stanka613
21.11.06,09:25
zacinam uctovat a chcela by som sa opytat ma bločky z pokladni za nakup materialu musim k nemu vypisat VPP a chcela by som vediet co mam napisat do kolonky vyplatené komu sme s.r.o. ma tam napisat meno konatela nasej firmy ktoremu som peniaze dala alebo nazov firmy ktorej boli peniaze vydané dakujem, kde zauctovat kupnu zmluvu rovno do uct.dennika
mysimis
21.11.06,08:28
Čo sa týka VPD na bločky z registračnej pokladne tak ja vypisujem na firmu ktorá mi uvedený materiál predala. Čo sa týka kúpnej zmluvy - mali by k nej byť vypísané aspoŇ PPD a VPD. Ja síce dostávam kúpne zmluvy včetne faktúr.
stanka613
21.11.06,08:34
Ja dostanem KZ + PPD a neviem kde zo zauctovat
Kirk
21.11.06,08:36
Na VPD pišem konateľa (alebo osobu, ktorá peniaze príjme od pokladníka) a potom to aj podpíše. Kúpnu zmluvu účtujeme ako dodávateľskú faktúru, je to prehľadnejšie.VPD bude slúžiť ako úhrada faktúry (resp. kúpnej zmluvy).
Johanka
21.11.06,08:45
mysimis
21.11.06,08:54
Ja dostanem KZ + PPD a neviem kde zo zauctovat
Tak v tom prípade KZ účtuj cez pokladňu.
dana99
21.11.06,09:16
K bločku z reg.pokl. píšem toho, komu som SK vyplatila, pri úhrade fa. cez pokl. píšem firmu od koho - komu - sa platilo.
Zmluvy účtujem ako ostatné pohľadávky, resp. záväzky, a úhrady ako úhrda záv. resp. pohľ.
drako
21.11.06,10:01
Súhlasím s Kirk a je mi jasné že je to tak v prípade že firma má pokladníka.
V prípade že SZČO nemá zamestnancov,t.j. pokladníka, vypíše pokladničný doklad priamo na firmu ktorej vyplatila peniaze a do kolónky podpis príjemcu uvediem viď príloha, tou je doklad z reg.pokladne./ Takto nám to vysvetlili na školení/.

No je jedna vec ktorá ma zaujíma v tejto súvislosti:
Ak si SZČO dá robiť účtovníctvo, predpokladám že účtovník vystaví aj náležité PPD a VPD a vystupuje na týchto dokladoch v kolónkach "vyhotovil".Je to tak?
Kirk
21.11.06,11:38
No je jedna vec ktorá ma zaujíma v tejto súvislosti:
Ak si SZČO dá robiť účtovníctvo, predpokladám že účtovník vystaví aj náležité PPD a VPD a vystupuje na týchto dokladoch v kolónkach "vyhotovil".Je to tak?

VPD a PPD mal vystaviť konateľ. Ak to urobí účtovnícka firma zaňho mal by to aspoň podpísať on - vyhotovil aj schválil.
nika.sum
19.07.11,18:32
Ahoj, mam Kupnu zmluvu kde je napisane, ze Kupnu cenu uhrai kupujuci v hotovosti pri podpise zmluvy. Je potrebne aj v tomto pripade PPD od predavajuceho? Ja si myslim, ze ano, len sa potrebujem uistit.
Paula
19.07.11,18:43
Ahoj, mam Kupnu zmluvu kde je napisane, ze Kupnu cenu uhrai kupujuci v hotovosti pri podpise zmluvy. Je potrebne aj v tomto pripade PPD od predavajuceho? Ja si myslim, ze ano, len sa potrebujem uistit.



Ak je pod textom v KZ napísané "uhradil" a pod týmto textom sú obojstranné podpisy a dátum , dalo by sa to použiť ako príjmový doklad. Ale z Tvojho príspevku nie je jasné, či uhradí alebo uhradil.
Príjmový doklad nie je na škodu , nedá to veľa námahy ho vypísať + podpísať. ;)
nika.sum
20.07.11,05:07
Ak je pod textom v KZ napísané "uhradil" a pod týmto textom sú obojstranné podpisy a dátum , dalo by sa to použiť ako príjmový doklad. Ale z Tvojho príspevku nie je jasné, či uhradí alebo uhradil.
Príjmový doklad nie je na škodu , nedá to veľa námahy ho vypísať + podpísať. ;)

Praveze tam nic take nie je napisane. Len v čl. Kupna cena je: Kupujuci sa zavazuje za predmet kupy zaplatiť ....EUR, slovami...eur. Kupnu cenu uhradi kupujuci v hotovosti pri podpise zmluvy. Takze v tomto pripade by k tomu mal byt aj PPD, aby bolo jasne, ze uhradil nie? Ja viem, ze to nie je problem vypisat PPD, ale mne sa dostala do ruk kupna zmluva po viac ako troch mesiacoch:mee: a nemam k nej PPD, tak budem ziadat o dodanie, zatial ju budem evidovat ako neuhradenu. Ja stale neviem pochopit ako moze niekto vyplatit peniaze bez nejakeho dokladu o tom, ze zaplatil. Stretavam sa s tym bezne a velmi velakrat pri uhrade zahranicnych faktur v hotovosti. Neviem, ci tam platia ine pravidla alebo co? Ale toto je kupna zmluva zo Slovenska, ale tiez podla mna by mal konatel automaticky ziadat PPD, opakujem im to stale dookolo a niekedy mam pocit akoby som hrach na stenu hadzala....
alusa783
20.07.11,08:19
ahojte

mam otázku, ked nahadzujem do počítača výdavkové bločky rôzne nákupy kde je viac položiek (napríklad velký šrobik, malý šrobik atd) musím to v počítači rozpisovat alebo to môžem hádzat rovno jedna suma a položka šrobiky? prípadne uvediem len režia dielne hm?
alusa783
22.07.11,12:57
ahojte

mam otázku, ked nahadzujem do počítača výdavkové bločky rôzne nákupy kde je viac položiek (napríklad velký šrobik, malý šrobik atd) musím to v počítači rozpisovat alebo to môžem hádzat rovno jedna suma a položka šrobiky? prípadne uvediem len režia dielne hm?

viete poradit?
veronikasad
22.07.11,13:00
ahojte

mam otázku, ked nahadzujem do počítača výdavkové bločky rôzne nákupy kde je viac položiek (napríklad velký šrobik, malý šrobik atd) musím to v počítači rozpisovat alebo to môžem hádzat rovno jedna suma a položka šrobiky? prípadne uvediem len režia dielne hm?
pýtaš sa na skladovú evidenciu, alebo účtovanie v peňažnom denníku ?
alusa783
22.07.11,13:21
len v penažnom denníku žiadny sklad
lebo ak to mam rozpisovat je tu aj problém že niektoré veci su na bložku len samé čisla a neviem poriadne ani čo to je.. (ale pokial viam tak by také bločky nemali vystavovať ale čo už)
pandorasbox
23.07.11,01:30
Praveze tam nic take nie je napisane. Len v čl. Kupna cena je: Kupujuci sa zavazuje za predmet kupy zaplatiť ....EUR, slovami...eur. Kupnu cenu uhradi kupujuci v hotovosti pri podpise zmluvy. Takze v tomto pripade by k tomu mal byt aj PPD, aby bolo jasne, ze uhradil nie? Ja viem, ze to nie je problem vypisat PPD, ale mne sa dostala do ruk kupna zmluva po viac ako troch mesiacoch:mee: a nemam k nej PPD, tak budem ziadat o dodanie, zatial ju budem evidovat ako neuhradenu. Ja stale neviem pochopit ako moze niekto vyplatit peniaze bez nejakeho dokladu o tom, ze zaplatil. Stretavam sa s tym bezne a velmi velakrat pri uhrade zahranicnych faktur v hotovosti. Neviem, ci tam platia ine pravidla alebo co? Ale toto je kupna zmluva zo Slovenska, ale tiez podla mna by mal konatel automaticky ziadat PPD, opakujem im to stale dookolo a niekedy mam pocit akoby som hrach na stenu hadzala....
Ty ako účtovník účtuješ úhradu na základe niečoho, nie na základe dedukcie o úhrade. Buď na základe dodaného pokladničného dokladu alebo na základe toho, že priamo na zmluve je uvedené, že bola kúpna cena uhradená vo výške xy, dňa xy a podpis oboch zmluvných strán. treba brať do úvahy aj skutočnosť, keď spoločnosť má ERP. v tom prípade cena musí ísť cez ERP. Obvykle sa očakáva, že keď je takáto klauzula v zmluve, že sa aj uhradí v ten deň, ale pozor, k zmluve môže existovať aj dodatok, ktorá mení spôsob platenia kúpnej ceny. Keby si účtovala na základe dedukcie, že platili v zmysle zmluvy a pozabudli by ti dodať dodatok ku KZ, ktorá by menila spôsob platenia, by si mala problém. Každopádne musíš dostať relevantný doklad preukazujúci nevyvrátiteľný dôkaz o dátume a výške platby KZ.:)
pandorasbox
23.07.11,01:40
ahojte

mam otázku, ked nahadzujem do počítača výdavkové bločky rôzne nákupy kde je viac položiek (napríklad velký šrobik, malý šrobik atd) musím to v počítači rozpisovat alebo to môžem hádzat rovno jedna suma a položka šrobiky? prípadne uvediem len režia dielne hm?

musíš sa riadiť smernicami firmy. smernice Ti určujú mimo iného aj to, ako máš zaúčtovať, či stačí jednou položkou ako šrobiky, alebo ešte strohejšie ako drobný nákup, alebo..... Toto nie je na Tvoje rozhodovanie alebo radu druhých. Pokiaľ nie sú vytvorené žiadne smernice u vás (mali by byť!), tak rozhodnutie je opäť na niekom, kto schvaľuje a zodpovedá za účto. Pokiaľ Ty si tá osoba, ktorá schvaľuje a zodpovedá za účto, tak sa môžeš rozhodnúť akokoľvek a kľudne môžeš zadať aj pri kilometrovom bloku, ktorý obsahuje rôzne predmety ako sú šrouby, klince, kladivá, metre a pod. iba "drobný nákup" zadáš si z celého obrovského bloku iba základ ceny+dph=celkom a ušetríš si riadkové vypisovanie a more času rozpisovaním. ale poradie platí, ako píšem vyššie:)
alusa783
24.07.11,11:09
oki super velmi dakujem
doteraz som to večinou robila jedným zapisom sem tam ropísala ked som mala čas, Internu smernicu som aj napísala ale šef si dako nechce najst čas aby ju prečítal a toto som tam ani nezahrnula ale určite to tam doložím, ešte raz dakujem
Bdlka
11.08.11,08:00
Ahojte mám dilemu, v máji mi dal šéf pokladničný blok za nákup stavebného materiálu. ten však bol popísaný, že nejaké veci sa vracali a keď som od šéfa pýtala dobropis alebo mínusový blok, tvrdil, že nič nemá. dnes to záhadne našiel. dobropisovú faktúru a k tomu pripnutý nefiškálny doklad, kde je vrátená vec mínusová. chcem sa spýtať ako to nahrať do účtovnictva. nemohla by som to dať celé (fa aj bloček)rovno do pokladne. dakujem