Vlasta
06.06.04,11:22
Neviem, či ste tu už rozoberali sociálny fond. Začala som robiť podvojné účtovníctvo vo firme, kde čísla účtov používajú hore dole. Napríklad vo februári uhradili z účtu, ktorý je vedený ako sociálny fond cestnú daň. Predtým v roku 2003 vraj prišla na ten účet aj nejaká úhrada, takže podľa šéfa je to v poriadku. Teraz bývalá mzdárka ešte stihla dať žiadosť na daňový úrad žiadosť, aby nám vrátili preplatok z daňového bonusu a tiež na tento účet. Mal už niekto podobný problém? Dá sa to nejako dať do poriadku? Ešte sa chcem spýtať, na čo sa môžu čerpať prostriedky zo sociálneho fondu. Ďakujem
Braňo
08.06.04,09:09
V poriadku to nie je, nemalo by sa to stať. Na účte soc. fondu sú peniaze zamestnancov a nie firmy, preto o použití by mali rozhodovať zamestnanci prostredníctvom dohody alebo kolektívnej zmluvy. Predovšetkým sa používajú na čiastočnú úhradu sumy stravného lístka, prípadne nejaký soc. program (kultúrne akcie, permanentky, fitness...).
ltomsa
08.06.04,09:25
:confused: Čo sa týka účtovania, treba len účet soc. fondu doplniť do výšky vytvoreného soc. fondu z pokladne, alebo z iného účtu cez peniaze na ceste.
misurka
03.11.04,11:01
Ak na účte 472 mam v účtovníctve stav napr. 6000 Sk a na bank. účte soc.fondu mam 20000 Sk, je treba tieto fin.prostriedky zo SF vložiť do pokladne, aby sa rovnal stav na bank. ucte so stavom na ucte 472?
Dada
03.11.04,11:36
Nie je povinnosť mať v peňažnom ústave otvorený účet kvôli sociálnemu fondu.
koalko
04.11.04,07:17
Ozaj nie je povinnosť mať otvorený účet na soc.fond?
Dada
04.11.04,07:27
Účet v účtovníctve áno, ale nemusí byť v banke. Už to tu bolo rozoberané, treba čítať alebo hľadať aj v starších príspevkoch.
rosemary
04.11.04,09:19
Ja by som sa chcela spýtať, keď už ste znovu otvorili sociálny fond, máte niekto skúsennosti s dôchodkovým pripoistením zo sociálneho fondu, zákon o sociálnom fonde to umožňuje, ale mi nieje jasné, či môžem z fondu prispievať zamestnancom namiesto zamestnavateľa.
Hlinkovx
05.11.04,06:54
Neviete náhodou číslo zákon o sociálnom fonde?!
Hlinkovx
05.11.04,07:03
152/1994 už so mna to došla...
ilona
05.11.04,09:10
Ja mám účet pre soc.fond vedený aj v banke osobite,ale peniaze na ňom zrovnám so soc.fondom v účtovníctve l x za rok,nerobím prevod každý mesiac.Nemala som s tým ešte problém a kontrolu sme už mali.
rosemary
05.11.04,11:53
Ak sa môžem spýtať, a aká kontrola Vám to kontrolovala, lebo mne nikto nevie poradiť, ktorá inštitúcia chodí kontrolovať dodržovanie zákona o sociálnom fonde.
Jarka
05.11.04,12:56
Nie je povinnosť mať v peňažnom ústave otvorený účet kvôli sociálnemu fondu.

Pripájam sa, ani my nemáme otvorený účet soc. fondu v peňažnom ústave, máme len účet v účtovníctve.
Vael
05.11.04,17:28
Sociálny fond mi kontrolovali kontrolóri zo Správy finančnej kontroly, ale ja som príspevková organizácia.
marianna
24.02.05,10:30
Ako ´účtujete prijaté úroky na účte SF? Na 472 alebo normálne na 662?
Janca
24.02.05,10:39
SF v nasej firme mam vedeny od kedy vznikol zakon, lebo take bolo nariadenie. Neviem presne zrusujuce ustanovenie, ale SF treba uz len samostatne evidovat v analytickej evidencii, lebo bolo nemyslitelne ak napr. mala s.r.o. alebo SZCO mala prispievat mesacne do fondu 7 Sk a poplatok za prevody a vedenie uctu boli niekolkonasobne vacsie.
Ja si uctujem tvorbu a cerpanie fondu mesacne, tvorbu posielam na ucet mesacne, ale cerpanie raz za rok dorovnavam, aby mi ucet SF sedel s vypisom z uctu.
Pouzivam fond len na stravovanie, lebo zamestnanci maju vyssie prijmy a tak im nepreplacam nic na cestovne.
Jeden cas sme im platili pernamentky do fitneska a bazena, ale vzhladom k tomu, ze kazdy prispevok zo SF okrem stravy vstupuje do zakladu dane pre kazdeho jedneho zamestnanca, nikto uz nechce nic z tohoto fondu.
Tak zvazujem, ze zrusim ucet v banke, prevediem peniaze na BU firmy a budem ho sledovat len uctovne. Aspon fyzicky vyuzijem tie "zamrznute" peniaze na samostatnom ucte. Co vy na to?
emil
19.03.05,08:58
:confused: Čo sa týka účtovania, treba len účet soc. fondu doplniť do výšky vytvoreného soc. fondu z pokladne, alebo z iného účtu cez peniaze na ceste.
je potrebne zaplatiť daň zo tvorby SF a ak ano ak je konštatny symbol

za celu dobu sme v hrubom vyplatili 160 000 Sk naš vypočet je pri 0,6% 917 koľľko je daň 174 Sk vie mi niekto poradiť