EkoMax
20.11.06,08:14
Prosím o radu :

Prijímali sme 4 zamestnancov dňa 14.11.2006. Deň vopred som ich nahlásila do SP a zároveňaj ZP. V deň nástupu po dvoch hodinách svojvolne z pracoviska odišli a zatelefonovali zamestnávateľovi že končia.

Ako postupovať?

1. Ukončiť prac. pomer podľa § 72 Zákonníka práce v skúšobnej dobe?
2. V sociálnej poistovni zrušiť prihlášku na tlačive zrušenie ?
3. V zdravotnej poisťovni dať odhlášku s dátumom nástupu ?

Zamestnávateľ chce od nich vymáhať finančnú škodu, ktorá mu ich odchodom vznikla, nakoľko musel dodržať normy pre odberateľa a mal aj zvýšené náklady na PHM a tel. pri vybavovaní a zháňaní nových zamestnancov. Akou formou je možné túto škodu vymáhať /okrem súdnej/?

4. Mám pre uvedených zamestnancov vystaviť zápočet rokov, a potvrdenie o zdaniteľnej mzde a evidenčný list, keď vlastne neodpracovali ani jeden deň ?:confused:
Tweety
20.11.06,07:21
,
Prosím o radu :

Prijímali sme 4 zamestnancov dňa 14.11.2006. Deň vopred som ich nahlásila do SP a zároveňaj ZP. V deň nástupu po dvoch hodinách svojvolne z pracoviska odišli a zatelefonovali zamestnávateľovi že končia.

Ako postupovať?

1. Ukončiť prac. pomer podľa § 72 Zákonníka práce v skúšobnej dobe?
2. V sociálnej poistovni zrušiť prihlášku na tlačive zrušenie ?
3. V zdravotnej poisťovni dať odhlášku s dátumom nástupu ?

Zamestnávateľ chce od nich vymáhať finančnú škodu, ktorá mu ich odchodom vznikla, nakoľko musel dodržať normy pre odberateľa a mal aj zvýšené náklady na PHM a tel. pri vybavovaní a zháňaní nových zamestnancov. Akou formou je možné túto škodu vymáhať /okrem súdnej/?

4. Mám pre uvedených zamestnancov vystaviť zápočet rokov, a potvrdenie o zdaniteľnej mzde a evidenčný list, keď vlastne neodpracovali ani jeden deň ?:confused:
1. Áno
2.áno
3.áno
4.o všeobecnej zodpovednosti za škodu hovorí §179 ZP, o jej náhrade § 186. Ak neodpracovali ani deň, nedáš žiaden zápočet, ani ELDP.
azuz
20.11.06,07:44
Ak tie 2 hodiny odpracovali, tak ich musíš zaplatiť. Vtedy nemôžeš prihlášku do SP zrušiť, ale dať odhlášku, vyplniť zápočtový list, ELDP aj potvrdenie o príjme.
ekopo
20.11.06,07:58
,
1. Áno
2.áno
3.áno
4.o všeobecnej zodpovednosti za škodu hovorí §179 ZP, o jej náhrade § 186. Ak neodpracovali ani deň, nedáš žiaden zápočet, ani ELDP.
Keď zruším prihlášku do SP, tak nemôžem ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe. Pracovný pomer ani nezačal. A potom nemôžem vymáhať ani škodu. Ja by som to urobil cez hrubé porušenie pracovnej disciplíny zo zápisnicou.
Tweety
20.11.06,08:05
Keď zruším prihlášku do SP, tak nemôžem ukončiť pracovný pomer v skúšobnej dobe. Pracovný pomer ani nezačal. A potom nemôžem vymáhať ani škodu. Ja by som to urobil cez hrubé porušenie pracovnej disciplíny zo zápisnicou.
Máš pravdu, je to tak, toto som prehliadla, ak predsa odpracovali dve hodiny, tak potom je im potrebné ich preplatiť, skončíš PP nasledujúci deň, potom bude možnosť aj uplatniť škodu. c
EkoMax
20.11.06,08:34
Ale čo mám robiť, ak za tie dve hodiny urobili viac škody, a zamestnávateľovi hrozí sankčná pokuta za nesplnenie podmienok zmluvy nakoľko zamestnanci prácu nevykonali? To je ako keď niekto príde do práce, urobí si kávu, sadne s stolu a potom odíde, lebo sa mu práca nepáči. Má nárok na mzdu ? Zamestnanci sú si vedomí, že porušili zákon, keď zamestnávateľovi neoznámili ani len odchod z pracoviska aby zabezpečil náhradu? :confused:
Danila
20.11.06,08:49
Ale čo mám robiť, ak za tie dve hodiny urobili viac škody, a zamestnávateľovi hrozí sankčná pokuta za nesplnenie podmienok zmluvy nakoľko zamestnanci prácu nevykonali? To je ako keď niekto príde do práce, urobí si kávu, sadne s stolu a potom odíde, lebo sa mu práca nepáči. Má nárok na mzdu ? Zamestnanci sú si vedomí, že porušili zákon, keď zamestnávateľovi neoznámili ani len odchod z pracoviska aby zabezpečil náhradu? :confused:Ak zamestnávateľovi skutočne vznikla škoda zavinením pracovníkov, je povinný spravidla do jedného mesiaca, keď sa o škode zistilo im ju oznámiť a prerokovať s nimi. Zároveň s nimi prerokuje aj výšku náhrady škody. V takomto prípade by som trvala na uzavretí dohody so zamestnancami o uznaní záväzku na náhradu škody,musí byť písomná. Uzavretím dohody začína plynúť desaťročná lehota na vymáhanie škody. Ak má spoločnosť zástupcov zamestnancov, treba s nimi takúto dohodu prerokovať.