Jozef Mihál
17.11.06,19:48
Prosím o radu pri vyplnení Dokladu o príjme za rok 2006 k ročnému zúčtovaniu poistného:

Náš zamestnanec skončil pracovný pomer s našou spoločnosťou 23.09.2006. Mzdu za september mal zúčtovanú a preddavok na zdravotné poistenie spolu s preddavkom zamestnávatela bol odvedený do zdravotnej poisťovne.

Problém je v tom, že mzdu za september zamestnanec nemal vyplatenú ani do konca roka 2006 a ani do dnešného dňa.

Mám v Doklade o príjme v oddieli IV. uviesť príjem za september alebo nie?
Jozef Mihál
17.11.06,18:51
Ak mzda nebola vyplatená do konca januára 2007, tak v zmysle zákona o dani z príjmov nejde o zdaniteľný príjem zamestnanca za r.2006.

Vymeriavací základ zamestnanca je podľa § 13 ods.1 zákona o zdravotnom poistení daný ako: "...príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu..."

Ak mzda vyplatená nebola, nejde o zdaniteľný príjem a preto sa ani nemôže započítať do vymeriavacieho základu zamestnanca.

Preto sa nevyplatená mzda neuvedie v doklade o výške príjmov. (Pozn.: odvedené predddavky sa však v doklade uvedú).

Doplnené 12.4.2008: Rovnaká odpoveď platí i pre RZZP za rok 2007.

ZoDP_§6
ZZP_§13
gita
12.06.08,07:57
Firma /je už v konkurze/ nevyplatila mzdu za posledný - 11. mesiac 2007, odvody neplatila vôbec. V doklade o výške príjmov odpočítam mzdu za 11. mesiac, ale ako s preddavkami, uviesť ich alebo nie, alebo neuviesť len za príslušný 11. mesiac?
Jozef Mihál
12.06.08,12:43
V doklade o výške príjmu neuvediete mzdu, ktorá nebola vyplatená a preddavky vypočítané z nevyplatenej mzdy (preddavky zamestnanca i zamestnávateľa).
tancok
24.10.08,05:41
asi sa takto postupuje aj v pripade podla § 62 ods.3 ZP, teda, ze zamestnanec nezotrva pocas plynutia vypovednej doby u zamestnavatela a zamestnavatel ma pravo na penaznu nahradu...mam asi 5-tich takychto zamestnancov, tak by som im mala opravit potvrdenia o zdan.mzde...vsak?...dakujem za odpoved.
tancok
24.10.08,07:21
postupuje sa vo vystaveni potvrdenia aj ked ide o §62 ods.3 ZP? ak zamestnanec nezotrva pocas plynutia vypovednej doby u zamestnavatela a teda mu nevyplatim jeho mzdu? dakujem.
veronikasad
06.02.10,17:56
Platí riešenie v príspevku č. 1 aj pre rok 2009 ?
veronikasad
08.02.10,18:48
Platí riešenie v príspevku č. 1 aj pre rok 2009 ?
posúvam ...
Lubica3
08.02.10,19:18
Takisto mám aktuálny prípad, v roku 2009 neboli zamestnancom vyplatené mzdy za posledné 4 mesiace, u jedného pracovníka bol uplatňovaný aj daňový bonus....Spracujem "Potvrdenia z príjmov za 2009" len z vyplatených miezd, ale ako postupovať s daňovým bonusom?
dada111
05.03.10,10:33
Prosím o odpoved na otázku zamestnanec dostal vyplatenú mzdu a k tomu úrok z nevyplatenej mzdy v hodnote 300 tis. (úrok mu vyplatil zamestnávateľ na súdny príkaz.) A moja otázka je či je úrok z nevyplatenej mzdy príjem podľa §5 ZDP Dakujem krásne
Jozef Mihál
05.03.10,11:28
Platí riešenie v príspevku č. 1 aj pre rok 2009 ?

Áno, platí.
Jozef Mihál
05.03.10,11:29
Takisto mám aktuálny prípad, v roku 2009 neboli zamestnancom vyplatené mzdy za posledné 4 mesiace, u jedného pracovníka bol uplatňovaný aj daňový bonus....Spracujem "Potvrdenia z príjmov za 2009" len z vyplatených miezd, ale ako postupovať s daňovým bonusom?

Čo má daňový bonus spoločné s RZZP?

Pokiaľ ide o potvrdenie na daňové účely, uvádza sa VYPLATENÝ daňový bonus (vyplatený najneskôr do 31.1.2010).
Jozef Mihál
05.03.10,11:33
Prosím o odpoved na otázku zamestnanec dostal vyplatenú mzdu a k tomu úrok z nevyplatenej mzdy v hodnote 300 tis. (úrok mu vyplatil zamestnávateľ na súdny príkaz.) A moja otázka je či je úrok z nevyplatenej mzdy príjem podľa §5 ZDP Dakujem krásne
Je to príjem podľa § 5 ZDP.
dada111
05.03.10,12:01
Je to príjem podľa § 5 ZDP.


Ďakujem
soltesova
18.03.10,07:04
mám tiež problém s RZD, zamestnanec predložil potvrdenie zo Soc.poisť., že v 10/2009 mal vyplatené dávky z garančného poistenia. Súrne potrebujem vedieť, či táto dávka je oslobodená od dane alebo nie. Zamestnávateľ je v konkurze.
ďakujem anna
Jozef Mihál
18.03.10,07:35
Akékoľvek dávky vyplatené Sociálnou poisťovňou sú oslobodené od dane a súčasne sa nezapočítavajú do žiadnych VZ na odvody.
Viiila76
28.02.11,12:38
V doklade o výške príjmu neuvediete mzdu, ktorá nebola vyplatená a preddavky vypočítané z nevyplatenej mzdy (preddavky zamestnanca i zamestnávateľa).
Prepacte, nerada by som to pochopila nespravne:

V doklade o výške príjmu neuvediete mzdu, ktorá nebola vyplatená

tomu rozumiem

a preddavky vypočítané z nevyplatenej mzdy (preddavky zamestnanca i zamestnávateľa).

tomuto nerozumiem - tieto preddavky sa v doklade uvedu, ci neuvedu? :o
JarkaL
28.02.11,12:47
Ak mzda nebola vyplatená do konca januára 2007, tak v zmysle zákona o dani z príjmov nejde o zdaniteľný príjem zamestnanca za r.2006.

Vymeriavací základ zamestnanca je podľa § 13 ods.1 zákona o zdravotnom poistení daný ako: "...príjem zamestnanca, ktorý podlieha dani z príjmov fyzických osôb podľa osobitného predpisu..."

Ak mzda vyplatená nebola, nejde o zdaniteľný príjem a preto sa ani nemôže započítať do vymeriavacieho základu zamestnanca.

Preto sa nevyplatená mzda neuvedie v doklade o výške príjmov. (Pozn.: odvedené predddavky sa však v doklade uvedú).

Doplnené 12.4.2008: Rovnaká odpoveď platí i pre RZZP za rok 2007.

ZoDP_§6
ZZP_§13

Podľa tohto príspevku sa tam preddavky uvedú. Lenže tento príspevok bol písaný o pár týždňov skôr ako ten ktorý cituješ Ty, :confused:
Viiila76
28.02.11,19:08
Podľa tohto príspevku sa tam preddavky uvedú. Lenže tento príspevok bol písaný o pár týždňov skôr ako ten ktorý cituješ Ty, :confused:


Prispevok, ktory citujes sa tyka odvedenych preddavkov.


Ja som citovala iny. ;)
Viiila76
28.02.11,19:14
V doklade o výške príjmu neuvediete mzdu, ktorá nebola vyplatená a preddavky vypočítané z nevyplatenej mzdy (preddavky zamestnanca i zamestnávateľa).

Takze este raz. Pan Mihal reagoval tymto prispevkom na otazku, co s neodvedenymi preddavkami z vyplat, ktore neboli vyplatene.

Tieto preddavky sa v doklade uvedu, ci neuvedu? Aby som to nepochopila nespravne....