AdrianaA
20.11.06,13:31
Podielové fondy dlhodobé sa v PU učtujú cez obstaranie, aktiváciu.... .
Zdaním pri predaji.
Ale v JU to je ako. Ja som zaúčtovala nákup - tj. výdavok z banky cez peniaze na ceste a následne som si zriadila účet a zaúčtovala som príjem na účet - podielový fond cez peniaze na ceste. Výdavok vstupný poplatok je zatiaľ nedaňový. Do základu dane sa mi premietne v roku predaja.
Každý mesiac mi chodí výpis, kde ma oboznamujú o cene , ktorá sa mierne zvyšuje, ale o tejto zmene neúčtujem. Na konci roku budem musieť podielový fond ale prekurzovať, lebo je vedený v EUR.
Bude tento kurzový rozdiel daňový výdavok pripočitateľný k základu dane ?
AdrianaA
21.11.06,10:22
Nikto nemá skúsenosti s podielovými fondami ?
Peterka
21.11.06,11:10
FO- má v predmete podnikania obchodovanie s cennými papiermi ? Ak nie potom príjem z predaja podiel.listov je § 8, ods.1,písm e, úroky z podiel.listov §7, t.j. neúčtujem o pohybe.
AdrianaA
21.11.06,11:38
Nemá v činnosti predaj cenných papierov.

Akože neúčtujem o pohybe. Mne tie peniaze z firmeného účtu odišli a tiež mi odišiel aj vstupný poplatok. Takže o tom musím účtovať.
Teraz mi chodí výpis z účtu cenných papierov, tak som si zriadila účet cenné papiere.
On si podiely kúpil ako SZČO, je tam uvedené aj jeho IČO.
Peterka
22.11.06,06:43
1.Treba pozrieť § 6, ZDP , táto činnosť sa tam nenachádza ak nemá oprávnenie na obchodovanie s cennými papiermi,potom automaticky § 8.
2.Peniaze "odišli" z firemného účtu ako osobná spotreba.
AdrianaA
22.11.06,12:56
Tiež som nad tou osobnou spotrebou rozmýšľala, ale všade na zmluvách o podiel.fondoch má IČO. On to vlastne urobil zámerne. Nemalo by sa to teda odzrkadliť na koncoročných výkazoch - je to finančný majetok, alebo to bude úplne mimo účtovania ako hovoríš aj napriek tomu, že je to na SZČO . Stále som na pochybách. V PU sú aspoň dané ako také pravidlá.

Ten výdavok z podnikateľského účtu - počiatočný poplatok cca 15000,- Sk by som aj tak nemala daňový až do času predaja, ale môže si ho v budúcnosti pri predaji podielov zahrnúť do výdavkov ? hm, vlastne môže, nič mu v tom nebráni.

Dakujem za názor
Peterka
22.11.06,14:24
V PÚ účtuješ o majetku a v JÚ o príjmoch a výdavkoch (§ 6 zodnikania......).Rozdiel je ten že v § 8 sa neuznáva strata z predaja cenných papierov. Mám skúsenosti že niektoré podielové fondy nahovárajú podnikateľov zdaňovať v §6 -uplatňovanie straty,preto tam uvádzajú IČO ale zopár podnikateľov sa už popálilo.
AdrianaA
23.11.06,08:23
Podľa mňa aj môjho klienta tiež asi nahovorili. Robim väčšinou PU a tam by som na konci roku majetok prekurzovala, tak preto sa pýtam ako je to v JU. Takže o tom nikde neevidujem ? Mám podiely v hodnote 2 mil. v EUR.
Takže to nikde do výkazov o majetku nedávam ?