LukBeson
05.06.04,10:33
Ako je to s DPH pri kúpe pohľadávky a jej príp. predaji za vyššiu, nižšiu cenu ako je nákupná cena uvedenej pohľadávky. Nie je mi jasné či sa to dá považovať za službu a účtovať nákup s DPH alebo bez. Prosím poraďte.
Marian
06.06.04,13:35
Skúsim odpovedať, opravte ma ak nemám pravdu.

Počas platnosti starého zákona o DPH č. 289/1995 bola kúpa pohľadávky zaradená do §29 - finančné služby oslobodené od dane. Zdaňoval sa kladný rozdiel medzi predajom a obstaraním pohľadávky. V zákone č. 222/2004 už §39 - finančné služby už neobsajuje taxatívne vymenovanie odkúpenia pohľadávky ako oslobodenú činnosť.
Keďže definícia v §9 hovorí o tom, čo je to služba (iné ako tovar) potom by sa nákup a predaj pohľadávok mal tváriť ako nákup a predaj hocijakej inej služby, ktorá od dane oslobodená nie je. Myslím, že pomer nákup/predaj nerozhoduje.
GABRIELA
07.06.04,07:25
Možno, blba otázka, ale risknem to. Sú kúpou a predajom pohľadávok aj postúpenia pohľadávok?Gabriela
Valika
07.06.04,08:18
Sú ale firma čo postúpi pohľadávku nemá žiadne povinnosti vzhľadom na nový zákon DPH.
GABRIELA
07.06.04,12:30
No dobre, ale na mňa sa aj postupujú pohľadávky, ja ich teda kupujem. Čo v tom prípade?