Jozef Mihál
09.12.04,14:22
Úplné znenie zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení zákona č.718/2004 Z.z. platnom od 1.januára 2005
olga88
11.12.04,13:45
Pan Mihal,prosim vas dobre tomu rozumiem, podla noveho zakona student VS nad 25 rokov /prva VS 2. stupna / nebude musiet platit odvody ZP?
S uctou olga
Jozef Mihál
11.12.04,14:07
...podla noveho zakona student VS nad 25 rokov /prva VS 2. stupna / nebude musiet platit odvody ZP? Nebude musieť platiť poistné na zdravotné poistenie. Platiť zaňho bude štát.
zuzubalu
15.12.04,20:56
Vazeny pan Mihal,

Kedze mi uz viacero ludi z porady nevedelo pomoct s mojim problemom, obraciam sa s doverou na Vas, lebo ste znamym odbornikom v tejto oblasti a prosim o radu:

Moj znamy -podnikatel- uzavrel so studentom pred dvoma mesiacmi kupnu zmluvu - student mu predal svoj software fungujuci v exceli, ktory sice nema licencovany, ale podnikatel ho vie vyuzit pri projektovej cinnosti, ktoru vykonava. Studentovi zaplatil 65tisic a to je jeho jediny prijem v roku 2004.

Ako sa ma prijem zdanovat a musi student odviest aj zdravotne a urazove poistenie? Moze vobec takyto vztah na zaklade kupnej zmluvy nastat, alebo by malo ist o zmluvu o dielo, resp, kedze student mal program hotovy uz pred podpisanim dohody, islo by teda o autorsku zmluvu alebo prikaznu zmluvu?

Dakujem vopred za Vasu odbornu radu a ostavam s pozdravom.

ZuzuBalu
http://www.porada.sk/images/statusicon/user_online.gif
Jozef Mihál
15.12.04,21:08
ZuzuBalu:
Za prvé, v témach "Zákony" sa neriešia konkrétne problémy. Na to máme na Porade "obyčajné" témy.
Za druhé, ja nerád výzvy k odpovedi smerujúce na moju osobu, sú tu aj šikovnejší.

Za tretie:

Ide o vec, na ktorú sa vzťahuje Autorský zákon. Študent je autor, ide o príjem podľa § 6 zákona o dani z príjmov. Študent musí podať za rok 2004 daňové priznanie v ktorom uvedie tento príjem, môže si uplatniť buď skutočné náklady, alebo náklady 25% paušál + povinné odvody. Pri príjme 65000 je to jedno, aj tak je to menej, ako nezdaniteľné minimum, takže daň bude 0 Sk.
Z týchto príjmov sa neplatí sociálne poistenie.
Študent má povinnosť v mesiaci, v ktorom má nejaký zdaniteľný príjem vyšší, ako 3000 Sk, zaplatiť ako samoplatca zdravotné poistenie. Vymeriavací základ je v takomto prípade suma príjmu, maximálne však 32000 Sk. Takže mal by zaplatiť zdravotné poistenie 14% zo základu 32000.
Daska
30.12.04,20:15
Úplné znenie zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení zákona č.718/2004 Z.z. platnom od 1.januára 2005
Iba dnes som sa dostala k tomu aby som otvorila Novy zakon o ZP, moja otazka znie preco je vsetko preciarknute?
Dakujem, idem sa venovat tomuto zakonu.
Prajem STASTNY NOVY ROK 2005
Jozef Mihál
31.12.04,10:09
Iba dnes som sa dostala k tomu aby som otvorila Novy zakon o ZP, moja otazka znie preco je vsetko preciarknute?
...prečiarknuté je to, čo bolo uvedené v zákone 580/2004 ale novela 718/2004 to zrušila.

Pre úplnosť: červeným písmom sú označené všetky zmeny zákona 580/2004 vykonané novelou 718/2004. Čiže - ak je červeným škrtom prečiarknutý nejaký text, znamená to, že ide o text, ktorý bol novelou zrušený. Ak je niečo napísané červeným písmom, ide o text, novelou zmenený alebo doplnený.
Daska
03.01.05,20:16
...prečiarknuté je to, čo bolo uvedené v zákone 580/2004 ale novela 718/2004 to zrušila...
Dakujem p. Mihal, uz som zistila, kde je chyba, ja som totiz mala preciarknuty cely zakon a cely bol cierny. Stiahla som to druhy raz a uz je to v poriadku.
Viera J
11.01.05,11:00
Chcem sa len opýtať, že prečo je konateľ s.r.o. považovaný za SZČO, pričom odvolávka na par.150 až 153 OBZ je úplne o niečom inom a čo sa považuje za spoločníka spoločnosti s r.o., ak je odmeňovaný za prácu v spoločnosti, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti?
Jozef Mihál
11.01.05,12:01
Odvolávka na § 150 až 153 je samozrejme úplne od veci. Správne mala byť odvolávka na § 133.
Žeby sme sa toho chytili a začali tvrdiť, že konateľ podľa § 133 ObchZ vlastne vôbec nie je SZČO ?
Spoločník atď. je ten, kto dostáva odmenu, ktorú mu spoločnosť zdaňuje ako príjem podľa § 5 zákona o dani z príjmov. Toto funguje v roku 2005 úplne rovnako, ako po starom.
qwerty
12.01.05,11:23
ten zakon, co tam mate nie je taky aky bol schvaleny 21.oktobra 2004 c. 580, napr. konatel § 11 bod 4. pism. e/ v zakone vobec nie je!!
Jozef Mihál
13.01.05,09:34
ten zakon, co tam mate nie je taky aky bol schvaleny 21.oktobra 2004 c. 580, napr. konatel § 11 bod 4. pism. e/ v zakone vobec nie je!!Mám "rád" nových členov, čo nevedia čítať a podaktorí ani rozmýšľať.
Samozrejme tým nemyslím nášho nového člena s nickom qwerty.

Prvá veta príspevku č.1. znie:

Úplné znenie zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení zákona č.718/2004 Z.z. platnom od 1.januára 2005
zuzana502
20.01.05,14:44
Dobrý deň,
ja by som sa chcela poradiť, momentálne som od 14.01.2005 nezamestnaná a zvažujem, či sa mám alebo nemám prihlásiť na ÚP. Prácu si hľadám, ale pokiaľ ju nebudem mať, niekto poistenie platiť musí. Ako je to podľa zákona, v akom prípade bude poistenie uhrádzať za mňa štát a kedy si ho mám platiť sama. Ten nový zákon to nie celkom jasne definuje. ďalujem za odpoveď, ZUzana
vladan
20.01.05,14:53
Zuzka mne nie je úplne jasné, či sa chcete prihlásiť na ÚP (úrad práce) alebo do ZP (zdravotná poisťovňa)?
... ak ste mali na mysli ZP, tak ako za dobrovoľne nezamestnaných (neevidovaní na úrade práce), tak aj za nezamestnaných (evidovaní na úrade práce) platí verejné zdravotné poistenie štát.

... Zuzka, dúfam, že nie ste živnostníčka alebo konateľka v nejakej obchodnej spoločnosti, resp. nemáte žiadny iný príjem, ktorý by zakladal povinnosť platiť preddavky na verejné zdravotné poistenie, lebo potom by moje tvrdenie nebolo celkom 100% pravdivé :D
SELEN1
20.01.05,15:01
Som študentka externého štúdia na vysokej škole. Mám 19 rokov, nie som zamestnaná a nemám žiadne príjmy, ale som prihlásená na úrade práce ako uchádzač o zamestnanie. Chcela by som pracovať ako osobná asistentka a uzavrela by som dohodu o vykonaní práce – osobného asistenta. Bude od januára 2005 platiť za mňa zdravotné poistné štát ak sa odhlásim z úradu práce? Doteraz platil úrad práce za mňa zdravotné poistné. Počula som, že od 1.januára 2005 platí nový zákon č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení v znení zákona č.718/2004 Z.z. Vzťahuje sa na mňa tento zákon ak môj príjem z dohody o vykonaní práce neprevýši sumu 78 000 Sk? Aký je postup? Ak sa odhlásim z úradu práce musím sa prihlásiť vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni aj s Dohodou o vykonaní práce – osobného asistenta? Značka: Študentka 19
Jozef Mihál
20.01.05,15:13
Od 1.1.2005 platí štát zdravotné poistenie za všetkých, kto nie sú zamestnancami ani SZČO. Takže štát bude platiť i za Vás, či už budete prihlásená na Úrade práce alebo nie. Štát za Vás bude platiť aj keď budete zamestnaná na dohodu. V takom prípade si ale musíte dať pozor, aby Váš hrubý príjem z dohody neprevýšil sumu cca 79500-80000 Sk za celý rok 2005. Ak by sa tak stalo, budete musieť po skončení roka 2005 zaplatiť sama zdravotné poistenie vo výške 14% zo zarobenej sumy. Existuje možnosť, ako sa tomu vyhnúť - ak by Váš príjem z dohody bol vyšší, ako 80000 Sk, stačí sa na jeden deň niekde zamestnať a nebudete spadať do kategórie poistencov, ktorých sa týka povinnosť platiť poistenie z dohôd pri vyššom príjme.

Takže pokojne sa odhláste z Úradu práce, uzavrite tú dohodu. Vo VšZP sa ohlasovať v zmysle zákona netreba, ale napriek tomu doporučujem ozvať sa im s tým, že poistné má za Vás od 1.1.2005 platiť štát, pretože nie ste ani zamestnaná, ani SZČO.
SELEN1
20.01.05,15:19
Ďakujem...
zuzana502
24.01.05,05:29
Ďakujem veľmi pekne.
SELEN1
24.01.05,15:02
Chcela by som sa spýtať či dohoda o pracovnej činnosti bola zrušená alebo sa to už uzatvara dohoda o výkone práce?
ekin
24.01.05,20:53
dohoda o pracovnej činnosti neplatila uz ani v roku 2004, v platnosti bola s výnimkami do konca roka 2003
Viera J
25.01.05,04:47
Dohoda o pracovnej činnosti bola zrušená a existuje len dohoda o vykonaní prác §226 Zákonník práce.
SELEN1
25.01.05,17:50
Takže, keď uzavriem dohodu o vykonaní práce - osobného asistenta bude to OK?
SELEN1
25.01.05,18:00
Dakujem, ale podľa toho paragrafu môžem odpracovať len 300hodín ročne a ja chcem 1100hodín odpracovať ročne.
rene
25.01.05,19:24
Odpracujte aj 1101 hodín, ale do Dohody o vykonaní práce uveďte len maximálnych 300.
SELEN1
25.01.05,19:50
Hm...ale on chce podla zmluvy pisat lebo inak mu tie peniaze socialne neposle (posle mu len na 300hodin nie na 1100)
Daska
25.01.05,19:54
potom to iba riesit pracovnou zmluvou na kratsi pr. cas
SELEN1
25.01.05,20:09
ale ja som študentka externého študia a chcela by som to robiť na dohodu a zarobila by som len do 78000Sk aby som nemusela platiť zdravotné len daň by som odvadzala...
Marta L
26.01.05,06:10
Takže, keď uzavriem dohodu o vykonaní práce - osobného asistenta bude to OK?Selen1, s kým tu dohodu o vykonaní práce uzatvoríš? - osobný asistent.
vladan
26.01.05,09:22
ale ja som študentka externého študia a chcela by som to robiť na dohodu a zarobila by som len do 78000Sk aby som nemusela platiť zdravotné len daň by som odvadzala...selen1, vidím, že si evidovaná na úrade práce, treba dávať pozor, lebo pre teba platí obmedzenie - ako evidovaný nezamestnaný môžeš odpracovať iba 64 hodín mesačne a za týchto 64 hodín môžeš zarobiť najviac 3200 Sk mesačne.
Luba2
26.01.05,10:31
Milí kolegovia, dúfam, že sa nebudem opakovať, ale nikde som konkrétnu odpoveď nenašla. Sú mi jasné príspevky č. 16 a 17. Jedná sa mi o DOVP. Do 80 tis. neplatí, to je v poriadku. Ale moja dohodárka je taká šikulka, je tých 80 prešvihne spolu v troch firmách už vo februári. Dala by som jej teda na chvíľu trvalý pracovný pomer, to je tiež OK. Ale tá dotyčná je poberateľkou riadneho starobného dôchodku. Má sa pokladať za dôchodkyňu - teda platí za ňu štát a za dohodu by v tom prípade nemusela platiť vôbec, aj keby prešvihla 80 tisíc, alebo musíme niečo pošpekulovať s tým trvalým pracovným pomerom, aby sme ju od platenia z dohody uchránili?
SELEN1
26.01.05,11:10
Ano chcem uzatvorit zmluvu o vykone osobnej asistencie!
SELEN1
26.01.05,11:13
Ale ja sa chcem odhlasit z uradu prace a chcem byt osobnou asistentkou na zmluvu o vykone prace.
Jozef Mihál
26.01.05,11:14
Milí kolegovia, dúfam, že sa nebudem opakovať, ale nikde som konkrétnu odpoveď nenašla. Sú mi jasné príspevky č. 16 a 17. Jedná sa mi o DOVP. Do 80 tis. neplatí, to je v poriadku. Ale moja dohodárka je taká šikulka, je tých 80 prešvihne spolu v troch firmách už vo februári. Dala by som jej teda na chvíľu trvalý pracovný pomer, to je tiež OK. Ale tá dotyčná je poberateľkou riadneho starobného dôchodku. Má sa pokladať za dôchodkyňu - teda platí za ňu štát a za dohodu by v tom prípade nemusela platiť vôbec, aj keby prešvihla 80 tisíc, alebo musíme niečo pošpekulovať s tým trvalým pracovným pomerom, aby sme ju od platenia z dohody uchránili?Pri posudzovaní povinnosti, či si bude musieť zaplatiť poistné, lebo jej príjem z dohôd bude vyšší ako 80000, nie je podstatné, že je dôchodkyňa.
Takže zamestnať ju treba.
Luba2
26.01.05,11:18
Ďakujem pán Mihál, už je mi to jasné.
Milka
26.01.05,12:14
V príspevku č. 17 pán Mihál píše: " Ak by Váš príjem z dohody bol vyšší, ako 80000.- Sk, stačí sa niekde na jeden deň zamestnať a nebudete spadať do kategorie poistencov, ktorých sa týka povinnosť platiť poistenie z dohôd pri vyšších príjmoch"

To znamená, že ako dôchodkyňa môžem na "dohody" zarobiť za celý rok i viac ako 80000,-Sk za predpokladu, že sa zamestnám na jeden deň napr. v januári 2005 a potom ma zamestnávateľ musí odhlásiť z poisťovni do 8 dní a k 31.3.2006 si sama podám daňové priznanie k dani z príjmov podľa par.5 Zákona o dani z príjmov a na zdravotnú poisťovňu priznanie nemusím dať, alebo musím a nebudem platiť 14 % odvody z celého príjmu /príjem zo zamestnania = 1 deň + DVP suma napr. nad Sk 120000.-? Takto som to pochopila, neviem či sa nemýlim...
Jozef Mihál
26.01.05,13:04
Milka - ročné zúčtovanie poistného nebudete musieť robiť, lebo o vykonanie ročného zúčtovania poistného požiadate svojho "jednodňového" zamestnávateľa. V ročnom zúčtovaní bude len príjem z jednodňového zamestnania (príjem z dohôd u zamestnanca nepodlieha zdravotnému poisteniu), preddavok na poistné zaplatený za ten jeden deň zamestnania, ročné poistné rovné tomuto preddavku, výsledok - preplatok/nedoplatok poistného bude rovný 0.
Milka
26.01.05,14:45
Pán Mihál, veľmi pekne ďakujem za skorú odpoveď. Aspoň ste ma trochu potešili, že nemusím "celý dôchodok" vrátiť štátu, keďže si nemôžem uplatniť odpočitateľnú položku na daňovníka a je mi ľuto, že z mála peňazí ide na daniach späť štátu značná časť.
Žofka
31.01.05,09:08
Chcela by som sa opýtať, podľa nového zákona o zdravotnom poistení zamestnávateľ už nie je povinný prihlasovať a odhlasovať zamestnancov do zdravotnej poisťovne. Táto povinnosť prešla na občanov. Ako to robíte Vy? Dávate im len potvrdenia, že nastúpil u Vás do zamestnania a kedy, prípadne kedy ukončil pracovný pomer alebo ide po starom a prihlasujete naďalej zamestnanocv na tlačivách, ktoré sa bežne používali. Ďakuje za odpoveď a vaše skúsenosti.
Monika
31.01.05,09:22
Žofka, na školení ktorého som sa zúčastnila k tejto problematike nám bolo povedané to isté, ale pani zo VŠZP povedala, že táto skutočnosť je v pripomienkovom konaní a predpokladá sa, že sa to zmení. Ďalej nám bolo povedané, že konkrétne VŠZP žiada, aby sme hromadné oznámenia o zamestnancoch pri ukončení alebo uzatvorení PP posielali aj ďalej ako sme to robili do teraz.
Ako to je v ostatných zdrav.poist. neviem, ale keď to oznámenie človek zašle, myslím, že tým nič nepokazí.
Toto je moja skúsenosť, možno bude niekto vedieť niečo viac.
Krásny deň.
janaGT
31.01.05,09:41
my sme prijímali nového zamestnanca od 1.1.05, prihlášku do Zp konkrétne do Spoločnej ZP som posielala už koncom decembra, a prišla mi od nich potvrdená prihláška naspäť bez akejkoľvek výhrady.
vladan
31.01.05,09:42
Ďalej nám bolo povedané, že konkrétne VŠZP žiada, aby sme hromadné oznámenia o zamestnancoch pri ukončení alebo uzatvorení PP posielali aj ďalej ako sme to robili do teraz.
Zdravotná poisťovňa môže žiadať aj modré z neba, ak to však neprikazuje zákon, jej žiadosti nemáme povinnosť vyhovieť.
Nový zákon o zdravotnom poistení nehovorí o žiadnych povinnostiach zamestnávateľa odosielať prihlášky a odhlášky, táto povinnosť je na zamestnancovi a to konkrétne povinnosť oznámeniť zmenu platiteľa poistného.
Aké potvrdenie mu máme dať my, zamestnávatelia, to je myslím nepodstatné ... ak pôjde zamestnanec ohlásiť zmenu platiteľa poistného do svojej zdravotnej poisťovne, nech mu len povedia aké potvrdenie si oni predstavujú. Ale ja si myslím, že ako doklad bude úplne stačiť doklad o skončení pracovného pomeru alebo potvrdenie o zápočte rokov.
Keďže je táto novela nová, v budúcnosti môžme očakávať všelijaké usmernenia, ďalšie novely, ktoré možno toto vyriešia, ale kým je všetko v takej podobe akej je, zbytočne sa neľakajme.
Z vlastnej skúsenosti: prihlášky, odhlášky neposielam, upovedomujem svojho zamestnanca (nového alebo prepusteného) o povinnosti ohlásiť zmenu platiteľa poistného.
Pekný deň
misurka
31.01.05,10:09
Ja zase na základe odporucani zdrav.poistovni nadalej prihlasky, odhlasky posielam ako zamestnavatel stale. Myslela som, ze to robit nebudem, ked to nie je mojou povinnostou, ale co uz...
Zdravotná poisťovňa môže žiadať aj modré z neba, ak to však neprikazuje zákon, jej žiadosti nemáme povinnosť vyhovieť.
Nový zákon o zdravotnom poistení nehovorí o žiadnych povinnostiach zamestnávateľa odosielať prihlášky a odhlášky, táto povinnosť je na zamestnancovi a to konkrétne povinnosť oznámeniť zmenu platiteľa poistného.
Aké potvrdenie mu máme dať my, zamestnávatelia, to je myslím nepodstatné ... ak pôjde zamestnanec ohlásiť zmenu platiteľa poistného do svojej zdravotnej poisťovne, nech mu len povedia aké potvrdenie si oni predstavujú. Ale ja si myslím, že ako doklad bude úplne stačiť doklad o skončení pracovného pomeru alebo potvrdenie o zápočte rokov.
Keďže je táto novela nová, v budúcnosti môžme očakávať všelijaké usmernenia, ďalšie novely, ktoré možno toto vyriešia, ale kým je všetko v takej podobe akej je, zbytočne sa neľakajme.
Z vlastnej skúsenosti: prihlášky, odhlášky neposielam, upovedomujem svojho zamestnanca (nového alebo prepusteného) o povinnosti ohlásiť zmenu platiteľa poistného.
Pekný deň
Žofka
31.01.05,10:22
Aj mne zdravotné poisťovne, keď som s nimi o tom hovorila povedali, že by boli radšej keby sme im tie prihlášky a odhlášky aj naďalej posielali, ale nie je to naša povinnosť tak nás nútiť nemôžu. Ja mám veľkú fluktuáciu, obrat pracovníkov v priebehu mesiaca je okolo 100 a mne by to pomohlo keby som sa toho zbavila. Spoločná poisťovňa mi už poslala aj tlačivo, ktoré oni majú pripravené kvôli tejto zmene zákona. Povedali mi, že nestačí, aby pracovník mal len pracovnú zmluvu, lebo oni potrebujú presný názov zamestnávateľa a aj IČO. Moja pracovná zmluva toto všetko obsahuje. Dokonca mi pani povedala, že tlačivo na tieto prípady by mal vyhotoviť Úrad pre dohľad nad zdravotnými poisťovňami, (či ako sa volá tá inštiutúcia), ale keďže ho oni nemajú tak si aspoň zatiaľ spravili interné tlačivo
jojoe
02.02.05,11:06
Dobry den,
som zamestnancom a sucasne mam aj zivnost, na ktoru vsak uz 3 roky nepodnikam, t.j. moje prijmy zo zivnosti = 0. Zo zakona mi celkom nie je jasne, ci musim platit preddavky aj zo zivnosti alebo len 4% ako zamestnanec. Ak by ste mi vedeli poradit, bol by som Vam velmi vdacny. Rovnako neviem, ci sa od 1.1.2005 zmenilo nieco v plateni do socialnej poistovni, resp. dani z prijmu (ak som zamestnancom a sucasne samostatne zarobkovo cinnou osobou s nulovymi prijmami aj vydavkami). Momentalne platim vsetko tak, akoby som bol len zamestnancom (+ podavam nulove danove priznanie a posielam poistovniam nulove zuctovanie).
Este raz dakujem a prajem pekny den.
emma21
04.02.05,11:04
dobry den,

z Vasho vyjadrenia som pochopila, ze ak som zamestnanec a zaroven pracujem aj na dohodu, pricom moj hruby rocny prijem za rok 2005 nepresiahne 79 000 Sk, nemusim platit 14% odvod do ZP, nakolko tento odvod uz platim ako zamestnanec. Pochopila som Vas, prosim, spravne? Mam vsak este jednu otazku: ako sudny znalec mam zaroven prijem z tejto cinnosti. Musim z tejto cinnosti odvazat 14% do ZP? Budu sa mi prijmy z dohody a zo znaleckej cinnosti na konci roka zratavat? V tom pripade by totiz presiahli sumu 80000 Sk. Platila by som potom 14% odvod do ZP, alebo by stale platilo, ze ako zamestnanec na HPP uz tento odvod neplatim?
modralienka
04.02.05,15:22
Prosím Vás, máte niekto informáciu o tom, že by už bola zrušená povinnosť konateľa byť registrovaný ako SZČO?
saman
04.02.05,16:54
Veduca, to tazko, kebyze je vonku dalsia novela, tak by sme o tom urcite vedeli:).
Jozef Mihál
08.02.05,15:25
emma21 - ak ste zamestnanec, tak môžete mať na dohody príjem nekonečne veľký, ale z neho zdravotné poistenie platiť nebudete.
Pozor, ak ste súdny znalec, tak možno ste považovaná za SZČO - pozrite si pozorne § 11 zákona.
gabrisa
10.02.05,18:56
neviem ci som to tu dobre napisala ale prosim o radu:

som zamestnanec a zaroven mam zivnost popri zamestnani,avsak uz 7 rokov podavam len cestne prehlasenie ze nevykonavam zivnost a teda nemam ziaden zdanovaci prijem.
Podla tohto noveho zakona som alebo nie som povinna platit 2x zdrav. poistenie.
Teda v zamestnani za mna plati zamestnavatel a aj ja ako SZCO mam platit?
Vopred dakujem za odpoved
ludur
23.02.05,00:51
Prosim chcela by som sa opytat, ked uz clovek spada do tejto kategorie-dobrovolne nezamestnaneho bez prijmu za ktoreho ma platit stat ako dalej? Treba prist do poistovne a povedat im to? A plati to aj spatne?

Dakujem
Jozef Mihál
23.02.05,07:20
ludur, treba ísť do ZP a oznámiť im to, alebo aspoň im to oznámiť formou listu. A platí to aj spätne od 1.1.2005
stanca
23.02.05,07:59
Ja viem, ze som zaspala dobu a teraz vybehem s takouto otazkou,ale zacala som sa stracat v porade ohľadom zákona o ZP.

Máme zamestnané dôchodkyne na DoVP, v prípade, že majú príjem menší ako úhrn min. miezd v rozhodujúcom období, tak nemusia platiť poistné. T. z , že ak majú mesačne príjem vyšší ako min. mzda, tak musia platiť preddavky?Ako je to v tomto prípade s platením zamestnávateľa?

Ďalší prípad:
SZČO - živnosť v oblasti stavebníctva, okrem toho príjmy z prenájmu a je konateľom v s. r. o. bez nároku na odmenu.Ako to je s platením poistného u neho?
Jozef Mihál
23.02.05,08:39
K dôchodkyniam si prečítajte toto:

http://mihal.blog.sme.sk/c/2800/Zdravotne-odvody-uz-musia-platit-aj-penzisti.html

Ten SZČO platí preddavky ako SZČO, postup pri výpočte nájdete tu:

http://www.porada.sk/showthread.php?t=4243
Naile
23.02.05,08:48
V NRSR je teraz poslanecký návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení... s účinnosťou od 1.5.2005. V návrhu o.i. sa navrhuje zrušiť platby štátu za dobrovoľne nezamestnané osoby.
stanca
23.02.05,08:52
Pán Mihál,

ďakujem a máte môj obdiv a úctu za Vašu ochotu a pomoc.

Ešte raz vďaka

Stana
Jozef Mihál
23.02.05,09:17
V NRSR je teraz poslanecký návrh zákona, ktorým sa mení zákon č. 580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení... s účinnosťou od 1.5.2005. V návrhu o.i. sa navrhuje zrušiť platby štátu za dobrovoľne nezamestnané osoby.
Prikladám uvedený návrh novely.

Podotýkam, že:
1. Ide o návrh Slobodného fóra, takže...
2. Je to napísané s veľkými technickými chybami, už len preto dúfam, že to neprejde, nastal by ďalší guláš
3. Novelu (inú) chystá aj Ministerstvo.
M0NIKA
27.02.05,13:36
Dobrý deň prajem,
rada by som si overila správnosť mojich informácií - keby sa našiel dobrovoľník, budem mu vďačná.
Je pravda, že ak niekoho zamestnám na DVP neodvádzam za neho ZP bez ohľadu na to koľko zarobí, či je zamestnaný aj inde alebo je dôchodca a pod?
mario
01.03.05,21:43
Popri zamestnaní podnikám. V roku 2003 som bol ako SZČO platcom paušálnej dane. Vzhľadom na zrušenie paušalnej dane, nebola povinnosť predkladať k 31. 3. 2004 daňové priznanie za rok 2003. Sociálna poisťovňa nevyžaduje platenie poistného od 1. 7. 2004 do 30. 6. 2005.

Som povinný platiť zdravotné poistenie aj ako SZČO v druhom polroku 2004 a v prvom polroku 2005?

Podľa § 16 ods. 2 b Zákona o zdravotnom poistení (č. 580/2004) sa výška poistného určuje z príjmu za kalendárny rok, ktorý dva roky predchádza rozhodujúcemu obdobiu pre platenie preddavkov od 1. januára do 30 júna.

Prosím o Vaše názory a rady.
teddybb
18.03.05,07:07
-som SZČO , a ak dobre chápem preddavky na ZP v r.2005 pokiaľ môj základ dane v predošlom období bol menší ako 21840,- Sk musím platiť 910,- Sk ?
-niekde v zákone sa píše o oznamovacej povinnosti odoslania preddavkov /ak sa nemýlim/, to musím každý mesiac zavolať ,alebo písať poisťovni , že im posielam 910,- Sk ???
Jana Motyčková
18.03.05,07:17
Dobrý deň prajem,
rada by som si overila správnosť mojich informácií - keby sa našiel dobrovoľník, budem mu vďačná.
Je pravda, že ak niekoho zamestnám na DVP neodvádzam za neho ZP bez ohľadu na to koľko zarobí, či je zamestnaný aj inde alebo je dôchodca a pod?Je to pravda. Ak zarobí za rok viac ako úhrn min.miezd, odvedie ZP sám. Ale od 1.7. sa to možno zmení.