ludytka
21.11.06,10:39
Momentálne som studentom na vysokej skole, denna forma studia a prijali ma do trvaleho pracovneho pomeru. Chcem vediet ako mam postupovat, ci sa mam odhlasit zo skoly a prihlasit na nejake urady a tak... Dakujem
katkaj
21.11.06,09:44
Momentálne som studentom na vysokej skole, denna forma studia a prijali ma do trvaleho pracovneho pomeru. Chcem vediet ako mam postupovat, ci sa mam odhlasit zo skoly a prihlasit na nejake urady a tak... Dakujem

Pokiaľ si nastúpil so zamestnania tak všetky prihlášky na SP a ZP za teba vybaví zamestnávateľ. Zo školy sa odhlasovať nemusíš ;)
mysimis
21.11.06,09:45
Keď Ťa prijali do trvalého prac. pomeru firma Ťa na všetky úrady poprihlasuje. Ty nemusíš z titulu uzatvoreného PP ísť nikam, len školu si musíš dotiahnuť sám /buď prerušenie, alebo úplné ukončenie/.
Gabi03
21.11.06,09:50
Pracovnou zmluvou prestávaš byť vyživované dieťata, takže ak niektorý z tvojich rodičov poberal daňový bonus, už nebudú mať naň nárok.
Jozef Mihál
21.11.06,09:58
Nesúhlas s Gabi03.

Zákon 600/2003 o prídavku na dieťa:

§ 3 Nezaopatrené dieťa

(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak
a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.

(2) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je aj dieťa, ktoré je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.

(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,
a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
b) ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku alebo
c) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.

(4) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného predpisu. )

§ 4 Sústavná príprava dieťaťa na povolanie

(1) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je štúdium
a) na strednej škole okrem štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov,
b) na vysokej škole okrem externého štúdia.

(2) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je štúdium podľa odseku 1 počas výkonu základnej služby alebo náhradnej služby v ozbrojených silách, ) alebo prípravnej služby, alebo počas trvania služobného pomeru príslušníkov ozbrojených síl a zborov.

(3) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa odseku 1 písm. a) sa začína najskôr od začiatku školského roka prvého ročníka strednej školy. Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa odseku 1 písm. b) sa študentovi vysokej školy začína odo dňa zápisu na vysokoškolské štúdium prvého stupňa alebo na vysokoškolské štúdium druhého stupňa a trvá do skončenia štúdia. )

(4) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie
a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
b) od konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, do zápisu na vysokú školu vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
c) po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky podľa osobitného predpisu, ) najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené, )
d) po skončení vysokoškolského štúdia prvého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo vysokoškolské štúdium prvého stupňa.

(5) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj
a) iné štúdium alebo výučba, ak sú svojím rozsahom a úrovňou podľa rozhodnutia Ministerstva školstva Slovenskej republiky postavené na úroveň štúdia na školách uvedených v odseku 1,
b) opakované ročníky štúdia.

(6) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je obdobie
a) uvedené v odseku 4 písm. a) alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce alebo bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie,
b) v ktorom sa štúdium prerušilo.

V otázke ide o študenta denného štúdia VŠ - podľa § 4 ods.1. písm.b) ide o sústavnú prípravu na povolanie a tým o nezaopatrené dieťa. V zákone nie je uvedený zákaz zamestnania na pracovnú zmluvu, či napr. zákaz podnikania.
Gabi03
21.11.06,10:05
Hm, to znamená, že môže mať akýkoľvek príjem z akéjkoľvek formy pracovného vzťahu, jeho rodičia budú mať stále nárok (za podmienok uvedených) na daňový bonus?

A ... nahlas uvažujem.
Napr. keď sa absolvent strednej školy zamestná dajme tomu na PZ, o rok nato ho prijmú na dennú formu štúdia na VŠ, ale naďalej ostane pracovať, stále majú jeho rodičia znovu nárok na daňovú bonus, keďže je riadne zapísaný na VŠ, teda sa pokladá za sústavnú prípravu....?
Jozef Mihál
21.11.06,10:13
Áno, môže si pokojne napr. založiť živnosť a zarábať milióny ročne (na myseľ sa mi tlačí "jumper/joe.black" ale to sme mimo témy).

Druhá podotázka: Ten rok medzi SŠ a VŠ, keď pracuje, nezaopatrené dieťa nie je. Po nástupe do denného štúdia VŠ sa znova stáva nezaopatreným dieťaťom, až do dovŕšenia 25 rokov.

Aspoň v niečom tento štát podporuje študentov...
tuta
21.11.06,10:16
Aspoň v niečom tento štát podporuje študentov...
S tým musím len a len súhlasiť.
Fany
21.11.06,10:21
Áno, môže si pokojne napr. založiť živnosť a zarábať milióny ročne (na myseľ sa mi tlačí "jumper/joe.black" ale to sme mimo témy).

Druhá podotázka: Ten rok medzi SŠ a VŠ, keď pracuje, nezaopatrené dieťa nie je. Po nástupe do denného štúdia VŠ sa znova stáva nezaopatreným dieťaťom, až do dovŕšenia 25 rokov.

Aspoň v niečom tento štát podporuje študentov...

A keď má študent už 26 rokov, denné štúdium, žiadny zárobok? Majú rodičia nárok na bonus a prídavky na deti?
Ak mal popri štúdiu živnosť a túto preruší- resp.pozastaví, ako je to s prídavkami?
Gabi03
21.11.06,10:23
mimotemy Takže podľa vás externé štúdium nie je štúdium a ľudia, ktorí ho absolvujú nie sú rovnocenní s dennými študentami?! :eek: Zveličujem, ale práve po tejto stránke ma náš "drahý" štát sklamal aj s jeho všetkými platnými legislatívami. :(
Jozef Mihál
21.11.06,10:28
Gabi....tu nie je dôležitý náš názor ale znenie zákona. Ak ho chcete zmeniť tak (a zasa skĺzam mimo témy...21).
jankasm
21.11.06,10:40
A keď má študent už 26 rokov, denné štúdium, žiadny zárobok? Majú rodičia nárok na bonus a prídavky na deti?
Ak mal popri štúdiu živnosť a túto preruší- resp.pozastaví, ako je to s prídavkami?

Citujem z príspevku p. Mihála:
Zákon 600/2003 o prídavku na dieťa:

§ 3 Nezaopatrené dieťa

(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak
a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.
kristina.hr
21.11.06,11:55
Takže študent denného štúdia, ktorý má pracovnú zmluvu a riadne zarába, tak jeho rodičia dostanú aj prídavok na dieťa a môžu si uplatňovať aj daňový bonus? A keď si rodicia uplatňujú daňový bonus, môže si tento študent uplatňovať nezdaniteľnú časť na daňovníka, pokiaľ podpíše vyhlásenie?
A čo sa týka zdravotného poistenia: za študentov je platiteľom štát, z pracovného pomeru sa mu tiež odvádza, takže v ročnom zúčtovaní ZP si môže vypočítať aj preplatok?
Jana Motyčková
21.11.06,11:59
Takže študent denného štúdia, ktorý má pracovnú zmluvu a riadne zarába, tak jeho rodičia dostanú aj prídavok na dieťa a môžu si uplatňovať aj daňový bonus? A keď si rodicia uplatňujú daňový bonus, môže si tento študent uplatňovať nezdaniteľnú časť na daňovníka, pokiaľ podpíše vyhlásenie?
Môže.

A čo sa týka zdravotného poistenia: za študentov je platiteľom štát, z pracovného pomeru sa mu tiež odvádza, takže v ročnom zúčtovaní ZP si môže vypočítať aj preplatok?
Za študentov platí ZP štát iba ak jeho úhrn príjmov (v tomto prípade zo zamestnania) je nižší ako 1/2 úhrnu minimálnych miezd (za celý rok 2006 41400 Sk). Ak túto sumu prekročí, poistné RZZP mu nevrátia. Ak tú sumu neprekročí, poistné jemu aj zamestnávateľovi vrátia.
Jozef Mihál
21.11.06,12:57
..keď si rodicia uplatňujú daňový bonus, môže si tento študent uplatňovať nezdaniteľnú časť na daňovníka, pokiaľ podpíše vyhlásenie?
Nie je najmenší dôvod myslieť si, že ak si rodičia na nezaopatrené dieťa uplatňujú daňový bonus, tak to dieťa si nemôže uplatniť nezdaniteľné minimum samé na seba.

Za zdaňovacie obdobie rok 2005 som s úspechom podal ako zákonný zástupca daňové priznanie za svojich dvoch nezaopatrených synov, za ktorých dostávam daňový bonus. Synovia mali príjem z úrokov zo stavebného sporenia. Vďaka podanému daňovému priznaniu a uplatneniu nezdaniteľnej časti na daňovníka sme dostali naspäť daň, ktorá im bola zrazená.
ELENAMARINA
23.11.06,18:11
Dobrý večer, poprosila by som o radu. Môj pracovník si uplatňuje daňový bonus na dcéru, ktorá v akademickom roku 2005/2006 mala uvedené v Potvrdení o návšteve školy - termín záverečnej skúšky - jún 2006. Bola študentkou právnickej fakulty v Bratislave v 5. ročníku. Zamestnanec mi namiesto vysvedčenia o štátnych skúškach priniesol v júli Rozhodnutie o povolení prerušiť vysokoškolské štúdium. Keďže som nemala jasno či zamestnacovi patrí DB za mesiace júl a august, zatelefonovala som na DÚ, kde mi bolo povedané, že za tieto mesiace sa považuje naďalej za nezaopatrené dieťa, nakoľko neukončila štúdium záverečnou skúškou. V septembri 2006 zamestnanec priniesol Potvrdenie o návšteve školy s tým, že v akademickom roku 2006/2007 je študentkou 5. ročníka dennej formy štúdia magisterského študijného odboru právo na UK v Bratislave - Právnickej fakulty. Nie je na potvrdení uvedený predpokladaný termín ukončenia štúdia.
Nemám veľmi jasno, či som mala, a ako mám sledovať štandartnú dĺžku štúdia. Uvedená študentka v roku 2007 má 23 rokov. Ďakujem za pomoc a poradenie.
milanr
14.06.07,11:10
Zamestnali sme na pracovnú zmluvu študenta (denné štúdiu). Prihlásila som ho do ZP+SP, podpísal Vyhlásenie na uplatnenie si NČZD. Postup ako bežný ZC. Poistné na SP+ZP odvádza bez úľav. Máme v jeho prípade ako ZĽ ešte niejaké povinnosti, alebo to že študuje na VŠ nás nemusí zaujímať ?
katkaj
14.06.07,11:13
Zamestnali sme na pracovnú zmluvu študenta (denné štúdiu). Prihlásila som ho do ZP+SP, podpísal Vyhlásenie na uplatnenie si NČZD. Postup ako bežný ZC. Poistné na SP+ZP odvádza bez úľav. Máme v jeho prípade ako ZĽ ešte niejaké povinnosti, alebo to že študuje na VŠ nás nemusí zaujímať ?

Pokiaľ je na pracovnú zmluvu tak je ako bežný zamestnanec. Nemá žiadne úľavy ani výhody ;)
anina
19.06.07,10:56
Nesúhlas s Gabi03.

Zákon 600/2003 o prídavku na dieťa:

§ 3 Nezaopatrené dieťa

(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak
a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.

(2) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je aj dieťa, ktoré je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.

(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,
a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
b) ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku alebo
c) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.

(4) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného predpisu. )

§ 4 Sústavná príprava dieťaťa na povolanie

(1) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je štúdium
a) na strednej škole okrem štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov,
b) na vysokej škole okrem externého štúdia.

(2) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je štúdium podľa odseku 1 počas výkonu základnej služby alebo náhradnej služby v ozbrojených silách, ) alebo prípravnej služby, alebo počas trvania služobného pomeru príslušníkov ozbrojených síl a zborov.

(3) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa odseku 1 písm. a) sa začína najskôr od začiatku školského roka prvého ročníka strednej školy. Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa odseku 1 písm. b) sa študentovi vysokej školy začína odo dňa zápisu na vysokoškolské štúdium prvého stupňa alebo na vysokoškolské štúdium druhého stupňa a trvá do skončenia štúdia. )

(4) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie
a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
b) od konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, do zápisu na vysokú školu vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
c) po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky podľa osobitného predpisu, ) najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené, )
d) po skončení vysokoškolského štúdia prvého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo vysokoškolské štúdium prvého stupňa.

(5) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj
a) iné štúdium alebo výučba, ak sú svojím rozsahom a úrovňou podľa rozhodnutia Ministerstva školstva Slovenskej republiky postavené na úroveň štúdia na školách uvedených v odseku 1,
b) opakované ročníky štúdia.

(6) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je obdobie
a) uvedené v odseku 4 písm. a) alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce alebo bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie,
b) v ktorom sa štúdium prerušilo.

V otázke ide o študenta denného štúdia VŠ - podľa § 4 ods.1. písm.b) ide o sústavnú prípravu na povolanie a tým o nezaopatrené dieťa. V zákone nie je uvedený zákaz zamestnania na pracovnú zmluvu, či napr. zákaz podnikania.
A ako je to v pripade ak :
Študent /22 r./ukončil štatnicou VS v mesiaci maj 2007,ale súčasne študuje
na inej VS /denne studium/, ktore by mal ukončit v r.2008.
Ako sa chápe takýto prípad? Bol sa prihlasit na Urade prace, kde ho neprihlasili, že je študent,zo zdravotnej poistovne ho poslali preč.
Ma jeho rodič narok na RP, ma sa niekde prihlasit /SP, ZP/ ? Dakujem, nemam
v tom jasno ale ako sa zda, ani urady.
anina
27.06.07,10:25
A ako je to v pripade ak :
Študent /22 r./ukončil štatnicou VS v mesiaci maj 2007,ale súčasne študuje
na inej VS /denne studium/, ktore by mal ukončit v r.2008.
Ako sa chápe takýto prípad? Bol sa prihlasit na Urade prace, kde ho neprihlasili, že je študent,zo zdravotnej poistovne ho poslali preč.
Ma jeho rodič narok na RP, ma sa niekde prihlasit /SP, ZP/ ? Dakujem, nemam
v tom jasno ale ako sa zda, ani urady.

Pan Mihal, viete mi poradit?
Lubica H
22.07.08,06:29
chcela by som si len potvrdiť svoju domnienku:

zamestnali sme dievčinu na trvalý pracovný pomer. až keď som odoslala všetky prihlášky do poisťovní, z dievčaťa vyliezlo (ale ešte si to musím overiť), že ona bola prijatá na vysokú školu. Musí mi doniesť potvrdenie o návšteve školy (predpokladám, že ešte zo strednej, keďže je do 31.8.2008 ešte vedená ako študentka školy), aby som jej mohla uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka? alebo to potvrdenie si vôbec nemusím prikladať, keďže je zamestnaná na trvalý pracovný pomer a ak podpíše vyhlásenie, automaticky ho mám uplatňovať? (podľa predchádzajúcich príspevkov sa prikláňam k tejto možnosti)

okrem tejto dievčiny máme ešte druhú - tiež je prijatá na vysokú školu. Ale má u nás zmluvu o pracovnej činnosti a keďže mi nedoniesla potvrdenie o návšteve školy (znovu zo strednej školy), som ju informovala, že jej nemôžem uplatniť odpočítateľnú položku na daňovníka, aj keď mi poslala podpísané vyhlásenie.

sú správne postupy v týchto prípadoch? v prvom prípade, že uplatniť nezdaniteľnú časť z titulu trvalého pracovného pomeru, a v druhom prípade neuplatniť nezdaniteľnú časť, pretože dievča má uzavretú zmluvu o pracovnej činnosti a nemá potvrdenie o návšteve školy?

ospravedlňujem sa, ak sa nesprávne pýtam, resp. pýtam na veci, ktoré sú úplne jasné všetkým okrem mňa. za každú radu dopredu ďakujem.
Jana Motyčková
22.07.08,07:25
Na uplatnenie nezdaniteľnej časti nemá nijaký vplyv to, že daňovník (zamestnankyňa) študuje na vysokej alebo akejkoľvek inej škole. Keď si podpíše vyhlásenie, má nárok na uplatnenie NČ. Netreba žiadnepotvrdenie zo školy.
Lubica H
23.07.08,05:59
Na uplatnenie nezdaniteľnej časti nemá nijaký vplyv to, že daňovník (zamestnankyňa) študuje na vysokej alebo akejkoľvek inej škole. Keď si podpíše vyhlásenie, má nárok na uplatnenie NČ. Netreba žiadnepotvrdenie zo školy.

takže k dohode o vykonaní práce nemusí byť priložený doklad o návševe školy? Môžem uplatniť nezdaniteľnú časť na daňovníka aj bez tohto potvrdenia zo školy, na základe podpísaného vyhlásenia?
optimistka
23.07.08,06:09
potvrdenie o návšteve školy je povinnou súčasťou len dohody o brigádnickej práci študenta
majamka
25.08.08,14:52
Mám taktú otázočku. Ak študentka na vysokej škole /denná forma/ na ktorú poberali rodičia prídavky sa vydala maju nárok aj naďalej poberať prídavky, alebo musia niekde nahlásiť túto zmenu? Ďakujem za odpoveď.
ivka70
25.08.08,16:49
Mám taktú otázočku. Ak študentka na vysokej škole /denná forma/ na ktorú poberali rodičia prídavky sa vydala maju nárok aj naďalej poberať prídavky, alebo musia niekde nahlásiť túto zmenu? Ďakujem za odpoveď.
maju nadalej narok poberat pridavky, nic sa nemeni /jedine, ze by si ona sama poziadala o ich vyplacanie, ale na to su specificke podmienky a pokial ma s rodicmi OK vztah, nema zmysel to menit/
Andyke
25.08.08,20:18
Podľa zákona č. 600/2003:
1) Oprávnená osoba na uplatnenie nároku na prídavok na dieťa je

a) rodič nezaopatreného dieťaťa,
b) osoba, ktorej je nezaopatrené dieťa zverené do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe právoplatného rozhodnutia súdu,
c) plnoleté nezaopatrené dieťa,
1. ak niet osoby uvedenej v písmene a),
2. ak má upravenú vyživovaciu povinnosť od rodičov,
3. ktoré uzavrelo manželstvo alebo
4. ktorého manželstvo zaniklo.


Odpovede červeným. Takže rodič ukončí poberanie dávok a požiada o to študentka.
luella
20.10.08,14:16
Ak to dobre chapem, mozem teda ako studentka denneho studia pracovat na trvaly pracovny pomer? Prave ma totiz prijali do zamestnania a chcem vediet ako sa bude teraz postupovat...Mam stale narok na vratenie dani ako studetka? a ako je to s odvodmi, ktore za mna zatial plati stat? Mozem odpracovat lubovolny pocet hodin, nie je to nejako obmedzene?
V skole nemam ziadne predmety uz, cakaju ma len statnice v maji.

Dakujem:)
stiby2
20.10.08,14:33
ano mozes pracovat na TPP, mozes si aj uplatnit narok na nezdanitelne minimum vo vyske 8208SKK kazdy mesiac, a potom po skonceni roka 2008 aj na celu sumu 98.496 SKK za cely rok 2008, pokial si si nestihla uplatnit kazdy mesiac roku 2008 spominanych 8208 skk.
odvody Ti bude zo mzdy strhavat Tvoj zamestnavatel.
Nie je to obmedzene na pocet hodin, klasicky je to 40 hodin tyzdenne, mozno navyse nadcasy, ak relevantne.
Sha-ri
08.03.10,18:13
Dobrý deň!
Môže mi prosím niekto poradiť asap?
Som študentom VŠ denné štúdium tretí stupeň (doktorand) a našiel som si TPP a mám dilemu! Zamestnávateľ tvrdí, že ma nemôže zamestnať na TPP počas denného štúdia...tak chcem vedieť či môžem byť naďalej denným študentom III. st. VŠ štúdia (a naďalej poberať štipendium - plat) a zároveň mať zamestnanie v TPP??????? časové zosúladenie oboch aktivít nebude problém ..... Prosím poraďte ak viete.... Ďakujem! Tomáš

PS: ak viete aký zákon sa na to vzťahuje prosím napíšte aj to čísielko ja si to pozriem a ak by ste náhodou vedeli kto bude za mňa platiť odvody v prípade, že by som sa zamestnal aj ďalej pracoval.....dík
Andyke
09.03.10,16:28
Žiadny zákon nezakazuje zamestnávať doktoranda.
Pokiaľ vieš zladiť prácu so štúdiom, kľudne sa zamestnaj.

Momentálne platí za Teba odvody na zdrav.poistenie štát:
§ 11 Zákona č. 580/2004
8) Štát je platiteľom poistného, ak nie je ďalej uvedené inak, za
u) študenta doktorandského študijného programu v dennej forme štúdia, ak celková dĺžka jeho doktorandského štúdia neprekročila štandardnú dĺžku štúdia pre doktorandský študijný program v dennej forme a nezískal už vysokoškolské vzdelanie tretieho stupňa alebo nedovŕšil vek 30 rokov.

Do Sociálnej poisťovne neplatí nikto za študentov doktor.štúdia.
Môže sa dobrovoľne prihlásiť na nemoc.poistenie aj na dôchodkové poistenie.

Akonáhle sa zamestnás na základe prac.zmluvy, tak z Tvojej mzdy sa budú odvádzať odvody na zdravotné aj na sociálne poistenie. To znamená , že platí aj zamestnanec aj zamestnávateľ.
Zamestnávateľ Ťa môže zamestnať aj na kratší pracovný čas.
Pozri Zákonník práce. Zároveň v tomto zákone nenájdeš ani jedno ustanovenie, ktorý by zakázal zamestnať doktorandov.
peterbreyl
18.02.11,10:46
Dobrý deň,

Za rok 2010 som bol študentom denného štúdia a zároveň zamestnaný na TPP. Nastane v mojom prípade nejaký preplatok v RZZP, kedže som bol súčasne aj poistenec štátu a mal aj TPP?

Ďakujem
veronikasad
18.02.11,10:52
Dobrý deň,

Za rok 2010 som bol študentom denného štúdia a zároveň zamestnaný na TPP. Nastane v mojom prípade nejaký preplatok v RZZP, kedže som bol súčasne aj poistenec štátu a mal aj TPP?

Ďakujem
záleží od výšky tvojho príjmu zo zamestnania, či neprekročil vymeriavací základ poistenca štátu. Vyskúšaj urobiť si RZZP.
peterbreyl
18.02.11,11:00
Mal by som si urobiť RZZP S, SA, SC ? Aký je minimalny vymeriavaci základ poistenca štátu? 206,60 za mesiac?
veronikasad
18.02.11,11:05
Mal by som si urobiť RZZP S, SA, SC ? Aký je minimalny vymeriavaci základ poistenca štátu? 206,60 za mesiac?
ano 206,60. Ak si poistencom VšZP, vypýtaj si od zamestnávatela potvrdenie príjme pre účely RZZP a choď priamo do pobočky ZP. RZZP ti tam bezplatne urobia.
peterbreyl
18.02.11,11:08
Vymeriavaci základ mám 310 EUR. Som poistencom Unionu takže to asi ostane na mne.

Ďakujem za pomoc
peterbreyl
18.02.11,11:32
Takze v pripade, že je vymeriavaci základ vyšši nastane preplatok?
veronikasad
18.02.11,12:07
Takze v pripade, že je vymeriavaci základ vyšši nastane preplatok?
nenastane preplatok. Nebudeš poistencom štátu, teda ZP žiadne poistenie tebe ani zamestnávatelovi nevráti. Len neviem či sa v kal. roku posudzuje celé obdobie štúdia, alebo len obdobie, kedy si bol súčasne zamestnancom.

ZP UNION na svojej stránke ešte nemá žiadne informácie o RZZP. Pár týždňov ešte počkaj, možno sa "zobudia" ...
Jana Motyčková
19.02.11,14:13
Ak si celý rok študent a celý rok si zarábal 310 eur mesačne, tak rzzp robiť nemusíš a ani nemá význam - nič ti nevrátia.
56Mirka
29.09.13,17:58
Dobrý deň, môžem byť vzájomne denným študentom vš a mať uzavretú PZ na 37,5 hod. prac. času s hrubou mzdou 420 €? Taktiež mi zamestnávateľ odvádza poistné do ZP a SP.

Ďakujem
Mila123
29.09.13,18:02
Dobrý deň, môžem byť vzájomne denným študentom vš a mať uzavretú PZ na 37,5 hod. prac. času s hrubou mzdou 420 €? Taktiež mi zamestnávateľ odvádza poistné do ZP a SP.

Ďakujem
áno, bez problémov.....
veronikasad
29.09.13,18:02
Dobrý deň, môžem byť vzájomne denným študentom vš a mať uzavretú PZ na 37,5 hod. prac. času s hrubou mzdou 420 €? Taktiež mi zamestnávateľ odvádza poistné do ZP a SP.

Ďakujem
Ak neide o výkon práce na PZ počas školských prázdnin po skončení strednej školy, výkon práce nemá žiadny vplyv na poberanie prídavkov na dieťa, ani daňového bonusu.

Ak nepracuješ na dohodu o brig.práci študentov, ktorá je zvýhodnená odvodovým bonusom, pri práci na pracovnú zmluvu platíš odvody ako riadny zamestnanec, teda zdravotné aj sociálne poistenie. Nezabudni u zamestnávatela podpísať vyhlásenie k zdaňovaniu príjmov a uplatniť si mesačnú nezd.časť základu dane.
56Mirka
30.09.13,19:21
Ďakujem za promptné odpovede....
lukas78
09.05.16,15:29
som student denna kombinovana forma, cize chodim do skoly iba soboty. som tretiak a uz 6 rokov pracujem na trvaly pracovny pomer. teraz som dal vypoved, v novej robote nastupujem az o dva mesiace tak som sa chcel zahlasit na urad prace a tam som sa dozvedel nemilu vec, ze nemam narok na podporu to preco? 6 rokov si platim plne odvody ako ostatni pracujuci, riadne platim dane do socialnej a zdravotnej poistvone a nemam narok na podpororu? ta pani na urade ma pravdu alebo ake mam teraz moznosti tieto dva mesiace len tak byt doma? a druha vec, ktora ma teraz napada... tieto posledne tri roky co studujem, to som si mohol odpocitavat nejake polozky vo vyplatnych paskach? hruby plat 800 eur. dakujem
veronikasad
09.05.16,15:31
som student denna kombinovana forma, cize chodim do skoly iba soboty. som tretiak a uz 6 rokov pracujem na trvaly pracovny pomer. teraz som dal vypoved, v novej robote nastupujem az o dva mesiace tak som sa chcel zahlasit na urad prace a tam som sa dozvedel nemilu vec, ze nemam narok na podporu to preco? 6 rokov si platim plne odvody ako ostatni pracujuci, riadne platim dane do socialnej a zdravotnej poistvone a nemam narok na podpororu? ta pani na urade ma pravdu alebo ake mam teraz moznosti tieto dva mesiace len tak byt doma? a druha vec, ktora ma teraz napada... tieto posledne tri roky co studujem, to som si mohol odpocitavat nejake polozky vo vyplatnych paskach? hruby plat 800 eur. dakujem
Lukas78, založ si vlastnú tému
lukas78
09.05.16,15:40
ok, tak sem prosim nepiste, ak niekto chce tak inde. dakujem