pavúčik
20.11.06,07:20
Zamestnankňa opatruje dieťa s nepriaznivým zdravotným stavom aj po šiestom roku dieťaťa. Na zdravotnej poisťovni jej povedali, že si musí platiť odvody ako samoplatiteľ. Avšak podľa zákona o zdravotnom poistení za takéhoto občana platí štát. Ako to teda je?
Jana Motyčková
20.11.06,06:38
Štát platí ZP pri starostlivosti o dieťa do 6 rokov (ZZP_§11_ods.8_písm.k).
Ale podľa ZZP_§11_ods.8_písm.l) štát platí ZP aj za osobu, ktorá opatruje občana s ťažkým zdravotným postihnutím odkázaného podľa osobitného predpisu (§57 ods.1 a 2 zákona 195/1998), pričom starostlivosť o takéto osoby sa preukazuje čestným vyhlásením. Štát platí ale iba za podmienky, že tá osoba nie je zamestnancom ani SZČO a príjem má nižší ako úhrn 1/2 min.miezd.

T.j. ak má dieťa v posudku uvedenú odkázanosť (hore uvedené paragrafy), tak po dovŕšení 6 rokov treba na ZP doniesť čestné vyhlásenie, že sa známa o neho stará a prihlásiť sa na platenie štátom podľa písm. l) (do 6 rokov bolo písm. k)).
Keďže je zamestnancom, tak jej to nepomôže.
pavúčik
24.11.06,10:36
Ako je potom možné, že mi na poisťovni povedali, že vôbec nevadí, ak je zamestnaná. "To sú pracovnoprávne vzťahy a nás to nezaujíma, to sa musíte pýtať niekde inde" - toto mi bolo povedané.
Je pravda, že príjem nemá, ale stále ju evidujeme ako zamestnanca.
Ide mi len o to, že ak máme zaplatiť odvody za obdobie od 6 rokov veku dieťaťa doteraz, urobili by sme nápravu čo najskôr. Ak nie, necháme to tak. Som zúfalá.
Jana Motyčková
24.11.06,11:30
Neviem celkom iste, či som pochopila, čomu nevadí, že je zamestaná (k čomu to povedali na ZP), ale myslím si, že viem asi v čom je problém.

Keďže je stále zamestnaná, po šiestom roku už zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť zamestnankyni na opatrovanie dieťaťa neplatené voľno. Keďže ide o NV, ktoré nie je zamestnávateľ povinný poskytnúť, tak za túto dobu musí zamestnávateľ platiť preddavky na zdravotné poistenie minimálne z minimálnej mzdy (4+10%). Na konci roka, v ročnom zúčtovaní ZP, ak príjem zamestnankyne bude nižší ako 41400 Sk tak sa vlastne preukáže, že zamestnankyňa splnia podmienku nízkeho príjmu a že za ten rok má za ňu štát platiť poistné, t.j. vymeriavací základ zamestnanca aj zamestnankyne bude 0 a zaplatené preddavky sa zamestnankyni aj zamestnávateľovi vrátia.
Oprava : Keďže by malo ísť o poistenca štátu podľa písm. l), za toho platí štát iba keď by nebol zamestnancom, t.j. preddavky sa v RZZP nevrátia.
pavúčik
24.11.06,11:35
Neviem celkom iste, či som pochopila, čomu nevadí, že je zamestaná (k čomu to povedali na ZP), ale myslím si, že viem asi v čom je problém.

Keďže je stále zamestnaná, po šiestom roku už zamestnávateľ nie je povinný poskytnúť zamestnankyni na opatrovanie dieťaťa neplatené voľno. Keďže ide o NV, ktoré nie je zamestnávateľ povinný poskytnúť, tak za túto dobu musí zamestnávateľ platiť preddavky na zdravotné poistenie minimálne z minimálnej mzdy (4+10%). Na konci roka, v ročnom zúčtovaní ZP, ak príjem zamestnankyne bude nižší ako 41400 Sk tak sa vlastne preukáže, že zamestnankyňa splnia podmienku nízkeho príjmu a že za ten rok má za ňu štát platiť poistné, t.j. vymeriavací základ zamestnanca aj zamestnankyne bude 0 a zaplatené preddavky sa zamestnankyni aj zamestnávateľovi vrátia.

Avšak zákon o zdravotnom poistení hovorí, že štát je platiteľom v prípade opatrovania vtedy, ak osoba súčasne nie je zamestnancom a ak v tomto období jej príjem nedosahuje 1/2 úhrnu minimálnej mzdy (par. 11, ods.10).
Chápem to ako dve podmienky : nie je zamestnanec a nemá príjem (nie ako zamestnanec bez príjmu)
Jana Motyčková
24.11.06,11:50
Avšak zákon o zdravotnom poistení hovorí, že štát je platiteľom v prípade opatrovania vtedy, ak osoba súčasne nie je zamestnancom a ak v tomto období jej príjem nedosahuje 1/2 úhrnu minimálnej mzdy (par. 11, ods.10).
Chápem to ako dve podmienky : nie je zamestnanec a nemá príjem (nie ako zamestnanec bez príjmu)
Samozrejme, je to tak, zabudla som na to, t.j. kým je zamestnaná, mal by za ňu platiť zamestnávateľ z minima. Určite nebude samoplatiteľ
Jana Motyčková
24.11.06,11:57
Ešte doplním - ak nechcete ako zamestnávateľ platiť vysoké ZP, môžete sa s ňou dohodnúť (ak bude ochotná) na zmene pracovnej zmluvy na kratší prac. čas, tam sa ten minimálny základ kráti.
pavúčik
24.11.06,12:20
Ešte doplním - ak nechcete ako zamestnávateľ platiť vysoké ZP, môžete sa s ňou dohodnúť (ak bude ochotná) na zmene pracovnej zmluvy na kratší prac. čas, tam sa ten minimálny základ kráti.

Dá sa to urobiť aj spätne rok dozadu?
Ona je od roku 2000 na RP, teda by sme tu zmluvu museli zmeniť od dátumu nástupu na MD, keďže počas MD by táto zmena nemala zmysel z pohľadu napr. inšpektorátu.
Jana Motyčková
24.11.06,13:02
Podľa mňa nemá význam to meniť od r.2000, inšepktorátu by nemalo vadiť že sa zmenila PZ počas neplateného voľna alebo rodičovskej dovolenky.