Adriana Boudná
21.11.06,09:19
Dobrý deň, chcem sa opýtať či sa zarátava obdobie materská a rodičovská dovolenka do odpracovaných rokov. A či sa to zarátava aj do odstupného. Pracujem u zamestnávateľa od r. 2001 a v r. 2004 som nastúpila na materskú a následne rodičovskú dovolenku. Zamestnávateľ so mnou rozväzuje pracovný pomer a on mi tvrdí že materská sa nezarátava do odpracovaných rokov a tým pádom mám nárok na dvojmesačné odstupné. No ja som počula, že sa MD a RD zarátava a tým pádom mám nárok na trojmesačné odstupné. Vopred ďakujem za radu.
Nutricia
21.11.06,08:29
Dobrý deň, chcem sa opýtať či sa zarátava obdobie materská a rodičovská dovolenka do odpracovaných rokov. A či sa to zarátava aj do odstupného. Pracujem u zamestnávateľa od r. 2001 a v r. 2004 som nastúpila na materskú a následne rodičovskú dovolenku. Zamestnávateľ so mnou rozväzuje pracovný pomer a on mi tvrdí že materská sa nezarátava do odpracovaných rokov a tým pádom mám nárok na dvojmesačné odstupné. No ja som počula, že sa MD a RD zarátava a tým pádom mám nárok na trojmesačné odstupné. Vopred ďakujem za radu.
Do odpracovaných rokov sa zarátava všetko až pokial neukončíš PP.Ak pracovný pomer trval k zamestnávatelovi najmenej pat rokov má zamestnanec nárok na trojmesačné odstupné.Nech nevymýšla:)
Adriana Boudná
21.11.06,08:47
Ďakujem veľmi pekne za radu. Tak som dobre počula. :)
tinulienka
06.08.09,21:13
Dobrý večer,
mám podobnú otázku, preto nechcem začínať novú tému.
Sestra dostala k 1. augustu výpoveď kvôli nadbytočnosti, dostala dvojmesačnú výpovednú lehotu a dvojmesačné odstupné, čiže pracovný pomer jej končí 31. augusta. ALE 23. augusta bude mať u zamestnávateľa odpracovaných 5 rokov, čiže k dátumu rozviazania prac. pomeru to bude 5 rokov a 8 dní. Môže si nárokovať trojmesačné odstupné a trojmesačnú výpovednú lehotu?
mzdarka renca
06.08.09,21:24
Dobrý večer,
mám podobnú otázku, preto nechcem začínať novú tému.
Sestra dostala k 1. augustu výpoveď kvôli nadbytočnosti, dostala dvojmesačnú výpovednú lehotu a dvojmesačné odstupné, čiže pracovný pomer jej končí 31. augusta. ALE 23. augusta bude mať u zamestnávateľa odpracovaných 5 rokov, čiže k dátumu rozviazania prac. pomeru to bude 5 rokov a 8 dní. Môže si nárokovať trojmesačné odstupné a trojmesačnú výpovednú lehotu?


Nárok na výpovednú dobu je 2 mesiace a má nárok na 3.mesačné odstupné, nakoľko u zamestnávateľa odpracuje viac ako 5 rokov. T.z., že aj výpovedná doba sa ráta do odpracovaných rokov, veď koniec koncov počas tej výpovednej doby predsa pracuje.

Túto skutočnosť by si mal zamestnávateľ uvedomiť a prepracovať výpoveď.
§ 62
Výpovedná doba


(1) Ak je daná výpoveď, pracovný pomer sa skončí uplynutím výpovednej doby. Výpovedná doba je rovnaká pre zamestnávateľa aj zamestnanca a je najmenej dva mesiace. Ak je daná výpoveď zamestnancovi, ktorý odpracoval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, je výpovedná doba najmenej tri mesiace.



§ 76
Odstupné a odchodné


(1) Zamestnancovi, s ktorým zamestnávateľ skončí pracovný pomer výpoveďou z dôvodov uvedených v § 63 ods. 1 písm. a) alebo b) alebo z dôvodu, že zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu alebo dohodou z tých istých dôvodov, patrí pri skončení pracovného pomeru odstupné v sume najmenej dvojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku. Ak pracovný pomer zamestnanca trval u zamestnávateľa najmenej päť rokov, patrí mu odstupné v sume najmenej trojnásobku jeho priemerného mesačného zárobku.
brčko
06.08.09,21:25
Dobrý večer,
mám podobnú otázku, preto nechcem začínať novú tému.
Sestra dostala k 1. augustu výpoveď kvôli nadbytočnosti, dostala dvojmesačnú výpovednú lehotu a dvojmesačné odstupné, čiže pracovný pomer jej končí 31. augusta. ALE 23. augusta bude mať u zamestnávateľa odpracovaných 5 rokov, čiže k dátumu rozviazania prac. pomeru to bude 5 rokov a 8 dní. Môže si nárokovať trojmesačné odstupné a trojmesačnú výpovednú lehotu?

Podla mna má nárok na
- 2mesačnú výpovednú dobu, lebo ku dnu podania výpovede ešte neodpracovala 5rokov (výp.doba je podla odpracovaného obdobia, aj ked čo sa za odpracovanú dobu pre účely stanovenia VD počíta, nie je v ZP spomenuté, len pre účely nároku na dovolenku)
- ale má nárok na odstupné vo výške 3-och platov, lebo ku dnu skončenia PP "trval" prac.pomer aspon 5rokov.
brčko
06.08.09,21:28
len nechápem, ako mohla dostať výpoved k 1.8.09 a končiť jej PP 31.8.09, ak má 2mesačnú VD???kedy prevzala výpoved?
mzdarka renca
06.08.09,21:32
len nechápem, ako mohla dostať výpoved k 1.8.09 a končiť jej PP 31.8.09, ak má 2mesačnú VD???kedy prevzala výpoved?
Podľa mňa má pýtajúca sa preklep v dátume a malo byť 1.6.09
tinulienka
06.08.09,21:54
Jasné, že som sa v tom dátume pomýlila...obidvom strašne ďakujem za takú rýchlu odpoveď.
tinulienka
06.08.09,21:58
Jasné, že som sa v dátume pomýlila... obidvom veľmi pekne ďakujem
za super-rýchlu odpoveď.
anysa
03.09.09,19:32
Prosím vás poradte mi. Som na materskej už 2 roky a 5 mesiacov a dnes som sa dozvedela že som si mala vybavit to aby mi tie roky išli do odpracovaných rokov. Može mi to prosím niekto vysvetliť? Kam si mám zajít? Pre materskou som bola zamestnaná a zmluvu mám na neurčito.
ivka70
03.09.09,19:46
Prosím vás poradte mi. Som na materskej už 2 roky a 5 mesiacov a dnes som sa dozvedela že som si mala vybavit to aby mi tie roky išli do odpracovaných rokov. Može mi to prosím niekto vysvetliť? Kam si mám zajít? Pre materskou som bola zamestnaná a zmluvu mám na neurčito.

Do odpracovanych rokov, ak ste stale zamestnana, pre ucely dovolenky a pod. vam pojdu.
Problem je, ze ak ste sa neprihlasili v socialnej poistovni a nepoziadali o to, tak stat za vas neplati odvody do II. piliera a teda v tomto pilieri sa vam tie roky vlastnen nepocitaju.
Ak sa teraz prihlasite, zacne vam to platit od dna prihlasenia /neda sa to spätne/.
anysa
12.03.10,18:01
A prečo mi nikto nepovedal že sa tam mám ísť prihlásiť? Stále tomu nechápem. Keďže som tam nebola prihlásená tak budem dostávať menší dochodok keď tam štát za mňa neplatil odvody do II. piliera? A to pojdem o tie 2 roky 5 mesiacov neskor do dochodku?
Miichaela
05.07.10,05:27
Do dôchodku sa momentálne chodí : dôchodkový vek 62 rokov a odpracovaných min. 15 rokov, ak toto budete spĺňať = máte nárok na dôchodok. To v akej výške bude, záleží od toho koľko a za koľko ste pracovali - je to dosť zložitý výpočet. Toto obdobie, ktoré ste neboli prihlásená na soc. pois. bude považované považované za obdobie bez príjmu a môže byť dôchodok nižší.
veronikasad
05.07.10,06:44
A prečo mi nikto nepovedal že sa tam mám ísť prihlásiť? Stále tomu nechápem. Keďže som tam nebola prihlásená tak budem dostávať menší dochodok keď tam štát za mňa neplatil odvody do II. piliera? A to pojdem o tie 2 roky 5 mesiacov neskor do dochodku?

http://www.socpoist.sk/starostlivost-o-dieta/1369s?prm2=25973
Miichaela
06.07.10,03:44
Viem mi niekto poradiť : som po RD a nastúpila som do nového zamestnania. Potrebujem pre nového zamestnávateľa nejaké potvrdenie so sociálky, koľko som bola na RD kvôli zápočtu rokov ? Počas RD som bola dôchodkovo poistená, takže by sa mi to malo rátať do dôchodku.
Tweety
06.07.10,06:04
Viem mi niekto poradiť : som po RD a nastúpila som do nového zamestnania. Potrebujem pre nového zamestnávateľa nejaké potvrdenie so sociálky, koľko som bola na RD kvôli zápočtu rokov ? Počas RD som bola dôchodkovo poistená, takže by sa mi to malo rátať do dôchodku.
A nemáš zápočet rokov od predch. zamestnávateľa? alebo Ti počas RD netrval PP?
Miichaela
06.07.10,06:13
Mám zápočet od predchádzajúceho zamestnávateľa a počas RD mi netrval pracovný pomer, ale bola som dôchodková poistená - písala som prihlášku v soc. poisť.
Tweety
06.07.10,06:14
Mám zápočet od predchádzajúceho zamestnávateľa a počas RD mi netrval pracovný pomer, ale bola som dôchodková poistená - písala som prihlášku v soc. poisť.
Tak zájdi na SP, alebo si vyžiadaj listom potvrdenie o trvani poistenia.
Miichaela
06.07.10,06:35
Ďakujem za odpoveď :-)
nurka
07.04.11,12:37
Podla mna má nárok na
- 2mesačnú výpovednú dobu, lebo ku dnu podania výpovede ešte neodpracovala 5rokov (výp.doba je podla odpracovaného obdobia, aj ked čo sa za odpracovanú dobu pre účely stanovenia VD počíta, nie je v ZP spomenuté, len pre účely nároku na dovolenku)
- ale má nárok na odstupné vo výške 3-och platov, lebo ku dnu skončenia PP "trval" prac.pomer aspon 5rokov.

platí to aj v tomto roku?
RichardGala
13.04.11,15:19
ahojte
mam dotaz . Zamestnanec doniesol potvrdenie o zapocte rokov 38 rokov a 131 dni k 30.11.2010, potom nastupil na ura dprace a od 1.12.2010 bol evidovany. U nas nastupil 7.3.2011 a konci 15.04.2011. pri nastup esom mu mal dat do dopracovanych rokov 38 rokov a 227 dni ( tada aj evidencia na urade prace) a teraz pri ukonceni mu mam potvrdit 38 rokov aj 267 dni ( ted aplus nasich 40 dni) ?

Nie som si isty, lebo som sa docital aj ze evidencia na urade s anezaratava vraj.
Tweety
13.04.11,15:29
ahojte
mam dotaz . Zamestnanec doniesol potvrdenie o zapocte rokov 38 rokov a 131 dni k 30.11.2010, potom nastupil na ura dprace a od 1.12.2010 bol evidovany. U nas nastupil 7.3.2011 a konci 15.04.2011. pri nastup esom mu mal dat do dopracovanych rokov 38 rokov a 227 dni ( tada aj evidencia na urade prace) a teraz pri ukonceni mu mam potvrdit 38 rokov aj 267 dni ( ted aplus nasich 40 dni) ?

Nie som si isty, lebo som sa docital aj ze evidencia na urade s anezaratava vraj.
Evidencia na ÚP sa zaratáva do počtu odracovaných rokov.
Viď ZP §103
(5) Do času trvania pracovného pomeru sa započítava, ak spadá do doby po 18. roku veku, čas

a) trvalej starostlivosti o dieťa vo veku do troch rokov,
b) výkonu služby v ozbrojených silách, ozbrojených bezpečnostných zboroch a v Zbore väzenskej a justičnej stráže, výkonu civilnej služby alebo štátnej služby,
c) úspešne skončeného štúdia,
d) vedeckej (umeleckej) ašpirantúry,
e) doktorandského štúdia,
f) členstva v družstve, kde súčasťou členstva je tiež pracovný vzťah,
g) osobnej starostlivosti o blízku osobu, ktorá bola prevažne alebo úplne bezvládna a nebola umiestnená v zariadení sociálnych služieb alebo obdobnom zdravotníckom zariadení, osobnej starostlivosti o dlhodobo ťažko zdravotne postihnuté maloleté dieťa, ktoré si vyžadovalo mimoriadnu starostlivosť, ak nebolo umiestnené v ústave pre také deti,
h) prípravy na povolanie vykonávanej podľa osobitných predpisov,
i) po ktorý bol zamestnanec vedený v evidencii nezamestnaných ako evidovaný nezamestnaný alebo poberal invalidný dôchodok, j) väzby alebo výkonu trestu odňatia slobody, ak bolo trestné stíhanie proti zamestnancovi zastavené alebo ak bol spod obžaloby oslobodený, hoci aj v neskoršom konaní, a trestu odňatia slobody vykonaného na podklade zrušeného rozsudku, ktorý presahuje výmeru miernejšieho trestu uloženého v neskoršom konaní,
k) činnosti samostatne zárobkovo činnej osoby.