Jozef Mihál
21.11.06,10:09
Študent denného štúdia VŠ sa chce zamestnať vo firme na pracovnú zmluvu. Bude sa aj naďalej považovať za nezaopatrené dieťa (budú mať rodičia aj naďalej nárok na prídavky na deti, daňový bonus)?

Alternatíva: Čo ak by pracoval na dohodu o brigádnickej práci študentov? Čo ak by si založil živnosť?
Jozef Mihál
21.11.06,09:11
Definíciu pojmu nezaopatrené dieťa nájdeme v zákone č. 600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa:

§ 3 Nezaopatrené dieťa

(1) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je dieťa do skončenia povinnej školskej dochádzky, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku, ak
a) sa sústavne pripravuje na povolanie štúdiom alebo
b) sa nemôže sústavne pripravovať na povolanie štúdiom alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre chorobu alebo úraz.

(2) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona je aj dieťa, ktoré je neschopné sa sústavne pripravovať na povolanie alebo vykonávať zárobkovú činnosť pre dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav, najdlhšie do dovŕšenia plnoletosti.

(3) Nezaopatrené dieťa podľa tohto zákona nie je dieťa,
a) ktorému vznikol nárok na invalidný dôchodok alebo poberá sociálny dôchodok,
b) ktorého štúdium na vysokej škole podľa študijného programu presahuje štandardnú dĺžku alebo
c) ktoré získalo vysokoškolské vzdelanie druhého stupňa.

(4) Zárobková činnosť podľa tohto zákona je činnosť, ktorá zakladá nárok na príjem zdaňovaný podľa osobitného predpisu. )

§ 4 Sústavná príprava dieťaťa na povolanie

(1) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je štúdium
a) na strednej škole okrem štúdia popri zamestnaní, kombinovaného štúdia a štúdia jednotlivých vyučovacích predmetov,
b) na vysokej škole okrem externého štúdia.

(2) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je štúdium podľa odseku 1 počas výkonu základnej služby alebo náhradnej služby v ozbrojených silách, ) alebo prípravnej služby, alebo počas trvania služobného pomeru príslušníkov ozbrojených síl a zborov.

(3) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa odseku 1 písm. a) sa začína najskôr od začiatku školského roka prvého ročníka strednej školy. Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa odseku 1 písm. b) sa študentovi vysokej školy začína odo dňa zápisu na vysokoškolské štúdium prvého stupňa alebo na vysokoškolské štúdium druhého stupňa a trvá do skončenia štúdia. )

(4) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie
a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
b) od konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, do zápisu na vysokú školu vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,
c) po skončení posledného ročníka strednej školy do vykonania skúšky podľa osobitného predpisu, ) najdlhšie do konca školského roka, v ktorom malo byť štúdium skončené, )
d) po skončení vysokoškolského štúdia prvého stupňa, ktoré podľa študijného programu nepresiahlo štandardnú dĺžku, do zápisu na vysokoškolské štúdium druhého stupňa vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo vysokoškolské štúdium prvého stupňa.

(5) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj
a) iné štúdium alebo výučba, ak sú svojím rozsahom a úrovňou podľa rozhodnutia Ministerstva školstva Slovenskej republiky postavené na úroveň štúdia na školách uvedených v odseku 1,
b) opakované ročníky štúdia.

(6) Sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je obdobie
a) uvedené v odseku 4 písm. a) alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce (http://www.porada.sk/autolink.php?id=10&script=showthread&forumid=10) alebo bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie,
b) v ktorom sa štúdium prerušilo.

Preto pokiaľ ide o študenta denného štúdia VŠ, ktorý nedovŕšil 25 rokov veku, neprekročil štandardnú dobu štúdia a nemá ešte ukončené VŠ vzdelanie 2.stupňa na inej VŠ, tak takýto študent sa považuje za nezaopatrené dieťa bez ďalších podmienok a obmedzení.

V zákone nie je uvedený zákaz zamestnania na pracovnú zmluvu alebo formou práce na dohodu a nie je uvedený ani zákaz podnikania. Študent VŠ si môže založiť živnosť a nebude to dôvod na stratu štatútu nezaopatreného dieťaťa.

ZPD_§3
ZPD_§4
ivienka
30.12.06,15:20
Dobrý deň,

rozumiem tomu správne, že pracujúci študent /pracovná zmluva podľa zákona č.č. 311/2001 Z.z. Zákonníka práce/, resp. rodič má nárok na rodinné prídavky ako aj na daňový bónus? Môj syn študuje na vysokej škole a od 1.1. 2007 nastupuje do práce ale zároveň pokračuje v štúdiu. Mohli by ste mi poradiť. Ďakujem :)
Jozef Mihál
30.12.06,17:47
Áno, študent denného štúdia VŠ, ak nedovŕšil 25 rokov veku, neprekročil štandardnú dobu štúdia a nemá ešte ukončené VŠ vzdelanie 2.stupňa na inej VŠ, je považovaný za nezaopatrené dieťa aj v prípade, ak pracuje na základe pracovnej zmluvy. Jeho rodičia majú aj v takomto prípade nárok na prídavok na dieťa a pri splnení ďalších podmienok daných zákonom o dani z príjmov (príjem vyšší ako 6-násobok min.mzdy atď.) aj nárok na daňový bonus.
spiel
28.02.07,12:50
Dobry den,
zamestnanec si chce uplatnit dodatocne narok na danovy bonus. Uviedol mi v ziadosti 7 mesiacov. Povedal, ze vtedy dcera promovala. Kedy sa straca narok na bonus? Ja si myslim, ze statnou skuskou a nie promociou. Je to tak? Poslednu skusku mala 13.6.06
Dakujem.
Jozef Mihál
02.03.07,19:17
Vysoká škola končí vykonaním štátnej záverečnej skúšky. Preto nárok na daňový bonus na dieťa, ktoré ukončilo štúdium na VŠ, je poslednýkrát za mesiac, v ktorom dieťa vykonalo štátnu záverečnú skúšku - teda v uvedenom prípade za jún 2006.
Daniela1
05.03.07,09:54
Môže si uplatniť daňový bonus pracujúci manžel na svoju manželku, ktorá študuje na vysokej škole, spĺňa podmienku veku - má 23 rokov, manželia žijú v spoločnej domácnosti a rodičia si na dcéru daňový bonus neuplatňujú
Jozef Mihál
05.03.07,10:01
Daňový bonus je možné uiplatňovať len na dieťa žijúce v domácnosti s daňovníkom - a to dieťa:
- vlastné,
- osvojené,
- dieťa prevzaté do starostlivosti nahrádzajúcej starostlivosť rodičov na základe rozhodnutia príslušného orgánu alebo
- dieťa druhého z manželov.

V danom prípade manžel si nemôže uplatniť daňový bonus na manželku, aj keď ona sama je nezaopatreným dieťaťom.
Ludula
07.03.07,12:54
Vysoká škola končí vykonaním štátnej záverečnej skúšky. Preto nárok na daňový bonus na dieťa, ktoré ukončilo štúdium na VŠ, je poslednýkrát za mesiac, v ktorom dieťa vykonalo štátnu záverečnú skúšku - teda v uvedenom prípade za jún 2006.
Keď študent zanechá štúdium na VŠ dňa 26.1.2007 a do konca mesiaca sa nezamestnal . Má rodič nárok na DB za mesiac január 2007?
A má nárok na DB ak 26.1.07 nechal štúdium a 29.1.07 nastúpil do prac. pomeru?
Ďakujem.
Jozef Mihál
07.03.07,13:03
Za január 2007 je nárok na DB.
karpis
27.08.07,10:19
Máme zamestnanca, ktorý vlani nebol prijatý na VŠ,zamestnal sa v našej firme, teraz ho prijali a zápis na VŠ má 24.9.2007. V našej firme už pracovať nebude a prosila by som poradiť s akým dátumom je najlepšie ukončiť PP. t.j. kedy sa stáva znovu študentom. Mne to vychádza, že by to malo byť k 23.9
Jozef Mihál
27.08.07,10:45
Študent denného štúdia na VŠ sa považuje za nezaopatrené dieťa aj keď má súčasne zamestnanie - je v pracovnom pomere, preto nemusíte "zlaďovať" trvanie pracovného pomeru s dátumom zápisu na VŠ, nároky na prídavok na dieťa, na daňový bonus a pod. to neovplyvní a tieto nároky si rodičia uplatnia od septembra 2007 vrátane.
karpis
28.08.07,04:19
Däfam ,že tomu rozumiem správne,študentom sa stáva od 1.septembra aj keď zápis do 1 ročníka VŠ je 24.9.
Ivča
03.09.07,17:10
Študent SŠ zmaturoval v máji. V mesiaci júl - august pracoval na pracovnú zmluvu. V septembri je zápis na VŠ. Nárok na daňový bonus je stále bez prerušenia?
zajkulka
04.09.07,20:08
Ja by som mala este komplikovanejsiu otazku. Co ak sa studentka(denne studium) VS vyda a ostane zit v jednej domacnosti s rodicmi. Manzel - pracujuci na skrateny pracovny uvazok a ani studentka nedosahuju rocny prijem 2*90 000,-Sk.
Maju rodicia studentky narok na rodinne pridavky?
Narok na danovy bonus podla mna maju, ale mozu si ho uplatnit az dodatocne pri podani DP za rok 2007 resp. 2008. Ak sa mylim, tak ma prosim opravte.

Vopred vam velmi pekne dakujem za odpoved.
Jozef Mihál
07.09.07,07:43
Študent SŠ zmaturoval v máji. V mesiaci júl - august pracoval na pracovnú zmluvu. V septembri je zápis na VŠ. Nárok na daňový bonus je stále bez prerušenia?
Podľa § 4 ods.4 zákona č.600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa, sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona je aj obdobie

a) bezprostredne nadväzujúce na skončenie štúdia na strednej škole, najdlhšie do konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,

b) od konca školského roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole, do zápisu na vysokú školu vykonaného najneskôr v októbri bežného roka, v ktorom dieťa skončilo štúdium na strednej škole,

atď.

pričom podľa § 4 ods.6 6) sústavná príprava dieťaťa na povolanie podľa tohto zákona nie je obdobie uvedené v odseku 4 písm. a) alebo jeho časť, ak dieťa v tomto období vykonáva zárobkovú činnosť s výnimkou dohody o brigádnickej práci študentov, dohody o vykonaní práce alebo ak dieťa bolo zaradené do evidencie nezamestnaných občanov hľadajúcich zamestnanie.


Podľa § 4 ods.4 písm.a) od vykonania maturitnej skúšky až do 31.8. by sa dieťa považovalo za nezaopatrené, ak by nepracovalo. V uvedenom prípade však malo dieťa v júli a auguste pracovnú zmluvu - a podľa § 4 ods.6 písm. a) preto nie je nezaopatreným dieťaťom - rodičia nemajú nárok na prídavok na dieťa a nemajú nárok na daňový bonus. Tieto nároky majú opäť od septembra.
Jozef Mihál
07.09.07,08:00
Ja by som mala este komplikovanejsiu otazku. Co ak sa studentka(denne studium) VS vyda a ostane zit v jednej domacnosti s rodicmi. Manzel - pracujuci na skrateny pracovny uvazok a ani studentka nedosahuju rocny prijem 2*90 000,-Sk.
Maju rodicia studentky narok na rodinne pridavky?
Narok na danovy bonus podla mna maju, ale mozu si ho uplatnit az dodatocne pri podani DP za rok 2007 resp. 2008. Ak sa mylim, tak ma prosim opravte.

Vopred vam velmi pekne dakujem za odpoved.

Nárok na DB tu:

http://www.porada.sk/t37150-danovy-bonus-vydata-dcera.html

Nárok na prídavok má sama študentka ako oprávnená osoba podľa § 2 ods.1 písm.c) bod 3. zákona č.600/2003 Z.z. o prídavku na dieťa.
ELENAMARINA
01.10.07,11:34
Dobrý deň, prosím o poradenie. Syn študuje na vysokej škole, prekročil štandardnú dĺžku štúdia, na študijnom oddelení mu povedali, že študuje v predĺženom 3. ročniku (vydali mu aj potvrdenie v takomto znení) a má nárok aj na prídavky, aj na bonus. No ja som si zistila, že prídavky mi nebudú priznané a ani daňový bonus. Moja otázka znie, či bude štát platiť za neho zdravotné poistenie alebo nie, a ako postupovať. študuje dennou formou štúdia.
ELENAMARINA
04.10.07,04:24
Veľmi pekne prosím o odpoveď. Ďakujem.
Dúšava
08.10.07,07:35
Dobrý deň. Nedarí sa mi pochopiť termín štandardná dĺžka štúdia a daňový bonus. Zamestnanec mi doniesol potvrdenie, že dcéra navštevuje VŠ, ale bez určenia ročníka. Rozložila si totiž 3. ročník bakalárs. štúdia na dva roky. Jej spolužiaci mali štátne skúšky v júni. Má 21 rokov. Je v tomto prípade nárok na daňový bonus? Čítala som všetky články, ale neni mi to jasné. Štandardná dĺžka štúdia skončila v júni, alebo končí 25. rokom veku?
samson
16.06.09,09:47
Chcem sa spýtať, ako môžeme zamestnať študenta - poberateľa sirotského dôchodku? Na Dohodu o brigádnickej práci študenta, alebo na DoVP, DoPČ?
Prešla som takmer všetky príspevky, ale nie mi je jasné, aké odvody sa platia za DoBPŠ.
Ďakujem za odpoveď
Jozef Mihál
16.06.09,10:30
Študenta môžete zamestnať všetkými troma formami dohody. To, že poberá sirotský dôchodok nie je podstatné.

Vo všetkých troch prípadoch zamestnávateľ musí dohodára prihlásiť do SP, a platiť z odmeny do SP garančné poistenie a úrazové poistenie.
Mila123
04.03.13,12:14
Dobrý deň,
ospravedlňujem sa, že som otázku dala sem, ale nenašla som inú, vhodnejšiu tému. Mňa by zaujímalo, či musí predložiť rodič dieťaťa kópiu maturitného vysvedčenia na UPSVaR.
Prečo? Dnes som bola požiadať potvrdenie o poberaní PnD (pre moje vlastné) a úradnička mi prízvukovala, že musím doniesť maturitné vysvedčenie, nakoľko mladšie dieťa je maturantka. Je táto byrokracia potrebná? (Dcéra by chcela pokračovať v štúdiu na VŠ). Hlavne by ma zaujímala opora v zákone.
Ďakujem
Jozef Mihál
04.03.13,12:20
Prekvapuje ma to, doterajšia prax je taká, že sa vyžaduje potvrdenie o návšteve školy (strednej, vysokej).

http://www.employment.gov.sk/ziadosti-a-potvrdenia-na-ucely-statnych-socialnych-davok.html
milanr
25.09.13,09:30
Dobrý deň, zamestnanec si uplatňuje daňový bonus na dieťa, ktoré v školskom roku 2012/2013 opakovalo 2. ročník 3-ročného štúdijného programu prvého stupňa VŠ (to znamená študovalo už tretí rok). V septembri zamestnanec podpísal zmenu vo Vyhlásení, že od 01.09.2013 si neuplatňuje DB na dieťa z dôvodu prekročenia štandardnej dĺžky štúdia. Je postačujúce k ukončeniu uplatnenia DB iba podpísanie zmeny vo Vyhlásení alebo mám od zamestnanca požadovať ešte nejaký doklad z VŠ, že dieťa študuje v 3. ročníku 1. stupňa a že prekročilo štandardnú dĺžku štúdia? Ďakujem
Jozef Mihál
02.10.13,06:47
Postačujúce je ukončenie uplatňovania DB vo "Vyhlásení".
milanr
03.10.13,07:12
Ďakujem za odpoveď, tiež som si to myslela, pretože prekročenie štandardnej dĺžky štúdia vyplýva vlastne už z predloženého Potvrdenia o návšteve školy pre šk. rok 2012/2013 a predkladať Potvrdenie o návšteve školy platné pre šk. rok 2013/2014 ak si už DB neuplatňuje je zbytočné.
Slim
07.11.13,09:54
Mám z toho nejaký hokej....
Študent si zmyslel, že v 23 rokoch pôjde študovať na VŠ. Štand. dĺžka 3 roky.
Otázka znie - má nárok na DB v treťom roku štúdia, keď má vlastne už 26 rokov?