bui
21.11.06,13:19
sme stvrtrocni platcovia dph. za 3.strvrtrok sme priznanie uz odovzdali.Ako mam teraz v novembri zauctovat doklad o kupe zo septembra,na ktorom je aj dph...mam dat vsetko do nakladov?bez moznosti odpoctu dph? ak ano, tak dph bude danovy alebo nedanovy naklad?
Milan Benka
21.11.06,12:25
sme stvrtrocni platcovia dph. za 3.strvrtrok sme priznanie uz odovzdali.Ako mam teraz v novembri zauctovat doklad o kupe zo septembra,na ktorom je aj dph...mam dat vsetko do nakladov?bez moznosti odpoctu dph? ak ano, tak dph bude danovy alebo nedanovy naklad?

DPH si môžeš uplatniť aj v zdaňovacom období následujúcom po období, v ktorom daňová povinnosť vznikla. Pri kartálnom platiteľovi je to násl. kvartál. §51/2
bui
21.11.06,13:50
takze ho zauctujem ako kazdy iny doklad....?vydavkovy doklad s datumom aktualnym, ....naklady, dph...vydavok...ok, super..dakujem moc
bui
22.01.09,22:28
a teraz sa pytam ..ak sme mesacni platcovia DPH a v decembri sa nasiel u zamestnaca doklad ktory v auguste stratil...kupoval a platil firemnou kartou...uz si nemozem uplatnit odpcet dph?Ako to mam zauctovat? dat aj dph do nakladov? do nedanovych ci danovych?
ekonella
23.01.09,04:42
Základ do daňových, DPH do nedaňových nákladov.
NICOLETTA
23.01.09,05:10
Ja by som radila podať dodatočné daňové priznanie ak ide o pokladničný doklad. Pri fakturach - ako piše Benka , ale pokladničny blok ste museli mať. To že ste ho zabudli je vaš problem. Preto odporučam na zaklade skusenosti s DU formou dodat.DP. a nie uplatnenim v nasl. kvartali :)
bui
23.01.09,16:22
davat dodatocne priznanie aj ked ide o malu sumu..1590 sk je to aj s DPH..cize ak mam doklad z augusta ma podat dodatocne priznanie aby mi vratli dph?253 Sk? Ide o danovy doklad-fakturu..iste poznate z Kiky...
Tweety
23.01.09,16:24
davat dodatocne priznanie aj ked ide o malu sumu..1590 sk je to aj s DPH..cize ak mam doklad z augusta ma podat dodatocne priznanie aby mi vratli dph?253 Sk? Ide o danovy doklad-fakturu..iste poznate z Kiky...
Máš dve možnosti: podáš DDP, uplatníš si právo na odpočet, alebo DDP nepodáš a neuplatnenú dph zaúčtuješ do daňovo neuznaných výdavkov.
evina
23.01.09,16:26
davat dodatocne priznanie aj ked ide o malu sumu..1590 sk je to aj s DPH..cize ak mam doklad z augusta ma podat dodatocne priznanie aby mi vratli dph?253 Sk? Ide o danovy doklad-fakturu..iste poznate z Kiky...

DDP nie si povinná podať, ak ide o platbu Tebe. Potom postupuješ ako píše Ekonella.
bui
23.01.09,16:39
dakujem to som potrebovala pocut....

skoda ze to nefunguje na vstupe tak ze si mozno narokovat az ked je doklad...asi je to kvoli vacsej vyrovnanosti vstupov a vystupov pocas jedneho mesiaca na strane statu ...ale mozno pisem hluposti
bui
28.03.09,19:51
Máš dve možnosti: podáš DDP, uplatníš si právo na odpočet, alebo DDP nepodáš a neuplatnenú dph zaúčtuješ do daňovo neuznaných výdavkov.


Vraciam sa k tejto odpovedi, lebo som urobila ako ste mi poradili ...nedala som DDP a dala som dph do nedanovych nakladov.
No po podrobnom precitani zakona o DPH som narazila na parag.51 ods.2, kde je napisane ze platitel vykona odpocitanie dane v zdan obdobi v ktorom pravo na odpocitanie vzniklo, alebo v prvom zd. obd. nasled. po obdobi, v ktorom pravo na odpocitanie vzniklo..AK...do uplynutia lehoty na podanie DP ma doklad podla ods.1...a teraz pride to co ma zarazilo..AK platitel do uplynutia lehoty na podanie DP nema doklad podla ods.1, VYKONA ODPOCITANIE DANE V TOM ZDANOVACOM OBDOBI, V KTOROM DOSTANE DOKLAD!!!!
Z toho mi vyplyva ak som to dobre pochopila ze by som nemusela podavat dodatocne DP ako ste mi radili..k augustu, teda k mesiacu ktory je uvedeny na doklade...ale v decembri by som si narokovala odpocitanie dane..teda v tom mesiaci kedy sa doklad nasiel. Takze som to nemusela davat ani do nedanovych nakladov, kedze som DDP k augustu nepodala, ale normalne to mohlo ist do DP za december :o( alebo sa mylim????
Rozalaia
29.03.09,08:50
Citujes spravne "... v ktorom DOSTANE doklad ..." cize by si mala preukazat, ze si doklad DOSTALA v decembri. Ak to bol blocek (pokladna) tak to asi nepreukazes, standardne blocek dostane kazdy hned pri nakupe aj s datumom nakupu :o( a ze pan konatel "vysypal kufrik" az v decembri je skratka smola. Ak to bola faktura a vies zdokladovat (knihou doslej posty napriklad) ze ste ju z nejakych dovodov vratili dodavatelovi aby ju opravil ..... atd, tak z takejto "reklamovanej" faktury si mozes dan odpocitat v obdobi, v ktorom si ju preukazatelne dostala.
bui
29.03.09,10:12
v zakone nie je napisane ze preukazatelne....
nie je dovod preco by som si dobrovolne odpocitavala dph az v decembri a nie v auguste, asi by som bola hlupakeby som dobrovolne nechavala svoje peniaze danovemu urazdu dlhsie... podla mna je jasne ze som ten doklad nemala.....:rolleyes:
evina
29.03.09,10:37
v zakone nie je napisane ze preukazatelne....
nie je dovod preco by som si dobrovolne odpocitavala dph az v decembri a nie v auguste, asi by som bola hlupakeby som dobrovolne nechavala svoje peniaze danovemu urazdu dlhsie... podla mna je jasne ze som ten doklad nemala.....:rolleyes:

Na odpočet z bločku nemáš nárok. Doklad si mala do podania DP za august /firma mala, a či to niekto nosil v taške nie je podstatné/, a preto si sa mala rozhodnúť podľa §51-alebo ho uplatníš v auguste alebo v septembri /pri mesačnom platiteľovi/ alebo 3Q. alebo 4Q pri kvartálnom platiteľovi.

P.s. V zákone pri bločku nebude samozrejme písané, či si mala bloček preukazateľne, lebo ako je vyššie spomínané bloček dostaneš vždy hneď pri nákupe. Zákon hovorí ak má doklad "platiteľ" a tým je firma- ani nie zamestnanec ani nie konateľ ani nie účtovníčka, ktorá ho dostala v decembri. Takže pôvodne Ti bolo radené správne..
evina
29.03.09,10:42
v zakone nie je napisane ze preukazatelne....
nie je dovod preco by som si dobrovolne odpocitavala dph az v decembri a nie v auguste, asi by som bola hlupakeby som dobrovolne nechavala svoje peniaze danovemu urazdu dlhsie... podla mna je jasne ze som ten doklad nemala.....:rolleyes:

Ty si ho nemala, ale ten, ktorý platil ho mal :rolleyes:
Rozalaia
30.03.09,13:08
v zakone nie je napisane ze preukazatelne....
nie je dovod preco by som si dobrovolne odpocitavala dph az v decembri a nie v auguste, asi by som bola hlupakeby som dobrovolne nechavala svoje peniaze danovemu urazdu dlhsie... podla mna je jasne ze som ten doklad nemala.....:rolleyes:
Ano, zakon nehovori "preukazatelne" ale dokazne bremeno je vzdy na danovnikovi. Posun uplatnenia blocku o 1 obdobie, tj. ako bolo vyssie uvedene pri mesacnom platcovi +1mesiac, pri kvartalnom +1kvartal je povoleny zakonom. Kazdy dlhsi posun budes musiet danovej kontrole zdovodnit - v sulade so zakonom, nebudem pisat ze "preukazatelneô :o). Tvrdenie "asi by som bola hlupakeby som dobrovolne nechavala svoje peniaze danovemu urazdu dlhsie" podla mna neobstoji.