zamestnávateľov nesmie prekročiť sumu 20.267Sk."
Tak teraz neviem. Veď zamestnanec neplatí odvody do rezervného fondu ani na garančné poistenie. A ak ste tým mysleli odvody za zamestnávateľa, tam sa zasa nemajú odvádzať z ÚHRNU VZ viacerých prac.pomerov. Pekne prosím, môžte mi to vysvetliť tak, aby som to už konenčne pochopila ???? Pekný zvyšok dňa a ešte krajší vikend Vám i všetkým poraďákom želá Sylva.
Jozef Mihál
10.12.04,15:17
Jajaj, to je už rok starý príspevok, ako ten čas beží a výklady zákona sa menia... Podľa výkladu SP je to v prípade dvoch zamestnávateľov tak, ako píšete, že Vám to už bolo jasno - obaja zamestnávatelia odvádzajú z dosiahnutého VZ zamestnanca bez ohľadu na VZ dosiahnutý u iného zamestnávateľa.
Takže dnes by som v tom príspevku napísal toto:

Príklad.

V prvom zamestnaní bude mať zamestnanec príjem 30000 Sk.
Jeho VZ pre starobné, invalidné poistenie, poistenie v nezamestnanosti a rezervný fond bude 30000 Sk.
Jeho VZ pre nemocenské poistenie a garančné poistenie bude 21548 Sk.
Jeho VZ pre úrazové poistenie bude 30000 Sk.
Z týchto VZ prvý zamestnávateľ vypočíta a odvedie poistné.

V druhom zamestnaní bude mať zamestnanec príjem 20000 Sk.

On zaplatí poistenie na starobné, invalidné a nezamestnanosť z VZ 13095 Sk, pretože jeho úhrnný VZ od oboch zamestnávateľov nesmie prekročiť sumu 43095 Sk.

Jeho poistné na nemocenské poistenie bude 0 Sk, pretože jeho úhrnný VZ od oboch zamestnávateľov nesmie prekročiť sumu 21548 Sk.

Druhý zamestnávateľ zaplatí poistné do Sociálnej poisťovne z VZ 20000 Sk, pretože podľa výkladu SP sa pri určení VZ zamestnávateľa neprihliada na VZ, ktorý zamestnanec dosiahol v prvom zamestnaní.
sylva
13.12.04,07:31
Jajajaj p. Mihál. Je to rok starý príspevok, ale zákon sa v tejto časti nemenil.Výklad zákona sa však vyvíja stále...Najmä ak je tak komplikovaný zákon. Ale ja som potrebovala vedieť túto informáciu pri vystavovaní miezd za január 2004! Faktom je, že poradiť mi nevedeli ani v Sociál.poisťovni (a DODNES Vám ani poradiť nevedia okrem vedúceho výberu poistného) a Váš príspevok bol v tom čase JEDINÝ-aspoň v mojom dosahu-, ktorý sa tejto problematike venoval.Preto som vychádzala z "logiky" podporená Vaším príspevkom a odvody som počítala zle. Je to však v prvom rade moja chyba. Všetko zlé je na niečo dobré a KONEČNE UŽ MÁM ISTOTU, že som to pochopila a opravila. Vďaka za odpoveď !!! Pomohli ste mi.Sylva
Jozef Mihál
13.12.04,08:04
Sylva, ďakujem za pochopenie i toho, čo som v dobrej vôli "napáchal". Inak za svojim názorom vysloveným v tom príspevku si doteraz stojím ale výklad S.P. je mocnejší.

Ešte by som ale rád v praxi videl ako S.P. vymeria dôchodok tomu, kto má dvoch zamestnávateľov a 2x maximálny VZ od týchto zamestnávateľov - či mu pre jeho osobný mzdový bod započítajú JEHO VZ alebo VZ JEHO ZAMESTNÁVATEĽOV. Môj názor je, že by mali započítať VZ jeho zamestnávateľov.
pietro
13.12.04,10:17
Prosím o radu aký mám dať vymeriavací základ za 11/2004 keď mi zamestnanci boli 1/2 mesiaca na 60% z dôvodu prekážok v práci zo strany zamestnávataľa a hrubá mzda činí na mesiac 6500,- t.j minimálna mzda. Môže byť vymeriavací základ aj nižšší ako je 6500,- Sk /podľa mne dostupných informácií je tak možné ale radšej si to overujem na "našej" skvelej porade/. Ďakujem.
A čo tak použiť § 142 odst. 2 viď otázka vyššie...

Aako sa vám pracuje pred koncom roka ? Začínate finišovať? Prajem všetkým pekný deň.
pietro
13.12.04,10:45
Prosím o radu aký mám dať vymeriavací základ za 11/2004 keď mi zamestnanci boli 1/2 mesiaca na 60% z dôvodu prekážok v práci zo strany zamestnávataľa a hrubá mzda činí na mesiac 6500,- t.j minimálna mzda. Môže byť vymeriavací základ aj nižšší ako je 6500,- Sk /podľa mne dostupných informácií je tak možné ale radšej si to overujem na "našej" skvelej porade/. Ďakujem.
A čo tak použiť § 142 odst.2 , viď aj otázky vyššie ... poradíte?

A ko sa vám "maká" pred koncom roka začínate finišovať?

Prajem pekný deň.