Jozef Mihál
18.11.06,12:17
Mám živnosť, na účely zákona o zdravotnom poistení sa preto považujem za SZČO (v zdravotnej poisťovni som samozrejme takto zaregistrovaný). Popri živnosti som mal v roku 2006 aj niekoľko dohôd o vykonan práce, za ktoré som dostal vyplatené odmeny. Otázka znie, či z príjmov na dohodu mám odvádzať poistné na zdravotné poistenie?
Jozef Mihál
18.11.06,11:23
Podľa § 13_ods.6 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení je vymeriavací základ SZČO daný ako podiel základu dane z príjmov, dosiahnutého v súvislosti s prevádzkovaním činnosti SZČO v danom roku (§ 6 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov), nezníženého o výdavky na zdravotné poistenie a čísla 2,14.

Zo základu dane sa pritom na tieto účely vylúči základ dane z príjmov z prenájmu (§ 6 ods.3 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov), základ dane z príjmov zdanených zrážkovou daňou (§ 43 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov) a základ dane z príjmov za výkon osobnej asistencie (platí od r.2006).

Výdavky na zdravotné poistenie sú:
- do daňovo uznaných nákladov (v zmysle zákona o dani z príjmov a v zmysle zákona o účtovníctve) zahrnuté preddavky na zdravotné poistenie,
- výsledok ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie – nedoplatok prípadne preplatok – zahrnutý do daňovo uznaných nákladov.

Vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.

Podľa toho sa do vymeriavacieho základu SZČO nezapočítavajú napr. príjmy zdanené podľa § 5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov - čo sú okrem iného i príjmy plynúce z dohôd o vykonaní práce.

Ako osoba majúca príjmy plynúce z dohôd o vykonaní práce sa pritom nepovažujete ani za zamestnanca (viď § 11 ods.3 zákona) - preto ani z tohto uhla pohľadu neexistuje dôvod, prečo by ste mali platiť poistné na zdravotné poistenie z dohôd.

Poistné na zdravotné poistenie z príjmov plynúcich z dohôd o vykonaní práce za určitých okolností platia len dobrovoľne nezamestnaní alebo poistenci štátu.

ZoDP_§5
ZoDP_§6
ZZP_§11_ods.3
ZZP_§13_ods.6