Jozef Mihál
17.11.06,18:52
V roku 2006 som bola evidovaná na úrade práce. Začiatkom decembra 2006 som si založila živnosť a zároveň som požiadala o nenavrátnu pôžičku z Eurofondu. Peniaze mi nabehli na účet dňa 19.12.2006. V roku 2006 som z nich nečerpala.

Žiaden iný príjem som v roku 2006 nemala.

Otázka znie, či mám nenávratnú pôžičku uviesť v daňovom priznaní za rok 2007 ako príjem?

Ak je odpoveď áno, potom to musím preniesť aj do ročného zúčtovania poistného pre zdravotnú poisťovňu. Keď v ročnom zúčtovaní uvediem ten príjem, tak mi vyjde od júla 2007 platiť preddavky 3000 Sk mesačne.
Jozef Mihál
17.11.06,17:52
Ako SZČO musíte podať ročné zúčtovanie, vo vašom prípade použijete tlačivo typ B.

V riadku 27 sa uvedie základ dane z r.42 daňového priznania.

Podľa Usmernenia MF SR k čerpaniu, účtovaniu a zdaňovaniu nenávratného príspevku zo štrukturálnych fondov, uverejneného vo Finančnom spravodajcovi č. 11/2004, sa príjem dotácie účtuje ako príjem neovplyvňujúci základ dane. Do príjmu ovplyvňujúceho základ dane sa postupne preúčtováva až pri zaúčtovaní čerpania dotácie.

Znamená to, že ak sa v roku 2006 z dotácie ešte nečerpalo, za tento rok príjem dotácie neovplyvňuje váš základ dane, a teda ani výšku preddavkov na zdravotné poistenie za rok 2007.

Doplnené 7.4.2008: Rovnaká odpoveď platí pre ročné zúčtovanie za rok 2007.

ZZP_§13_ods.6
ZZP_§16
ZZP_§16_ods.10
ADRIANA33
19.01.07,21:09
Mám podobný problém. Kde uviesť dotáciu z ESF / ÚPSVaR/ v DP, keď chce daňovník uplatňovať paušálne výdavky a nechce viesť JÚ, je to možné uviesť v DP aj podľa § 8 - ostatné príjmy, riadok iné ?
Orsz
19.01.07,22:01
Mám podobný problém. Kde uviesť dotáciu z ESF / ÚPSVaR/ v DP, keď chce daňovník uplatňovať paušálne výdavky a nechce viesť JÚ, je to možné uviesť v DP aj podľa § 8 - ostatné príjmy, riadok iné ?

Ak bola poskytnutá dotácia, v roku kedy je jej čerpanie nie je možné použiť paušálne výdavky.
ORLEN
23.01.07,10:45
Ak bola poskytnutá dotácia, v roku kedy je jej čerpanie nie je možné použiť paušálne výdavky.

Ktory zakon o tom hovori???????
Erika-ežka
26.01.07,16:34
Ak bola poskytnutá dotácia, v roku kedy je jej čerpanie nie je možné použiť paušálne výdavky.


Aj ja chcem vedieť, ktorý zákon o tom hovorí ?????????
andyt
29.01.07,10:31
V prípade dotácie je možnosť si zaúčtovať tento príjem ako príjem neovplyvňujúci daň z príjmu, ale potom aj všetky výdaje použité z dotácie musia byť zaúčtované ako výdavok neovplyvňujúci daň z príjmu. Je aj takáto možnosť.
Erika-ežka
30.01.07,20:13
V prípade dotácie je možnosť si zaúčtovať tento príjem ako príjem neovplyvňujúci daň z príjmu, ale potom aj všetky výdaje použité z dotácie musia byť zaúčtované ako výdavok neovplyvňujúci daň z príjmu. Je aj takáto možnosť.

Takto určite nie, ale takto:
v prípade príjmu dotácie - na PNZD, keď sa bude vo forme výdavkov čerpať - VOZD (v prípade odpisovaného majetku, majetok sa naúčtuje ako VNZD, len výška odpisov je VOZD - v rámci uzávierkových operácií) a na konci roka výšku čerpania dotácie naúčtovať do POZD. Pozor pri nákupe odpisovaného majetku - len do výšky odpisov! Musí to ísť do príjmov ovplyvňujúcich základ dane v takej výške ako je čerpané, pretože je to príjem spojený s podnikaním - a pozor ovplyvňuje to aj výšku hrubého príjmu, ktorý ovplyvňuje platenie - či neplatenie odvodov do SP.
Skús si dať "Hľadaj .... dotácie"
Pepa
31.01.07,06:07
Mám podobný problém. Kde uviesť dotáciu z ESF / ÚPSVaR/ v DP, keď chce daňovník uplatňovať paušálne výdavky a nechce viesť JÚ, je to možné uviesť v DP aj podľa § 8 - ostatné príjmy, riadok iné ?
Tento príjem nie je príjmom podľa paragrafu 8 ale podľa paragrafu 6. Pri uplatňovaní paušálnych výdavkov zahrnieš do príjmov CELÚ dotáciu v obodbí, v ktorom bola prijatá. Prikladám link:
http://www.porada.sk/showpost.php?p=193580&postcount=5
Slavena
31.01.07,20:06
Takto určite nie, ale takto:
v prípade príjmu dotácie - na PNZD, keď sa bude vo forme výdavkov čerpať - VOZD (v prípade odpisovaného majetku, majetok sa naúčtuje ako VNZD, len výška odpisov je VOZD - v rámci uzávierkových operácií) a na konci roka výšku čerpania dotácie naúčtovať do POZD. Pozor pri nákupe odpisovaného majetku - len do výšky odpisov! Musí to ísť do príjmov ovplyvňujúcich základ dane v takej výške ako je čerpané, pretože je to príjem spojený s podnikaním - a pozor ovplyvňuje to aj výšku hrubého príjmu, ktorý ovplyvňuje platenie - či neplatenie odvodov do SP.
Skús si dať "Hľadaj .... dotácie"
Pochopila som to správne? Ak mi v decembri nabehol na podnikateľský účet príspevok ESF, neovplyvní mi tento príjem základ dane. V tom istom mesiaci som si však zakúpila PC zostavu z tohto príspevku, ktorá podlieha ospisovaniu. Odpisy budú ovplyvňovať základ dane. Zároveň však sumu odpisov budem musieť dať do príjmov ovplyvňujúcich základ dane, čím mám zdokladované použitie časti príspevku ESF. V decembri som začala podnikať a mám za tento mesiac celkom slušný príjem a výhodné by bolo pre mňa použiť paušálne výdavky. Nemôžem ich však použiť, lebo som viazaná tým, že som použila príspevok ESF?
Erika-ežka
31.01.07,20:17
Pochopila som to správne? Ak mi v decembri nabehol na podnikateľský účet príspevok ESF, neovplyvní mi tento príjem základ dane. V tom istom mesiaci som si však zakúpila PC zostavu z tohto príspevku, ktorá podlieha ospisovaniu. Odpisy budú ovplyvňovať základ dane. Zároveň však sumu odpisov budem musieť dať do príjmov ovplyvňujúcich základ dane, čím mám zdokladované použitie časti príspevku ESF. V decembri som začala podnikať a mám za tento mesiac celkom slušný príjem a výhodné by bolo pre mňa použiť paušálne výdavky. Nemôžem ich však použiť, lebo som viazaná tým, že som použila príspevok ESF?

Nemyslím si, že nemôžeš použiť paušálne výdavky, ale ako som sa tu (v príspevkoch na porade) dočítala, v jednom príspevku podľa vyjadrenie DR SR v BB "prijatý príspevok sa zahrnie do základu dane v tom zdaňovacom období, v ktorom sa prijal" - pri paušálnych výdavkoch, pri JÚ - sa premietne do príjmov v takej výške, v akej sa čerpal. Ja si ešte zisťujem, čo v takom prípade ak sa celý nevyčerpal v r. 2005 a v r. 2006 budú paušálne výdavky - či sa musí oň upraviť základ dane r. 2005.
Muška
31.01.07,20:24
Dievčatá, toto by ste mali rozoberať na stránkach "Porady" a nie na "Drakovi", ktorý je o mzdách a všetko s tým súvisiace.......a potom zajtra neplatitelia Draka tu už nič neuvidia :D

a len mimochodom

podľa mňa

ak viedol v roku 2005 účtovníctvo a v r. 2006 použije paušálne výdavky...mal v roku 2005 celú dotácia dať do POZD, alebo musí teraz urobiť dodatočné DP a dodaniť dotáciu.
Erika-ežka
31.01.07,20:30
Dievčatá, toto by ste mali rozoberať na stránkach "Porady" a nie na "Drakovi", ktorý je o mzdách a všetko s tým súvisiace.......a potom zajtra neplatitelia Draka tu už nič neuvidia :D

a len mimochodom

podľa mňa

ak viedol v roku 2005 účtovníctvo a v r. 2006 použije paušálne výdavky...mal v roku 2005 celú dotácia dať do POZD, alebo musí teraz urobiť dodatočné DP a dodaniť dotáciu.

Pardón, asi sme sa pozabudli :rolleyes: . Muška, ale aj tak ďakujem za radu. Aj ja si to tak myslím - len si to chcem ešte uistiť na daň. riaditeľstve.