Jozef Mihál
18.11.06,13:57
Konateľ s.r.o. je odmeňovaný podľa mandátnej zmluvy tak, že odmenu dostáva raz štvrťročne (nejde o podiely na zisku, odmenu spoločnosť účtuje do nákladov). Iné zamestnanie nemá, nepodniká. Aké sa platia odvody z odmeny? Musí ho spoločnosť prihlásiť do zdravotnej poisťovne a do Sociálnej poisťovne?
Jozef Mihál
18.11.06,13:09
Začnime sociálnym poistením. Na účely zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení sa konateľ s.r.o. nepovažuje za zamestnanca a to bez ohľadu, či poberá odmeny alebo nie.

Inak je to v zdravotnom poistení.

Podľa § 11 ods.3 písm.g) zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení sa konateľ s.r.o. považuje za zamestnanca s.r.o vtedy, ak za prácu konateľa dostáva odmenu, ktorá sa podľa osobitného predpisu považuje za príjem zo závislej činnosti (§ 5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov).

To znamená, že za kalendárny mesiac, v ktorom poberá odmenu, ho spoločnosť prihlasuje do zdravotnej poisťovne ako svojho zamestnanca a v dvoch nasledujúcich mesiacoch - kedy odmenu nemá - sa považuje za poistenca podľa § 11 ods.2 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení - je "samoplatiteľ".

Podľa § 24 písm.c) zákona č.580/2004 Z.z. je zamestnávateľ povinný písomne oznámiť príslušnej zdravotnej poisťovni na tlačive "Oznámenie zamestnávateľa o poistencoch pri zmene platiteľa poistného na verejné zdravotné poistenie" najneskôr do ôsmich pracovných dní skutočnosť, že konateľ sa "stal zamestnancom".

Napríklad, ak konateľ dostane odmenu zaúčtovanú a vyplatenú za mesiac október 2006 - zamestnávateľ ho prihlási do 8.10.2006 v zdravotnej poisťovni ako svojho zamestnanca. V "Oznámení" uvedie ako kód zmeny "2", ako platnosť zmeny uvedie "Z" a ako dátum zmeny uvedie "01.10.2006". Zamestnávateľ odvedie za mesiac október 2006 preddavky vypočítané príslušnou sadzbou z odmeny, maximálne však zo sumy 47475 Sk (minimálny základ v prípade konateľa stanovený zákonom nie je).

Za mesiac november 2006 konateľ už odmenu nedostane - zamestnávateľ ho odhlási najneskôr do 8.11.2006. V "Oznámení" uvedie ako kód zmeny "2", ako platnosť zmeny uvedie "K" a ako dátum zmeny uvedie "31.10.2006".

Ak je dopredu známe, že konateľ dostane odmenu účtovanú a vyplatenú len za október 2006 a za november 2006 už nie, môže zamestnávateľ v jednom a tom istom "Oznámení" súčasne konateľa prihlásiť i odhlásiť (vyššie uvedené údaje zapíše do dvoch osobitných riadkov).

Pretože od 1.11.2006 už konateľ nie je považovaný za zamestnanca, stáva sa od 1.11.2006 samoplatiteľom. Preto musí podľa § 24 písm.c) písomne oznámiť svojej zdravotnej poisťovni na tlačive "Oznámenie poistenca/platiteľa poistného" najneskôr do ôsmich pracovných dní skutočnosť, že sa "stal samoplatiteľom". V našom príklade tak musí urobiť najneskôr do 8.11.2006. Za november 2006 si sám platí preddavky ako samoplatiteľ - sumu 634 Sk.

A tak ďalej. Ak ďalšiu odmenu dostane vyplatenú a vyúčtovanú za mesiac január 2007, musí sa do 8.1.2007 odhlásiť ako samoplatiteľ - opäť vyplnením tlačiva "Oznámenie poistenca/platiteľa poistného" a jeho zaslaním do zdravotnej poisťovne. Zamestnávateľ ho naopak prihlási do 8.1.2007 v zdravotnej poisťovni ako svojho zamestnanca. Atď.

ZZP_§11_ods.2
ZZP_§11_ods.3_pism.g
ZZP_§13
ZZP_§24
Dajanka
13.07.07,09:53
CHcela by som poprosiť o radu. Som konateľ a zároveň spoločník v s.r.o., kde poberám mesačnú odmenu.Iné zamestnanie nemám, ani nepodnikám. Platím preddavky do ZP ale podľa zákona o soc.poistení som ako spoločník SZČO. Nebudem musieť doložiť do SP doklad o príjme za r.2007,aby mi vypočítali odvody?
ajobs
13.07.07,18:47
CHcela by som poprosiť o radu. Som konateľ a zároveň spoločník v s.r.o., kde poberám mesačnú odmenu.Iné zamestnanie nemám, ani nepodnikám. Platím preddavky do ZP ale podľa zákona o soc.poistení som ako spoločník SZČO. Nebudem musieť doložiť do SP doklad o príjme za r.2007,aby mi vypočítali odvody?


Ak ste iba spoločník v s.r.o., a nemáte súčasne živnosť (teda nie ste SZČO), potom podľa zákona č.461/2003 Z.z. o sociálnom poistení nie ste povinná platiť odvody do SP,a teda ani predkladať doklad o príjme za rok 2007 (to pre rok 2008). Predpokladám, že máte iba príjmy za výkon činnosti vo vlastnej s.r.o. ako spoločník.
Jozef Mihál
13.07.07,18:52
Súhlas s ajobs.
Dajanka
16.07.07,04:24
áno, iba príjmy za výkon činnosti vo vlastnej s.r.o. Ďakujem za odpoveď
Dajanka
16.07.07,04:27
Ďakujem za radu.
breckova
16.07.07,05:20
Konateľ s.r.o. je odmeňovaný podľa mandátnej zmluvy mesačne, je občan ČR, zamestananý v ČR. Neprihlásili sme ho do ZP. Je to správne?
Jozef Mihál
16.07.07,11:40
Ak je konateľ občan ČR, je zamestnaný v ČR a v ČR je i zdravotne poistený, potom ste urobili správne, že ste ho neprihlásili. A to preto, lebo podľa príslušných smerníc EÚ občan môže byť zdravotne poistený iba v jednom členskom štáte (až na výnimky, medzi ktoré uvedená situácia nepatrí) - § 3 ods.3 písm. a) zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení sa v danom prípade neaplikuje.

Ďalšou otázkou však je, či ste sa mali prihlásiť ako zamestnávateľ v príslušnej českej zdravotnej poisťovni a odvádzať do českej zdravotnej poisťovne poistné.

Podľa českého zákona č.48/1997 Sb. sa konateľ za zamestnanca nepovažuje.

Preto nemáte žiadne povinnosti ani voči českej zdravotnej poisťovni za uvedeného konateľa a z jeho príjmu na základe mandátnej zmluvy neodvádzate žiadne poistné.
breckova
17.07.07,05:58
Veľmi pekne ďakujem.
bredikova
28.08.07,15:40
Spoločník, konateľ a zároveň zamestnanec s.r.o. dostáva mzdu v s.r.o. ako zamestnanec. Môže dostať ešte aj odmenu ako konateľ? Ak áno , ako potom s prihlasovaním do poisťovní? ( Zdá sa im , že pri vysokej mzde sú vysoké odvody, preto si chcú konatelia dať nižšiu mzdu a vyššie odmeny - je to možné? )
Jozef Mihál
28.08.07,19:03
Áno, môže k tomu dostať odmenu ako konateľ.

V takom prípade ako konateľ z odmeny konateľ do Sociálnej poisťovne odvody neplatí a voči Sociálnej poisťovni netreba konať nič.

Ako konateľ platí odvody do zdravotnej poisťovne - čiže na účely zákona o zdravotnom poistení sa považuje za zamestnanca z dvoch dôvodov - z dôvodu pracovnej zmluvy a z dôvodu, že ako konateľ má odmenu.

Pretože v zdravotnej poisťovni už ako zamestnanec prihlásený je, netreba ho prihlasovať druhýkrát.

Preddavky sa počítajú tak, že sa spočíta vymeriavací základ plynúci mu z príjmov na základe pracovnej zmluvy a k tomu sa pripočíta odmena konateľa.

Z takto určeného vymeriavacieho základu sa vypočíta preddavok zamestnanca a zamestnávateľa - pri zohľadnení faktu, že vymeriavací základ je najviac suma 51822 Sk.

Do výkazu preddavkov sa zapíše len raz.


Pokiaľ sa mám vyjadriť k tomu, že takto chcú platiť nižšie odvody - áno, ušetria tak - ale len na sociálnom poistení, zdravotné odvody budú bez zmeny.

Lepšie riešenie sú podiely na zisku - z nich spoločník alebo konateľ s.r.o. neplatí odvody žiadne.
bredikova
29.08.07,20:24
Ďakujem. Tiež so nad tými podielmi rozmýšlala ale firma je v strate. jedna pani radila vyplácať ako podiely na zisku len z predaj tovaru , t.j. ak aj majú vysokú réžiu a sú v strate , tovar predávajú zo ziskom a podiely by mali. Ale mne to nejde do hlavy a neviem čo im mám odpovedať.
ajobs
29.08.07,20:42
Ďakujem. Tiež so nad tými podielmi rozmýšlala ale firma je v strate. jedna pani radila vyplácať ako podiely na zisku len z predaj tovaru , t.j. ak aj majú vysokú réžiu a sú v strate , tovar predávajú zo ziskom a podiely by mali. Ale mne to nejde do hlavy a neviem čo im mám odpovedať.

Ak je firma (s.r.o.) v strate, nemá zisk a preto ani nemôže vyplatiť podiely na ZISKU. Podiely na strate náš právny ani ekonomický systém nepozná.
pešková
25.10.07,06:13
Som konateľom s.r.o. , poberám za to mesačnú odmenu schválenú valným zhromaždením, z ktorej platím daň a zdravotné poistenie. Nakoľko spoločnosť momentálne nemá žiadného zamestnanca uzatvorila som so sebou aj pracovnoprávny vzťah ako ekonóm spoločnosti za čo poberám mzdu, z kt. odvádzam všetky potrebné odvody ( daň, soc.pois.,zdrav.pois.). Robím to správne? Je pravda, že spol. s r.o. musí mať aspoň 1 zamestnanca, alebo nejaké dohody?
Jozef Mihál
25.10.07,06:39
Obchodná spoločnosť nemusí mať žiadneho zamestnanca. Po príklad nemusím ísť ďaleko - moja s.r.o. nemá žiadneho zamestnanca a funguje "len také fukoty".
pešková
25.10.07,09:58
Obchodná spoločnosť nemusí mať žiadneho zamestnanca. Po príklad nemusím ísť ďaleko - moja s.r.o. nemá žiadneho zamestnanca a funguje "len také fukoty".
Pán Mihál ďakujem za odpoveď. Ale ak by som neuzavrela prac.zmluvu bolo by v poriadku, že konateľ robí ekonomiku firmy a všetky činnosti spojené s poslaním spoločnosti ( správa trhoviska, kultúrne stredisko)?
Jozef Mihál
25.10.07,10:04
Tak to by v poriadku nebolo, ak nie je súčasne spoločníkom s.r.o.
pešková
26.10.07,05:10
Ďakujem veľmi ste mi pomohli.
Fany
30.10.07,11:55
Ako konateľ mám odmenu 1000 Sk mesačne. Nič iné nepoberám. Zmenili sa od 1.10.2007 odvody do ZP? Doteraz som platila 40 Sk z mojej odmeny a 100 Sk firma. Teraz mi to program vypočítal ako z min.mzdy.
ajobs
30.10.07,17:06
Ako konateľ mám odmenu 1000 Sk mesačne. Nič iné nepoberám. Zmenili sa od 1.10.2007 odvody do ZP? Doteraz som platila 40 Sk z mojej odmeny a 100 Sk firma. Teraz mi to program vypočítal ako z min.mzdy.
Nič sa nezmenilo - odvody platíte správne. Minimálna mzda je platná iba pre zamestnancov.
Jozef Mihál
07.11.07,07:32
Súhlas s ajobs.
ryja
16.11.07,10:10
Zriaďovateľka súkromnej školy je aj riaditeľka. V poisťovni je prihlásená ako zamestnanec. ako riaditeľka chce skončiť a zostať len zriaďovateľka a brať len odmenu ako zriaďovateľ.Čo odvody? Je to obdobné postavenie ako konateľ
calgary
27.11.07,14:24
Prosím o radu. Ako najjednoduchšie vyriešiť nasledujúci problém: od septembra 2007 začala byť vyplácaná odmena členovi dozornej rady na základe "zmluvy o výkone funkcie člena DR". Problém je v tom, že informáciu som dostala až teraz na konci novembra (!!!!!) a teda nedošlo k prihláseniu do ZP, neboli strhnuté odvody a ani daň.
Je nutné robiť spätne opravu v mesačných výkazoch a aj v štvrťročnom daňovom prehľade, alebo existuje nejaké iné riešenie?
Napr. je možné nazvať už vyplatené odmeny zálohami (po príslušnej úprave v samotnej zmluve) a vyplatiť odvody + daň sumárne?
Viem, že je to jednoznačne chyba na našej strane, no chcem to vyriešiť čo najjednoduchšie.
Ďakujem za radu.
Daniela1
27.11.07,15:36
Ak budem poberať ako konateľ spoločnosti odmenu napr. 100,- Sk mesačne a nebudem mať žiadny iný príjem, ktorý podlieha odvodom do sociálnej a zdravotnej poisťovne - je to v poriadku? Nemusím si platiť v zdravotnej poisťovni ako dobrovoľne nezamestnaná?
Jozef Mihál
27.11.07,17:33
Daniela1: To čo ste napísali je síce škaredá, ale legálna cesta ako platiť čo najnižšie poistné na zdravotné poistenie.

Konateľ, ktorý je v postavení zamestnanca - pretože má zdaniteľné odmeny za výkon funkcie - hoci by to bola len 1 Sk mesačne - platí poistné z odmeny konateľa - a keďže tak má postavenie zamestnanca, nemôže byť súčasne v postavení dobrovoľne nezamestnanej osoby, viď § 11 ods. 2 zákona č. 580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení.
Jozef Mihál
27.11.07,17:35
Zriaďovateľka súkromnej školy je aj riaditeľka. V poisťovni je prihlásená ako zamestnanec. ako riaditeľka chce skončiť a zostať len zriaďovateľka a brať len odmenu ako zriaďovateľ.Čo odvody? Je to obdobné postavenie ako konateľ

Ak zriaďovateľ súkromnej školy = štatutár obchodnej spoločnosti, potom je jej postavenie rovnaké, ako napr. postavenie konateľa s.r.o.
Jozef Mihál
27.11.07,17:37
Prosím o radu. Ako najjednoduchšie vyriešiť nasledujúci problém: od septembra 2007 začala byť vyplácaná odmena členovi dozornej rady na základe "zmluvy o výkone funkcie člena DR". Problém je v tom, že informáciu som dostala až teraz na konci novembra (!!!!!) a teda nedošlo k prihláseniu do ZP, neboli strhnuté odvody a ani daň.
Je nutné robiť spätne opravu v mesačných výkazoch a aj v štvrťročnom daňovom prehľade, alebo existuje nejaké iné riešenie?
Napr. je možné nazvať už vyplatené odmeny zálohami (po príslušnej úprave v samotnej zmluve) a vyplatiť odvody + daň sumárne?
Viem, že je to jednoznačne chyba na našej strane, no chcem to vyriešiť čo najjednoduchšie.
Ďakujem za radu.
Člen DR mal byť prihlásený ako zamestnanec v mesiaci, v ktorom mu bola odmena prvýkrát vyplatená. Preddavky mali byť odvedené za tento mesiac. Nič iné sa nedozviete.
Fany
04.02.08,19:15
A ak mám príjem iba ako konateľka, teda vrámci firmy som považovaná pre ZP ako zamestnanec, som povinná robiť si ročné zúčtovanie ZP?
Jozef Mihál
04.02.08,19:58
Ste povinná podať RZZP, ak ste mali v nejakom mesiaci odmenu konateľa (z nákladov s.r.o.) vyššiu, ako maximálny mesačný VZ na výpočet preddavkov.
MS77
25.02.08,13:34
Dobry den,
chcela by som sa opytať či študent denného štúdia, ktorý je zároveň aj konateľom s.r.o-čky, v ktorej vykonáva prácu na základe dohody o brigádnickej práci študenta. Musí sa tento študent prihlásiť do ZP a SP a platiť odovody? Kedze je v s.r.o. zamestnaný na základe DOBPŠ a má podpísané vyhlásenie možem mu spraviť RZD?
Zoltán Kovács
25.02.08,13:40
Dobry den,
chcela by som sa opytať či študent denného štúdia, ktorý je zároveň aj konateľom s.r.o-čky, v ktorej vykonáva prácu na základe dohody o brigádnickej práci študenta. Musí sa tento študent prihlásiť do ZP a SP a platiť odovody? Kedze je v s.r.o. zamestnaný na základe DOBPŠ a má podpísané vyhlásenie možem mu spraviť RZD?

Do SP sa platí úrazové a garančné poistenie z takejto dohody. A zároveň aj zdravotné poistenie, nakoľko je konateľom.
tonkat
24.03.08,12:34
Konateľ s.r.o nepoberá žiaden príjem z tejto s.r.o. - spoločnosť je "v útlme". Pracuje ako zamestnanec v Anglicku, kde je aj zdravotne poistený. Chcel sa poistiť aj na Slovensku v zdravotnej poisťovni, ale chceli od neho príjem z Anglicka a z toho mal platiť 14 %. Viem, že v rámci EU nemôže byť zamestnanec poistený v dvoch štátoch, preto postup slovenskej zdravotnej poisťovne nebol zrejme správny. On sa chcel poistiť z toho dôvodu, aby tu mohol byť ošetrený v prípade potreby. Má aj Europsky zdravotný preukaz, ale povedali mu na stredisku, že tento sa vzťahuje len na akútne prípady, nie na zákroky, ktoré nie sú nevyhnutné - napr. odstránenie žlč. kameňov, zubné ošetrenie - mostíky a pod. Je nejaký spôsob, aby mohol byť ošetrovaný aj tu na slovensku, keď to bude on chcieť a aby mal tieto úkony hradené ako poistenec ZP? Ďakujem.
Jozef Mihál
24.03.08,16:04
Skutočne nemôže byť zdravotne poistený na Slovensku, okrem alternatívy, ak by na Slovensku bol považovaný za SZČO.

Ako občan SR má však nárok na plnú zdravotnú starostlivosť na Slovensku, aj keď má zdravotné poistenie vo V. Británií.
tonkat
25.03.08,14:51
Ďakujem za odpoveď. Kiežby to tak bolo, ale skutočnosť je taká, že keď si chce dať urobiť nejaký zákrok, tak ho odporučia na V.Britániu.
Pekný deň.
Jozef Mihál
25.03.08,15:56
Na sťažnosti v takýchto prípadoch bol založený Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, nezabúdajte na to.
uršula5
06.05.08,12:26
Konateľ s.r.o. má na základe mandátnej zmluvy jednorazovo vyplatenú odmenu zo zisku. Je to v poriadku, ak túto odmenu nezdaňujeme ani z nej neplatíme odvody do SP ani ZP?
Jozef Mihál
06.05.08,19:00
Podiel na zisku je príjem, ktorý nie je predmetom dane, nech je vyplatený komukoľvek.

Podiel na zisku vyplatený štatutárovi, napr. konateľovi s.r.o., nevstupuje do vymeriavacieho základu konateľa na zdravotné poistenie.

Konateľ nie je zamestnancom na účely zákona o sociálnom poistení, preto akýkoľvek jeho príjem, vrátane podielu na zisku, nie je predmetom odvodov na sociálne poistenie.

...čiže to čo robíte, robíte správne.
uršula5
07.05.08,11:37
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď
amera
09.05.08,20:12
A ako je to v pripade ak je len konateľ jeden v s.r.o. je bez príjmu, len podil zo zisku a s.r.o. je v strate.v ZP je ako samoplatiteľ je to spravne? lebo pri čítani príspevkov som nadobudla dojem že nie.
Jozef Mihál
09.05.08,20:49
Ak má príjem z s.r.o. len vo forme podielov na zisku a iné príjmy nemá, má byť prihlásený v ZP ako samoplatiteľ a nemá povinnosť podávať RZZP.
amera
10.05.08,08:11
Ďakujem pekne to sa mi uľavilo
amera
10.05.08,08:21
Prosim oradu. Dva mesiace SZČO zbytok roka konateľ len s príjmom z podielov s.r.o. v strate.
ZP platil dva mesiace SZČO a zbytok samoplatiteľ.
RZZP urobim len za tie dva mesiace?
ajobs
10.05.08,08:27
Prosim oradu. Dva mesiace SZČO zbytok roka konateľ len s príjmom z podielov s.r.o. v strate.
ZP platil dva mesiace SZČO a zbytok samoplatiteľ.
RZZP urobim len za tie dva mesiace?

Áno, ak bol SZČO iba 2 mesiace, tak potom do RZZP sa zahrnú preddavky ako SZČO iba za tieto 2 mesiace. Avšak ak bol konateľ (a predpokladám aj spoločník s.r.o.), nemôže mať príjmy z podielov na zisku, ak dosiahla s.r.o. stratu. Základným princípom vyplatenia podielov na zisku je dosiahnutie ZISKU s.r.o., zaplatenie dane a to, čo ostane je čistý zisk na rozdelenie (samozrejme po odvode povinného prídelu do rezervného fondu v zmysle Obchodného zákonníka a spoločenskej zmluvy).
amera
10.05.08,08:41
Tak môžem použiť tlačivo tytu B ?
Jozef Mihál
10.05.08,09:27
amera, predpokladám, že toto: http://www.porada.sk/t80618-rzzp-jednoducha-prirucka.html ...ste nečítali.

Daná osoba bola v roku SZČO a bola aj samoplatiteľ. RZZP preto nemôže podať na tlačive typ B, ale buď S (listy SB, SC) alebo X (listy XB, XC).

S zvolí vtedy, ak úhrnný vymeriavací základ bude aspoň 91200 Sk. Odhadujem, že to bude menej, preto bude musieť zvoliť tlačivá X, listy XB, XC.
amera
10.05.08,16:33
Ďakujem pekne mala som v tom zmetok.
m.lujza
03.10.11,11:31
Sro so spoločníkom uzatvorí zmluvu o výk.funk.konateľa. V zmluve si ustanoví vyplácanie odmeny za mesiac január v januári, za február vo februári atď. až za mesiac október v októbri a za mesiace november a december spolu vyplatenie v decembri. Moje otázky:
1. Je takýto spoločník považovaný na účely ZP a SP za zamestnanca s nepravidelným príjmom?
2. Na mesiac november konateľa Sro odhlási zo ZP a konateľ sa prihlási do ZP ako samoplatiteľ a zaplatí si ZP za november?
Jana Motyčková
03.10.11,13:20
1. Pre ZP sa nerozlišuje pravidelný a nepravidelný mesačný príjem. Pre SP - ťažko povedať, ja by som to dala skôr na pravidelný príjem.
2. Áno.
m.lujza
03.10.11,17:47
ďakujem za odpoveď