Slávka33
19.11.06,10:52
CHcela by som sa spýtať, či môže živnostník, keď pracuje na dohodu podpísať vyhlásenie k dani, a či potom neplatí daň zrážkovú ale preddavkovú a tým pádom si môže uplatniť odpočítateľnú položku 7 568 za rok 2006? Ďakujem
Paula
19.11.06,09:54
CHcela by som sa spýtať, či môže živnostník, keď pracuje na dohodu podpísať vyhlásenie k dani, a či potom neplatí daň zrážkovú ale preddavkovú a tým pádom si môže uplatniť odpočítateľnú položku 7 568 za rok 2006? Ďakujem

Živnostník si podáva DP sám, v ňom si uplatní odpoč. položku. Teda pri dohode nepodpisuje prehlásenie k DzP. Zamestnávateľ mu vystaví potvrdenie o príjme.
Zoltán Kovács
19.11.06,10:24
Živnostník si podáva DP sám, v ňom si uplatní odpoč. položku. Teda pri dohode nepodpisuje prehlásenie k DzP. Zamestnávateľ mu vystaví potvrdenie o príjme.

Ja by som možnosť podpísania Vyhlásenia k zdaneniu príjmov nezavrhol ani pri živnostníkovi, ak podpisuje dohodu o vykonaní práce. Má to okamžitý efekt, samozrejme, treba si uvedomiť aký to má dopad pri koncoročnom vyhotovení daňového priznania. Zákon nezakazuje podpísanie vyhlásenia živnostníkovi.
Paula
19.11.06,10:53
Neprotestujem, súhlasím, len som sa s takým postupom ešte nestretla:)
Zoltán Kovács
20.11.06,10:11
Ja s takýmto postupom bežne sa stretávam. Živnostníci chcú ušetriť na daniach ihneď. Do určitej miery to považuje tiež za kratkozrakosť, nemyslia na koncoročné podávanie daňového priznania.
alexxandra
20.11.06,10:38
preco,nemusi to byt az take kratkozrake. Mozno je to zivnostnik,ktoreho celorocne prijmy nedosiahnu nezdanitelne minimum, takze naco by mu stat zbytocne drzal pol roka jeho peniaze. Tiez sa s tym bezne stretavam. Je to pripad od pripadu rozne, a napokon,co si budeme hovorit :-) Cely rok niekam moze podnikanie smerovat a na konci roka,resp.v marci,bude aj tak vsetko inak ;-)
Slávka33
20.11.06,15:55
Takže ak sa pri dohode nepodpíše vyhlásenie k dani a nezarobí sa viac ako 5.000,- SK daň sa javí ako zrážková a teda nevymožiteľná od štátu, tým pádom sa určite oplatí vyhlásenie podpísať ak je to dovolené SZČO
Zoltán Kovács
20.11.06,16:23
Áno je to tak.
Jozef Mihál
20.11.06,16:59
Takže ak sa pri dohode nepodpíše vyhlásenie k dani a nezarobí sa viac ako 5.000,- SK daň sa javí ako zrážková a teda nevymožiteľná od štátu...
Omyl.

Pozrite § 4 ods.6 zákona 595/2003 Z.z.:

"Príjem, z ktorého sa daň vyberá zrážkou podľa § 43, sa zahŕňa do základu dane, ak vybraním zrážky nie je splnená daňová povinnosť alebo ak daňovník, ktorý nie je povinný tieto príjmy účtovať, využil možnosť odpočítať daň vybranú zrážkou ako preddavok na daň podľa § 43 ods. 7."

§ 43 ods.7:

"Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku. Atď."