Vladimír Ozimý
19.11.06,18:03
Ahojte,

mam klienta ktorý odkúpil auto od osoby ktorá ho má na leasing...zaplatí za neho splátku a po mesiaci ho chce odkúpiť od leasingovky do vlastníctva čím dôjde k porušeniu leasingovej zmluvy. zaujíma ma vlastne ako to je potom z odpismi do nákladov nebude si uplatňovať leasing ale odpisy z auta? Je to v rámci jedného roku...v novembri zaplatí splátku a v decembri ho odkúpi? Mám v tom chaos...ide mi vlastne len o to či ho môže odpisovať ako auto vo vlastníctve firmy.
Marína
19.11.06,17:40
Vladimír Ozimý
20.11.06,06:28
Dakujem prílohy som si stiahol..Prajem pekný deň
Vladimír Ozimý
20.11.06,06:35
Inak veĎ práve o tom mi ide že on keď kúpi auto od osoby ktorá mala auto na leasing (dojde k postupenie) a on po mesiaci ho odkupi tak z daňového hladiska si neuplatní do nákladov nič...pretože neevidoval auto k 31.12.2006. to je leasing ale dajme tomu že zostatková cena za ktorú kúpi auto je 1000000 Sk, auto riadne zaradí do majektu odpisuje ho? alebo už si nemôže vôbec z tejto sumy uplatniť odpisy
Vladimír Ozimý
20.11.06,09:03
asi som to zle definoval.

Je možné pri odkúpení vozidla od leasingovej spoločnosti, pričom dôjde k porušeniu leasingu odpisovať toto vozidlo ďalej ako auto kúpené v hotovosti?....pretože cena odkúpenia vozdila je 1000000Sk. Len o to mi ide lebo ak nie tak sa neoplatí predčasne ukončiť leasing
Vladimír Ozimý
20.11.06,16:52
Nikto z vás fakt nemá túto skúsenosť. Lebo pravda je taká že som takto nikdy nerozmýšlal pretože väčšinou pri porušení leasingovej zmluvy išlo o minimálne čiastky pred koncom leasingu kdežto teraz je to na začiatku a suma je veľká? Takže ak by sa to nedalo klasicky odpísať podľa paragrafov 27 a 28 tak problém...
cloe
20.11.06,18:20
Mám za to, že ak vozidlo po odkúpení zaradí do majetku v spomínanej hodnote 1000000,-- Sk, začína normálne odpisovať akoby odznova, bude ho evidovať k 31.12.06 a uplatní si daňové odpisy vo výške 1/4.
Ak sa mýlim, prosím, opravte ma!
Vladimír Ozimý
20.11.06,18:55
ja tiež v to verím...pretože je to kúpa HM...takže by s tým problém nemal byť len ide o to či nemá niekto iný názor a hlavne skúsenosť
andrej_rv
20.11.06,18:57
Inak veĎ práve o tom mi ide že on keď kúpi auto od osoby ktorá mala auto na leasing (dojde k postupenie) a on po mesiaci ho odkupi tak z daňového hladiska si neuplatní do nákladov nič...pretože neevidoval auto k 31.12.2006. to je leasing ale dajme tomu že zostatková cena za ktorú kúpi auto je 1000000 Sk, auto riadne zaradí do majektu odpisuje ho? alebo už si nemôže vôbec z tejto sumy uplatniť odpisyAj keď ide o to isté auto, podľa mňa sa jedná o 2 rôzne obstarania DHM. V prvom prípade sa začne obstarávať formou finančného prenájmu s využitím možností postúpenia. Pri predčasnom ukončení sa vozidlo vyradí z evidencie DHM v zostatkovej cene (§ 30a ods. 11 písm. b). Pokiaľ je kúpna cena auta nižšia, ako by bola zostatková cena auta pri rovnomernom resp. zrýchlenom odpisovaní, nájomca je povinný upraviť v zmysle § 17 ods. 26 písm. b) základ dane o uplatnené leasingové odpisy, leasingový úrok (u osobného auta i o DPH zahrnutú do nákladov).
Odkúpenie auta od leasingovej spoločnosti predčasne pred riadnym ukončením leasingovej zmluvy je podľa mňa treba účtovať a odpisovať ako bežný nákup dlhodobého majetku. Vstupnou cenou bude dohodnutá kúpna cena, auto sa zaradí a bude odpisovať 4 roky bežným soôsobom podľa § 27 alebo 28 ZoDP.
Vladimír Ozimý
21.11.06,06:12
no ale z toho mi logický vyjde že príde o veľa peňazí do nákladov lebo keď si zoberiem že zaplatí akontáciu+ splátku tak potom cena odkúpenia bude oveľa nižšia. Takže musím to nejak dať dokopy...ďakujem za názory