Pasyd
20.11.06,17:11
Dobrý deň,

Potrebujem poradiť, ak niektorí zo živnostníkov si platí napr. dobrovoľné starobné poistenie /nemá povinnosť platiť/, alebo napr. nemocenské poistenie alebo poistenie v nezamestnanosti to všetko len dobrovoľne, môže si to dať do daňových výdavkov alebo je to nedaňový výdavok?
Pepa
20.11.06,16:14
Je to daňový výdavok.
Pasyd
20.11.06,16:17
Viete mi povedať aj konkrétny zákon, lebo mám kontrolu na daň z príjmov a daňováci mi to nechcú uznať.
Ďakujem
Paula
20.11.06,16:29
Vladimír Ozimý
20.11.06,16:49
nech žiju odborníci na daňových úradoch ktorí sa snažia za každú cenu potopiť živnostníka...ale daňovo je to uznateľný výdavok
Jozef Mihál
20.11.06,16:50
Ja si znova (a znova s láskavým dovolením autora) dovolím siahnuť do hlbokej studnice rád a komentárov nazývanej DRAK:

Usmernenie Ministerstva financií č.13/2004, bod 29. (viď Finančný spravodajca č.2/2004, strana 105):

"29. Poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť daňovník s príjmami podľa § 5 alebo § 6 zákona o dani z príjmov

Poistné podľa zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov, ktoré je povinný platiť dobrovoľne poistená osoba s príjmami podľa § 5 alebo § 6 zákona o dani z príjmov, sa pri zisťovaní základu dane (čiastkového základu dane) z príjmov podľa § 5 zákona o dani z príjmov odpočítava od zdaniteľných príjmov a pri zisťovaní základu dane (čiastkového základu dane) podľa § 6 zákona o dani z príjmov sa zahŕňa do daňových výdavkov podľa § 19 zákona o dani z príjmov. Rovnako sa postupuje aj u daňovníka, ktorý uplatňuje postup podľa § 6 ods. 9 a 10 zákona o dani z príjmov."
Jozef Mihál
20.11.06,16:52
...daňováci mi to nechcú uznať.

Dodávam, že Finančný spravodajca je verejne dostupný na internete www.mfsr.sk (http://www.mfsr.sk) i pre daňových úradníkov.
Pasyd
22.11.06,13:57
Ďakujem veľmi pekne za odpovede, nemala som čas hľadať to v zákonoch /pravdupovediac ani som nevedela kde to nájdem, ale bola som presvedčená, že to do nákladov patrí/
už mi tú firmu kontolujú skoro mesiac a teraz im toto leží v "žalúdku" a stále šprtajú, pýtali sa či už som našla zákon, podľa ktorého som to do nákladov zaúčtovala.
Teraz sa už aspoň mám s čím brániť a dúfam, že zajtra už ukončia tú kontrolu.
Ešte raz ďakujem.
Milan Benka
22.11.06,14:14
Ďakujem veľmi pekne za odpovede, nemala som čas hľadať to v zákonoch /pravdupovediac ani som nevedela kde to nájdem, ale bola som presvedčená, že to do nákladov patrí/
už mi tú firmu kontolujú skoro mesiac a teraz im toto leží v "žalúdku" a stále šprtajú, pýtali sa či už som našla zákon, podľa ktorého som to do nákladov zaúčtovala.
Teraz sa už aspoň mám s čím brániť a dúfam, že zajtra už ukončia tú kontrolu.
Ešte raz ďakujem.

Doplním presné znenie zo zákona:

§19/3 i)
i) poistné a príspevky hradené daňovníkom, ktorý je verejnou obchodnou spoločnosťou za spoločníkov tejto spoločnosti, komanditnou spoločnosťou za komplementárov, daňovníkom s príjmami podľa § 6, poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca,

Nepíše sa o povinnom poistnom, ale iba všeobecne, t.z. že zahŕňa povinné aj dobrovoľné poistné.

Osobne by som ich to asi nechal napísať do protokolu a vo vyjadrení k protokolu by som im namietal tento § + Jozefom spomínané usmernenie.