daniek
21.11.06,12:59
:confused: čaute,
prosím o pomoc v takomto prípade:
Dodali sme tovar do iného členského štátu vrámci EÚ.
Odberateľ nám reklamoval časť dodaného tovaru a vystavil k našej faktúre dva ťarchopisy:
1. ťarchopis na nákup nového tovaru pretože náš bol nepoužiteľný - vystavil bez dph
2. ťarchopis na opravu - vystavil s dph.
Moja otázka:
mal ťarchopis vystaviť odberateľ alebo my k nami vydanej pôvodnej faktúre na základe odberateľovej reklamácie?
1. ťarchopis uvediem na riadku 23 daňového priznania a spravím dodatočný súhrnný výkaz?
2. ťarchopis ide mimo daňového priznania?
ďakujem veľmi pekne za odpoveď je to môj prvý ťarchopis.
sway
21.11.06,12:18
doplním ti

:confused: čaute,
prosím o pomoc v takomto prípade:
Dodali sme tovar do iného členského štátu vrámci EÚ.
Odberateľ nám reklamoval časť dodaného tovaru a vystavil k našej faktúre dva ťarchopisy:
1. ťarchopis na nákup nového tovaru pretože náš bol nepoužiteľný - vystavil bez dph účtuješ ako zahr. došlú fa.akurát ide o zvýšenie ceny, takže dáš si do DPH riadok 23 základ, riadok 24 DPH, riadok 25 DPH
2. ťarchopis na opravu - vystavil s dph. ide o službu a je to OK
Moja otázka:
mal ťarchopis vystaviť odberateľ alebo my k nami vydanej pôvodnej faktúre na základe odberateľovej reklamácie? dobre vystavil dodavateľ
1. ťarchopis uvediem na riadku 23 daňového priznania a spravím dodatočný súhrnný výkaz? uvedieš v súhrnnom výkaze v období kedy ťarchopis účtuješ - nepodávaš opravné
2. ťarchopis ide mimo daňového priznania? ide do DPH ako som písala
ďakujem veľmi pekne za odpoveď je to môj prvý ťarchopis.
Ťarchopis má vlastnosť riadnej zahr. DF, akurát, že sa vzťahuje už k existujúcej faktúre.;)
Paula
21.11.06,12:23
doplním ti

Ťarchopis má vlastnosť riadnej zahr. DF, akurát, že sa vzťahuje už k existujúcej faktúre.;)

to sa mi nevidí, aby odberateľ vystavoval ťarchopis k mojej faktúre.
Lucia7
21.11.06,12:27
to sa mi nevidí, aby odberateľ vystavoval ťarchopis k mojej faktúre.

I keď je tento postup neobvyklý, dodávatelia začínajú vystavovanie ťarchopisov resp. dobropisov dosť často praktizovať. Napr. som už videla aj zmluvu, kde si jeden slovenský supermarket vyhradzuje právo na vystavovanie dobropisov v mene dodávateľa.
Gabi03
21.11.06,12:29
I keď je tento postup neobvyklý, dodávatelia začínajú vystavovanie ťarchopisov resp. dobropisov dosť často praktizovať. Napr. som už videla aj zmluvu, kde si jeden slovenský supermarket vyhradzuje právo na vystavovanie dobropisov v mene dodávateľa.

Zrejme žiadne zákon to nezakazuje, ale ide v prvom rade o dohodu medzi partnermi, najlepšie písomne potvrdenú. Avšak v takýchto prípadoch vystavujú odberatelia faktúry na dodávateľov (nie dobropisi v mene dodávateľa).
Paula
21.11.06,12:30
Áno, toto nám kedysi robili zdravotné poisťovne (seba dali ako odberateľa a nás ako dodávateľa, nám poslali hotovú vec), lenže ich dátumy boli od buka do buka a komplikovali nám účty.....ale to som už mimo témy.
sway
21.11.06,12:30
to sa mi nevidí, aby odberateľ vystavoval ťarchopis k mojej faktúre.
Hypermarkety to bežne robia. musí byť však podpísaná spomínaná dohoda.;)
ivako
21.11.06,12:45
Máme také isté prípady. Ťarchopis na opravu alebo na ďalšie náklady, ktoré nám zahraničný odberateľ fakturuje účtujem ako riadnu došlú zahraničnú fa.
Ak nám vystavia ťarchopis na tovar ako reklamáciu, vtedy vystavujem dobropis k mojej faktúre, použijem kurz pôvodnej faktúry, ku ktorej vystavujem dobropis. Ich ťarchopis si pripnem k dobropisu. Musím vystaviť dobropis aj kvôli správnemu zaúčtovaniu. Ponížujem tr.6. Dobropis mi ide do r.23 a v Omege mám aj rozčlenené, že k riadku 7. Dodatočný súhrný výkaz nedávam. Poníži sa mi v mesiaci, v ktorom som urobila dobropis.
Mám to odkonzultované s DÚ.
Vystavovanie ťarchopisov k našim výrobkom je bežná prax aj zahraničných firiem na Slovensku.
Lucia7
21.11.06,12:48
Zrejme žiadne zákon to nezakazuje, ale ide v prvom rade o dohodu medzi partnermi, najlepšie písomne potvrdenú. Avšak v takýchto prípadoch vystavujú odberatelia faktúry na dodávateľov (nie dobropisi v mene dodávateľa).

Gabi, vystavujú dobropisy v mene dodávateľov. Mám s tým osobnú skúsenosť.
Gabi03
21.11.06,12:55
Gabi, vystavujú dobropisy v mene dodávateľov. Mám s tým osobnú skúsenosť.

Kto je uvádzaný ako dodávateľ a odberateľ? Aký je tam text?
daniek
21.11.06,12:56
noo tak to ste ma teraz domotali a neviem ako ďalej
Lucia7
21.11.06,13:22
Kto je uvádzaný ako dodávateľ a odberateľ? Aký je tam text?

Ako dodávateľ je uvedený "dodávateľ" a ako odberateľ nemenovaný supermarket. Číslovanie dokladu je samozrejme také, aké má zvolené supermarket. V texte je uvedené podľa toho či sa jedná o obratový bonus alebo finančný bonus.
Lucia7
21.11.06,13:23
noo tak to ste ma teraz domotali a neviem ako ďalej

Takže namiesto toho aby sme Ti pomohli, tak v tom máš asi ešte väčší chaos že ;)
daniek
21.11.06,13:41
mám postupovať podľa sway ktorá to má oddobrené audítorom alebo ivako ktorá to má oddobrené dú ja som z toho jeleň:D
Jana Acsová
21.11.06,13:41
Zo zákona o DPH:

§ 75
Vyhotovenie faktúry
(3) Faktúru v mene a na účet platiteľa, ktorý dodáva tovar alebo službu, môže vyhotoviť aj jeho zákazník za podmienky, že medzi platiteľom a zákazníkom je uzavretá písomná dohoda o vyhotovovaní faktúr, ktorá musí obsahovať podmienky, ktoré musia byť splnené, aby dodávateľ akceptoval faktúry vyhotovené zákazníkom.
(4) Za správnosť údajov vo faktúre a za včasnosť jej vyhotovenia zodpovedá platiteľ, ktorý dodáva tovar alebo službu, a to aj v prípade, ak je faktúra vyhotovená prostredníctvom inej osoby alebo zákazníkom.
(7) Každý doklad, ktorý mení alebo dopĺňa pôvodnú faktúru a výslovne a jednoznačne sa na ňu vzťahuje, sa považuje za faktúru. Tento doklad musí okrem povinných údajov obsahovať aj poradové číslo pôvodnej faktúry. Dokladom, ktorý mení alebo dopĺňa pôvodnú faktúru, môže byť aj súhrnná faktúra vystavená podľa odseku 1. (Čiže aj dobropis, či ťarchopis.)
Jana Acsová
21.11.06,13:54
Moja otázka:
mal ťarchopis vystaviť odberateľ alebo my k nami vydanej pôvodnej faktúre na základe odberateľovej reklamácie?Za podmienok uvádzaných v mojom predchádzajúcom príspevku mohol "dobropis" (nie ťarchopis) vystaviť odberateľ, ale malo by sa jednať o opravu základu dane a t.j. o dodržanie podmienok uvádzaných v § 25 ZDPH, kedy je možné základ dane opraviť.


Základ dane pri dodaní tovaru alebo služby a pri nadobudnutí tovaru v tuzemsku z iného členského štátu sa opraví:
a) pri úplnom alebo čiastočnom zrušení dodávky tovaru alebo služby a pri úplnom alebo čiastočnom vrátení dodávky tovaru,
b) pri znížení ceny tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti,
c) pri zvýšení ceny tovaru alebo služby.
sway
21.11.06,13:55
Máme také isté prípady. Ťarchopis na opravu alebo na ďalšie náklady, ktoré nám zahraničný odberateľ fakturuje účtujem ako riadnu došlú zahraničnú fa.
Ak nám vystavia ťarchopis na tovar ako reklamáciu, vtedy vystavujem dobropis k mojej faktúre, použijem kurz pôvodnej faktúry, ku ktorej vystavujem dobropis. Ich ťarchopis si pripnem k dobropisu. Musím vystaviť dobropis aj kvôli správnemu zaúčtovaniu. Ponížujem tr.6. Dobropis mi ide do r.23 a v Omege mám aj rozčlenené, že k riadku 7. Dodatočný súhrný výkaz nedávam. Poníži sa mi v mesiaci, v ktorom som urobila dobropis.
Mám to odkonzultované s DÚ.
Vystavovanie ťarchopisov k našim výrobkom je bežná prax aj zahraničných firiem na Slovensku.
toto mi pripadá dosť komplikované - duplicitné vystavovanie dokladov, asi sa musíš rozhodnúť sama ako postupovať, konečný efekt je ten istý.;)
Jana Acsová
21.11.06,14:02
Dodali sme tovar do iného členského štátu vrámci EÚ.
Odberateľ nám reklamoval časť dodaného tovaru a vystavil k našej faktúre dva ťarchopisy:
1. ťarchopis na nákup nového tovaru pretože náš bol nepoužiteľný - vystavil bez dph
2. ťarchopis na opravu - vystavil s dph.
Ešte tieto pripomienky:

1. Neviem, v akej súvislosti by odberateľ vystavoval ťarchopis na nákup nového tovaru. Ak sa jedná o novú dodávku, mal by riadne fakturovať dodávateľ. Nová faktúra sa nevzťahuje k pôvodnej dodávke. K pôvodnej fakturácii je možné vystaviť dobropis (môže ho za splnenia podmienok vystaviť aj odberateľ) - dobropisom možno meniť a dopĺňať pôvodnú fakturáciu v prípade, že dôjde k napr. k zníženiu ceny, alebo k vráteniu plnenia alebo jeho časti.

2. Ťarchopis na opravu - zrejme má odberateľ na mysli riadnu faktúru na objednané služby, ktorými je oprava "niečoho", hoci aj Vami dodaného tovaru. Od toho by sa odvíjala aj fakturácia. Zo zadaných podmienok je problematické usúdiť, či sa jedná o práce na hnuteľnom majetku, alebo fakturáciu škody, kedy došlo k prevodu vlastníckych práv k tovaru na odberateľa a pod.
ivako
21.11.06,16:30
toto mi pripadá dosť komplikované - duplicitné vystavovanie dokladov, asi sa musíš rozhodnúť sama ako postupovať, konečný efekt je ten istý.;)
Súhlasím, že výsledok je ten istý, len mi vysvetlí praktické účtovanie.Odberateľ z EÚ mi vráti časť tovaru a vystaví mi faktúru. Nie je to dobropis v mojom mene. Príde mi riadna faktúra v ktorej mi fakturujú vrátené kusy, nie je tam uvedené ani ku ktorej pôvodnej faktúre je to vystavené.O písomnej dohode ani nehovorím. U nich je to bežná prax.
Musím vyhotoviť vo svojom účtovníctve dobropis, aby doklad spĺňal potrebné náležitostí, alebo nie?
Jana Acsová
22.11.06,07:22
Odberateľ z EÚ mi vráti časť tovaru a vystaví mi faktúru. Nie je to dobropis v mojom mene. Príde mi riadna faktúra v ktorej mi fakturujú vrátené kusy, nie je tam uvedené ani ku ktorej pôvodnej faktúre je to vystavené. O písomnej dohode ani nehovorím. U nich je to bežná prax.Dosť neštandardný postup. Jedná sa o to, že vy ste si vlastne nič od Vášho odberateľa neobjednali. Žiadny tovar. A pritom sa to tvári ako intrakomunitárne dodanie a tým pádom predpokladám, že odberateľ z EÚ sa týmto dostáva do pozície dodávateľa a uvádza dodaný tovar do súhrnného výkazu. Mám za to, že to vyplýva z nedostatočne dohodnutých obchodných podmienok, absencie postupu v prípade uplatnenia reklamácie atď.. Aby to však bolo intrakomunitárne dodanie, mali by byť dodávateľom preukázané všetky povinnosti, teda napr. aj reálny pohyb tovaru - prepravné doklady.


Musím vyhotoviť vo svojom účtovníctve dobropis, aby doklad spĺňal potrebné náležitostí, alebo nie?Ak je to tak ako uvádzam v predchádzajúcom texte, tak nie sú naplnené podmienky na vystavenie dobropisu, nakoľko Vy ste pôvodne Vami dodaný tovar následne intrakomunitárne nadobudli. Vo svojom účtovníctve a pre účely DPH by ste mali mať riadnu faktúru o dodaní tovaru z iného členského štátu EÚ od Vášho odberateľa, ktorý sa týmto dostal do pozície dodávateľa.
daniek
22.11.06,07:57
takže čo keby som im vrátila ťarchopis ako nami neakceptovateľný a na tieto sumy by som vystavila dobropis?
Jana Acsová
22.11.06,14:29
A čo príspevky 18 a 20. Netýka sa Vás to, čo je tam uvedené? Nepovažuje odberateľ "ťarchopis" za intrakomunitárne dodanie tovaru? Skúste si overiť u neho postup a dôvody vystavenia ťarchopisov.

takže čo keby som im vrátila ťarchopis ako nami neakceptovateľný a na tieto sumy by som vystavila dobropis?Ak sa jedná o opravu základu dane z dôvodu vráteného plnenia, tento postup by bol v poriadku. V každom prípade však vo vzájomných obchodných vzťahoch absentuje dohodnutie postupu, ako v takýchto prípadoch postupovať.
daniek
23.11.06,06:51
A čo príspevky 18 a 20. Netýka sa Vás to, čo je tam uvedené? Nepovažuje odberateľ "ťarchopis" za intrakomunitárne dodanie tovaru? Skúste si overiť u neho postup a dôvody vystavenia ťarchopisov.
Ak sa jedná o opravu základu dane z dôvodu vráteného plnenia, tento postup by bol v poriadku. V každom prípade však vo vzájomných obchodných vzťahoch absentuje dohodnutie postupu, ako v takýchto prípadoch postupovať.
Podľa mňa nejde o intrakomunitárne dodanie tovaru ani o vrátenie plnenia. Tých niekoľko kusov ktoré boli úplne nepoužiteľné si zaobstaral odberateľ vo svojej krajine sám a niektoré ktoré boli poškodené ale dali sa opraviť odberateľ opravil. Nepoužiteľné kusy nám nevrátil. A teraz nám vystavil ťarchopis k pôvodnej dodávke na nový tovar pri nepoužiteľných kusoch a na opravu pri poškodených kusoch.
ALBO
23.11.06,07:59
Podľa mňa nejde o intrakomunitárne dodanie tovaru ani o vrátenie plnenia. Tých niekoľko kusov ktoré boli úplne nepoužiteľné si zaobstaral odberateľ vo svojej krajine sám a niektoré ktoré boli poškodené ale dali sa opraviť odberateľ opravil. Nepoužiteľné kusy nám nevrátil. A teraz nám vystavil ťarchopis k pôvodnej dodávke na nový tovar pri nepoužiteľných kusoch a na opravu pri poškodených kusoch.

Práve preto nerozumiem prečo vám vystavova Fa bez DPH. Veď ked kupil doma tovar a tam ho namontoval tak nejde o nadobudnutie tovaru (nepreviezol to). Podľa mňa vám mal fakturovať so svojou DPH vykonané práce.
Pravda je však, že nevieme doposial ako máte v zmluve poriešený postup v prípade reklamácie .
daniek
23.11.06,08:05
zmluva neexistuje je iba objednávka ako pri bežnom predaji tovaru. Tak preto si myslím že najlepšie by to bolo poriešiť vrátením ťarchopisov a vystavením dobropisov z našej strany.