Jozef Mihál
19.11.06,08:43
V roku 2006 som bol zamestnancom v Rakúsku, kde som bol i zdravotne poistený a platil som tam ako zamestnanec poistné. Od novembra 2006 som zamestnanie v Rakúsku ukončil a som zamestnancom na Slovensku - kde mám mesačný príjem okolo 40000 Sk. Som povinný podať ročné zúčtovanie za rok 2006?
Jozef Mihál
19.11.06,07:46
Ročné zúčtovanie nemusíte vykonať. Na príjmy v Rakúsku, z ktorých ste platili v Rakúsku poistné, sa neprihliada. Obdobie poistenia v Rakúsku neovplyvňuje povinnosti a výpočty pri ročnom zúčtovaní podľa zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení.

Na Slovensku ste mali príjmy zamestnanca, ktoré neprevýšili v žiadnom mesiaci sumu 47475 Sk.

Preto ročné zúčtovanie za rok 2007 vykonať nemusíte.

Doplnené 5.4.2008:

Pre ročné zúčtovanie za rok 2007 platí v podstate tá istá odpoveď. Ročné zúčtovanie za rok 2007 by vykonať musel len vtedy, ak by na Slovensku mal príjmy ako zamestnanec v nejakom mesiaci vyššie ako 51822 Sk.

§ZZP_§19_ods.1
lokok
14.06.07,12:31
Ročné zúčtovanie nemusíte vykonať. Na príjmy v Rakúsku, z ktorých ste platili v Rakúsku poistné, sa neprihliada. Obdobie poistenia v Rakúsku neovplyvňuje povinnosti a výpočty pri ročnom zúčtovaní podľa zákona č.580/2004 Z.z. o zdravotnom poistení.

Na Slovensku ste mali príjmy zamestnanca, ktoré neprevýšli v žiadnom mesiaci sumu 47475 Sk.

Preto ročné zúčtovanie vykonať nemusíte.

§ZZP_§19_ods.1
Čo v prípade ak nebol zamestnancom v SR ale bol SZČO. Teda časť roka zamestnaný v Rakúsku a časť roka SZČO. Prihliada sa na ten príjem Rakúska? Potom aké tlačivo vyplniť?
Jana Motyčková
14.06.07,12:37
Čo v prípade ak nebol zamestnancom v SR ale bol SZČO. Teda časť roka zamestnaný v Rakúsku a časť roka SZČO. Prihliada sa na ten príjem Rakúska? Potom aké tlačivo vyplniť?
Ak zo zamestnania v Rakúsku bol zravotne poistený v Rakúsku, na príjem z rakúskeho zamestnania sa v RZZP neprihliada.
jamis
14.06.07,12:39
Ak zo zamestnania v Rakúsku bol zravotne poistený v Rakúsku, na príjem z rakúskeho zamestnania sa v RZZP neprihliada.
a ak bol takýto zamestnanec ako SZČO v roku 2006 v strate, bude zdravotné poistenie doplácať ?
Jana Motyčková
14.06.07,12:42
Áno. V prípade súbehu zamestnania v Rakúsku a SZČO na Slovensku treba mať vystavený formulár E101 a na základe neho by sa to mohlo posudzovať inak.
lokok
14.06.07,13:34
Ak zo zamestnania v Rakúsku bol zravotne poistený v Rakúsku, na príjem z rakúskeho zamestnania sa v RZZP neprihliada.

VDAKA za rýchlu odpoveď.
Ale to obdobie, ked bol zamestnaný v inej krajine, mam napisať do poznamky do tlačiva na RZZP? Alebo to netreba nikde uvádzať?
A ak bol zvyšnú časť roka SZCO, teda tlačivo B.
Jozef Mihál
14.06.07,17:25
lokok: súhlas, ak bol časť roka zamestnaný v inej krajine a druhú časť roka SZČO, tak zúčtovanie podáva na tlačive B, odporúčam do osobitných záznamov zapísať, že zostatok roka bol poistený v cudzine.
Gabriella
17.06.07,07:29
p. Mihál, prosím Vás, podobný prípad: bol SZČO celý rok, platil preddavky a
dosiahol stratu, zároveň bol zamestnancom v SR 1.-9./06 a poistený v zamestnaní v cudzine 10.-12./06. Zvolila som talčivo S,SA,SB, vyšiel mi
preplatok ale z predchádzajúcich príspevkov ma zmiatla tá strata v podnikaní.
Vtedy sa vraj bude prihliadať aj na príjem z Nórska.
Ako sa to bude posudzovať? Ako teda zdokladovať príjem z Nórska?
Jozef Mihál
17.06.07,16:47
Gabriella:

Zamestnanie, na základe ktorého bol poistenec zdravotne poistený v zahraničí, sa v ročnom zúčtovaní neuvádza.

V uvedenom prípade preto zúčtovanie podáva na tlačive S, list SA - zamestnanie v SR 1-9/06, list SB - SZČO 1-12/06.