Jozef Mihál
19.11.06,18:29
Som živnostník - v zdravotnej poisťovni som preto prihlásený ako SZČO. Základ dane z podnikania (zo živnosti) som dosiahol vo výške 200000 Sk. Okrem príjmov zo živnosti som však za uplynulý rok mal aj príjem - autorský honorár - za knihu, ktorú som napísal ešte dávnejšie. Z akého základu zaplatím poistné, musím zahrnúť aj príjmy z autorského honoráru, keď som v uplynulom roku činnosť podľa autorského zákona fakticky nevykonával, len som zinkasoval honorár?
Jozef Mihál
19.11.06,17:29
V uplynulom roku ste boli SZČO, v ročnom zúčtovaní si preto určíte vymeriavací základ na výpočet poistného podľa § 13 ods. 6 zákona č.580/2004 Z. z. o zdravotnom poistení.

Vymeriavací základ SZČO je daný ako podiel základu dane z príjmov, dosiahnutého v uplynulom roku podľa § 6 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, nezníženého o výdavky na zdravotné poistenie a čísla 2,14.

Zo základu dane sa pritom na tieto účely vylúči:
- základ dane z príjmov z prenájmu (§ 6 ods. 3 zákona č.595/2003 Z. z. o dani z príjmov),
- základ dane z príjmov zdanených zrážkovou daňou (§ 43 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov) a
- základ dane z príjmov za výkon osobnej asistencie (platí od r.2006).

Nie je dôvod na to, aby sa pri určení vymeriavacieho základu zo základu dane vylúčil príjem dosiahnutý podľa Autorského zákona, zdanený podľa § 6 ods. 2 písm. a) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.

Výdavky na zdravotné poistenie sú:
- do daňovo uznaných nákladov (v zmysle zákona o dani z príjmov a v zmysle zákona o účtovníctve) zahrnuté preddavky na zdravotné poistenie,
- výsledok ročného zúčtovania poistného na zdravotné poistenie – nedoplatok prípadne preplatok – zahrnutý do daňovo uznaných nákladov.

Vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na celé koruny nahor.

Záver: poistné na zdravotné poistenie si v ročnom zúčtovaní za uplynulý rok vypočítate aj z autorského honoráru.

ZoDP_§6
ZZP_§13_ods.6