martuškap
20.11.06,13:28
CHcem sa opýtať, aký je postup pri kúpe auta od súkromníka na podnikateľskú činosť, čo všetko musím urobiť, ako si ho dať do výdavkou, či odpisovať. Hodnotu má nad 30 000,-Sk. Doteraz som mala v podnikaní staré už odpísané auto, ktoré som si zaradila s nulovou hodnotou, už ako odpísané. Daňové priznanie som podala za staré auto, čo teraz, či urobiť od 20.11.2006 daňové za mot.vozidlo už za toto nové, aký je celý postup.
DPH si ako uplatním, keď je to súkromná osoba. Ďakujem.
sway
20.11.06,12:33
doplním Ti

CHcem sa opýtať, aký je postup pri kúpe auta od súkromníka na podnikateľskú činosť, čo všetko musím urobiť, ako si ho dať do výdavkou, či odpisovať.kúpnopredajná zmluva musí byť, ak je do 30 000 tak do nákladov, ak je nad 30 000 tak do majetku a odpisovať.
Hodnotu má nad 30 000,-Sk. Doteraz som mala v podnikaní staré už odpísané auto, ktoré som si zaradila s nulovou hodnotou, už ako odpísané. Daňové priznanie som podala za staré auto, čo teraz, či urobiť od 20.11.2006 daňové za mot.vozidlo už za toto nové, aký je celý postup.staré vozidlo odhlásiť, nové prihlásiť a zaplatíš len alikvotnu časť dane z MV a za staré ti zasa alikv. časť vrátia
DPH si ako uplatním, keď je to súkromná osoba. Ďakujem.DPH sa neuplatňuje pri MV len ak je úžitkové, ale ak je od súkromnej osoby tak celá suma do majetku, s DPH nič nerobíš.;)
AHA
20.11.06,12:38
1.) DPH si neuplaníte kedže Vám ju nikto nevyčislil a ak je to osobné auto
tak tiež nie.
2.) Auto sa zaradí na základe kúpno predajnej zmluvy do 1.odpisovej skupiny.
3.) Ak staré auto už v podnikaní nemáte tak to treba oznámiť na DU a
požiadať o vrátenie preplatku alebo skompenzovať preplatok s novou ďaň.
povinnosťou. Mimochodom za nové auto je treba podať daň.priznanie.
kacena26
20.11.06,12:40
CHcem sa opýtať, aký je postup pri kúpe auta od súkromníka na podnikateľskú činosť, čo všetko musím urobiť, ako si ho dať do výdavkou, či odpisovať. Hodnotu má nad 30 000,-Sk. Doteraz som mala v podnikaní staré už odpísané auto, ktoré som si zaradila s nulovou hodnotou, už ako odpísané. Daňové priznanie som podala za staré auto, čo teraz, či urobiť od 20.11.2006 daňové za mot.vozidlo už za toto nové, aký je celý postup.
DPH si ako uplatním, keď je to súkromná osoba. Ďakujem.

musiš podat danové prizbanie k dani z motor. vozidiel do 15 dní od zaradenia a dan aj zaplatit aspon tak to plati v podvojnom učte.
a nechápen dobre to stare auto co máš v majetku si vyradila? ak si ho vyradila tak treba žiadat DU o vrátenie preplatku na dani z mot,vozidiel. a treba oznámit na DU že auto už nepouživaš.
Marína
20.11.06,12:41
FO-SZČO a FO-občan uzavrú kúpnu zmluvu. MV zaradíš do evidencie dlhodobého majetku, určíš odpisovú skupinu(1) a budeš odpisovať buď lineárne alebo degresívne. Do 15 dní po zaradení do užívania MV podáš DP k dani z MV(vypočítaš v ňom alikvótnu časť-DP Ťa samo navedie na výpočet) a do tohto termínu aj predmetnú daň uhradíš.
Ak MV(pôvodné) už nebudete používať na dosiahnutie zdaniteľných príjmov, písomne ho to oznámiš DÚ a požiadaš o vrátenie preplatku dane z MV(tlačivo na takúto žiadosť nebolo vydané, takže napíšeš formou listu). MV môžeš vyradiť z evidencie DM do osobného užívania a pri prípadnom predaji do 5 rokov podlieha dani z príjmu.