tinockaaa
20.11.06,15:33
DObrý deň,
neviete mi niekto poradiť, ako vyriešiť čo najjednoduchšie a nejbezbolestnejšie situáciu,keď konateľ sro má príjem aj zo závislej činnosti, ale taktiež by si chcel vyplácať mesačne nejaký príjem z podnikania? Bez toho, aby musel platiť nejaké odvody, keďže tie za neho platí zamestnávateľ? Ak by bol živnostník, tak si môže jednoducho fakturovať mesačne nejakú odmenu, ale ak nie je živnostník, ako to vyriešiť aby dostával nejakú kvázi výplatu?
Dúfam, že ma niekto pochopí čo som tým myslela. Ďakujem. Tinocka:)
Zoltán Kovács
20.11.06,14:36
DObrý deň,
neviete mi niekto poradiť, ako vyriešiť čo najjednoduchšie a nejbezbolestnejšie situáciu,keď konateľ sro má príjem aj zo závislej činnosti, ale taktiež by si chcel vyplácať mesačne nejaký príjem z podnikania? Bez toho, aby musel platiť nejaké odvody, keďže tie za neho platí zamestnávateľ? Ak by bol živnostník, tak si môže jednoducho fakturovať mesačne nejakú odmenu, ale ak nie je živnostník, ako to vyriešiť aby dostával nejakú kvázi výplatu?
Dúfam, že ma niekto pochopí čo som tým myslela. Ďakujem. Tinocka:)

Možne riešenie by bolo DoVP, s tým, že každý mesiac by sa mu muselo napísať iná pracovná náplň. Odovody by boli úrazové poistenie 0.8% s rezeervný fond 0.25% a daň zo závislej činnosti (buď preddavky alebo zrážková daň)
tinockaaa
20.11.06,15:03
ďakujem krásne,
len presne tomu sa konateľ chcel vyhnúť, aby musel každý mesiac meniť zmluvu. :)
blcha
20.11.06,15:16
ak si vyplatí v mzde odmenu pri pracovných alebo životných jubileách, (napr. raz ročne), nebude z tejto čiastky odvádzať fondy.
Ak je spoločnosť v zisku, vyberie si peniaze v hotovosti, účtovne ich vykazuuje v pokladni. Po podaní priznania si zaúčtuje vyplatenie podielov na zisku - ale už v skutočnosti nedostane nič.
Ani dohoda nie je zlá - hlavne ak je spoločnosť v strate.
Najlepšie pomáha kombinácia všetkého.

Mimochodom, nikto nechce platiť odvody, ale my samotní zamestnanci už nevládzeme ťahať všetkých dôchodcov a maródov v SR!!!
Jozef Mihál
20.11.06,16:12
my samotní zamestnanci už nevládzeme ťahať všetkých dôchodcov a maródov v SR!!!
Súhlas, treba tu konečne urobiť poriadok. (koniec politickej vložky ...21...).
Jozef Mihál
20.11.06,16:14
K téme - optimálny model jednou vetou:

Zamestnanie na pracovnú zmluvu na symbolický pracovný čas a plat, tým i symbolické odvody, raz ročne odmena pri živ.jubileu (uznáva sa do nákladov firmy) - odvody sa neplatia - celkovo príjem za rok 2006 v zamestnaní nastaviť do 90816 Sk (alebo do 181632 Sk, ak manželka príjmy nemá) - daň sa z toho neplatí - zbytok peniazov konateľovi vyplatiť cez podiely na zisku.

Ešte vám napíšem číslo môjho účtu: .../...
ANNAP
24.11.06,04:42
Je nejaký limit pre výplatu rozdelenia zisku konateľom?
Konkrétne: v máji 2006 prebehlo valné zhromaždenie, určilo rozdelenie zisku konateĺom, dokedy ho treba vyplatiť ?, môže sa preniesť vyplatenie i do budúcich rokov? / ak nie sú peniaze /
blcha
29.11.06,11:36
Ak nie sú peniaze, nič iné vám ani neostáva!!!
Peterka
29.11.06,11:42
[quote=Jozef Mihál]K téme - optimálny model jednou vetou:

Zamestnanie na pracovnú zmluvu na symbolický pracovný čas a plat, tým i symbolické odvody, raz ročne odmena pri živ.jubileu (uznáva sa do nákladov firmy) - odvody sa neplatia.

Zaujíma ma postoj Daňového úradu -uznanie nákladov ku každoročnému vyplateniu odmeny pri životnom jubileu (narodeniny,meniny konateľa........).Zdá sa mi to pritiahnuté za vlasy, preto si myslím že najjednoduchšie "ťahať" sro do zisku, zdaniť a rozdeliť si zisk.
Jozef Mihál
29.11.06,15:16
Zaujíma ma postoj Daňového úradu -uznanie nákladov ku každoročnému vyplateniu odmeny pri životnom jubileu (narodeniny,meniny konateľa........).

Počkajme teda, kým sa pracovníci daňového úradu na Porade k tomuto problému vyjadria.

Kým sa dočkáme ich reakcie pripomeniem § 118 ods.3 Zákonníka práce:


"Ako mzda sa posudzuje aj plnenie poskytované zamestnávateľom zamestnancovi za prácu pri príležitosti jeho pracovného výročia alebo životného výročia, ak sa neposkytuje zo zisku po zdanení alebo zo sociálneho fondu."

Ako iste viete, daňovo uznaným nákladom sú mzdy zamestnancov.
blcha
30.11.06,07:15
Pracovníci daňového úradu podľa mňa proti tomuto spôsobu odmeňovania nebudú nič mať, pretože daň z príjmu sa zaplatí. Šetríme "iba" na poistnom.
Jozef Mihál
30.11.06,08:14
Pracovníci daňového úradu podľa mňa proti tomuto spôsobu odmeňovania nebudú nič mať...

Dovolím si pripomenúť, že pracovníkom daňového úradu nie je nič do toho, ako sú zamestnanci odmeňovaní. Ak môže niekto postihovať zamestnávateľa za "nesprávny spôsob odmeňovania", tak je to Inšpektorát práce.
Netka
30.11.06,08:58
Dobrý deň, chcela by som si ujasniť jednu vec. Osoba, ktorá nemá trvalý pobyť na Slovensku je konateľom spoločnosti.(Nie je SZČO) Poberá odmemu 6900,- a z tej to odmeny sa platia odvody do ZP. Majú sa platiť dovody aj do SP?
Ďakujem.
Netka
30.11.06,10:13
Dobrý deň, chcela by som si ujasniť jednu vec. Osoba, ktorá nemá trvalý pobyť na Slovensku je konateľom spoločnosti.(Nie je SZČO) Poberá odmemu 6900,- a z tej to odmeny sa platia odvody do ZP. Majú sa platiť dovody aj do SP?
Ďakujem.


ááááá uš so m našla odpoveď, konateľ ak poberá odmenu z konateľstva platí len preddavky na verejné zdravotné poistenie (firma10% konateľ 4% z odmeny) do SP neplatí.
Je to tak? Opravte ma ak sa mýlim.
Marína
30.11.06,10:39