Jozef Mihál
18.11.06,21:06
Som zamestnanec. V roku 2006 som na základe príkaznej zmluvy dosiahol mimo zamestnania príjem 20000 Sk.

Musím z tejto odmeny zaplatiť poistné na zdravotné poistenie?
Jozef Mihál
18.11.06,20:11
Príjmy dosiahnuté na základe príkaznej zmluvy sa obvykle zdaňujú ako ostatné príjmy podľa § 8 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, ak však ide o závislú činnosť vykonávanú na základe príkaznej zmluvy, príjem dosiahnutý na základe príkaznej zmluvy sa posudzuje ako príjem zo závislej činnosti podľa § 5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

V oboch prípadoch však príjem z mandátnej zmluvy nie je príjem zamestnanca v zmysle § 13 ods.1 až 4 zákona o zdravotnom poistení, pretože je dosahovaný na základe iného právneho vzťahu ako vzťahu na základe pracovnej zmluvy.

Inými slovami, ak má zamestnanec popri zamestnaní príjem aj z mandátnej zmluvy, na tento príjem sa neprihliada, nezapočítava sa k ostatným príjmom zamestnanca a poistné na zdravotné poistenie sa z takéhoto príjmu neplatí.

Pozn. Rovnako to platí i pre príjmy dosahované na základe iných zmlúv uzavretých podľa Občianskeho zákonníka (zmluvy o dielo, nepomenované zmluvy atď.).

ZZP_§11_ods.3
ZZP_§13
bisou
31.01.07,10:40
A ak prikaznu zmluvu uzavrie SZČO je povinná tento príjem uvádzať v D.P.?
A ak SZČO uzvavrie príkaznu zmluvu s FO. čo je povinná spraviť. S.P? .....
bisou
31.01.07,14:15
poradi mi niekto???
AHA
12.02.07,10:17
Príjmy dosiahnuté na základe príkaznej zmluvy sa obvykle zdaňujú ako ostatné príjmy podľa § 8 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov, ak však ide o závislú činnosť vykonávanú na základe príkaznej zmluvy, príjem dosiahnutý na základe príkaznej zmluvy sa posudzuje ako príjem zo závislej činnosti podľa § 5 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov.

V oboch prípadoch však príjem z mandátnej zmluvy nie je príjem zamestnanca v zmysle § 13 ods.1 až 4 zákona o zdravotnom poistení, pretože je dosahovaný na základe iného právneho vzťahu ako vzťahu na základe pracovnej zmluvy.

Inými slovami, ak má zamestnanec popri zamestnaní príjem aj z mandátnej zmluvy, na tento príjem sa neprihliada, nezapočítava sa k ostatným príjmom zamestnanca a poistné na zdravotné poistenie sa z takéhoto príjmu neplatí.

Pozn. Rovnako to platí i pre príjmy dosahované na základe iných zmlúv uzavretých podľa Občianskeho zákonníka (zmluvy o dielo, nepomenované zmluvy atď.).

ZZP_§11_ods.3
ZZP_§13
A ak príkaznú zmluvu uravrie osoba za, ktorú poistné platí štát ? ( starobný dôchodca, žena na rodičovskom príspevku, nezamestnaný )
ivanam
01.03.07,10:43
Ako je to s tou mandátnou zmluvou dôchodcov, študentov a odvodmi do poisťovní ? Treba robiť RZ ak je príjem nad tých 41 400 za rok 2006 ?
Jozef Mihál
02.03.07,18:47
Ak ide o príjmy posúdené ako príjmy zo závislej činnosti, sú takéto príjmy "zaujímavé" pri posudzovaní povinnosti vykonať RZZP.

Poistenec štátu - študent, dôchodca a pod. - musí podať RZZP za rok 2006 ak mal za rok 2006 príjem zo závislej činnosti (§ 5 zákona o dani z príjmov) a príjem z podnikania a inej samostatnej zárobkovej činnosti (§ 6 zákona o dani z príjmov) vyšší, ako 41400 Sk a nebol zamestnanec a nebol SZČO.

Viac napr. tu:
http://www.porada.sk/t35576-student-dohoda-a-poistne-na-zdravotne-poistenie.html
http://www.porada.sk/t36154-rzzp-student-honorare.html
http://www.porada.sk/t36117-student-honorar-a-zdravotne-poistenie.html
http://www.porada.sk/showthread.php?t=34345
ivanam
02.03.07,20:47
Ďakujem veľmi pekne p. Mihál, myslela som si, že je to tak, ale potrebovala som sa uistiť
marina8
23.03.07,18:39
Dobrý večer p. Mihál, chcela by som sa spýtať či môže SZČO, ktorá je platiteľom DPH vystaviť príkaznú zmluvu inej SZČO, ktorá platiteľom DPH nie je a definovať príjem z uvedenej PZ ako príležitostný príjem oslobodený od DPH. Pritom sa jedná o službu, ktorú má uvedenú v predmete svojho podnikania.
Ďakujem za Vašu odpoveď a prajem pekný večer

marina
Forest LK
25.06.07,17:06
Dovrý deň,
rada by som sa opýtala:

1. či môže zamestnávateľ uzavrieť príkaznú zmluvu s osobou evidovanou na úrade práce (zatiaľ pracuje na DoVP), poprípade aké sú obmedzenia pri uzavretí zmluvy s takouto osobou?

2. čo sa dá robiť v situácií ak by zamestnávateľ chcel prejsť z DoVP na príkaznú zmluvu, ak dopravuje zamestnancov do práce firemným vozidlom. V prípade nehody ak su zamestnanci zamestnaný na DoVP majú zaplatené úrazové poistenie zamestnávateľom. Ak by pracovali na príkaznú zmluvu, zamestnávateľ by im toto poistenie neplatil, lebo nema povinnost, teda by v pripade nehody podla všetkého mohol nastať problém. Je v takomto prípade príkazná zmluva pre zamestnávateľa vhodná? Je nejaká možnosť ako to vyriešiť?

3. je príkazná zmluva riešením, pre zamestnávaťeľa (ktorý doteraz zamestnával na DoVP) a chcel by si "odbúrať" daňovú povinnosť, ak by predmetom zmluvy bola činnosť, ktorá ma charakter závislej činnosti. Alebo v prípade závislej činnosti má zamestnávatel nadalej povinnost odvadzat preddavky na dan za zamestnancov?

Velmi pekne dakujem za radu.
Jozef Mihál
26.06.07,07:13
Forest LK:

1. § 6 ods.2 písm d) zákona č.5/2004 Z.z. o službách zamestnanosti:

"Uchádzač o zamestnanie na účely tohto zákona je občan, ktorý...
...vykonáva zárobkovú činnosť v rozsahu najviac 64 hodín mesačne a ktorého mzda alebo odmena za výkon tejto činnosti nepresahuje 3 200 Sk mesačne, pričom za zárobkovú činnosť sa považuje osobné vykonávanie činnosti na základe pracovnoprávneho vzťahu podľa osobitného predpisu (Zákonník práce) alebo iného právneho vzťahu podľa osobitných predpisov (tj. Obchodný zákoník, Občiansky zákonník) skutočnosti o počte odpracovaných hodín a o výške mzdy alebo odmeny preukazuje uchádzač o zamestnanie na požiadanie úradu."

Teda uchádzač o zamestnanie môže pracovať na príkaznú zmluvu, ale jeho odmena nesmie prekročiť sumu 3200 Sk mesačne a rozsah práce nesmie prekročiť 64 hodín mesačne.

2. Presne tak, v prípade nehody takéto osoby nemajú žiadne nároky a uzavretie príkazných zmlúv nie je pre nich z tohto pohľadu výhodné.

3. Ak predmetom príkaznej zmluvy je činnosť, ktorá nesie príznaky závislej činnosti, tak prechod z DoVP na príkaznú zmluvu nič nerieši z pohľadu daňových povinností zamestnávateľa.
BRK
10.07.07,19:34
Dobrý deň, mala by som takúto otázku. Zamestnankyňa je momentálne na RD, chceme s ňou uzatvoriť príkaznú zmluvu. Nemám problém zdaňovať jej to daňou z príjmu (uvažujem o tom, že to daňováci posúdia ako závislú činnosť). Ale ako je to s fondami? Ja to viem tak, že príkazná zmluva nezakladá účasť na poistení a spadá pod §8 ZoDzP. Ale je to aj v prípade ak ide o môjho zamestanca a považujem to za závislú činnosť?
Ďakujem pekne, Katarína
Jozef Mihál
10.07.07,19:46
Ak je príjem na príkaznú zmluvu zdanený ako príjem zo závislej činnosti, neznamená to, že by sa z tohto príjmu automaticky platili aj odvody.

Sociálne poistenie - z príjmu na príkaznú zmluvu sa poistné za žiadnych okolností neplatí, pretože osoba dosahujúca takýto príjem sa na účely zákona o sociálnom poistení nepovažuje za zamestnanca (§ 4 zákona č.461/2003 Z.z.).

Zdravotné poistenie - z príjmu na príkaznú zmluvu, zdaneného ako príjem zo závislej činnosti, sa poistné na zdravotné poistenie v zásade neplatí. Výnimkou sú len prípady a poistné na zdravotné poistenie sa platí, ak:
- príjem na príkaznú zmluvu, zdanený ako príjem zo závislej činnosti, dosiahol spoločník spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditista komanditnej spoločnosti a člen družstva za prácu v spoločnosti alebo v družstve,
- príjem na príkaznú zmluvu, zdanený ako príjem zo závislej činnosti, dosiahol samoplatiteľ - poistenec podľa § 11 ods.2 zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení, prípadne poistenec štátu, ktorý nie je zamestnancom a nie je SZČO a u ktorého v úhrne príjmy presiahli polovicu úhrnu minimálnych miezd.

V prípade vašej zamestnankyne sa teda žiadne odvody z príjmu na príkaznú zmluvu platiť nebudú.
BRK
10.07.07,19:57
Pán Mihál, veľmi pekne ďakujem za rýchlu odpoveď aj v tejto nočnej hodine.
Katarína
jess
01.08.07,09:45
Potrebujem zamestnať jednorazovo (rozhodcu na preteky) na cca 4 hodiny. Môžem použiť príkaznú zmluvu ? Kto platí daň ? Ďakujem.
Jozef Mihál
01.08.07,10:00
jess: Podľa môjho názoru je možné na tento účel uzavrieť príkaznú zmluvu.

Činnosť rozhodcu na príkaznú zmluvu daňový úrad s vysokou pravdepodobnosťou posúdi ako závislú činnosť, aj keď by o tom bolo možné dlho diskutovať a uvádzať argumenty proti.

Preto odporúčam pri vyplatení odmeny zdaniť odmenu ako príjem zo závislej činnosti.

Veľmi dobré informácie týkajúce sa zdaňovania a odvodov pre športové kluby a spolky prináša časopis "Športinform", na internete sa dá nájsť tu:

http://www.sporting.sk/sk/sportinform

A zvlášť upozorňujem na číslo 5/2007, kde je vynikajúcim spôsobom pod značkou "ms" (predpokladám, že ide o pani Máriu Sotákovú) spracovaná problematika príkazných zmúv:

http://download.sporting.sk/sportinform/05_2007.pdf
zhv
01.08.07,10:15
Dobrý deň,chcem sa opýtat ,SZČO chce zamestnat svojo syna / 17 ročného/
na príkaznú zmluvu v v auguste. Hrubý príjem bude 7000,-Sk.Môže si uplatniť u neho vyhlásenie alebo má mu zraziť daň.
Jozef Mihál
01.08.07,10:20
Ak si syn neuplatnil nárok na nezdaniteľnú čiastku za mesiac august u iného zamestnávateľa, môže si uplatniť nezdaniteľnú čiastku formou "Vyhlásenia" pri zamestnaní na príkaznú zmluvu u svojho otca.
dendoz
15.08.07,13:50
A co v pripade, ak pracuje na prikaznu zmluvu dobrovolne nezamestnany. Ten asi nema ziadne obmedzenia /hodinove, sumove/. Odvedie sa iba dan zo ZC?
Jozef Mihál
15.08.07,13:57
Nerozumiem otázke. Pri práci na príkaznú zmluvu nemá nikto žiadne obmedzenie "hodinové" ani "sumové".
dendoz
11.09.07,07:55
Myslim tym, ze dobrovolne nezamestnany moze na prikaznu zmluvu pracovat viac ako 64 hod. a zarobit viac ako 3200,-/mes.. A odvody do SP a ZP neplati a netyka sa ho ani RZZP. Uvazujem spravne?
Jozef Mihál
11.09.07,08:11
Obmedzenia 64 hod. mesačne a 3200 Sk mesačne sa týkajú evidovaného nezamestnaného. "Dobrovoľne nezamestnaný" môže pracovať a zarábať ako chce.

Odvody do SP neplatí.

Odvody do ZP dobrovoľne nezamestnaný platí. Ak má za rok 2007 príjem zdanený podľa § 5 a 6 zákona o daniach z príjmov (okrem vylúčených príjmov) vyšší ako 45600 Sk, musí za rok 2007 podať ročné zúčtovanie a ak v RZZP bude jeho príjem vyšší ako 59232 Sk, bude mať na základe RZZP nedoplatok na zdravotnom poistení.
dendoz
11.09.07,08:23
Cize ak by nemala praca vykonavana na zaklade prikaznej zmluvy charakter zavislej cinnosti, neplatil by dobrovolne nezamestnany ani odvody do ZP?
kristín
21.10.07,13:41
Dobrý deň p. Mihál,
chcem poprosiť tiež o radu v prípade príkaznej zmluvy podľa Občianskeho zákonníka /Zmluva o dielo/.
Ide o náhodné zamestnanie manželky murára, ktorá v mesiaci september mu pomohla upratať prerobený rodinný dom. Môže jej byť vyplatený príjem na základe spomínanej zmluvy o dielo? Išlo totiž o niekoľko hodín popoludní, počas ktorých spomínaná manželka pracovala. Musí byť odvedené poistenie a daň?Ak ide o príjem do 20000 SK. Manželka si priniesla svoj odev aj pracovné potreby a pracovala v čase, ktorý jej vyhovoval a preto som uvažovala, že by nemalo ísť o závislú činnosť. No prosím o váš názor. Ďakujem.
Jozef Mihál
21.10.07,13:57
Cize ak by nemala praca vykonavana na zaklade prikaznej zmluvy charakter zavislej cinnosti, neplatil by dobrovolne nezamestnany ani odvody do ZP?
Áno.

Ak by sa príjem zdanil podľa § 8 zákona o dani z príjmov, tak by sa tento príjem dobrovoľne nezamestnanému nezapočítaval do príjmu na účely zákona o zdravotnom poistení - neplatil by z neho poistné na zdravotné poistenie.
Jozef Mihál
21.10.07,14:01
Dobrý deň p. Mihál,
chcem poprosiť tiež o radu v prípade príkaznej zmluvy podľa Občianskeho zákonníka /Zmluva o dielo/.
Ide o náhodné zamestnanie manželky murára, ktorá v mesiaci september mu pomohla upratať prerobený rodinný dom. Môže jej byť vyplatený príjem na základe spomínanej zmluvy o dielo? Išlo totiž o niekoľko hodín popoludní, počas ktorých spomínaná manželka pracovala. Musí byť odvedené poistenie a daň?Ak ide o príjem do 20000 SK. Manželka si priniesla svoj odev aj pracovné potreby a pracovala v čase, ktorý jej vyhovoval a preto som uvažovala, že by nemalo ísť o závislú činnosť. No prosím o váš názor. Ďakujem.
Príkazná zmluva a zmluva o dielo sú dva rôzne druhy zmlúv podľa Občianskeho zákonníka.

V uvedenom prípade odporúčam zmluvu o dielo. Za daných okolností (a treba ich zapísať tak ako ich popisujete aj do znenia zmluvy) nejde o závislú činnosť a ide o príjem podľa § 8 ZDP.

Z takého príjmu sa odvody v žiadnom prípade neplatia. Do výšky 24900 Sk v kumulatíve za rok 2007 ide o príjem od dane oslobodený.
kristín
21.10.07,14:10
Ďakujem za rýchlu odpoveď , moc ste mi pomohli. Peknú nedeľul
certik
16.11.07,07:48
Dobrý deň,

môže funkciu rozhodcu na príkaznú zmluvu vykonávať dôchodca alebo študent? A ako je v takomto prípade s daňou? Mal by im ju príkazca zraziť, alebo sa mylím? Pretože v tejto otázke sa neviem dohodnúť s vedením TJ. ďakujem
mirhu
20.03.09,10:02
Som zamestnanec. V roku 2006 som na základe príkaznej zmluvy dosiahol mimo zamestnania príjem 20000 Sk.

Musím z tejto odmeny zaplatiť poistné na zdravotné poistenie?
Dobrý deň, p.Mihál,
ak som za rok 2008 mala príjem z DoVP 18000, kde som si uplatnila nezd .ciastku, a zároveň príkaznú zmluvu, na konci roka , kde som spracovala účtovníctvo pre SZČO , trvalo mi to asi tri dni, mal mi za túto zraziť daň? alebo si to vysporiadam ja v DP, pretože mi vychádza preplatok na dani..
Jozef Mihál
20.03.09,10:17
Daňové úrady radi vidia príkazné zmluvy v rovine závislej činnosti. Preto by z príjmu na príkaznú zmluvu rovnako ako z akéhokoľvek iného príjmu zo závislej činnosti, mal zamestnávateľ zraziť buď preddavky na daň alebo daň zrážkou.

Ak sa tak nestalo, zdaníte tento príjem ako príležitostný príjem podľa § 8 v DP.
mirhu
20.03.09,10:24
Daňové úrady radi vidia príkazné zmluvy v rovine závislej činnosti. Preto by z príjmu na príkaznú zmluvu rovnako ako z akéhokoľvek iného príjmu zo závislej činnosti, mal zamestnávateľ zraziť buď preddavky na daň alebo daň zrážkou.

Ak sa tak nestalo, zdaníte tento príjem ako príležitostný príjem podľa § 8 v DP.
Nestalo sa tak, ja si to zdaním, kvoli svojmu preplatku, ale podala by som si DP aj keby som nemala preplatok kvoli tej prikaznej zmluve, tym padom to bude OK?
Jozef Mihál
20.03.09,10:37
V každom prípade, ak Vaše príjmy sú nižšie, ako nezdaniteľná časť, nebudete doplácať daň a pre Vás je zaradenie príjmu z príkaznej zmluvy čistá formalita bez finančných dôsledkov.