Hromadka
20.11.06,10:53
Potrebovala by som poradiť, ako postupovať, keď spoločník(konateľ) chce vložiť svoje financie do firmy ako pôžičku, hoci to firma nepotrebuje, ale v banke na bežnom účte dávajú malé úroky a on by chcel úrok ako keď by si firma požiačala z banky. Sú tieto úroky daňovým výdavkom (nákladom) firmy a ako mám dokladovať a vypočítať výšku tohto úroku? :confused:
Zoltán Kovács
20.11.06,10:07
Potrebovala by som poradiť, ako postupovať, keď spoločník(konateľ) chce vložiť svoje financie do firmy ako pôžičku, hoci to firma nepotrebuje, ale v banke na bežnom účte dávajú malé úroky a on by chcel úrok ako keď by si firma požiačala z banky. Sú tieto úroky daňovým výdavkom (nákladom) firmy a ako mám dokladovať a vypočítať výšku tohto úroku? :confused:

Táto tematika tu už bola rozoberaná x-krát. Ale skúsim to zhrnúť:

1.Treba podpísať zmluvu o pôžičke podľa Občianského zákonníka
2. Úrok si môžte stanoviť podľa dohody, len aby to nebola úžera.
3. Úrok sa uvádza v ročnej miere, ktorá sa potom prepočítava pomerne.
4. Konateľ to bude musieť zdaniť ako občan, a podať daňové priznanie (podľa toho koľko tie uroky budú)
5. Úroky sú daňovým nákladom až po ich zaplatení.
alexxandra
20.11.06,10:28
volakedy bolo,ze danovym nakladom nie su uroky z pozicky,ktoru poskytne konatel,ak prevysuje zakladne imanie ... uz si to absolutne nepamatam,keby som taky pripad mala, pozrela by som si to. Urcite som napisala hlupost :-), len viem,ze volakedy okolo toho nieco bolo. Uz nie je?
JTOMA
23.11.06,11:35
Toto je veľmi tenký ľad na ktorý by som ja nešiel. Ak firma pôžičku nepotrebuje tak akýkoľvek úrok sa dá posúdiť aj ako neoprávnené zníženie daňového základu so všetkými dôsledkami, ktoré z toho plynú. Na to aby dostal peniaze z vlastnej firmy má x legálnych spôsobov.
kacena26
23.11.06,12:01
mna by zaujomalo co ak konatel poskytne pozicku spoločnosti a nežiada žiadne úroky.proste kolko požicia tolko sa mu vráti.je to v poriadku??
kira
29.10.07,14:57
Študujem úroky z pôžičiek. Na jednej strane úrok z pôžičky od spoločníka je daňovým nákladom v tom roku kedy je zaúčtovaný, na druhej strane až po jeho zaplatení.Re: Poskytnutá pôžička konateľa spoločnosti
Citát:Pôvodca textu príspevku: Hromadka
Potrebovala by som poradiť, ako postupovať, keď spoločník(konateľ) chce vložiť svoje financie do firmy ako pôžičku, hoci to firma nepotrebuje, ale v banke na bežnom účte dávajú malé úroky a on by chcel úrok ako keď by si firma požiačala z banky. Sú tieto úroky daňovým výdavkom (nákladom) firmy a ako mám dokladovať a vypočítať výšku tohto úroku?

Táto tematika tu už bola rozoberaná x-krát. Ale skúsim to zhrnúť:

1.Treba podpísať zmluvu o pôžičke podľa Občianského zákonníka
2. Úrok si môžte stanoviť podľa dohody, len aby to nebola úžera.
3. Úrok sa uvádza v ročnej miere, ktorá sa potom prepočítava pomerne.
4. Konateľ to bude musieť zdaniť ako občan, a podať daňové priznanie (podľa toho koľko tie uroky budú)
5. Úroky sú daňovým nákladom až po ich zaplatení.
__________________
Zolee

Pochvala poteší, oprava ešte viac...
Prosím Vás o usmernenie ako vlastne.Vo firme sme nezaplatené úroky ku koncu roka dávali ako položku zvyšujúcu ZD.
Ďakujem
kira
29.10.07,15:58
Prosím, mám pôžičky z roku 2003,4 a 2005. Úroky nezaplatené dávali ako položku zvyšujúcu ZD. Úroky boli vyplatené v roku 2007, ale ako čítam už mali byť dávno v nákladoch. je to správne. Posím kedy bola zrušená podmienka zaplatenia úroku z pôžičky?
azla
29.10.07,16:41
Prosím, mám pôžičky z roku 2003,4 a 2005. Úroky nezaplatené dávali ako položku zvyšujúcu ZD. Úroky boli vyplatené v roku 2007, ale ako čítam už mali byť dávno v nákladoch. je to správne. Posím kedy bola zrušená podmienka zaplatenia úroku z pôžičky?

Od 1.1.2004 bola zrušená podmienka zaplatenia úroku z pôžičky pre daňovú uznateľnosť nákladov. Podmienka zaplatenia ostáva pri úrokoch z omeškania. /v príspevku č. 2 v 5. bode je chyba/