ahammerova
19.11.06,21:47
Dobry den,

chcela by som sa spytat,
ak chce SZCO ukoncit zivnost, a ma auto na sluzobne ucely, akym sposobom si ho ma preradit do vlastneho pouzivania. {Zostatkova cena je nulova}.
Smie si v takomto pripade este nakupit zimne pneumatiky, ak vie, ze k 31.12.2006 konci firmu?

A este jednu otazku ohladom odvodov do fondov.
Ak je SZCO a zaroven aj zamestnanec. Odvody sa platia nasledovne:? 1. za zamestnanca plati zamestnavatel a 2. SZCO si plati sam z vymer.zakladu. Ale nie je tam nahodou nejaky strop, napr. ak ako zamestnanec zaraba pr. 50 000SKK, potom ako SZCO nemusi platit odvody.
Nieco take som totiz pocula, len neviem, co je na tom pravdy.

Dakujem.
sway
20.11.06,07:07
Doplním môj názorček ;)


Dobry den,

chcela by som sa spytat,
ak chce SZCO ukoncit zivnost, a ma auto na sluzobne ucely, akym sposobom si ho ma preradit do vlastneho pouzivania. {Zostatkova cena je nulova}.
Smie si v takomto pripade este nakupit zimne pneumatiky, ak vie, ze k 31.12.2006 konci firmu?
No podľa mňa si pneumatiky kúpiť smie,
ale pred ukončením by určite mal auto odpradať z firmy aj s novými pneumatikami, nie je ôležité že má zostatkovú hodnotu 0, je dôležitá cena obvyklá - napr, podľa bazárov, alebo dať si spraviť odhad - ale to sú náklady naviac a túto sumu musí dať do príjmu.
Je aj iné riešenie, že nebude robiť odpredaj, ale pri vypracovaní DP si dá pripočítateľnú položku sumu za automobil, teda mu pôjde do DZ k zdaneniu.
Nemôže ho odpredať za 1 korunu.

A este jednu otazku ohladom odvodov do fondov.
Ak je SZCO a zaroven aj zamestnanec. Odvody sa platia nasledovne:? 1. za zamestnanca plati zamestnavatel a 2. SZCO si plati sam z vymer.zakladu. Ale nie je tam nahodou nejaky strop, napr. ak ako zamestnanec zaraba pr. 50 000SKK, potom ako SZCO nemusi platit odvody.
Nieco take som totiz pocula, len neviem, co je na tom pravdy.
toto prvda je - ak platí maximum zo zamestnania, ak nedosiahol maximum , tak odvody platí ako SZČO podľa daň. priznania, a ako zamestnanec podľa príjmu, akurát ZP sa mu pri ročnom zúčtovaní dorovná, ak zaplatil viac.

prikladám tabuľku odvodov v prílohe

Dakujem.
Muška
20.11.06,08:09
Dobry den,

chcela by som sa spytat,
ak chce SZCO ukoncit zivnost, a ma auto na sluzobne ucely, akym sposobom si ho ma preradit do vlastneho pouzivania. {Zostatkova cena je nulova}. Interným dokladom si ho preradí do vlastného používania. Musí myslieť na to, že ak uvedené auto odpredá do 5-tich rokov od preradenia - musí uvedený príjem zdaniť.
Smie si v takomto pripade este nakupit zimne pneumatiky, ak vie, ze k 31.12.2006 konci firmu? Ak bude ešte na uvedenom aute do konca roka podnikať /vykáže pracovné cesty a pod./ myslím si, že by kúpu zimných pneumatík obhájil.


A este jednu otazku ohladom odvodov do fondov.
Ak je SZCO a zaroven aj zamestnanec. Odvody sa platia nasledovne:? 1. za zamestnanca plati zamestnavatel a 2. SZCO si plati sam z vymer.zakladu. Ale nie je tam nahodou nejaky strop, napr. ak ako zamestnanec zaraba pr. 50 000SKK, potom ako SZCO nemusi platit odvody.
Nieco take som totiz pocula, len neviem, co je na tom pravdy. Na ZP sa robí teraz ročné zúčtovanie - takže tam je po probléme - preplatky mu budú vrátené.
Na SP je to zatiaľ zložitejšie - Môže si každý mesiac, ak vie VZ od zamestnávateľa vypočítať platbu na SP ako SZČO iba do maxima. Oznamovala by som im to listom.

Dakujem.

odpovede v texte
Marína
20.11.06,08:58
Doplním môj názorček.
Smie si v takomto pripade este nakupit zimne pneumatiky, ak vie, ze k 31.12.2006 konci firmu?
No podľa mňa si pneumatiky kúpiť smie,
ale pred ukončením by určite mal auto odpradať z firmy aj s novými pneumatikami, nie je ôležité že má zostatkovú hodnotu 0, je dôležitá cena obvyklá - napr, podľa bazárov, alebo dať si spraviť odhad - ale to sú náklady naviac a túto sumu musí dať do príjmu.
Je aj iné riešenie, že nebude robiť odpredaj, ale pri vypracovaní DP si dá pripočítateľnú položku sumu za automobil, teda mu pôjde do DZ k zdaneniu.
Nemôže ho odpredať za 1 korunu.
Ivka, z akého právneho predpisu si vychádzala?
V odpovedi na túto otázku súhlasím s Muškou.
ahammerova
20.11.06,10:57
Dakujem velmi pekne za odpoved.
Takze k autu, ak som to spravne {podla Musky} pochopila, moze si ho SZCO preradit do vlastneho pouzivania, staci len vyplnit interny doklad. Ak ho preda az po 5tich rokoch od preradenia, nemusi prijem z predaja ani zdanovat.

K odvodom, ak ako zamestnanec plati maximalne odvody, potom vlastne za SZCO neplati odvody ziadne?

Dakujem.
liba2
20.11.06,10:57
Môj názor:
Ak vozidlo preradím z majetku SZČO do osobného a v t. r. do DP dám pripočítateľnú položku a zdaním, a vozidlo o 2 roky predám - budem mať povinnosť z príjmu za predaj odviesť daň, potom vlastne ten príjem zdaním 2x - čo je proti logike.
Muška
20.11.06,11:14
Môj názor:
Ak vozidlo preradím z majetku SZČO do osobného a v t. r. do DP dám pripočítateľnú položku a zdaním, a vozidlo o 2 roky predám - budem mať povinnosť z príjmu za predaj odviesť daň, potom vlastne ten príjem zdaním 2x - čo je proti logike.
Libuška, :eek:
Prečo chceš dať pripočítateľnú položku k DP??? Nerozumiem.

Preradí iba interným dokladom s nulovou hodnotou, a ak predá auto do 5-tich rokov, tak zdaní, ak predá až po 5-tich rokoch , tak nič nezdaňuje
Muška
20.11.06,11:17
Jáj, prepáč, Libuška.....Tvoja odpoveď patrila sway.
Už som sa ľakla, že si to nie Ty :
Marína
20.11.06,11:20
Môj názor:
Ak vozidlo preradím z majetku SZČO do osobného a v t. r. do DP dám pripočítateľnú položku a zdaním, a vozidlo o 2 roky predám - budem mať povinnosť z príjmu za predaj odviesť daň, potom vlastne ten príjem zdaním 2x - čo je proti logike.
Nadi, myslím, že Libuška len chcela uviesť príklad, že ak by sa postupovalo podľa sway, tak je to nesprávny postup, lebo by zdanila pri DP a následne pri príležitostnom predaji a preto je to nesprávny postup. Libuš, je to tak?
ahammerova
21.11.06,20:45
Dakujem, a k tym odvodom, pochopila som to spravne?
Ak ako zamestnanec plati maximalne odvody, potom vlastne uz ako SZCO neplati odvody ziadne?

Dakujem,
Alica