matig
20.11.06,16:02
Milí poraďáci :)

prosím poraďte mi. Softvér sa od minulého roku odpisuje tak dlho, ako sa používa. Nie som si istá ako postupovať, ak sme kúpili ekon. softvér v roku 2002 a predpokladanú dobu použitia určiť záväzne určiť nevieme.
Softvér sa v roku 2007 doodpisuje. Ako treba postupovať? Musím tohtoročný odpis znížiť aby sa odpisovať mohlo aj v ďalších rokoch?

Máme aj softvér, ktorý sme doodpisovali tento rok (podľa postupu odpisať do 5 r) a ešte stále ho používame. Je potrebné to opraviť?
Ďakujem
katarina.j
21.11.06,06:59
Podľa mňa softvér odpisuješ normálne, ak sa má doodpisovať v roku 2007 tak ho vtedy doodpisuješ, inak by si musela postupovať ak by išlo o technické zhodnotenie, ak jeho výsledkom je rozšírenie použiteľnosti softvéru a ak v jednotlivom prípade prevýši stanovený limit 30.000,-sk v úhrne za účt.obdobie. O sumu techn.zhodnotenia sa zvyšuje obstarávacia cena počítač.programov /softvéru/ aj to aj v tom prípade, aj keby bol softvér už odpísaný, avšak sa používa dalej a z účtovníctva nebol vyradený.Pokiaľ náklady na techn.zhodnotenie softvéru neprevzšia stanovenu sumu, tak účtovná jednotka rozhodne o tom, či vznaložené náklady bude považovať za techn.zhodnotenie a zvýši ocenenie softvéru alebo ich bude považovať za náklady na hospod.činnosť účtov.obdobia v ktorom vznikli.