katarina.j
17.11.06,19:34
ahojte, chcem sa opýtať, či má niekto skúsenosti v programe Alfa s účtovaním úveru, neviem si poradiť s týmito náležitosťami /aby som to náhodou nezaučtovala zle/: ak SZČO a platca DPH vezme z banky úver na 5 rokov na nehnuteľnosť - účtujú sa mesačné splátky do prevádzkovej réžie? ako je to s dph? ako je to s účtovaním danej zálohy za nehnuteľnosť /boli použité firemné finančné prostriedky nie čerpané z úveru/. dakujem
Marianna01
17.11.06,18:41
ahojte, chcem sa opýtať, či má niekto skúsenosti v programe Alfa s účtovaním úveru, neviem si poradiť s týmito náležitosťami /aby som to náhodou nezaučtovala zle/: ak SZČO a platca DPH vezme z banky úver na 5 rokov na nehnuteľnosť - účtujú sa mesačné splátky do prevádzkovej réžie? ako je to s dph? ako je to s účtovaním danej zálohy za nehnuteľnosť /boli použité firemné finančné prostriedky nie čerpané z úveru/. dakujem

Mesačné splátky musíš rozdeliť na istinu a úroky. Istina nie je daňový náklad, tak ako príjem z úveru nie je daňový príjem. Úrok z úveru je daňovým nákladom. Takže (aj keď z Alfy si to neúamätám), spl. istiny bude úvery a dotácie v PD, úroky prevádzková réžia, ak nie je členenie podrobnejšie.
ondrejvla
17.11.06,19:02
Mesačné splátky musíš rozdeliť na istinu a úroky. Istina nie je daňový náklad, tak ako príjem z úveru nie je daňový príjem. Úrok z úveru je daňovým nákladom. Takže (aj keď z Alfy si to neúamätám), spl. istiny bude úvery a dotácie v PD, úroky prevádzková réžia, ak nie je členenie podrobnejšie.

Súhlasím a dopĺňam :
- DPH účtuješ na základe faktúr, alebo hotovostných dokladov z ERP na nedokončenú stavbu ( nezaradenú), musíš si viesť o tom evidenciu, čo a v akej hodnote bolo použité na výstavbu, všetko je nedaňovým nákladom, ako aj pri obstaraní súboru HM. Po dokončení stavby a kolaudácií zaradíš stavbu z uvedenej evidencie do majetku a budeš odpisovať podľa zákona o DP.
katarina.j
17.11.06,20:12
dakujem vám ľudkovia- teda Marianna 01 a Ondrejvla,ale ešte mám dotaz k Vlaste: nejedná sa o nedokončenú stavbu - ide o objekt pozemok + oplechované budovy /tzv.hangáre/, to mám odpisovať ako dlho? ak dám istinu do nedanových výdavkov a úrok do danových nákladov, to chápem, ale ako mám rozpoložkovať tú zálohu danú za nehnuteľnosť ak ide o sumu cca 500.000,-sk? to mám dať s dph či bez dph tuto sumu?môžem to dať jednorazovo do nákladov celu sumu alebo dať to na odpisy? dakujem
sway
18.11.06,07:56
dakujem vám ľudkovia- teda Marianna 01 a Ondrejvla,ale ešte mám dotaz k Vlaste: nejedná sa o nedokončenú stavbu - ide o objekt pozemok + oplechované budovy /tzv.hangáre/, to mám odpisovať ako dlho? ak dám istinu do nedanových výdavkov a úrok do danových nákladov, to chápem, ale ako mám rozpoložkovať tú zálohu danú za nehnuteľnosť ak ide o sumu cca 500.000,-sk? to mám dať s dph či bez dph tuto sumu?môžem to dať jednorazovo do nákladov celu sumu alebo dať to na odpisy? dakujem

Jedna vec je účtovanie úveru - to tu je povedané - je to nedaňový výdavok, druhá vec je účtovanie nehnuteľnosti.
Musíš mať jasne rozčlenené koľko stojí pozemok a koľko nehnuteľnosť, pozemok zaradíš Trieda 031 - Pozemky a neodpisuješ ho
Tiež musíš mať jasnú konečnú sumu za koľko nakupuješ a podľa toho zaraďuješ do majetku firmy. (spočítaš si všetky doklady súvisiace s obstaraním budovy a po kolaudácii ju zaradíš do majetku, ak si plátcom DPH, tak DPH si uplatňuješ s riadnych daňových dokladov, do majetku idú sumy bez DPH)
Budovu zaradíš Trieda 021 - Stavby, skupina 4, položka 4-1, odpisuješ 20 rokov
Teda priamo do nákladov ti nepôjde nič, v Alfe si nahoď pod členenie - analytiku pod výdavok iný neovpl. DZP novú položku budova a sem dávaj všetky výdavky na budovu a potom si vytlač toto konto a budeš mať sumu ktorú použiješ pri nahodení Budovy do dlhodobého majetku.
Koncom roka zaúčtuješ príslušné odpisy do nákladov.;)