ivti
18.11.06,15:15
Prosím vás o radu: SZČO zamestnáva kopec dohodárov, zaujímalo by ma, či je potrebné poslať im po ukončení r. 2006 nejaké potvrdenie o príjme? Ako je to s nimi vlastne? Niektorí si uplatnili nezdaniteľné minimum, iní nie, niektorí zarobili do 5.000,- Sk (t.j.zrážková daň) iní nad 5.000,- Sk (preddavková daň), tie dane samozrejme len u tých, ktorí si neuplatnili nezdaniteľné minimum. U všetkých ale celoročný príjem nepresahuje sumu, kvôli ktorej by museli robiť ročné zúčtovanie zdravotného poistenia. Musia tí, ktorí si uplatnili nezdaniteľné minimum, podávať daňové priznanie? Ďakujem.
Melnick
18.11.06,14:27
Všetkým,ktorým si spracovávala mzdu a nepožiadajú Ťa o ročné zúčtovanie dane ,si povinná vystaviť :Potvrdenie o zdaniteľných......
a je na nich ako s ním ďalej naložia.
ivti
18.11.06,14:40
No a keď ten dohodár dostane to potvrdenie......, daň sa mu nezrazila, pretože si uplatnil nezdaniteľné minimum, iné príjmy nemá, musí podať to daňové priznanie alebo nie?Ďakujem.
Melnick
18.11.06,14:48
Určite nežije iba z jednomesačnej dohody za rok,čiže má ďalšie príjmy. Pre Teba ako zamestnávateľa je vydaním Potvrdenia..........Tvoja povinnosť splnená.
Ak sa však pýtaš ako "dohodár",ktorý drží v ruke kus potvrdenia,potom Ti poviem,že je potrebné vedieť či si ten,ktorému zrazili daň,alebo ten ktorému nezrazili,aké iné príjmy si mal a tisíc ďalších otázok. Takto sa nedá 100% reagovať.:)
Melnick
18.11.06,14:50
No a keď ten dohodár dostane to potvrdenie......, daň sa mu nezrazila, pretože si uplatnil nezdaniteľné minimum, iné príjmy nemá, musí podať to daňové priznanie alebo nie?Ďakujem.

Nie,tento nemusí .
ivti
18.11.06,14:59
Melnick ďakujem za odpoveď. Ako dohodárov máme napr. aj študentov, alebo jednu mamičku na rodičovskej dovolenke, tí nemajú iné príjmy a keďže si u nás uplatnili nezdaniteľné minimum, tak sa ma pýtajú, ako to bude s daňovým priznaním.
jaja99
18.11.06,15:12
Ak mali zdaniteľné príjmy do výšky polovice odpočítateľnej položky, tak nemusia podať DP. - §32 ZDP. Zdaniteľným príjmom je podľa § 2 písm. h ZDP taký príjem, ktorý je predmetom dane a nie je od dane oslobodený.
Aj tí, ktorých príjem bol zdanený zrážkou podľa § 43 ods. 1 j sa môžu rozhodnúť, že uvedená daň sa považuje za preddavok § 43 ods. 7 a zahrnú takýto príjem do daňového priznania, ak je to pre nich výhodnejšie.
ivti
18.11.06,15:21
T.j. ak ich celoročný príjem nepresahuje sumu 45.408,- Sk (1/2 z 90.816), tak nemusia podať DP? Správne?
Anja111
18.11.06,15:32
Nemusia, ale keby podali DP, tak by im DU vrátil zaplatené preddavky, keďže si môžu uplatniť odpočítateľnú položku. Samozrejme, ak nemali podpísané vyhlásenie...
Melnick
18.11.06,15:40
Nemusia, ale keby podali DP, tak by im DU vrátil zaplatené preddavky, keďže si môžu uplatniť odpočítateľnú položku. Samozrejme, ak nemali podpísané vyhlásenie...

S touto vetou celkom nesúhlasím. Môže byť zavádzajúca v iných situáciách./ dohoda s podpísaným vyhlásením 1 mesiac + dohoda u iného zam. bez podpísaného vyhlásenia 2,3,4.... mesiace./
nina100
22.11.06,08:15
Iba pre zaujímavosť - môže aj dôchodca na starobnom dôchodku podpísať zamestnávateľovi vyhlásenie /keď robí na DOVP, napr. opravu/ alebo výsluhový dôchodca /bývalý policajt/, ktorý robí na DOVP strážnika?
Daska
22.11.06,08:27
Dochodca ktory ma starovny dochodok nema narok na nezdanitelnu cast, moze si ju uplatnit az pri DP alebo RZ dane, ale len v tom pripade ze dochodok ma mensi ako je nezd. ciastka, Este zalezi na tom ci bol dochodca k 1,1, alebo nie, ak nebol narok ma.
nina100
22.11.06,08:42
takže starobný v mojom prípade nemôže, lebo je dôchodca od r.2000 a čo ten výsluhový dôchodca? nevie mi niekto poradiť?
Daska
22.11.06,08:56
§ 11 ZoDP


Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 1 písm. a), ak daňovník
je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku
zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu,
alebo výsluhového dôchodku, 22) (ďalej len dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia a je
vyšší ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a). Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a), zníži sa základ dane podľa odseku 1 písm. a) len vo výške rozdielu medzi vyplatenou sumou dôchodku a sumou,
o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a).

Z toho vyplyva ze ani vysluhovy dochodca, ak ma dochodok vyssi ako nezd. minimum.