johny18
21.11.06,10:51
1. Nasa firma kupila v juli 2006 17 dopravnych prostriedkov. Medzi nimi boli aj take, ktore predchadzajuci majitel docasne vyradil z evidencie na Dopravnom inspektorate na dobu od 29.6.2005 do 31.12.2007. Tieto vozidla som zaradil do majetku, auta nepouzivame, momentalne su nepojazdne. Zaujima ma, ci mame narok na uplatnenie danovych odpisov z tychto aut.

2. Dve z aut predchadzajuci majitel trvale vyradil z evidencie, my ich nepouzivame, su tiez nepojazdne. Ako je to s odpismi v tomto pripade? Mame narok na uplatnenie danovych odpisov?
Peterka
21.11.06,11:15
Mám za to, že nemáte nárok na uznanie daňových odpisov a tiež sú problematické účtovné odpisy vo forme odpisov dlhodobého majetku, lebho nesplňate podmienky pre zaradenie majetku do užívania.
johny18
22.11.06,06:18
Ake su tie podmienky pre zaradenie majetku do uzivania?
Peterka
22.11.06,06:38
§ 33
Účtovanie obstarania dlhodobého majetku
(1) Dlhodobým nehmotným majetkom a dlhodobým hmotným majetkom
sú na účely účtovania majetok a technické zhodnotenie podľa § 32
ods. 2 písm. d) uvedené do užívania. Uvedením do užívania sa
rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku
potrebných na jeho užívanie a splnenie povinností podľa osobitných
predpisov. 23)
(2) Odsek 1 sa vzťahuje aj na technickej zhodnotenie majetku.
johny18
13.12.06,13:16
Poziadal som o rozpracovanie tohto problemu Poradcu podnikatela s.r.o., odpoved mi dosla dnes. Tu je doslovne znenie vypracovania problemu:

Z hľadiska dane z príjmov:
Podľa § 22 ods. 11 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov základnou podmienkou pre uplatnenie ročného odpisu je, že hmotný majetok je účtovaný na príslušnom majetkovom účte v súlade s účtovníctvom k poslednému dňu príslušného zdaňovacieho obdobia. Ak dopravné prostriedky budú k 31. 12. 2006 účtované ako dlhodobý hmotný majetok v súlade s účtovníctvom, uplatní sa do daňových výdavkov aj ročný daňový odpis z tohto majetku, vypočítaný rovnomerným alebo zrýchleným spôsobom odpisovania.

Z hľadiska účtovného:
Podľa § 33 ods. 1 postupov účtovania pre podnikateľov, dlhodobým hmotným majetkom na účely účtovania je majetok uvedený do užívania. Uvedením do užívania sa rozumie zabezpečenie všetkých technických funkcií tohto majetku potrebných na jeho užívanie a splnenie povinnosti podľa osobitných predpisov (napr. dopravné, bezpečnostné, požiarne predpisy). Keďže pri všetkých motorových vozidlách nie sú splnené podmienky ich trvalého užívania (nie sú zaevidované na dopravnom inšpektoráte, pravdepodobne nemajú vykonanú ani STK), nemôže ich účtovná jednotka uviesť do užívania, a teda ani zaúčtovať na príslušný majetkový účet (účet 022 – AÚ – Samostatné hnuteľné veci a súbory hnuteľných veci – dopravné prostriedky alebo na účtovnou jednotkou vytvorený účet 023 – Dopravné prostriedky), ale tieto dopravné prostriedky zostanú zaúčtované na účte 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku. Podľa § 35 ods. 1 postupov účtovania pre podnikateľov, na účte 042 – Obstaranie dlhodobého hmotného majetku sa účtuje obstarávaný majetok do času jeho uvedenia do užívania vrátane nákladov súvisiacich s jeho obstaraním.
Majetok, ktorý nebol uvedený do užívania, sa účtovne neodpisuje.


Podla toho usudzujem, ze uctovne tieto MV odpisovat nemozem, a danovo asi tiez nie, lebo k 31.12.2006 docasne vyradene a trvale vyrademe automobily nebudu na prislusnom majetkovom ucte. Chapem to spravne?
martinez
13.12.06,14:29
Podla mojho nazoru ich nemozno za ziadnych okolnosti danovo odpisovat, nakolko nesplnaju zakladnu podmienku ZDP : vyuzivanie majetku na dosahovanie zdanitelnych prijmov §2,i ZDP. Uctovne taky majetok nemozno tiez odpisovat.
Peterka
13.12.06,14:54
MV, ktoré neboli prihlásené na DI na nového majteľa budú naúčtované 042/3XX a samozrejme keď sa nebudú účtovať odpisy (sú na účte 042), nebudú sa môcť uplatniť ani "daňové odpisy"