Jozef Mihál
18.11.06,14:49
Čo sa má uvádzať v mesačnom výkaze preddavkov na zdravotné poistenie v položkách:
- počet dní,
- celkový príjem a
- vymeriavací základ?
Jozef Mihál
18.11.06,14:04
Počet dní

Uvádza sa počet kalendárnych dní, za ktoré sa platia preddavky - tj. počet kalendárnych dní daného mesiaca, počas ktorých bol poistenec zamestnancom u daného zamestnávateľa a nebol súčasne poistenec štátu.

Napríklad za mesiac november 2006:

1. Zamestnancovi začal pracovný pomer k 20.11.2006 - uvedie sa 11 dní.

2. Zamestnanec bol od 13.11.2006 do 22.11.2006, teda 9 dní na OČR (v tom čase za neho platí poistné štát) - uvedie sa 21 dní.

3. Zamestnanec bol od 14.11.2006 vrátane až do konca mesiaca práceneschopný (v tom čase za neho platí poistné štát) - uvedie sa 13 dní.

4. Zamestnankyňa bola celý mesiac na materskej (rodičovskej) dovolenke (v tom čase za ňu platí poistné štát) - uvedie sa 0 dní.

5. Zamestnanec bol od 20.11.2006 do 21.11.2006, teda 2 dni, na neplatenom voľne ktoré mu zamestnávateľ poskytol po vzájomnej dohode - uvedie sa 30 dní.

Celkový príjem

Uvádza sa celkový započítateľný príjem (príjem započítateľný do vymeriavacieho základu podľa § 13 ods.1 až 4 zákona). Uvádza sa skutočný príjem, teda pred tzv. "orezaním" - napr. ak zamestnaec mal mzdu plus ostatné zdaniteľné príjmy započítateľné do vymeriavacieho základu v celkovej výške 60000 Sk, uvedie sa suma 60000 Sk.

Naopak, ak zamestnanec zarobil menej ako je minimálny základ, napríklad z dôvodu neplateného voľna, uvedie sa suma ktorú skutočne zarobil - napríklad ak zarobil 2000 Sk za 5 odpracovaných dní a zostávajúce dni mal neplatené voľno, uvedie sa 2000 Sk.

Vymeriavací základ

Uvádza sa výsledný mesačný vymeriavací základ - tj. hodnota z položky "Celkový príjem", avšak po zohľadnení ustanovení § 13 ods.8, podľa ktorých vymeriavací základ musí byť najmenej vo výške minimálneho základu a najviac môže byť vo výške trojnásobku priemernej mzdy.

Napríklad ak zamestnanec zarobil 15000 Sk, uvádza sa 15000 Sk.

Ak zarobil 60000 Sk, v roku 2006 sa uvedie suma 47475 Sk.

Ak zarobil 2000 Sk, pretože veľkú časť mesiaca čerpal neplatené voľno, uvedie sa suma jeho minimálneho základu, v roku 2006 obvykle suma 6900 Sk.

Pozor, suma minimálneho základu (obvykle 6900 Sk) sa alikvótne znižuje podľa § 13 ods.16 zákona podľa počtu neodpracovaných dní, napr. z dôvodu PN, OČR, materskej, neplateného voľna ktoré podľa Zákonníka práce musel zamestnancovi zamestnávateľ poskytnúť, pri nástupe alebo výstupe zamestnanca v priebehu mesiaca, prepočet sa robí podľa počtu pracovných dní. Suma minimálneho základu sa podľa § 13 ods.16 zákona neznižuej ak zamestnanec neodpracoval dni z dôvodu absencie alebo z dôvodu neplateného voľna ktoré podľa Zákonníka práce nemusel zamestnancovi zamestnávateľ poskytnúť ale mu ho poskytol po vzájomnej dohode.

Preto napríklad ak zarobil 2000 Sk, pretože v dňoch, kedy nepracoval, bol práceneschopný, uvedie sa suma 2000 Sk.

ZZP_§13
ZZP_§24_pism.a
rrrrr
02.05.07,07:16
Ked zamestnankyna je na RD cely rok,v mesiaci maj si cerpa dovolenku.Do poctu dni mame dat 30,kedze je v podstate zamestnancom?
vnucka
28.09.07,09:20
Pán Mihál, chcela by som sa Vás opýtať
Dostala som nový program na mzdy ktorý mi pri vytváraní výkazu na poistné na verejné zdravotné poistenie dáva do riadku "celkový príjem" aj príjem zo sociálneho fondu, z ktorého sa neodvádzajú odvody na zdravotné poistenie. Do riadku vymeriavací základ táto sume nejde, čo je správne. Chcela som sa spýtať, či je správne, keď príjem zo sociálneho fondu zahŕňa do riadku celkový príjem, ktorý je predmetom výpočtu VZ?
Ďakujem.
Jana Motyčková
28.09.07,10:04
Nie je to správne.
Iveta Matlovičová
24.11.07,17:18
Ako postupovať pri vrátení poistného na zdravotné poistenie,ak zamestnanec oznámil mzdárke v mesiaci október 2007, že mu bol spätne priznaný invalidný dôchodok od 1.1.2007. (zamestnanec má povinnosť platiť od 1.1.2007 poistné na ZP z
polovičných sadzieb, teda 2% a 5% a nechce čakať až na ročné
zúčtovanie zdravotného poistenia)
1.) Je potrebné v tomto prípade za jednotlivé mesiace spracovať a zaslať do zdravotnej poisťovne opravné mesačné výkazy ?
2.) Zamestnancovi vráti mzdárka poistné v októbrovej výplate tým spôsobom, že bežné poistné za mesiac október poníži o vzniknutý preplatok ?
3.) mesačný výkaz za mesiac október bude obsahovať len údaje týkajúce sa októbra ? Teda nebude obsahovať sumu preplatku, ktorým sa ponížilo októbrové poistné ?
Ďakujem.
Jozef Mihál
24.11.07,20:56
Áno, mali by ste zaslať opravné výkazy za mesiace január až september.

Vo výkaze za október už uvediete správny preddavok za október, taký, aký vychádza len za október.

Pre každý prípad odporúčam informovať sa o postupe v konkrétnej poisťovni.
Iveta Matlovičová
25.11.07,11:51
Informovať som sa informovala, každý zamestnanec (jedná sa o 2) má však rôznu poisťovnňu a postup každej z poisťovní je iný, chcela som vedieť aj názor z porady, príp. dozvedieť sa, kto má konkrétnu skúsenosť. I tak však ďakujem za reakciu p. Mihál. Pekný zvyšok dňa.
NOKIA
05.10.09,09:44
Mám otázku, v mesačnom výkaze preddavkov ZP - prvá strana, riadok č. 3 a riadok č. 10, (počet kalendárnych dní za ktoré sa platí preddavok), aký údaj má byť správne uvedený napr. pri 5 zamestnancoch, ktorí boli celý mesiac poistení, (pri mesiaci ktorý má 31 dní) je to 31, alebo 31x5=155??? V metodickom pokyne a tlačivách to nie je jednoznačne popísané, je uvedené celkový počet kalendárnch dní v mesiaci, za ktoré sa platí preddavok, ale nie je napísané že je to súčet za všetkých zamestnancov)
"Počet kalendarnych dni, za ktore sa plati preddavok: Uveďte celkovy počet kalendarnych dni v mesiaci, za ktore sa plati preddavok"" Ďakujem
scame
12.02.11,12:52
Chcela by som sa opýtať, keď mám zamestnankyňu na rodičovskom príspevku, t.j. odhlasovala som ju k 31.12.2010 zo zdravotného poistenia, logicky mi vychádza, že by som ju mala prestať uvádzať na mesačnom výkaze s nulovými hodnotami. Je to tak alebo sa mýlim?
SW mi ju stále necháva totiž na výkaze, no mne sa to vzhľadom na tú odhlášku nejako nezdá.:confused:
Jana Motyčková
19.02.11,13:05
Som toho názoru, že by sa nemala uvádzať na mesačnom výkaze, ale nejaké vjadrenie ZP alebo ÚDZS som zatiaľ nenašla.
Viiila76
23.02.11,06:25
Dobry den, ja by som potrebovala poradit:

1. ako vyplnit mesacny vykaz za 12/2010, ked mzdy neboli vyplatene do 31.1.2011, vlastne neboli vyplatene doteraz.

2. ma sa takymto zamestnancom robit RZZP za rok 2010? Bude sa robit za rok 2011, kedze prijem budu mat vyplateny v tomto roku?

Za odpovede dakujem, hladal som uz asi vsade, nikde som vsak konkretnu odpoevd nenasla.
Jana Motyčková
24.02.11,11:14
Príjem nepôje do rzzp za rok 2010, výkaz za december by som dala výkaz s nulami. A keď to bude vyplatené v r.2011, potom by som to dala do výkazu.
Viiila76
24.02.11,11:28
Príjem nepôje do rzzp za rok 2010, výkaz za december by som dala výkaz s nulami. A keď to bude vyplatené v r.2011, potom by som to dala do výkazu.


Ked to bude vyplatene, mam dat opravny vykaz za 12/2010, alebo to pripocitat k poistnemu v mesiaci, ked sa to vyplati?
A co so zamestnancom, ktory u nas pracuje len do 31.12.2010? Mam postupovat rovnako, alebo mu mam zrazit len dan? Za odpovede dakujem
Jana Motyčková
24.02.11,15:33
Keďže to bude zdaniteľný príjem až roku 2011, môže to ísť do výkazu len v tom mesiaci, kedy sa to vyplatí. Rovnako budete postupovať aj u zamestnnaca, ktorý odišiel - ale na ten mesiac, kedy to bude vyplatené je treba ho prihlásiť do ZP.
Viiila76
25.02.11,23:52
Príjem nepôje do rzzp za rok 2010, výkaz za december by som dala výkaz s nulami. A keď to bude vyplatené v r.2011, potom by som to dala do výkazu.


na stranke vszp som nasla toto, nie je to nahodou moj pripad a vykaz by sa mal podat riadne vyplaneny?:
Dátum: 25.02.2009
Ak zamestnanec v danom mesiaci nemá príjem podliehajúci dani z príjmov fyzických osôb, nevznikol v tomto mesiaci ani vymeriavací základ zamestnanca pre určenie zdravotného poistného (§ 13 ods.1 zákona o zdravotnom poistení) a teda aj zamestnávateľa ? Ak v danom mesiaci nevznikol vymeriavací základ pre určenie zdravotného poistného, zamestnávateľ nepredkladá za tento mesiac zdravotnej poisťovni ani výkaz preddavkov na verejné zdravotné poistenie, resp. predloží ho až v čase, keď vyplatí zamestnancom mzdu? Ďakujem za odpoveď.
Zobraziť odpoveď
Neexistuje, aby zamestnávateľ neplatil preddavky na zdravotné poistenie svojich zamestnancov, pokiaľ s nimi má uzatvorený pracovný pomer. To, že im nevypláca mzdu je problém zamestnávateľa, ktorý nemôže ovplyvniť povinnosť platiť za zamestnancov preddavky. Preddavky na zdravotné poistenie musí vykázať a zaplatiť, pretože § 16 ods. 8 písm. a) zákona o zdravotnom poistení mu stanovuje minimálny mesačný preddavok. Tento sa vypočíta príslušnou sadzbou podľa § 13 ods. 15 a 16 zákona o zdravotnom poistení. Tieto ustanovenia zase určujú zamestnancovi aj zamestnávateľovi minimálny základ (ods. 15) a ustanovujú kedy je možné jeho krátenie (ods. 16). A práve zákon nepripúšťa krátenie minimálneho preddavku z dôvodu, ktorý zamestnávateľ uvádza (nevyplácanie mzdy).
Jana Motyčková
26.02.11,19:47
V podstate s uvedeným výkladom súhlasím, vo výkaze uvedie celkový príjem 0, vymeriavací základ minimálnu mzdu a z toho preddavky. Zároveň je vhodné aby zamestnanec (alebo za neho zamestnávateľ) urobil rzzp, zaplatené preddavky sa zamestnancovi aj zamestnávateľovi pravdepodobne vrátia (ak v ostatných mesiacoch mal príjmy nad minimálnu mzdu).
Zároveň príjem by mal uvisť aj vo výkaze keď, to bude vyplatené - aj keď nie je mi celkkom jasné kedy ho potom treba prihlásiť a odhlásiť v ZP.
Viiila76
28.02.11,22:06
Zadala som seriu otazok dvom zdravotnym poistovnam, dam vediet, co mi odpovedali.
Jana Motyčková
01.03.11,16:12
Odpovede ma budú zaujímať.
Daniela Krištofíková
04.11.11,10:49
Dobrý deň pani Motyčková,
zamestnankyňa mi priniesla Rozhodnutie ÚPSVAR o vydaní preukazu fyzickej osoby s ťažkým zdravotným postihnutím z júna 2010. Čo s tým mám teraz urobiť? To mám robiť opravné výkazy za 16 mesiacov dozadu? Nedá sa to vysporiadať až v RZZP? A za rok 2010 opravným RZZP?
Vďaka za radu.
Jana Motyčková
04.11.11,12:01
Treba postupovať podľa pokynov konkrétnej poisťovne.
Pokiaľ ide o rok 2010, zo ZP Dôvera máme informáciu, že im stačí rzzp za rok 2010 -dodatočné (urobí zamestnanec). VšZP zatiaľ vyžadovala od nás opravné výkazy.
Rok 2011 požadujú opravné výkazy. (Je vhodné sa inforovať na konkrétnej pobočke)
Daniela Krištofíková
04.11.11,17:23
Vďaka pani Motyčková, prajem pekný večer.
Barbara 13
24.09.15,19:07
Dostala som ročné zúčtovanie od VšZP za rok 2014, podľa ktorého má zamestnávateľ nedoplatok. Podľa zoznamu zamestnancov na danom výkaze, som zistila, že sa jedná iba o jedného zamestnanca z desiatich. Avšak konkrétne tento zamestnanec ku dňu 31.8.2015 ukončil PP. Ako máme teraz postupovať? Celý nedoplatok uhradiť ZP a čiastku uvedenú vo výkaze"zamestnanec" žiadať spätne od zamestnanca - ako úhradu do pokladne?
Jana Motyčková
25.09.15,06:42
Áno. Ale podľa mňa by ste mohli, ak to stíhate, podať námietku, s odvolaním sa na

- §19 ods. 10, podľa ktorého "Ak poistenec nie je v lehote podľa odseku 2 zamestnancom ani u jedného z posledných zamestnávateľov, zdravotná poisťovňa zašle oznámenie podľa odseku 8, nové oznámenie podľa odseku 13 alebo výkaz nedoplatkov podľa odseku 9 tomuto poistencovi aj všetkým posledným zamestnávateľom."
- a ods. 14 - "Ak zamestnávateľ zanikol bez právneho nástupcu alebo ak poistenec nie je v lehote podľa odseku 2 zamestnancom ani u jedného z posledných zamestnávateľov, je nedoplatok za zamestnanca povinný odviesť priamo poistenec."
Lehota podľa ods.2 je 30.9..
Podľa tohoto si myslím, že ak by ste podali námietku, mala by ZP rzzp za poistenca poslať jemu a vám by mala byť oznámená len suma za zamestnávateľa, ktorú by ste uhradili.
Barbara 13
25.09.15,08:16
Ďakujem veľmi pekné.






Áno. Ale podľa mňa by ste mohli, ak to stíhate, podať námietku, s odvolaním sa na

- §19 ods. 10, podľa ktorého "Ak poistenec nie je v lehote podľa odseku 2 zamestnancom ani u jedného z posledných zamestnávateľov, zdravotná poisťovňa zašle oznámenie podľa odseku 8, nové oznámenie podľa odseku 13 alebo výkaz nedoplatkov podľa odseku 9 tomuto poistencovi aj všetkým posledným zamestnávateľom."
- a ods. 14 - "Ak zamestnávateľ zanikol bez právneho nástupcu alebo ak poistenec nie je v lehote podľa odseku 2 zamestnancom ani u jedného z posledných zamestnávateľov, je nedoplatok za zamestnanca povinný odviesť priamo poistenec."
Lehota podľa ods.2 je 30.9..
Podľa tohoto si myslím, že ak by ste podali námietku, mala by ZP rzzp za poistenca poslať jemu a vám by mala byť oznámená len suma za zamestnávateľa, ktorú by ste uhradili.
evire
28.01.16,08:27
Oprava výkazov do ZP a dane za predchádzajúce zdaňovacie obdobie a po vykonaní ročného zúčtovania ZP

ZP zaslala organizácii "chybový protokol", na základe ktorého žiada

o opravu odvodov a zaslanie aditívnych výkazov za rok 2012 /protokol bol zaslaný v decembri 2015/

Po preverení sme zistili, že ide o zamestnancov, ktorí už u nás nepracujú, prípadne zomreli. V čase, kedy boli našimi zamestnancami ani ku dňu skončenia pracovného pomeru nemali priznaný invalidný dôchodok ani preukaz ŤZP, na základe ktorého by sme mohli opraviť zmenu sadzby poistného.

Dotaz :

-- aký je správny postup pri oprave z hľadiska odvodov, dane a vysporiadania preplatku zamestnancov, ktorí už ukončili pracovný pomer a niektorí už zomreli.

-- je "chybový protokol" dokladom pre zamestnávateľa na zmenu sadzby ?

-- nebolo by vhodné problémy spätných prepočtov miezd z uvedených dôvodov už doriešiť legislatívnymi zmenami tak, aby sa hľadali jednoduchšie riešenia ? ...asi zadané na nesprávnu adresu-:)
Jana Motyčková
28.01.16,11:51
- opravíte výkaz - niektoré ZP požadujú aditívny, niektoré opravný. Požiadate o vrátenie poistného. Zamestnancove poistné patrí zamestnancovi, vrátené poistné za minulé roky je zdaniteľným príjmom v aktuálnom mesiaci. T.j. zdaníte a zvyšok pošlete zamestnancovi (účet, adresa, čo máte). Zamestnancovi pošlete aj potvrdenie o zdaniteľnom príjme.
- Preukázať je to povinný zamestnanec, ale zákon nehovorí, že nižšia sadzba je iba vtedy, keď to zamestnanec preukáže. Takže vyberte si.
- bolo by vhodné. Áno.
Ak zamestnanec medzitým zomrel, odporúčam dopyt na finančnú správu - z dôvodu či to je prijem zomrelého a tak sa vykazuje, alebo dediča.
Mila123
18.12.18,14:33
pracovníčka je v našej spoločnosti zamestnaná od 04/2018, teraz nám e-mailom oznámila jej ZP, že je ZŤP (spätne uznaný dôchodok od r. 2015) a žiada od nás ako zamestnávateľa v roku 2018 opraviť mesačné výkazy.

Otázka znie je možné, aby sme neopravovali MV, resp. jej mzdu spätne, pretože v účtovníctve (PÚ a aj MÚ si narobíme paseku), aby sme to nechali na RZZP? Či musíme?

Je takáto situácia legislatívne podchytená?
Za roky 2016 -2017 urobí VšZP dodatočné RZZP ,na základe žiadosti poistenca - zamestnanca.


Ďakujem
Iveta Matlovičová
19.12.18,13:50
treba urobit opravne vykazy - vyhlaska MZ SR 159/2018, bohuzial aj ked mame institut RZZP, zdravotne poistovne trvaju na oprave vykazov
mc_zapad
27.10.22,08:17
Dobrý deň,
zamestnávame Ukrajinku, ktorá je prihlásená v ZP Union, identifikačné číslo cudzinca, ktoré jej zdravotná poisťovňa má prideliť, síce uviedla, nie je však správne. Neviem, či je toto číslo dôležité pre mesačný výkaz. Prihláška bola odoslaná s rodným číslom a následne spracovaná so statusom "spracovaný v poriadku". Bude mesačný výkaz akceptovaný ?
Ďakujem pekne za odpoveď.
Analytik1
04.11.22,14:38
Dobrý deň, chcem sa spýtať či ste sa nestretli so situáciou, keď zamestnávateľ vyplatil zamestnancovi dodatočne po skončení HPP odchodné. Zamestnanec však už zomrel medzičasom. Má sa z tohto príjmu platiť odvod na zdravotné poistenie? Fyzicky už asi neviem zamestnanca v tom mesiaci prihlásiť do ZP. Ďakujem
Jana Motyčková
05.11.22,18:45
Dobrý deň, chcem sa spýtať či ste sa nestretli so situáciou, keď zamestnávateľ vyplatil zamestnancovi dodatočne po skončení HPP odchodné. Zamestnanec však už zomrel medzičasom. Má sa z tohto príjmu platiť odvod na zdravotné poistenie? Fyzicky už asi neviem zamestnanca v tom mesiaci prihlásiť do ZP. Ďakujem

Keďže zamestnanec zomrel, v mesiaci za ktorý je príjem zúčtovaný už nebol zdravotne poistený, takže z tohto príjmu sa ZP neplatí. SP sa rozpočíta na dobu, kedy bol poistený,