moke
20.11.06,13:12
Ahojte, mám na vás súrnu prosbičku,
zabezpečujeme dopravu zamestnancov do práce. Zamestnanci si kupujú lístky u prepravcu. Cenu za tieto lístky nám prepravca odpočítava vo faktúre, ktorá je oveľa vyššia ako cena lístkov. Chcela by som vedieť, či si ostatné náklady, ktoré súvisia s dopravou (opotrebenie autobusu...) môžem dať do nákladov, a či si DPH môžem odpočítať na vstupe, keď sme platcami DPH. A máme si uplatňovať DPH aj na výstupe?
Milan Benka
20.11.06,12:39
Nejak nechápem celý tento proces, skús ho bližšie popísať.
moke
20.11.06,13:00
Príde nám faktúra napr. v sume 3570 SK od prepravcu. Faktúra obsahuje cestu od miesta firmy prepravcu - do miesta, kde nastupuje náš zamestnanec, aj cestu naspäť. Zamestnanec si platí len cestu z miesta bydliska do práce a z práce, ktorú platí priamo v autobuse. A vo faktúre je potom odpočítaná suma, ktorú zaplatí náš zamestnanec.

názorný príklad:
Text faktúry:
Cesta z miesta prepravcu - do miesta,kde nastupuje zamestnanec + cesta
naspäť 3300Sk
odpočet cestovného bez DPH -300SK
spolu faktúra 3000SK
DPH 570SK
spolu s DPH 3570SK

Chcem vedieť, či je možné odpočítať si DPH na vstupe, a či to môžem dať do nákladov a či musím uplatňovať DPH aj na výstupe.
AHA
20.11.06,13:17
Túto prepravu môže dať len repre prípadne niečo SF DPH není nárok.
moke
20.11.06,13:40
A prečo nie je nárok na odpočet DPH, a na aký účet by som to mala účtovať? Ja som to zaúčtovala na 528.
AHA
20.11.06,14:10
A prečo nie je nárok na odpočet DPH, a na aký účet by som to mala účtovať? Ja som to zaúčtovala na 528.
S účtom 528 s tebou súhlasím, ale nakoľko som nepostrehla, že by ste za tento nepeňažný príjem zamestnancov odvádzali DPH tak nemáte ani nárok si uplatniť odpočet.
Milan Benka
20.11.06,14:28
Túto prepravu môže dať len repre prípadne niečo SF DPH není nárok.

Nesúhlasím, neslúži na účel reprezentácie.
Milan Benka
20.11.06,14:29
A prečo nie je nárok na odpočet DPH, a na aký účet by som to mala účtovať? Ja som to zaúčtovala na 528.

S 528 by sa dalo súhlasiť, ale určite nedaňový náklad. Rád by som vedel názor na toto riešenie z pohľadu auditora.

Bez odpočtu DPH. Viď § 49/2.
AHA
20.11.06,14:51
Nesúhlasím, neslúži na účel reprezentácie.
Ja som to na základe auditu v rokoch 2003,2004,2005 účtovala naozaj
na účet 513AE.
Pre rok 2006 firma zmenila auditora takže teraz to účtujem na 527AE,
samozrejme nedaňový náklad.
moke
21.11.06,11:41
A prečo si nemôžem uplatniť DPH na vstupe, a musím odviesť daň aj na výstupe?
Milan Benka
21.11.06,12:20
A prečo si nemôžem uplatniť DPH na vstupe
Platiteľ môže odpočítať od dane, ktorú je povinný platiť, daň zo služieb, ktoré použije na účely svojho podnikania.
Zabezpečenie dopravy zamestnancov z miesta bydliska do miesta výkonu práce uvedeného v pracovnej zmluve medzi takéto služby podľa mňa nepatrí.
, a musím odviesť daň aj na výstupe?
Ak si ju neodpočítaš, tak ju ani odvádzať nemusíš.


Odpoveď zvýraznená.