simcic
17.11.06,16:12
zamestnávateľ ma 1. júla tohoto roku trvale preradil na inú prácu, s týmto preradením ma mal zaradiť do inej platobnej triedy, je to štátna sféra / kolegyňa, čo je podobne pracovne zaradená je platovo o 30 % vyššie ako ja /. Proste nadriadený jednoducho ma odmietol preradiť na zodpovedajúci stupeň odmeňovania, napriek mojim urgenciám to doteraz neurobil. Koncom roku asi zmením pracovisko, myslíte že môžem tento rozdiel v mzde vymáhať, ak ak áno tak ako ?
Ďakujem
Danila
17.11.06,15:58
zamestnávateľ ma 1. júla tohoto roku trvale preradil na inú prácu, s týmto preradením ma mal zaradiť do inej platobnej triedy, je to štátna sféra / kolegyňa, čo je podobne pracovne zaradená je platovo o 30 % vyššie ako ja /. Proste nadriadený jednoducho ma odmietol preradiť na zodpovedajúci stupeň odmeňovania, napriek mojim urgenciám to doteraz neurobil. Koncom roku asi zmením pracovisko, myslíte že môžem tento rozdiel v mzde vymáhať, ak ak áno tak ako ?

ĎakujemPreradenie na inú prácu, ako bola dohodnutá v pracovnej zmluve, je pracovník povinný vykonávať len výnimočne, a to za podmienok, ktoré sú citované v § 55 ZP. ZC aj ZĽ zvyčajne hľadajú dohodu. Vzhľadom k tomu, že si neposkytla viac údajov, / dôvod preradenia a pod./nie je možné poradiť. Ale so zreteľom na ustanovenie, podľa ktorého môže ZĽ preradiť zamestnanca aj bez jeho súhlasu, a má ZĽ len prihliadať na vhodnosť práce podľa schopností a kvalifikácie zamestnanca, nevidím veľkú šancu na úspech pri vymáhania rozdielu v mzde. Skús zadať viac informácií.
dana9
17.11.06,16:13
Píšeš, že pracuješ v štátnej sfére. čo presne to znamená? totižto na niektoré "pracovné pomery" v štátnej správe sa nevzťahuje ZP ale iné predpisy, napr. vojaci, policajti, prokurátori a podobne. Tam potom platia úplne iné pravidlá, neexistuje tam ani klasická prac. zmluva. Ako píše Danila, treba uviesť aspoň základné údaje, aby sme mohli poradiť :) .

dana:)
simcic
19.11.06,06:08
Ďakujem, opíšem Vám to podrobne :

pracujem v zdravotníctve na odbore stravovania. Nastúpil som tam pred rokom ako skladník v sklade potravín / teda v kategórii R /, napriek tomu že mam aj vysokú školu, ale predtým pol roka som stratil robotu a už som nechcel vegetovať doma. Pri tomto zaradení som mal plat v hrobom okolo 9500,- Sk a bol som zaradený v 4. triede. Od 1.7 tohoto roku som bol preradený na funkciu stravovacieho referenta / kategória THP /, kde podľa zaradenia a popisu práce mám byť zaradený v 6. triede. Preradenie bolo vykonané oficiálne zmenou pracovnej zmluvy. Následne bol daný návrh na úpravu mzdy ale toto už zamestnávateľ / teda jeho zodpovedný zástupca /odmietol. Pracovníci na tejto pozícii majú hrubý príjem okolo 15 500,- Sk a takýto išiel aj návrh od môjho priameho nadriadeného. Navyše ja ešte vykonávam množstvo inej práce, ktorá nie je ani v mojom popise / napr. personalistiku, komplet admin. práce oddelenia, zastupovanie vedúceho a pod. / , za túto prácu naviac bol návrh 1500,- sk v podobe pohyblivej zložky. Teda uznáte, že ten finančný rozdiel nie je zanedbateľný.