vmartina
21.11.06,13:12
dobry den poradaci,
chcem poprosit o radu ako zauctujem fakturu opravny doklad - nedanovy doklad. jedna sa o dobropis za odobratie urciteho mnozstva tovaru za III.Q. Dodavatel mi v nom dobropisuje pivo ktore mava samozrejme vzdy DPH a teraz mi to pivo dobropisuje bez DPH. Vraj nieco sme podpisali, ze to bude bez DPH. Nerozumiem. Faktura je na -204 000,- Mam vypocitat na to DPH, alebo kde to zauctujem. Neviem ci ho dokonca nezapocitali dnes k uhrade faktury za dnesny tovar. Ako to zauctovat?
Dakujem
Lucia7
21.11.06,12:16
Podľa § 25 ods. 6 Zákona o DPH - Základ dane a daň sa nemusí opraviť, ak platiteľ zníži cenu tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti voči inému platiteľovi za predpokladu, že na takom postupe sa obidve strany písomne dohodli.

V tvojom prípade sa jedná o bonus za odobraté množstvo tovaru. Zaúčtuješ len dobropis 504(131)/321 mínusom.
sway
21.11.06,12:22
Podľa § 25 ods. 6 Zákona o DPH - Základ dane a daň sa nemusí opraviť, ak platiteľ zníži cenu tovaru alebo služby po vzniku daňovej povinnosti voči inému platiteľovi za predpokladu, že na takom postupe sa obidve strany písomne dohodli.

V tvojom prípade sa jedná o bonus za odobraté množstvo tovaru. Zaúčtuješ len dobropis 504(131)/321 mínusom.

Súhlasím, že ide o doklad bez DPH, to je v poriadku, nakoľko máte podpísanú zmluvu, ale nesúhlasím s účtovaním, nakoľko ide o zníženie výnosv, teda BONUSY sa účtujú mínusom na 604/321, sklad sa neznižuje, len marža. Veď tovar nevrátili.;)
vmartina
21.11.06,12:25
Vdaka uz rozumiem
účtovník 007
21.11.06,12:38
ale nesúhlasím s účtovaním, nakoľko ide o zníženie výnosv, teda BONUSY sa účtujú mínusom na 604/321, sklad sa neznižuje, len marža. Veď tovar nevrátili.;)

Mne sa Tvoje účtovanie nezdá. Veď ak dostanem bonus, zníži sa mi vlastne cena, za ktorú som uvedený tovar nakúpila. Ak mám tovar predaný, účtovala som ho pri predaji cez výdajku na 504/132.
Teraz zistím, že moja cena bola nižšia(dostanem mínusovú fa-bonus), tak musím účtovať -504/-321.
vmartina
21.11.06,15:32
aj ked som nie ista tak z tohto co tu prebehlo dufam ze to bude dobre ked ponizim tu 504. vdaka :rolleyes:
bepo
23.11.06,11:47
Súhlasím, že ide o doklad bez DPH, to je v poriadku, nakoľko máte podpísanú zmluvu, ale nesúhlasím s účtovaním, nakoľko ide o zníženie výnosv, teda BONUSY sa účtujú mínusom na 604/321, sklad sa neznižuje, len marža. Veď tovar nevrátili.;)

Mne sa Tvoje účtovanie nezdá. Veď ak dostanem bonus, zníži sa mi vlastne cena, za ktorú som uvedený tovar nakúpila. Ak mám tovar predaný, účtovala som ho pri predaji cez výdajku na 504/132.
Teraz zistím, že moja cena bola nižšia(dostanem mínusovú fa-bonus), tak musím účtovať -504/-321.
Ide asi o to že sway opisuje účtovanie u dodávateľa a ostatní u odberateľa