ivti
18.11.06,15:40
Chcela by som sa Vás opýtať: k 31.12.2006 nám končí zamestnanec PP, má nevyčerpanú dovolenku ešte za rok 2005, máme mu ju normálne preplatiť aj s dovolenkou za r. 2006?Ďakujem.
Melnick
18.11.06,14:47
ivti,pri dovolenke za r. 2004 ste porušili §113 ZP v prípade,že nejde o zamestnanca/kyňu ,ktorý/á čerpala RD.

Ale ako ináč ,ako jej preplatením ju nepripraviť o jej nárok? :)
jaja99
18.11.06,14:51
§ 113 ods. 2 ZP: Ak si zaemstnanec nemôže dovolenku vyčerpať v kal.roku z naliehavých prev. dôvodov alebo preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci, je zamestnávateľ povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do koca budúceho kalendárneho roka. Podľa tohto zamestnávateľ porušil zákonník práce, keď neumožmil zamestnancovi vyčerpať dovolenku z roku 2004 do konca roka 2005.
§ 116 ods. 3 ZP: Za dovolenku alebo jej časť , ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku.
§ 116 ods. 2 ZP: Náhradu mzdy za nevyčerpanú dovolenku môžno zamestnancovi poskytnúť len vtedy, ak nemohol vyčerpať dovolenku z dôvodov skončenia pracovného pomeru.

Záver: preplatila by som zamestnancovi aj dovolenku aj z roku 2004 a netrestala by som ho za chybu zamestnávateľa.
ivti
20.11.06,18:47
Strašne sa ospravedlňujem, pomýlila som si roky, v mojej otázke som to už opravila. Ide o dovolenku za roky 2005 a 2006 (nie 2004 a 2005 ako som to tam pôvodne napísala).Ďakujem.
Melnick
20.11.06,18:59
§ 113 ods. 2 ZP: Ak si zamestnanec nemôže dovolenku vyčerpať v kal.roku z naliehavých prev. dôvodov alebo preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci, je zamestnávateľ povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca budúceho kalendárneho roka.

Ak ju už nestihne do konca roka vyčerpať,tak mu ju preplatíš .:)
Tánička
05.12.06,07:04
Môžem aj ja jednu otázku?
So zamestnankyňou,ktorej sa 4.12.2006 skončila RD zamestnávaeľ ukončil PP dohodou k tomuto dátumu. Zostala jej ešte nevyčerpaná dovolenka, ktorú si nevyčerpala pred nástupom MD. Chcela by som sa spýtať, či sa z tohto plnenia (preplatenie nevyčerpanej dovolenky po skončení PP) zrážajú odvody na ZP a SP. Daň sa zráža.
Ďakujem
jankasm
05.12.06,07:20
Môžem aj ja jednu otázku?
So zamestnankyňou,ktorej sa 4.12.2006 skončila RD zamestnávaeľ ukončil PP dohodou k tomuto dátumu. Zostala jej ešte nevyčerpaná dovolenka, ktorú si nevyčerpala pred nástupom MD. Chcela by som sa spýtať, či sa z tohto plnenia (preplatenie nevyčerpanej dovolenky po skončení PP) zrážajú odvody na ZP a SP. Daň sa zráža.
Ďakujem

Ak PP ukončili k 4.12.2006 a dovolenka jej bude preplatená vo výplate za mesiac december, tak to nie je plnenie po skončení PP. To by bolo napr. pri preplatení dovolenky až v januári 2007.
Takže z preplatenej dovolenky v mesiaci december pôjdu všetky odvody aj daň.
Ešte doplním: nezabudni, že nárok na dovolenku má aj počas trvania MD. ;)
Tánička
08.12.06,07:49
Jankasm ďakujem.
Ešte jedna otázka, ak jej preplatíme tú nevyčerpanú dovolenku v januári a v decembri bola u nás zamestnaná ešte 4 dni (v jenuári sa platia mzdy za december), nebudú sa z tejto náhrady platiť žiadne odvody, alebo jej ju musíme preplatiť (aby nešli žiadne odvody) až vo februári.
Prepáčte, že stále otravujem. Ďakujem :)
jankasm
08.12.06,07:51
Jankasm ďakujem.
Ešte jedna otázka, ak jej preplatíme tú nevyčerpanú dovolenku v januári a v decembri bola u nás zamestnaná ešte 4 dni (v jenuári sa platia mzdy za december), nebudú sa z tejto náhrady platiť žiadne odvody, alebo jej ju musíme preplatiť (aby nešli žiadne odvody) až vo februári.
Prepáčte, že stále otravujem. Ďakujem :)

Áno, v tomto prípade až vo februári. ;)
V januári robíš výplatu za december, a v decembri u Vás ešte pracovala, aj keď len pár dní. Takže v januári by išli normálne všetky odvody.
Tánička
13.12.06,06:14
Ešte raz veľmi pekne ďakujem. :) ;)
muco
23.01.07,12:51
dobrý den, chcem sa opýtať..ked mi končil PP ku dnu 18.1.2007-a zostalo mi 8 dní dovolenky za rok 2006-nevyčerpala som ju.. na hodinu mám 50sk v hrubom, pri 40 hod.uvazku,t.j.8h denne, koľko v čistom by som mala dostať?
8hx50sk=400sk x 8 dní =3200sk-čo sa z tejto sumy ešte odpočíta? Koľko teda dostanem v čistom?
(od 1. do 18.1. som bola pn-takže mzdu som nedostala....) dakujem
Nutricia
23.01.07,12:57
Ak PP ukončili k 4.12.2006 a dovolenka jej bude preplatená vo výplate za mesiac december, tak to nie je plnenie po skončení PP. To by bolo napr. pri preplatení dovolenky až v januári 2007.
Takže z preplatenej dovolenky v mesiaci december pôjdu všetky odvody aj daň.
Ešte doplním: nezabudni, že nárok na dovolenku má aj počas trvania MD. ;)
Smiem len takú malú otázočku.
Ak jej ešte trvala RD 4.12.2006 a k tomu dátumu rozviazala PP dohodou tak mala prerušenie SP.Potom tie odvody na SP by mali byt len ÚP ?
jankasm
23.01.07,16:35
Smiem len takú malú otázočku.
Ak jej ešte trvala RD 4.12.2006 a k tomu dátumu rozviazala PP dohodou tak mala prerušenie SP.Potom tie odvody na SP by mali byt len ÚP ?

Ak bola vtedy na RD, tak odvody idú do ZP a do SP len úrazové a garančné poistenie /ostatné poistenia sú prerušené/.
viktora
25.01.07,18:59
môžem otázočku? pri preplácaní nevyčerpanej dovolenky-zamestnanec je celý mesiac pn-čiže žiadna mzda- sa z tej sumy odpočítavajú ešte nejaké odvody?-koľko % ?
fimka
25.01.07,19:43
V súvislosti s preplácaním dovolenky mi napadá:
ak zamestnanca prepustíme v skúšobnej dobe napr. po 35-tich dňoch, na riadnu dovolenku mu nárok nevznikol, ale vznikol mu nárok na dovolenku za odpracované dni. Takúto dovolenku je nepreplácam pri skončení PP. Mala by som?
Tweety
25.01.07,19:44
V súvislosti s preplácaním dovolenky mi napadá:
ak zamestnanca prepustíme v skúšobnej dobe napr. po 35-tich dňoch, na riadnu dovolenku mu nárok nevznikol, ale vznikol mu nárok na dovolenku za odpracované dni. Takúto dovolenku je nepreplácam pri skončení PP. Mala by som?
Nie mala, ale musíš nevyčerpanú dovolenku preplatiť pri ukočení PP.
fimka
25.01.07,19:51
Bingo! Nie je teda vobec rozhodujúce či je to dovolenka za kalendárny rok alebo len za odpracované dni?
Tweety
25.01.07,19:52
Bingo! Nie je teda vobec rozhodujúce či je to dovolenka za kalendárny rok alebo len za odpracované dni? Nie, podstatné je to, že je to neyčerpaná dovolenka.
fimka
25.01.07,20:02
Vdaka za pomoc, zmenim to.
Este prosim objasnit - ak zostatok nevycerpanej dovolenky zamestnanca z bezneho roka prenesiem do ďalšieho roka a ani v dalsom roku ju nestihne celú vyčerpať, "prepadnu" tieto dni? Ved ak neskonci pracovny pomer, nemozem ju preplatit a nemozem ju uz ani posunut do dalsieho roka.
Tweety
25.01.07,20:08
Vdaka za pomoc, zmenim to.
Este prosim objasnit - ak zostatok nevycerpanej dovolenky zamestnanca z bezneho roka prenesiem do ďalšieho roka a ani v dalsom roku ju nestihne celú vyčerpať, "prepadnu" tieto dni? Ved ak neskonci pracovny pomer, nemozem ju preplatit a nemozem ju uz ani posunut do dalsieho roka.
Ak si ju nestihne vybrať ani v ďalšom roku, stráca na ńu zákonný nárok. Dovolenka je na to, aby sa čerpala a nie preplácala. To je možné iba pri nevyčerpaní z dôvodu skončenia PP.
fimka
25.01.07,20:25
Tweety, takze odpoved na uplne prvu otazku od ivty je teda ano alebo nie?
Tweety
26.01.07,06:21
Tweety, takze odpoved na uplne prvu otazku od ivty je teda ano alebo nie? Pri skončení PP k 31.12.06 sa preplatí nevyčerpaná dovolenka z roku 2005 a 2006.
sebi
27.01.07,09:17
ahojte, čo všetko sa strháva,ked mi zl prepláca nevyčerpanú dovolenku?-nemala som žiadnu mzdu.
Lydka R
27.01.07,20:25
ahojte, čo všetko sa strháva,ked mi zl prepláca nevyčerpanú dovolenku?-nemala som žiadnu mzdu.
Všetko (poistné, preddavky na daň) - preplatená dovolenka je súčasťou hrubej mzdy
jankasm
28.01.07,15:16
ahojte, čo všetko sa strháva,ked mi zl prepláca nevyčerpanú dovolenku?-nemala som žiadnu mzdu.

Akože si nemala žiadnu mzdu? Už u neho nepracuješ?
Ak je to tak, a dovolenka ti je preplácaná už po skončení PP /napr. o mesiac - dva/ tak potom ti tú sumu za preplatenú dovolenku len zdaní. Odvody do ZP a SP sa z plnení po skončení PP neplatia.
hela
06.03.07,13:20
Keď mám zamestankyňu,ktorá je dlhodobo PN, mala pracovný pomer na dobu určitú, takže k 28.2.2007 sme s ňou ukončili pracovný pomer.Ostalo jej ešte pár dní nevyčerpanej dovolenky za rok 2006, ktorú jej preplatím vo februárovej výplate. Aké odvody budú z tejto dovolenky,
Nutricia
06.03.07,13:27
Keď mám zamestankyňu,ktorá je dlhodobo PN, mala pracovný pomer na dobu určitú, takže k 28.2.2007 sme s ňou ukončili pracovný pomer.Ostalo jej ešte pár dní nevyčerpanej dovolenky za rok 2006, ktorú jej preplatím vo februárovej výplate. Aké odvody budú z tejto dovolenky,
Ak je ku dnu skončenia PP na PN tak z tejto preplatenej dovolenky odvedieš len zdravotné poistenie a zamestnávateľ úrazové poistenie,nakoľko podla §140SP počas poberania nemocenského nie je povinnost platit odvody do SP.
janasl
28.03.07,07:18
je možné nepreplatiť zamestnancovi nevyčerpanú dovolenku pri ukončení PP, samozrejme ak s tým súhlasí?Viem, že je to z pohľadu zamestnanca nevýhodné, ale taká bola ústna dohoda- on je zamestnaný len na 1/3-ový úväzok a pracuje aj v inej firme a dovolenku si nemal záujem čerpať.
Prosím poraďte, ak ste sa s tým už niekto stretli.
Tweety
28.03.07,07:21
je možné nepreplatiť zamestnancovi nevyčerpanú dovolenku pri ukončení PP, samozrejme ak s tým súhlasí?Viem, že je to z pohľadu zamestnanca nevýhodné, ale taká bola ústna dohoda- on je zamestnaný len na 1/3-ový úväzok a pracuje aj v inej firme a dovolenku si nemal záujem čerpať.
Prosím poraďte, ak ste sa s tým už niekto stretli.
Zamestnanec sa nemôže zrieknuť svojich práv, bolo by to v rozpore so ZP.
jankasm
28.03.07,09:13
Ak ju nechce mať preplatené, a aby ste vy neporušili zákon, dá sa to vyriešiť tak, že mu napr. napíšete čerpanie dovolenky na dni, kedy bol v skutočnosti v robote.
Inak ste povinní mu preplatiť nevyčerpanú dovolenku.
daja
29.03.07,10:16
Ak PP ukončili k 4.12.2006 a dovolenka jej bude preplatená vo výplate za mesiac december, tak to nie je plnenie po skončení PP. To by bolo napr. pri preplatení dovolenky až v januári 2007.
Takže z preplatenej dovolenky v mesiaci december pôjdu všetky odvody aj daň.
Ešte doplním: nezabudni, že nárok na dovolenku má aj počas trvania MD. ;)

V prípade, že vyplatím nevyčerpanú dovolenku s poslednou mzdou - do ktorej kolnky na výplatnej páske sa uvádza táto suma. Ide o položku "Dovolenka" alebo "Náhrada príjmu". Ďakujem.
Olgica
29.03.07,10:24
Je to kolonka preplatenie dovolenky ale v podstate je to náhrada príjmu za dovol.
daja
29.03.07,10:34
Je to kolonka preplatenie dovolenky ale v podstate je to náhrada príjmu za dovol.

Ďakujem.:)
Janka6685
19.04.07,09:24
1. Zamestnanec ukončil pracovný pomer k 03.04.2007. Tie tri dni nepracoval, preto mu vyplatím len náhradu za nevyčerpanú dovolenku a to vo výplate za apríl v máji 2007. Je to považované za preplatenie po skončení pracovného pomeru a tým pádom neplatí z toho odvody, len daň?

2. Uplatňujem v tomto prípade NČZD?

3. Má nárok na daňový bonus, ak mu je vyplatená len náhrada za nevyčerpanú dovolenku? (samozrejme ak je vyššia ako polovica minimálnej mzdy)
jankasm
19.04.07,09:32
1. Zamestnanec ukončil pracovný pomer k 03.04.2007. Tie tri dni nepracoval, preto mu vyplatím len náhradu za nevyčerpanú dovolenku a to vo výplate za apríl v máji 2007. Je to považované za preplatenie po skončení pracovného pomeru a tým pádom neplatí z toho odvody, len daň?
Nie je to považované za plnenie po skončení PP, pretože vyplácaš mu to vo výplate za mesiac apríl a v apríli bol u Vás ešte 3 dni zamestnaný, aj keď tie 3 dni nepracoval a nedostane za ne mzdu.
A tie 3 dni mal absenciu alebo čo? Pretože ak nie, tak musí za tie dni dostať aspoň minimálnu mzdu, alebo musí mať neplatené voľno alebo mu na tie 3 dni vypíšte dovolenku.

2. Uplatňujem v tomto prípade NČZD?
Áno, môže si uplatniť NČZD, len potom ho upozorni, aby si ju náhodou v tom mesiaci neuplatnil ešte aj niekde inde, napr. v novom zamestnaní.

3. Má nárok na daňový bonus, ak mu je vyplatená len náhrada za nevyčerpanú dovolenku? (samozrejme ak je vyššia ako polovica minimálnej mzdy)
Áno, aj náhrada za dovolenku je mzda. Takže ak bude jeho mzda aj s náhradou za dovolenku viac ako polovcia minimálnej mzdy, má nárok na DB.


Odpovede v texte. ;)
Janka6685
19.04.07,09:43
Odpovede v texte. ;)

Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď. Nebola som si istá s tým, či je to plnenie po skončení pracovného pomeru...takže nie je.

Tie tri dni nemal odpracované z toho dôvodu, že robí na smeny a vtedy nemal v rozpise žiadnu smenu. Nemusím mu teda vyplatiť minimálnu mzdu, však?
drobeceva
19.04.07,09:55
Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď. Nebola som si istá s tým, či je to plnenie po skončení pracovného pomeru...takže nie je.

Tie tri dni nemal odpracované z toho dôvodu, že robí na smeny a vtedy nemal v rozpise žiadnu smenu. Nemusím mu teda vyplatiť minimálnu mzdu, však?
Nie, len tie 3 dni.
Janka6685
19.04.07,09:58
Nie, len tie 3 dni.

Ako vlastne tie tri dni, keď nerobil? Aj tak mu musím vyplatiť nejakú alikvotnú časť z minimálnej mzdy za tri dni?
drobeceva
19.04.07,09:59
Myslela som tým, že za tie dni, čo je u Vás evidovaný a nerobil, dáš mu D. Koľko mu vyjde, nesleduje sa tam minimálna mzda.
jankasm
19.04.07,10:06
Ako vlastne tie tri dni, keď nerobil? Aj tak mu musím vyplatiť nejakú alikvotnú časť z minimálnej mzdy za tri dni?

Ak má nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas, a tie dni nemal podľa plánu smien pracovať, tak myslím, že netreba za trie 3 dni platiť žiadnu mzdu. ;)
Janka6685
19.04.07,10:09
Ak má nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas, a tie dni nemal podľa plánu smien pracovať, tak myslím, že netreba za trie 3 dni platiť žiadnu mzdu. ;)

Takto som to myslela.

Ešte jedna vec, ak môžem, dá sa dovolenka vyplatiť aj v 06/2007 a tým pádom sa z nej nebudú platiť odvody, len daň?
drobeceva
19.04.07,10:11
Ak má nerovnomerne rozvrhnutý pracovný čas, a tie dni nemal podľa plánu smien pracovať, tak myslím, že netreba za trie 3 dni platiť žiadnu mzdu. ;)
Jani prepáč, asi som Ťa teraz splietla. Prehľadla som, že on tie dni nemal robiť.
Janka6685
19.04.07,11:27
Baby ste zlaté. A môžem teda vyplatiť náhradu za nevyčerpanú dovolenku v 6/2007 a teda neplatiť odvody len daň?
michelle84
18.05.07,07:17
Čiastočný invalid bol od januára na PN. Ku dňu skončenia PN (2. apríla 2007) sme aj ukončili pracovný pomer, lebo mu uznali plnú invaliditu. Preplácame mu dovolenku z minulého roku. Poistenie a daň sa platí z preplatenej dovolenky,však? Lebo mi program vypočítal len zdravotné poistenie, tak sa potrebujem uistiť.
jankasm
18.05.07,09:26
Čiastočný invalid bol od januára na PN. Ku dňu skončenia PN (2. apríla 2007) sme aj ukončili pracovný pomer, lebo mu uznali plnú invaliditu. Preplácame mu dovolenku z minulého roku. Poistenie a daň sa platí z preplatenej dovolenky,však? Lebo mi program vypočítal len zdravotné poistenie, tak sa potrebujem uistiť.

Program ti to vypočítaťl správne. Keďže zamestnankyňa v apríli bola na PN a nič neodpracovala, tak z preplatenej dovolenky ide len daň a odvod do ZP a do SP len úrazové poistenie. ;)
Tánička
22.05.07,05:54
Baby ste zlaté. A môžem teda vyplatiť náhradu za nevyčerpanú dovolenku v 6/2007 a teda neplatiť odvody len daň?


Áno, v júni budeš preplácať májové výplaty, zamestnanec u Vás už nerobil, takže to bude plnenie po skončení PP, takže z preplatenia nevyčerpanej dovolenky odvedieš len daň.
Janka6685
23.05.07,09:08
Áno, v júni budeš preplácať májové výplaty, zamestnanec u Vás už nerobil, takže to bude plnenie po skončení PP, takže z preplatenia nevyčerpanej dovolenky odvedieš len daň.

Vďaka:) :) :)
tomare
29.05.07,09:41
Program ti to vypočítaťl správne. Keďže zamestnankyňa v apríli bola na PN a nič neodpracovala, tak z preplatenej dovolenky ide len daň a odvod do ZP a do SP len úrazové poistenie. ;)
A čo odvod na Garančné poistenie ???????
deniel
29.05.07,16:43
Dobrý deň,
chcel by som sa opýtať ako je to s okamžitým skončením pracovného pomeru a nevyčerpanou dovolenkou. Mám právo na preplatenie dovolenky?
jamis
29.05.07,17:33
Pri skončení prac. pomeru má zamestnavateľ povinnosť preplatiť zamestnancovi nevyčerpanú dovolenku.
tomare
01.06.07,07:17
Program ti to vypočítaťl správne. Keďže zamestnankyňa v apríli bola na PN a nič neodpracovala, tak z preplatenej dovolenky ide len daň a odvod do ZP a do SP len úrazové poistenie. ;)

A čo odvod na Garančné poistenie ???????


Ak bola vtedy na RD, tak odvody idú do ZP a do SP len úrazové a garančné poistenie /ostatné poistenia sú prerušené/.

Tu aj Garančné poistenie, ako je to teda správne?
Ludula
05.06.07,08:07
Áno, v júni budeš preplácať májové výplaty, zamestnanec u Vás už nerobil, takže to bude plnenie po skončení PP, takže z preplatenia nevyčerpanej dovolenky odvedieš len daň.
Zamestnancovi preplatim nevyčerpanú dovolenku po skončení PP vo výške
napl. 3000,-Sk, z tejto mzdy mu stiahnem daň zrážkou?
Ďakujem.
Tweety
05.06.07,08:09
Áno, bude to ZD.
miriza
28.06.07,06:16
Mám takýto prípad. K 30.06. 2007 nám končí zamestnankyňa, ktorá má ešte 10 dní dovolenky. Nastúpila k nám pracovať 15.3. 2007 a už si dovolenku aj čerpala a to nasledovne:
Marec 3 dni
Apríl 2 dni
Jún 1 deň
čo mám s tými 10-timi dňami teraz urobiť, mám je to preplatiť,alebo už nemá na to preplatenie nárok ???
jankasm
28.06.07,06:27
Mám takýto prípad. K 30.06. 2007 nám končí zamestnankyňa, ktorá má ešte 10 dní dovolenky. Nastúpila k nám pracovať 15.3. 2007 a už si dovolenku aj čerpala a to nasledovne:
Marec 3 dni
Apríl 2 dni
Jún 1 deň
čo mám s tými 10-timi dňami teraz urobiť, mám je to preplatiť,alebo už nemá na to preplatenie nárok ???

Kde si prišla na to, že má ešte 10 dní dovolenky? :eek:
Ak u Vás pracuje od 15.3.2007-30.6.2007 tak má nárok len na pomernú časť dovolenky. Pracovala u Vás tri celé kalendárne mesiace (apríl, máj, jún) a preto má nárok na 3/12 dovolenky z ročného nároku.
Predpokladajme, že jej ročný nárok je 20 dní, potom 3/12 = 5 dní. Ak má teda ročný nárok 20 dní tak mi vychádza, že už má prečerpanú dovolenku o 1 deň. Náhradu za tento 1 deň dovolenky, ktorú jej vyplatíte, Vám bude musieť vrátiť. Alebo jej miesto toho jedného dňa dovolenky v júni dajte neplatené voľno. ;)
Tweety
28.06.07,06:28
10 dní nároku na D mi nevychádza nijakovsky.
Lion Topoľčany
28.06.07,06:32
Mám takýto prípad. K 30.06. 2007 nám končí zamestnankyňa, ktorá má ešte 10 dní dovolenky. Nastúpila k nám pracovať 15.3. 2007 a už si dovolenku aj čerpala a to nasledovne:
Marec 3 dni
Apríl 2 dni
Jún 1 deň
čo mám s tými 10-timi dňami teraz urobiť, mám je to preplatiť,alebo už nemá na to preplatenie nárok ???


Nechápem, tých 6 dní, na ktoré mala nárok už vyčerpala a hotovo.
O ďalšom nároku nemôže byť reči. /Moje výpočty-za apríl, máj a jún
má nárok 6 dní - t.j. 25 dní na celý rok 25:12x3mesiace/
miriza
28.06.07,06:34
Predpokladali sme, že bude u nás pracovať celý rok preto mi program hodil 15 dní dovolenky do konca roku a vyčerpala si už tých 6 dní ako som už písala. Tak to teda urobím tak, že jej dám v júni neplatené voľno.
Tweety
28.06.07,06:35
Mám takýto prípad. K 30.06. 2007 nám končí zamestnankyňa, ktorá má ešte 10 dní dovolenky. Nastúpila k nám pracovať 15.3. 2007 a už si dovolenku aj čerpala a to nasledovne:
Marec 3 dni
Apríl 2 dni
Jún 1 deň
čo mám s tými 10-timi dňami teraz urobiť, mám je to preplatiť,alebo už nemá na to preplatenie nárok ???
Skús dopísať jej ročný nárok na D, je podstatné, či je to 20, alebo 25 dní, od toho sa počíta Pomerná časť D. 20,(25)/12/*3 .
miriza
28.06.07,06:36
ročný nárok 20 dní.
jankasm
28.06.07,06:37
ročný nárok 20 dní.

V tom prípade platí moja predchádzajúce odpoveď. Jej nárok je 5 dní, takže ten jeden deň v júni vyrieš neplateným voľnom. ;)
Tweety
28.06.07,06:37
ročný nárok 20 dní.
Tak potom jej nárok je 5 dní, 20/12*3,jeden deň prečerpala, náhradu je povinná vrátiť.
miriza
28.06.07,06:39
Ďakujem za rady.
Lion Topoľčany
28.06.07,09:34
Ešte mám pripomienku: v prípade neplat.voľna /práve som si to tu utvrdila
v nejakom príspevku/ sa prerušuje zo strany zamestnávateľa povinnosť platiť
odvody do ZP a SP. Neskomplikuje sa tým život dotyčnej osobe ? Je celkom
vinná za to, že si prečerpala 1 deň dovolenky ? Ak mám pravdu, ja by som to riešila tak, ak má napr. plat 15.000+prémie siahla by som na tú prémiovú zložku o sumu hodnotu dovolenky...
azuz
28.06.07,10:12
Ešte mám pripomienku: v prípade neplat.voľna /práve som si to tu utvrdila
v nejakom príspevku/ sa prerušuje zo strany zamestnávateľa povinnosť platiť
odvody do ZP a SP. Neskomplikuje sa tým život dotyčnej osobe ? Je celkom
vinná za to, že si prečerpala 1 deň dovolenky ? Ak mám pravdu, ja by som to riešila tak, ak má napr. plat 15.000+prémie siahla by som na tú prémiovú zložku o sumu hodnotu dovolenky...
Alebo dajte neplatené voľno 2 krát po pol dni, vtedy sa poistenie neprerušuje
marek32
17.09.07,11:27
Zamestnanec skončil pracovný pomer 31.08.2007. Za 08/2007 má preplatenú nevyčerpanú dovolenku.

Platia sa z náhrady mzdy za nevyčerpanú dovolenku odvody na zdravotné a sociálne poistnenie ?
johny18
04.10.07,05:36
Zamestnanec skončil pracovný pomer 31.08.2007. Za 08/2007 má preplatenú nevyčerpanú dovolenku.

Platia sa z náhrady mzdy za nevyčerpanú dovolenku odvody na zdravotné a sociálne poistnenie ?


Ano.

Ja teraz riesim trosku iny pripad. Zamestnanec skoncil pracovny pomer 30.9.2007, robim mu vyplatu za mesiac september. Za obdobie od 1.9. do 5.9. bol na PN, od 6.9. do 30.9. mal neplatene volno. vyplatu ma tym padom nulovu, iba mu dame nahradu za nevycerpanu dovolenku. V takomto pripade sa platia z nej odvody?
pandorasbox
14.12.07,12:44
Dobrý poraďáci,

nie som si v tejto chvíli istá, bolo, že zamestnanec pokiaľ nevyčerpal nárokovateľnú časť dovolenky ku koncu TPP mohol si ju preniesť na nového zamestnávateľa, pokiaľ sa tak zamestnávatelia dohodli. Je to tak stále prosím?
Vďaka za rýchlu odpoveď
príjemný a úspešný deň všetkým
Tweety
14.12.07,12:45
Dobrý poraďáci,

nie som si v tejto chvíli istá, bolo, že zamestnanec pokiaľ nevyčerpal nárokovateľnú časť dovolenky ku koncu TPP mohol si ju preniesť na nového zamestnávateľa, pokiaľ sa tak zamestnávatelia dohodli. Je to tak stále prosím?
Vďaka za rýchlu odpoveď
príjemný a úspešný deň všetkým
Nie, toto neplatí.
pandorasbox
14.12.07,15:08
prosím od kedy to neplatí?...čo v prípade nevyčerpania?..iba preplatiť v mzde?
Tweety
14.12.07,16:05
prosím od kedy to neplatí?...čo v prípade nevyčerpania?..iba preplatiť v mzde?
Pri skončení PP nevyčerpanú D je povinnosťou preplatiť.
pandorasbox
14.12.07,16:10
Problém je skôr asi v tejto chvíli ťažšie riešiteľný. V roku 2006 zamestnanci prechádzali do inej spoločnosti (nové pracovné zmluvy) v rámci dcérskych spoločností. Nevyčerpané dovolenky sa preniesli do novej spoločnosti. Teraz neviem ako z toho vykorčuľovať. poradíš prosím?
pandorasbox
16.12.07,18:16
Problém je skôr asi v tejto chvíli ťažšie riešiteľný. V roku 2006 zamestnanci prechádzali do inej spoločnosti (nové pracovné zmluvy) v rámci dcérskych spoločností. Nevyčerpané dovolenky sa preniesli do novej spoločnosti. Teraz neviem ako z toho vykorčuľovať. poradíš prosím?

preniesla sa nevyčerpaná dovolenka zamestnanca v počte 10 dní k novému zamestnávateľovi od 01.01.2007. Pokiaľ toto nie je možné, čo sa dá urobiť preto, aby zamestnanec nestrácal dovolenku, prípadne náhradu za dovolenku.poradíš prosím?
Zoltán Kovács
16.12.07,18:19
Predchádzajúci zamestnávateľ im to vyplatí ako plnenie po skončení prac.pomeru. Zrazi sa iba daň.
pandorasbox
16.12.07,18:54
Predchádzajúci zamestnávateľ im to vyplatí ako plnenie po skončení prac.pomeru. Zrazi sa iba daň.
ďakujem Ti pekne....však pravda, tak to robím všetkým......zamerala som sa na prenos dovolenky a nie na preplatenie, čo bežne robím...asi si musím dať reset.....pekný večer prajem
nicolet
25.06.08,04:59
S pracovníčkou sme spätne k 10.5.2008 ukončili prac. pomer z dôvodu priznania ID a tiež spätného ukončenia PN. Pracovníčke zostala nevyčerpaná RD, ktorú by som jej teraz v mesiaci jún chcela preplatiť. Aké odvody treba odviesť nakoľko je už odhlásená z poisťovní?
Tweety
25.06.08,05:23
S pracovníčkou sme spätne k 10.5.2008 ukončili prac. pomer z dôvodu priznania ID a tiež spätného ukončenia PN. Pracovníčke zostala nevyčerpaná RD, ktorú by som jej teraz v mesiaci jún chcela preplatiť. Aké odvody treba odviesť nakoľko je už odhlásená z poisťovní?
Odvody žiadne, iba daň.
Jajka77
25.06.08,07:19
Idem 21.7. na matersku. Oslato mi este 19 dni dovolenky, cast planujem vycerpat, ostatok mi musi zamestnavatel preplatit, ako som sa docitala. PP mam na dobu urcitu do 14.10.2009, zastupovanie zamestnankyne pocas RD. Mozno by som sa po 1/2 roku MD vratila a pocas RD pracovala na polovicny 4 hod.uvazok.Na kolko dni dovolenky by som v tomto pripade mala kedze by sa MD (28 tyzdnov; 2.2. mi zacina RD?) ratala do odpracovaneho casu? Ak by som sa nevratila do prace, ale som stale do toho 14.10.2009 este zamestnancom, mam aj v tom pripade narok na dovolenku? Dakujem poradaci.
Chobot
25.06.08,07:56
Popusuješ tu rôzne altetrnatívy možného budúceho vývoja, takže presný nárok bude záležať od tvojich rozhodnutí. Pokiaľ však budeš konať ako píšeš, tak to bude nasledovne:


Idem 21.7. na matersku. Oslato mi este 19 dni dovolenky, cast planujem vycerpat, ostatok mi musi zamestnavatel preplatit, ako som sa docitala.

Preplatí ti to až v prípade skončenia PP, teraz, pri odchode na MD nemôže preplatiť.


PP mam na dobu urcitu do 14.10.2009, zastupovanie zamestnankyne pocas RD. Mozno by som sa po 1/2 roku MD vratila a pocas RD pracovala na polovicny 4 hod.uvazok.Na kolko dni dovolenky by som v tomto pripade mala kedze by sa MD (28 tyzdnov; 2.2. mi zacina RD?) ratala do odpracovaneho casu?

Za rok 2008 máš nárok na plnú dovolenku. Za rok 2009, keby si pracovala na čiastočný úväzok budeš mať nárok na pomernú časť dovolenky v závislosti od odpracovaných dní, resp. celých mesiacov. AK chceš presnejšiu odpoveď, musíš uviesť presnejšie dátumy odkedy začneš pracovať a dokedy.



Ak by som sa nevratila do prace, ale som stale do toho 14.10.2009 este zamestnancom, mam aj v tom pripade narok na dovolenku? Dakujem poradaci.

ZA rok 2008 sa nič nemení. Za rok 2009 by si mala nárok na dovolenku za odpracované dni do dátumu skončenia MD (MD je ako odpracované dni) a vychádza to asi na 1/12 z ročného nároku.
Jajka77
25.06.08,08:13
Zacala by som pracovat popri RD od 2.2.2009 do 14.10.2009
Keby som sa teda nevratila, pre skoncenim doby urcitej sa ozvem a musia mi preplatit zvysok z roku 2008 a tu 1/12 rocneho naroku 2009 do datumu skoncenia MD, ano? mam napisat aj dajaku ziadost predtym al. teraz? aby nahodou nezabudli
Chobot
25.06.08,08:43
Zacala by som pracovat popri RD od 2.2.2009 do 14.10.2009
Keby som sa teda nevratila, pre skoncenim doby urcitej sa ozvem a musia mi preplatit zvysok z roku 2008 a tu 1/12 rocneho naroku 2009 do datumu skoncenia MD, ano? mam napisat aj dajaku ziadost predtym al. teraz? aby nahodou nezabudli

Áno.

Dopredu žiadnu žiadosť netreba písať. Len si treba pri skončení skontrolovať, či preplatili celý nárok, teda porovnať, či evidujú rovnaký nárok ako sme tu napísali.
Jajka77
25.06.08,10:32
Nech uz mam vsetky informacie pokope.Ako je to so stravnymi listkam i? Teraz mi ich vyplatia spatne za odpracovane obdobie a potom? ked pojdem pracovat popri RD aj ked nepojdem pracovat
brčko
25.06.08,10:59
Zacala by som pracovat popri RD od 2.2.2009 do 14.10.2009
Keby som sa teda nevratila, pre skoncenim doby urcitej sa ozvem a musia mi preplatit zvysok z roku 2008 a tu 1/12 rocneho naroku 2009 do datumu skoncenia MD, ano? mam napisat aj dajaku ziadost predtym al. teraz? aby nahodou nezabudli

nemôžu ti preplatiť dovolenku "do skončenia MD". Dovolenku ti môžu preplatiť len "pri ukončení PP".
Ale po ukončení MD môžeš začať túto nevyčerpanú dovolenku (19dni + 1/12 z roč.nároku za rok 2009) čerpať a až po vyčerpaní dovolenky požiadať zamestnávatela o poskytnutie rodič.dovolenky (za obdobie dní čerpania dovolenky sa však musíš do 8dní odhlásiť zo soc.poistovne ako osoba za ktorú platí dôch.poistenie štát, Po vyčerpaní dovol., "ak nezačneš pracovať" sa znovu prihlásiť)

Nárok na stravné lístky za obdobie materskej dovolenky nemáš (ak to nemáte uvedené v kolekt.zmluve a pod.), už vôbec nie za obdobie čerpania rodič.dovolenky. Stravné lístky poskytuje zamestnávatel "obvykle" len za "skutočne odpracované dni".
Jajka77
25.06.08,11:29
a tym ze pojdem cerpat dovolenku po MD sa mi nekrati rodicovska dovolenka? Dakujem chobot a brcko za odpovede
brčko
25.06.08,12:02
a tym ze pojdem cerpat dovolenku po MD sa mi nekrati rodicovska dovolenka? Dakujem chobot a brcko za odpovede


Nárok na rodič.dovolenku v zamestnaní máš do dovršenia 3-och rokov dieťaťa. Na tom sa nič nemení. Počas čerpania rod.dovolenky v zamestnaní:
- nedostávaš od zamestnávatela peniaze,
- ani ti nevzniká za toto obdobie nárok na dovolenku.
- si zdravotne poistená súvisle, zamestnávatel len oznamuje zmeny do zdrav.poistovne, z akého titulu si zdrav.poistená,
- nie si ako zamestnanec poistená v soc.poistovni, ani nemocensky, ani v nezamestnanosti, ani dôchodkovo, lebo zamestnávatel ťa musel od ukončenia MD odhlásiť zo všetkých poistení v SP. Ak si však nastúpila na MD do 31.7.06, tak si dôchodkovo poistená ako osoba, za ktorú platí dôchodkové poistenie štát, lebo za teba podal prihlášku (oznámenie o nástupe na MD) zamestnávatel. Ak si nastúpila na MD v období od 1.8.06 (čo je tvoj prípad), tak či si dôchodkovo poistená, záleží od toho, či si si "sama podala" prihlášku na dôch.poistenie v SP.

ak svojou otázkou myslíš, či neprídeš o vyplácanie rodičovského príspevku, tak ten ti bude vyplácaný od ukončenia poberania mateského. Po (môžeš aj pred) ukončení(m) mat.dovolenky si on požiadaj na UPSVaR. Len im povedz, že si v zamestnaní budeš čerpať dovolenku a príp. budeš pracovať. Pre nich je dôležité, z dôvodu nároku na vyplácanie rodič.príspevku, že dieťa nedáš počas tejto doby do štátom dotovanej škôlky, to im aj podpíšeš. Že budeš pracovať alebo čerpať dovolenku v zamestnaní je vlastne pre nárok nepodstatné, len im to vraj treba oznámiť.
Jajka77
07.06.10,06:33
prosim o informaciu, som na RD a mzdarka mi vravi ze narok na preplatenie dovolenky z MD nemam kedze vraj nemam odrobeny dostatocny pocet rokov. Ale nie je to nahodou tak ze MD sa rata do naroku na dovolenkubez ohladu na to kolko rokov som odrobila? ste mi to aj vyssie pisali, ktory konkretny paragr. je to prosim Vas.Som bola na MD od 21.7.2008 do 30.1.2009.dakujem
rodina1
07.06.10,06:38
prosim o informaciu, som na RD a mzdarka mi vravi ze narok na preplatenie dovolenky z MD nemam kedze vraj nemam odrobeny dostatocny pocet rokov. Ale nie je to nahodou tak ze MD sa rata do naroku na dovolenkubez ohladu na to kolko rokov som odrobila? ste mi to aj vyssie pisali, ktory konkretny paragr. je to prosim Vas.Som bola na MD od 21.7.2008 do 30.1.2009.dakujem
§ 103 ZP:
(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
Jajka77
07.06.10,06:47
cize je to ta 1/12 z mojho rocneho 20 dnoveho naroku na dovolenku v roku 2009
vieraaaa
07.06.10,07:05
prosim o informaciu, som na RD a mzdarka mi vravi ze narok na preplatenie dovolenky z MD nemam kedze vraj nemam odrobeny dostatocny pocet rokov. Ale nie je to nahodou tak ze MD sa rata do naroku na dovolenkubez ohladu na to kolko rokov som odrobila? ste mi to aj vyssie pisali, ktory konkretny paragr. je to prosim Vas.Som bola na MD od 21.7.2008 do 30.1.2009.dakujem
Za rok 2008 Ti určite vznikol nárok na celú dovolenku, keď nie inak, tak za čas MD (a to podľa odpracovaných rokov, najmenej však vo výmere 4 týždne). Keďže neuvádzaš, či si v roku 2008 čerpala nejakú dovolenku za rok 2008, alebo si bola PN, nedá sa určiť, koľko dní RD Ti zostalo, lebo pokiaľ si mala aj nejakú PN-ku do nástupu na MD, tak ako sa tu často píše, za prvých 100 vymeškaných PD sa kráti 1/12 dovolenky a za každých ďalších 21 PD 1/12 dovolenky.
Andyke
07.06.10,07:12
prosim o informaciu, som na RD a mzdarka mi vravi ze narok na preplatenie dovolenky z MD nemam kedze vraj nemam odrobeny dostatocny pocet rokov. Ale nie je to nahodou tak ze MD sa rata do naroku na dovolenkubez ohladu na to kolko rokov som odrobila? ste mi to aj vyssie pisali, ktory konkretny paragr. je to prosim Vas.Som bola na MD od 21.7.2008 do 30.1.2009.dakujem

Jajka 77, príspevky od Chobota a Brčka smerovali k tomu, že obdobie čerpania MD
sa považuje za výkon práce. Pokiaľ z MD si hneď nastúpila na RD, ten nárok Ti stále trvá a tú dovolenku si vyčerpeš po nástupe z RD. Preplatiť Ti nemôžu, lebo Ti stále trvá prac.pomer .
Pokiaľ počas RD sa rozhodneš ukončiť PP, tak v tom prípade Ti preplatia tú nevyčerpanú dovolenku.

§144 Zák.práce
(4) Na účely dovolenky sa posudzuje čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa uvádzajú v § 141 ods. 2 ako výkon práce. Ostatné dôležité osobné prekážky v práci sa na účely dovolenky neposudzujú ako výkon práce. Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1 a čas práceneschopnosti vzniknutý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce.
vieraaaa
07.06.10,07:14
prosim o informaciu, som na RD a mzdarka mi vravi ze narok na preplatenie dovolenky z MD nemam kedze vraj nemam odrobeny dostatocny pocet rokov. Ale nie je to nahodou tak ze MD sa rata do naroku na dovolenkubez ohladu na to kolko rokov som odrobila? ste mi to aj vyssie pisali, ktory konkretny paragr. je to prosim Vas.Som bola na MD od 21.7.2008 do 30.1.2009.dakujem

Vznik nároku na RD počas trvania MD:
§ 144 Zákonníka práce
Spoločné ustanovenie o prekážkach v práci
(4) Na účely dovolenky sa posudzuje čas zameškaný pre dôležité osobné prekážky v práci, ktoré sa uvádzajú v § 141 ods. 2 ako výkon práce. Ostatné dôležité osobné prekážky v práci sa na účely dovolenky neposudzujú ako výkon práce. Čas materskej dovolenky a rodičovskej dovolenky podľa § 166 ods. 1 a čas práceneschopnosti vzniknutý v dôsledku pracovného úrazu alebo choroby z povolania, za ktoré zamestnávateľ zodpovedá, sa posudzuje ako výkon práce
Jajka77
07.06.10,07:16
mne konci PP na dobu urcitu 15.10.2010, a RD mam do 6.9.2011.takze by mi ju mali preplatit, mala som 19 dni dovolenky z r.2008, vycerpala som 9, maju mi preplati 10+ tu z MD. PN som nebola.
veronikasad
07.06.10,08:02
prosim o informaciu, som na RD a mzdarka mi vravi ze narok na preplatenie dovolenky z MD nemam kedze vraj nemam odrobeny dostatocny pocet rokov. Ale nie je to nahodou tak ze MD sa rata do naroku na dovolenkubez ohladu na to kolko rokov som odrobila? ste mi to aj vyssie pisali, ktory konkretny paragr. je to prosim Vas.Som bola na MD od 21.7.2008 do 30.1.2009.dakujem
zrejme píšeš o nároku na dovolenku za rok 2009 a neide o dostatočný počet rokov, ale dní.

Materská dovolenka sa považuje za odpracovanú dobu. Keďže však v tvojom prípade v roku 2009 netrvala 60 dní, nevznikne ti nárok na dovolenku za kal. rok 2009 (nie je možné uplatniť krátenie z titulu rodičovskej dovolenky). Nemám poruke kalendár za rok 2009 - ak do 30.1.2009 bolo aspoň 21 prac. dní, máš nárok na dovolenku za odpracované dni = 1/12 ročného nároku. Dovolenku ti preplatia pri skončení prac.pomeru.
vieraaaa
07.06.10,08:07
zrejme píšeš o nároku na dovolenku za rok 2009 a neide o dostatočný počet rokov, ale dní.

Materská dovolenka sa považuje za odpracovanú dobu. Keďže však v tvojom prípade v roku 2009 netrvala 60 dní, nevznikne ti nárok na dovolenku za kal. rok 2009 (nie je možné uplatniť krátenie z titulu rodičovskej dovolenky). Nemám poruke kalendár za rok 2009 - ak do 30.1.2009 bolo aspoň 21 prac. dní, máš nárok na dovolenku za odpracované dni = 1/12 ročného nároku. Dovolenku ti preplatia pri skončení prac.pomeru.

V januári 2009 bolo 22 PD (z toho 2 dni sviatky, ktoré sa počítajú tiež ako odpracované). Tzn., že ako píše "veronikasad", vznikol Ti nárok na 1/12 za odpracované dní.
Jajka77
07.06.10,11:01
tak potom 22/12= 1,83 dna za rok 2009.
dufam,ze ked jej ukazem paragraf da mi za pravdu.
mozete mi spomenut aj paragraf kde je spomenute o tej 1/12 za odpracovane dni?
dakujem za odpovede.
rodina1
07.06.10,11:03
tak potom 22/12= 1,83 dna za rok 2009.
dufam,ze ked jej ukazem paragraf da mi za pravdu.
mozete mi spomenut aj paragraf kde je spomenute o tej 1/12 za odpracovane dni?
dakujem za odpovede.
§ 105 Zákonník práce
Dovolenka za odpracované dni
Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.
vieraaaa
07.06.10,11:12
tak potom 22/12= 1,83 dna za rok 2009.
dufam,ze ked jej ukazem paragraf da mi za pravdu.
mozete mi spomenut aj paragraf kde je spomenute o tej 1/12 za odpracovane dni?
dakujem za odpovede.
Keďže ako píšeš v jednom z predošlých príspevkov: "cize je to ta 1/12 z mojho rocneho 20 dnoveho naroku na dovolenku v roku 2009", tá jedna dvanástina = 20 dní (ročný nárok na RD)/12 mesiacov = 1,67 dňa (nie 1,83 dňa).
Siuzi
23.06.10,08:54
Zamestnankyni končí rodičovská 26.6. /dieťa dosihne 3 roky/. Nechce sa vrátiť do práce, dá výpoveď dohodou. Za roky pred materskou jej zostalo 36 dní dovolenky. Pri ukončení sa jej vyplatí náhrada za všetky dni? Odvody pôjdu normálne z celej sumy?
Ďakujem za odpovede....
Tweety
23.06.10,08:57
Zamestnankyni končí rodičovská 26.6. /dieťa dosihne 3 roky/. Nechce sa vrátiť do práce, dá výpoveď dohodou. Za roky pred materskou jej zostalo 36 dní dovolenky. Pri ukončení sa jej vyplatí náhrada za všetky dni? Odvody pôjdu normálne z celej sumy?
Ďakujem za odpovede....
A krátili ste jej dovolenku za dni RD, pretože tu sa nárok na dovolenku kráti, za prvých 100 dní o 1/12, ďalších 21 o ďalšiu..? Dovolenka, ktorá jej po prípadnom krátení ostane sa musí vyplatiť pri skončení PP. Samozrejme, že náhrada za ňu podlieha odvodom.
Siuzi
23.06.10,09:17
No dala som si v programe prepočet a krátilo ju až teraz pri zadaní, že končí 26.6., vlastne krátilo za rok 2010...predtým nie.
Ona vlastne išla na PN 7.2.2007, plynule prešla od 10.5.2007 na MD a od 22.11.2007 na RD, ktorá končí ked dieťa dovrši 3 roky - 26.6.2010.
Tweety
23.06.10,09:21
No dala som si v programe prepočet a krátilo ju až teraz pri zadaní, že končí 26.6., vlastne krátilo za rok 2010...predtým nie.
Ona vlastne išla na PN 7.2.2007, plynule prešla od 10.5.2007 na MD a od 22.11.2007 na RD, ktorá končí ked dieťa dovrši 3 roky - 26.6.2010.
Za rok 2007 sa jej nekráti, za 2008, 2009, 2010 nemá nárok na D.
Siuzi
23.06.10,09:48
čiže jej zostalo za rok 2006 a 2007 36 dní, za rok 2007 jej nekrátim, za rok 2008 jej ešte pridávam? za MD a za roky 2009 a 2010 nekrátim? či za roky 2009 a 2010 za RD sa kráti? mám teda z toho guláš...
veronikasad
23.06.10,10:14
Zamestnankyni končí rodičovská 26.6. /dieťa dosihne 3 roky/. Nechce sa vrátiť do práce, dá výpoveď dohodou. Za roky pred materskou jej zostalo 36 dní dovolenky. Pri ukončení sa jej vyplatí náhrada za všetky dni? Odvody pôjdu normálne z celej sumy?
Ďakujem za odpovede....
Zostatok Dovolenky pred nástupom na MD bol z toho roku, v ktorom nastupovala na materskú ?
veronikasad
23.06.10,10:15
čiže jej zostalo za rok 2006 a 2007 36 dní, za rok 2007 jej nekrátim, za rok 2008 jej ešte pridávam? za MD a za roky 2009 a 2010 nekrátim? či za roky 2009 a 2010 za RD sa kráti? mám teda z toho guláš...
Za rok 2008, 2009 a 2010 jej nárok na dovolenku nevznikol
Siuzi
23.06.10,11:37
áno zostaok bol pred nástupom na materskú...
Megi3
24.06.10,12:06
chcela by som sa spytat: ak zamestnanec konci PP 24.6 ma narok na preplatenie aliqotnej casti dovolenky za mesiac jun, alebo len za 1-5/2010? Dakujem za odpoved.
VERONIKA6
24.06.10,12:08
chcela by som sa spytat: ak zamestnanec konci PP 24.6 ma narok na preplatenie aliqotnej casti dovolenky za mesiac jun, alebo len za 1-5/2010? Dakujem za odpoved.
Nárok na dovolenku vzniká za celý odpracovaný mesiac, to znamená, že bude mať preplatenú dovolenku za 1-5. mes.
rodina1
24.06.10,12:08
chcela by som sa spytat: ak zamestnanec konci PP 24.6 ma narok na preplatenie aliqotnej casti dovolenky za mesiac jun, alebo len za 1-5/2010? Dakujem za odpoved.
Nárok na dovolenku vzniká za celý odpracovaný mesiac. Takže v tomto prípade má nárok na alikvotnú časť za obdobie od 01 - 05/2010.
silmol
02.11.10,07:56
Chcela by som sa uistiť v jednej veci, pracovník končí PP k 31.10.2010 .Mám mu skrátiť nárok na dovolenku za rok 2010 z 20 dní na menej po prepočítaní do konca októbra a preplatiť mu aj starú dovolenku napr.10 dní a novú za r.2010 v počte napr.17 dní? Čiže v celkovom počte 27 dní?Myslím si to dobre alebo to má byť nejako inak?
Tweety
02.11.10,07:58
Chcela by som sa uistiť v jednej veci, pracovník končí PP k 31.10.2010 .Mám mu skrátiť nárok na dovolenku za rok 2010 z 20 dní na menej po prepočítaní do konca októbra a preplatiť mu aj starú dovolenku napr.10 dní a novú za r.2010 v počte napr.17 dní?
ÁNo, ak má nevyčerpanú z roku 2009, tak všetky dni a na tento rok má nárok na PČ dovolenky za KR, 20/12x10.
ccokoladecka
04.12.10,14:56
chcela by som sa spytat, ci sa z preplatenia nevycerpanej dovolenky platia odvody na SP a ZP?
VERONIKA6
04.12.10,15:05
chcela by som sa spytat, ci sa z preplatenia nevycerpanej dovolenky platia odvody na SP a ZP?
Pokiaľ bude nevyčerpaná dovolenka preplatená v poslednej výplate, bude súčasťou vymeriavacieho základu pre odvod poistného. Ak bude nevyčerpaná dovolenka vyplatená po skončení pracovného pomeru, odvody z nej nebudú, zamestnávateľ odvedie iba daň.
ccokoladecka
04.12.10,15:20
takže keď vyplácam v novembrovej výplate a v novembri bol aj PP ukončený, robím odvody za zamestnanca aj zamestnavateľa.... pre istotu sa este pýtam konkrétne. a je asi na zamestnávateľovi, kedy ju preplati?? dakujem
ivka70
04.12.10,15:25
takže keď vyplácam v novembrovej výplate a v novembri bol aj PP ukončený, robím odvody za zamestnanca aj zamestnavateľa.... pre istotu sa este pýtam konkrétne. a je asi na zamestnávateľovi, kedy ju preplati?? dakujem

Ani nie, zamestnavatel je povinny ju preplatit spolu s poslednou vyplatou.
ccokoladecka
04.12.10,18:07
Este jednu otazku mam. Ked bolo ukoncenie PP k 5.11. a ratam mzdu, tak by som mala rucne upravit vymeriavaci zaklad u ZP? Pretoze vyratany vym. zaklad je nizsi ako je minimalna mzda. Poprosim este o upresnenie, ci je spravne ze u SP nie je urceny min. VZ.
veronikasad
04.12.10,19:22
Este jednu otazku mam. Ked bolo ukoncenie PP k 5.11. a ratam mzdu, tak by som mala rucne upravit vymeriavaci zaklad u ZP? Pretoze vyratany vym. zaklad je nizsi ako je minimalna mzda. Poprosim este o upresnenie, ci je spravne ze u SP nie je urceny min. VZ.
Prečo ručne ? Vypočítaš mu mzdu za november, neupravuješ pre zdr. poisťovňu na minimum (pokial nemal nepl. volno).
mirčiak
08.04.11,05:09
Dobrý deň, ja by som sa chcela informovať, či je možné preniesť nevyčerpanú dovolenku za rok 2010 z firmy do firmy. Mám ešte 8 dní a skončila som PP k 31.3.2011 v jednej firme a prestúpila pod inú od 1.4.2011, ale fyzicky som sa nepremiestnila, lebo firmy vlastní otec a syn. Nikde som sa o tejto možnosti síce nedočítala, ale chcem vedieť či s tým niekto nemá skúsenosť. Ďakujem
truch
08.04.11,05:25
Dobrý deň, ja by som sa chcela informovať, či je možné preniesť nevyčerpanú dovolenku za rok 2010 z firmy do firmy. Mám ešte 8 dní a skončila som PP k 31.3.2011 v jednej firme a prestúpila pod inú od 1.4.2011, ale fyzicky som sa nepremiestnila, lebo firmy vlastní otec a syn. Nikde som sa o tejto možnosti síce nedočítala, ale chcem vedieť či s tým niekto nemá skúsenosť. Ďakujem

Aj keď je majiteľ rovnaký, ide o 2 právne subjekty, kde nie je možné preniesť dovolenku. Pri ukončení PP sa mal zostatok D preplatiť.
rodina1
08.04.11,05:32
Ak by sa postupovalo v zmysle ZP
§ 28

(1) Ak sa prevádza hospodárska jednotka, ktorou je na účely tohto zákona, zamestnávateľ alebo časť zamestnávateľa alebo ak sa prevádza úloha alebo činnosť zamestnávateľa alebo ich časť k inému zamestnávateľovi, prechádzajú práva a povinnosti z pracovnoprávnych vzťahov voči prevedeným zamestnancom na preberajúceho zamestnávateľa.

(2) Prevod podľa odseku 1 je prevod hospodárskej jednotky, ktorá si zachováva svoju totožnosť ako organizované zoskupenie zdrojov (hmotné zložky, nehmotné zložky a osobné zložky), ktorého cieľom je vykonávanie hospodárskej činnosti, bez ohľadu na to, či je táto činnosť hlavná alebo doplnková.

(3) Prevodca je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá prevodom podľa odseku 2 prestáva byť zamestnávateľom.

(4) Preberajúcim zamestnávateľom je právnická osoba alebo fyzická osoba, ktorá prevodom podľa odseku 2 pokračuje ako zamestnávateľ voči prevedeným zamestnancom.

(5) Práva a povinnosti doterajšieho zamestnávateľa voči zamestnancom, ktorých pracovnoprávne vzťahy do dňa prevodu zanikli, zostávajú nedotknuté.


potom by nový zamestnávateľ prevzal so zamestnancami aj ich nevyčerpanú dovolenku.
Ak však PP skončil u jedného zamestnávateľa a následne vznikol nový pracovný pomer u druhého zamestnávateľa, neprechádza na nového zamestnávateľa aj nevyčerpaná dovolenka zamestnancov. "starý" zamestnávateľ je povinný zamestnancom pri ukončení PP preplatiť nevyčerpanú dovolenku.
Zuzy
18.04.11,10:17
Dobrý deň prajem, prosím Vás, keď zamestnancovi vznikol nárok len na dovolenku za odpracované dni, tak spočítame všetky odpracované dni, alebo len odpracované celé mesiace? Za odpovede ďakujem
VERONIKA6
18.04.11,10:21
Dobrý deň prajem, prosím Vás, keď zamestnancovi vznikol nárok len na dovolenku za odpracované dni, tak spočítame všetky odpracované dni, alebo len odpracované celé mesiace? Za odpovede ďakujem
Keď vznikol nárok za odpracované dni, tak sa vypočíta nárok za odpracované dni.
Zamestnancovi, ktorému nevznikol nárok na dovolenku za kalendárny rok ani na jej pomernú časť, pretože nevykonával v kalendárnom roku u toho istého zamestnávateľa prácu aspoň 60 dní, patrí dovolenka za odpracované dni v dĺžke jednej dvanástiny dovolenky za kalendárny rok za každých 21 odpracovaných dní v príslušnom kalendárnom roku.
HankaH
02.05.11,15:03
Dobrý deň, ja by som sa chcela informovať, či je možné preniesť nevyčerpanú dovolenku za rok 2010 z firmy do firmy. Mám ešte 8 dní a skončila som PP k 31.3.2011 v jednej firme a prestúpila pod inú od 1.4.2011, ale fyzicky som sa nepremiestnila, lebo firmy vlastní otec a syn. Nikde som sa o tejto možnosti síce nedočítala, ale chcem vedieť či s tým niekto nemá skúsenosť. Ďakujem[/QUOTE]

Mám podobný prípad. Zamestnanec končí pracovný pomer 5.5. a od 6.5. nastupuje do "sesterskej" firmy. Znamená to, že za mesiac máj nemá nárok na pomernú časť dovolenky ani v starej a ani v novej firme? Takže prakticky prichádza o 2 dni ročného nároku na dovolenku? Ďakujem.
rodina1
02.05.11,15:12
Dobrý deň, ja by som sa chcela informovať, či je možné preniesť nevyčerpanú dovolenku za rok 2010 z firmy do firmy. Mám ešte 8 dní a skončila som PP k 31.3.2011 v jednej firme a prestúpila pod inú od 1.4.2011, ale fyzicky som sa nepremiestnila, lebo firmy vlastní otec a syn. Nikde som sa o tejto možnosti síce nedočítala, ale chcem vedieť či s tým niekto nemá skúsenosť. Ďakujem

Mám podobný prípad. Zamestnanec končí pracovný pomer 5.5. a od 6.5. nastupuje do "sesterskej" firmy. Znamená to, že za mesiac máj nemá nárok na pomernú časť dovolenky ani v starej a ani v novej firme? Takže prakticky prichádza o 2 dni ročného nároku na dovolenku? Ďakujem.[/QUOTE]
Ak v jednej firme ukončil PP, z tejto firmy má zápočtový list a do druhej firmy nastúpi na základe novej PZ, teda nejde o prechod práv z pracovnoprávnych vzťahov z jednej firmy do druhej, tak v novej firme mu vznikne nárok až po odpracovaní 60 dní. Bude mať však nárok na dovolenku za odpracované dni. Za každých 21 odpracovaných dní 1/12 z ročného nároku.
Znamená to, že za mesiac máj mu nevzniká nárok ani v jednej firme.
Lucinka23
21.12.11,18:53
Prosím Vás o skontrolovanie správnosti môjho uvažovania:

Zamestnankyňa od 1.1.2011, dňa 28.4. nastúpila na PN a dňa 19.10 na materskú. PP na dobu určitú do 31.12.2011.

Nárok na dovolenku: 20 dní
1.1. - 27.4. - odpracovaných 80 dní
28.4.-18.10 - neodpracovaných 120 dní

Z toho mi vychádza, že jej krátim dovolenku iba o 1/12, keďže nie je splnená podmienka ďalších 21 dní ale je to iba 20 dní.

A ako mám tento nárok zaokrúhliť keď mi to vyšlo 18,33 dňa?

Bude mať preplatenie dovolenky v mesiaci december vplyv na jej materskú?

Ďakujem.
Mila123
21.12.11,18:59
prečo chceš preplácať dovolenku? končí jej PPV?

na MD nebude žiaden vplyv preplatená dovolenka,pretože už má určené rozhod. obdobie na MD.....

ak za mesiac neodpracuje ani jeden deň odvod na NP, DP i zamestnanosť nebude......odvod bude iba na ZO a UP.....
ivka70
21.12.11,19:04
Prosím Vás o skontrolovanie správnosti môjho uvažovania:

Zamestnankyňa od 1.1.2011, dňa 28.4. nastúpila na PN a dňa 19.10 na materskú. PP na dobu určitú do 31.12.2011.

Nárok na dovolenku: 20 dní
1.1. - 27.4. - odpracovaných 80 dní
28.4.-18.10 - neodpracovaných 120 dní

Z toho mi vychádza, že jej krátim dovolenku iba o 1/12, keďže nie je splnená podmienka ďalších 21 dní ale je to iba 20 dní.
ano

A ako mám tento nárok zaokrúhliť keď mi to vyšlo 18,33 dňa?
Na 18 dni alebo 18,5 dna, akumoznujete cerpat aj poldne dovolenky.

Bude mať preplatenie dovolenky v mesiaci december vplyv na jej materskú?
Nie, nebude, materska uz je davno vypocitana.

Ďakujem.

v texte
rodina1
21.12.11,19:04
Nakoľko má zmluvu na dobu určitú, zadávateľka to písala v otázke, treba jej preplatiť nevyčerpanú dovolenku.
Lucinka23
22.12.11,06:00
Ďakujem veľmi pekne.
vieraaaa
22.12.11,06:51
[QUOTE=Lucinka23;1922620]Prosím Vás o skontrolovanie správnosti môjho uvažovania:

Zamestnankyňa od 1.1.2011, dňa 28.4. nastúpila na PN a dňa 19.10 na materskú. PP na dobu určitú do 31.12.2011.

Nárok na dovolenku: 20 dní
1.1. - 27.4. - odpracovaných 80 dní
28.4.-18.10 - neodpracovaných 120 dní ...
________

Neviem, ako si počítala, ale od 1.1.do 27.4.2011 má odpracovaných 83 dní
PN-ka 28.4.-18.10.2011 má vymeškaných 124 dni a
MD 19.10. - 31.12.2011 sa počíta do odpracovaných na účely nároku na dovolenku, tj. 53 PD
Takže do odpracovaných sa počíta 136 PD a vymeškaných má 124 dní, tj. krátenie o 2/12.
jankasm
22.12.11,07:32
Súhlasím so 124 dňami, krátenie o 2/12. Zabudla si počítať aj sviatky.
Reve
05.01.12,11:22
Ahojte,
chcela by som sa poradiť.... zamestnankyňa končí pp 2.1.2012 dohodou, má nevyčerpanú dovolenku za rok 2011 v počte 21 dní.... ak správne rozumiem zp má nárok na preplatenie týchto 21 dní....
Ďakujem
Reve
VERONIKA6
05.01.12,11:32
Ahojte,
chcela by som sa poradiť.... zamestnankyňa končí pp 2.1.2012 dohodou, má nevyčerpanú dovolenku za rok 2011 v počte 21 dní.... ak správne rozumiem zp má nárok na preplatenie týchto 21 dní....
Ďakujem
Reve
Pri skončení pracovného pomeru sa dovolenka preplatí, vyplýva to zo ZP, zamestnanec o ňu nežiada.
Slim
05.01.12,14:01
Mám trošku /dosť/ chaos v tom preplácaní....
zamestnanec má v roku 2010 nevyčerpanú dovolenku 15,5 dňa. V roku 2011 nevyčerpanú celú - 20 dní / k 31.12.2011 spolu 35,5 dňa/ od 7.októbra je akože na maródke /lebo spravil prú..., tak sa hanbí prísť/ a 31.01.2012 končí pracovný pomer /dovtedy bude samozrejme na PN/.
Vie mi prosím niekto ozrejmiť, čo s tým?
Mila123
05.01.12,14:05
preplatiť celú dovolenku.....35,5 dňa.....
Slim
11.01.12,08:14
No pre zamestnávateľa nič moc......
A ešte mám dilemu čo so zamestnancom, ktorý pracuje celý rok do 28.12.2011 /koniec PP/.
Má nárok na plný počet dní, alebo ich krátim z dôvodu neodpracovania 21 dní v decembri?
Mila123
11.01.12,08:16
ak má v kal. roku viac ako 100 vymeškaných dní, začínaš mu krátiť dovolenku tak, že mu za každých ďalších 21 dní skrátiš o 1/12 ročného nároku, inak nie....
Slim
11.01.12,08:24
Vďaka, myslela som si tak isto.....
predpokladám, že keby skončil v polovici mesiaca, je to tiež tak, že má nárok na celý mesiac.
Tweety
11.01.12,08:29
Vďaka, myslela som si tak isto.....
predpokladám, že keby skončil v polovici mesiaca, je to tiež tak, že má nárok na celý mesiac. Nie, nemá, PČ dovolenky sa počíta len za celý odpracovaný mesiac.