stefany2505
18.11.06,12:42
Dobrý deň. Potrebujem poradiť ohľadom vedenia účtovníctva. Sesternica má prácu ako: výhradný sprostredkovateľ postenia. Čo všetko potrebuje viesť, čo si môže dať do nákladov, ...? čo všetko je povinná viesť? Prosím poraďte mi.
Ďakujem
katarina.j
18.11.06,11:54
stefany,tak ak robí sesternica poistného reprezentanta tak záleží od toho od kedy má živnosť na túto prácu, teda ak začala podnikať v tejto oblasti len teraz, tak si môže dať do zriaďovacích nákladov napr. poplatok za vystavenie živn.listu - teda výdavky preukázateľné a skutočne vynaložené na zriadenie živnosti. ťažko je rozpisovať všetko - ozaj je podstatné od kedy má živnosť, daj vedieť a poradím - mimochodom aj ja mám manžela poist.reprezentanta.
Jozef Mihál
18.11.06,12:10
Príjmy sprostredkovateľa poistenia sa považujú za príjmy podľa ZoDP_§6, takže je na tom úplne rovnako, ako napríklad živnostník.

Samozrejme sa môže pri splnení ďalších podmienok rozhodnúť pre uplatňovanie 40% paušálnych výdavkov - čo pri tomto spôsobe podnikania bude pravdepobne najvýhodnejšie (ak si ale napr. chce kúpiť auto a odpisovať ho ako súčasť majetku používaného na podnikanie, tak som nič nepovedal).
stefany2505
18.11.06,12:37
Ďakuje za uistenie sa
eop
06.11.07,07:24
Dobré ránko,
chcela by som sa spýtať ako je to so sprostredkovateľom poistného, ktorý pracuje na dič.
Kamarát bol zamestnaný a popri práci robil sprostredkovateľa poistného, mal pridelené DIČ. Teraz ukončil pracovný pomer a chce sa venovať iba tomuto poisťovníctvu. Neviem, čo pre neho vyplýva z toho, keď má pridelené dič? To je ako keby mal živnosť? Vzťahujú sa na to všetky odvodové povinnosti ako pri živnosti? Alebo si má založiť radšej živnosť?
Ja som z toho ... :eek: ...
Ďakujem. :)
Johanka
06.11.07,07:30
Sprostredkovanie poistenia a zaistenia nie je živnosťou. Je to podnikanie podľa osobitného predpisu a príjmy z tejto činnosti zdaňuje podľa § 6 ods.2 písm.d/ Zákona o dani z príjmov. Platia pre neho tie isté pravidlá (daňové aj odvodové) ako pre živnostníkov ;).
eop
06.11.07,07:45
Sprostredkovanie poistenia a zaistenia nie je živnosťou. Je to podnikanie podľa osobitného predpisu a príjmy z tejto činnosti zdaňuje podľa § 6 ods.2 písm.d/ Zákona o dani z príjmov. Platia pre neho tie isté pravidlá (daňové aj odvodové) ako pre živnostníkov ;).
Moc ďakujem za rýchlu odpoveď. Takže znamená to, že ak je registrovaný na DÚ ako sprostredkovateľ a má pridelené dič, tak si už nemusí zakladať živnosť, stačí mu toto? Klasicky pre neho platia povinnosti odvodov na SP a ZP.Neviem vlastne aké sú výhody a nevýhody. Rozdiel medzi tým, či pracovať na dič alebo na živnosť? Iba v tom že príjmy zdaňuje podľa §6 ods.2 písm.d?V živnosti môže mať tiež predmet podnikania ako sprostredkovateľ poistenia.
Johanka
06.11.07,08:14
§6 Zákona o dani z príjmov
(2) Príjmami z inej samostatnej zárobkovej činnosti, ak nepatria do príjmov uvedených v § 5, sú príjmy
....
d) z činností sprostredkovateľov podľa osobitných predpisov, ktoré nie sú živnosťou.29a)

29a) Napríklad zákon č. 43/2004 Z. z. o starobnom dôchodkovom sporení a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov, zákon č. 650/2004 Z. z. v znení zákona č. 747/2004 Z. z., zákon č. 5/2004 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon Slovenskej národnej rady č. 310/1992 Zb. v znení neskorších redpisov, zákon č. 566/2001 Z. z. v znení neskorších predpisov, zákon č. 340/2005 Z. z. o sprostredkovaní poistenia a sprostredkovaní zaistenia a o zmene a doplnení niektorých zákonov.

Ako sprostredkovateľ poistenia má určite podpísanú zmluvu s niektorou, možno s viacerými poisťovňami, kde je uvedený predmet zmluvy spolu s právnou normou ....
Ešte poznámka - nie každá činnosť, ktorá je v zmysle Obchodného zákonníka podnikaním , musí byť "zastrešená" Živnostenským listom a riadiť sa Živnostenským zákonom.
Jozef Mihál
06.11.07,09:45
Sprostredkovanie poistenia a zaistenia nie je živnosťou. Je to podnikanie podľa osobitného predpisu a príjmy z tejto činnosti zdaňuje podľa § 6 ods.2 písm.d/ Zákona o dani z príjmov. Platia pre neho tie isté pravidlá (daňové aj odvodové) ako pre živnostníkov ;).
Od 1.1.2008 tvrdenie "Platia pre neho tie isté pravidlá (odvodové) ako pre živnostníkov" už neplatí.

Sprostredkovatelia poistenia, ktorí činnosť vykonávajú popri zamestnaní, budú od 1.1.2008 pri platení odvodov do Sociálky zvýhodnení oproti živnostníkom. Viac sa dozviete v jednom peknom článku na ETRENDe:

http://blogy.etrend.sk/117014/mihalblog/zmatok178

P.S. Kto zo živnostníkov popri zamestnaní ešte nie je sprostredkovateľom poistenia, nech nezaváha. Môže ročne ušetriť do 30000 Sk.
eop
06.11.07,11:41
Od 1.1.2008 tvrdenie "Platia pre neho tie isté pravidlá (odvodové) ako pre živnostníkov" už neplatí.

Sprostredkovatelia poistenia, ktorí činnosť vykonávajú popri zamestnaní, budú od 1.1.2008 pri platení odvodov do Sociálky zvýhodnení oproti živnostníkom. Viac sa dozviete v jednom peknom článku na ETRENDe:

http://blogy.etrend.sk/117014/mihalblog/zmatok178

P.S. Kto zo živnostníkov popri zamestnaní ešte nie je sprostredkovateľom poistenia, nech nezaváha. Môže ročne ušetriť do 30000 Sk.

Hm, dobrý článok. Super. Kolega, kvôli ktorému som sa pýtala na túto tému už nie je zamestnaný a robí iba sprostredkovateľa poistného. Platí to aj v tom prípade, keď je to iba jeho jediná činnosť?
Jozef Mihál
07.11.07,00:36
Ak robí iba sprostredkovateľa poistného a nemá zamestnanie, tak odvody musí platiť z minima aj po 1.1.2008.

Nová úľava sa týka len sprostredkovateľov poistenia popri zamestnaní.