PLD
18.11.06,10:12
skúsim nejako formulovať moju otázku, som totiž z iného fachu a účtovníctvo je pre mňa španielska dedina.
čo je z hľadisla účtovania výhodnejšie a čo je správnejšie ?
Sídlo firmy sro je v rod. dome, ktorého určitá časť je vymedzená na kanc. priestory, rod. dom je vo vlastníctve firmy, teda aj určitá časť plynu a elektriny a urč. časť nákladov na údržbu domu ide do nákladov firmy.
Alebo je lepšie , aby sídlo firmy bolo vlastníctvom súkr. osoby a firma by mala v priestoroch sídlo a na určité priestory nájomnú zmluvu.tento náklad- nájom by išiel do nákladov firmy.Ale vlastník budovy fyz. osoba by mal z nájmu príjem, ktorý by musel zdaniť a nebodaj by mu vyšli ešte nedoplatky pri ročnom zúčtovaní ZP.
neviem, ktorý sposob si mám zvoliť, sme malá firma nemám chuť platiť do št. pokl. viac ako je nevyhnutné.zároveń ale chcem postupovať tak, aby som pri prípadnej dań kontrole obstála.
Ďakujem za radu
Cecilia
18.11.06,11:48
Budem s tebou iba uvažovať, nie radiť, lebo sa tým tiež zaoberám. Keby som prenajímala nehnuteľnosť pre sro-čku a nemala by som žiaden iný príjem, tak pri príjme z prenájmu do 90 816,- Sk /v roku 2006/ by som neplatila žiadnu daň, lebo to je odpočítateľná položka na daňovníka. Keby sme boli vlastníkmi prenajímanej nehnuteľnosti manželia /bez iného príjmu/, tak by príjem z prenájmu mohol byť 2x90 816.- Sk.
Viem, že z príjmu z prenájmu nehnuteľností sa neplatia odvody do sociálnej poisťovne. Neviem, ako je to v zdravotnej poisťovni. Tiež by ma to zaujímalo.
PLD
18.11.06,12:36
Je to logické, ale ja som zároveň zamestnanec, ktorý ma mesačný príjem cca 12 000 Sk, čiže mám aj iný príjem.Potom čo?
Inak ďakujem za diskusiu, budem rada, keď nám poradia aj viacerí.
Cecilia
18.11.06,13:44
Takže odpočítaeľná položka Ti nepomôže.
Uvažujem ďalej. Pri prenájme nehnuteľnosti pre sro, by som si v daňovom priznaní ako fyzická osoba mohla dať paušálne výdavky z prenájmu nehnuteľnosti vo výške 40 % z dosiahnutých príjmov z prenájmu. Takže sro by mala náklad za prenájom napríklad 100 000 Sk. Ja, ako vlastník nehnuteľnosti by som zdanila 60 000 Sk, lebo 40 % by boli paušálne výdavky. Rátam dobre?
Toto by sa oplatilo, ak by si mala nižšie náklady za elektrinu a plyn ako je tych 40 % paušálu.
Danila
18.11.06,14:15
Takže odpočítaeľná položka Ti nepomôže.
Uvažujem ďalej. Pri prenájme nehnuteľnosti pre sro, by som si v daňovom priznaní ako fyzická osoba mohla dať paušálne výdavky z prenájmu nehnuteľnosti vo výške 40 % z dosiahnutých príjmov z prenájmu. Takže sro by mala náklad za prenájom napríklad 100 000 Sk. Ja, ako vlastník nehnuteľnosti by som zdanila 60 000 Sk, lebo 40 % by boli paušálne výdavky. Rátam dobre?
Toto by sa oplatilo, ak by si mala nižšie náklady za elektrinu a plyn ako je tych 40 % paušálu.Pravdou je ale aj iný uhoľ pohľadu. Ak by bola nehnuteľnosť v majetku firmy, aj náklady na opravy a udržiavanie, odpisy z rekonštrukcie a modernizácie, atď..... by mohli by ť z hľadiska príjmov spoločnosti zaujímavé. Ale aj táto minca má rub aj líc. Ak by prišlo k predaju po ukončení podnikania. Je to veľmi široký okruh problémov. Ale páči sa mi váš doterajší spôsob uvažovania.
PLD
18.11.06,15:16
A práve sme pri koreni veci.Stále totiž uvažujem, či ponechať dom vo vlastníctve firmy alebo ju prepísať na seba ako súkromnú osobu a riešiť to formou nájomnej zmluvy.
prípad 1: do nákladov možem dávať len cca 1/4 z plynu, elektriny a opráv, pretože v dome aj bývame a možné kancelárske priestory by plnili len 1/4 obytnej plochy.Totiž v dome máme len sídlo firmy a prevádzky máme mino domu.otázka znie: nemali by sme my ako rodina potom mať nájonmú zmluvu z firmou, pretože bývame v priestoroch firmy?
Prípad2:dom je na súkromnej osobe, ktorá má príjem z nájmu.Do nákladov firmy nemožem dávať opravy a rekonštrukcie ani len z povodnej 1/4/napríklad, keď budem rekonštruovať strechu/
zároveń si zvyšujem príjem, pretože vo firme mám fixný mesačný plat, z ktorého platím odvody
ja som z toho už jeleň, sama neviem ,čo je lepšie, nemám záujem platiť viac do št. kasy ako je nevyhnutne nutné, ale nechcem ani pri náhodnej daň. kontrole pohorieť
A teraz prosím radu.
Ďakujem
jaja99
18.11.06,15:21
Ak bude dom na sro, tak do nákladov Ti ide odpis 1/20 zo vstupnej ceny ročne, energie, opravy, rekonštrukcie Ti zvyšuje vstupnú cenu, platíš vyššiu daň z nehnuteľností, fakturuješ prenájom a energie nájomcom (vlastnej rodine). Ak si ako sro platiteľ DPH, zo vstupov si uplatňuješ DPH (energie, opravy ...) a na výstupe zdaňuješ (energie, opravy ...). Prenájom poskytnutý fyzickej osobe je oslobodený od DPH - fakturuješ bez DPH a počítaš koeficient. Ak by sa stalo, že sro má finančné problémy a príde na exekúciu, môžete zostať bez strechy nad hlavou.
Ak bude dom na FO, tak do nákladov Ti ide 1/4 z energií a ak je to dohodnuté, aj tak 1/4 z opráv. Merače môžu byť na sro, ak s tým majiteľ (FO) súhlasí. Potom faktúra na energie bude chodiť na sro, ktorá 3/4 preúčtuje FO. To je podľa mňa výhodnejšie, lebo ak merače sú na FO, tak táto FO preúčtováva sro uvedené služby, čo je pre FO tiež príjem. Tiež môže byť dohodnuté v nájomnej zmluve, že údržbu zabezpečuje nájomca - sro a následne preúčtuje 3/4 majiteľovi. Majiteľ (FO) bude mať príjem len z čistého nájomného, ktoré zdaní po odpočítaní 40% výdavkov. Výška nájomného má zodpovedať cene obvyklej za prenájom adresy spoločnosti.
sway
18.11.06,18:54
Takže odpočítaeľná položka Ti nepomôže.
Uvažujem ďalej. Pri prenájme nehnuteľnosti pre sro, by som si v daňovom priznaní ako fyzická osoba mohla dať paušálne výdavky z prenájmu nehnuteľnosti vo výške 40 % z dosiahnutých príjmov z prenájmu. Takže sro by mala náklad za prenájom napríklad 100 000 Sk. Ja, ako vlastník nehnuteľnosti by som zdanila 60 000 Sk, lebo 40 % by boli paušálne výdavky. Rátam dobre?
Toto by sa oplatilo, ak by si mala nižšie náklady za elektrinu a plyn ako je tych 40 % paušálu.
Re: požička do firmy
ako možem ešte jeden dotaz na sway:
Možeš sa prosím vyjadriť k téme začíname:nehnuteľnosť a s.r.o.
Akú cestu by si doporučil?nechať dom vo vlastníctve sro alebo ho prepísať na seba a účtovať nájom pre firmu?
ja som vo firme aj zamestnanec a mám určitý plat, potom si prenájmom zvýšim príjem, ktorý budem musieť zdaniť?
Modelová situácia:mam plat ako zamestnanec 12 000 a ešte z firmy za prenájom 5 000.
12x5 000 je 60 000 a to a mi zdaní 19%?teda budem platiť dane 11400 Sk?
Ďakujem
PLD

prilepila som sem aj príspevok s ktorým plne súhlasím,
ale POZOR dom už je napísaný na S.R.O.???, tak by som to asi nemenila sú s tým spojené zasa komplikácie.
PLD
18.11.06,20:39
Ak firma kúpila nehnuteľnosť a používa na podnikanie len 1/4 z celkovej plochy, može si odpisovať celú 1/20 ročne alebo len 1/4 z 1/20 z kúpnej ceny nehnuteľnosti?
Cecilia
18.11.06,20:53
Keďže je rodinný dom vo vlastníctve firmy, potom všetky faktúry na plyn, elektrinu, opravy atď prichádzajú na firmu. Nestačilo by rodine vyfaktúrovať nájom za bývanie, aký je obvyklý napríklad v bytoch?
Dobrý postreh v predchádzajúcich príspevkoch - prípadná exekúcia alebo predaj.
jaja99
19.11.06,20:19
Ak firma kúpila nehnuteľnosť a používa na podnikanie len 1/4 z celkovej plochy, može si odpisovať celú 1/20 ročne alebo len 1/4 z 1/20 z kúpnej ceny nehnuteľnosti?

Ak účtuje za 3/4 domu prenájom, tak používa na podnikanie celý dom a nie len 1/4. Aj prenájom je podnikanie. Potom si môže uplatniť odpis z celého domu, lebo odpis je ako náklad zahrnutý v nájomnom.
jaja99
19.11.06,20:29
Keďže je rodinný dom vo vlastníctve firmy, potom všetky faktúry na plyn, elektrinu, opravy atď prichádzajú na firmu. Nestačilo by rodine vyfaktúrovať nájom za bývanie, aký je obvyklý napríklad v bytoch?
Dobrý postreh v predchádzajúcich príspevkoch - prípadná exekúcia alebo predaj.

Ak je v zmluve dohodnuté, tak môže nájomné zahŕňať aj energie. Malo by však byť vypočítateľné, či takýto nájom je postačujúci a aký je podiel energií. Ak je však firma platiteľ DPH, tak prenájom poskytovaný FO-e je oslobodený od dane. Potom nie je plný nárok na odpočítanie DPH na vstupe pri nákupe týchto energií.


Ja by som:
1. prepísala dom na FO - predaj v cene obvyklej
2. merače nechala na sro, v zmluve by bolo, že prevádzku zabezpečuje sro
3. sro by fakturovala f.osobe energie v podiele 3/4 ( s DPH)
4. FO by prenajala 1/4 domu sro aspoň v hodnote odpisov (1/20 zo vstupnej ceny)+daň z nehnuteľností (bez DPH. lebo nie je platiteľom . aspoň predpokladám)
5. do zmluvy by som dala, že údržbu zabezpečuje sro, ktorá 3/4 spoločných nákladov fakturuje pre FO
6. priamu bežnú údržbu svojej 1/4 si zabezpečuje sro
silvia
04.12.06,08:23
S prenájmom nehnuteľností nemáme zatiaľ žiadne skúsenosti, len vďaka vašim príspevkom, milí poraďáci, sme sa trocha dostali do obrazu. No predsa len prosím o odbornú radu:

Dve FO-občania spolu s manželkami vlastnia nehnuteľnosť skolaudovanú ako rodinný dom. Páni sú majiteľmi=konateľmi a zamestnancami s.r.o.(majú len príjem zo závislej činnosti, z konateľstva nie), ktorá má sídliť v tomto rodinnom dome.
1. Je výhodnejšie, aby tieto 4 FO prenajali cely RD s.r.o.? S.r.o. by tak mohla dať do nákladov všetky energie, údržbu...aj odpisy, a s.r.o. by platila nájomné napr. po 5.000/mesačne každej FO. Každá FO by tak musela podať daň.priznanie, kde by si mohla z príjmu odpočítať 23.650 a uplatniť si aj 40% paušálne výdavky? Daň z nehnuteľnosti by FO platili sadzbou za RD-podľa kolaudačného rozhodnutia, alebo sadzbou za podnikateľské priestory?
2. Alebo je výhodnejšie prenajať s.r.o. len napr.1/4 rodinného domu? V tom prípade by to s energiami bolo ako? Faktúry za energie by chodili FO, akým spôsobom by 1/4 hradila s.r.o.? Môže to byť súčasť nájomného a aj tak by si mohla FO uplatniť 40% paušálne výdavky?

Už naozaj nevieme, čo sa viac oplatí, prosím poraďte!
silvia
05.12.06,07:38
Kto vie poradiť, prosím?!


Ešte jedna vec: pri prenájme garáže sú nejaké rozdiely oproti prenájmu bytových či kancelárskych priestorov?