H.B.
09.12.04,19:51
Dnes ráno ma kolegyňa presviedčala v práci, že vraj gastrolístky (vlastne len ten príspevok zo sociálneho fondu) sa musia zdaňovať 19% daňou z príjmu. A vraj to máme dávať zamestnancom do výplatnej pásky.Neviete, či je to pravda? Doposiaľ som sa s takým niečím nestretla.Ona tvrdí, že je to nepeňažný príjem zo sociálneho fondu a to vraj treba zdaniť. Čo vy nato?
esprit
09.12.04,19:17
Samozrejme, že sa príspevok na stravovanie zo SF nezdaňuje. Je to v § 5 ods. 7 písm.b. Je to pre zamestnanca oslobodené. Pritom vôbec nehrá úlohu z akých prostriedkov zamestnávateľ na stravu prispel.
Palino
09.12.04,19:18
Určite to tak nie je. V zákone o dani z príjmov v § 5 ods. 7 písm. b) je uvedené:

7) Okrem príjmov oslobodených od dane podľa § 9 sú od dane oslobodené aj príjmy poskytnuté ako

a) suma vynaložená zamestnávateľom na doškoľovanie zamestnanca, ktoré súvisí s činnosťou alebo s podnikaním zamestnávateľa; toto oslobodenie sa nevzťahuje na sumy vyplácané zamestnancovi ako náhrada za ušlý zdaniteľný príjem,
b) hodnota stravy poskytovanej zamestnávateľom zamestnancovi na spotrebu na pracovisku alebo v rámci stravovania zabezpečovaného prostredníctvom iných subjektov
H.B.
10.12.04,18:06
ďakujem pekne za odpovede. Ukľudnili ste ma.
miroslav12
15.01.07,18:31
Nenasiel som lepsi prispevok, tak to pisem sem.
Mam otazku. Od zamestnavatela sme dostali vianocny vecny dar. Nasledne v mesiaci januar mali vsetci zamestnanci tento prezent zdaneny sumov 19%. Je to v poriadku? Pre uplnost, neboli sme upozorneny ze za darcek budeme platit dan a ani sme nedostali na vyber, ci ho vobec chceme, alebo nie.
Dakujem za odpoved.
MV.
Tweety
15.01.07,18:47
Nenasiel som lepsi prispevok, tak to pisem sem.
Mam otazku. Od zamestnavatela sme dostali vianocny vecny dar. Nasledne v mesiaci januar mali vsetci zamestnanci tento prezent zdaneny sumov 19%. Je to v poriadku? Pre uplnost, neboli sme upozorneny ze za darcek budeme platit dan a ani sme nedostali na vyber, ci ho vobec chceme, alebo nie.
Dakujem za odpoved.
MV.
Je to nepeňažný príjem, ktorý podlieha zdaneniu. Ak ste nepodpísali prevzatie daru, nemal vám ho dôvod zamestnávateľ zdaniť.
mariannak
15.01.07,18:56
A ak prispieva, resp. prepláca cestovné lístky do zamestnania a späť, mesačne cca 1200,-Sk zo SF, je to zdaniteľný príjem ?
miroslav12
16.01.07,06:24
Dakujem velmi pekne za odpoved.
Miro
Chobot
16.01.07,06:45
A ak prispieva, resp. prepláca cestovné lístky do zamestnania a späť, mesačne cca 1200,-Sk zo SF, je to zdaniteľný príjem ?

Podľa § 5ods. 1 písm. f) zákona o dani z príjmu sú to zdaniteľné príjmy:

"(1) Príjmami zo závislej činnosti sú:
...
f) príjmy z prostriedkov sociálneho fondu poskytované podľa osobitného predpisu, 13) "

ten odkaz 13 odkazuje na zákon o soc. fonde. č. 152/1994.